Güç ve Otorite - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Güç ve Otorite

Bu haber 15 Mayıs 2019 - 2:10 'de eklendi ve 68 views kez görüntülendi.
İdris Koç
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

İdris Koç

 Günlük yaşamda birçok şeyi sembollerle ifade ediyoruz. Sembol; duyularla kanıtlanamayan, anlatılamayan ya da daha kısa yoldan ifade edilmek istenen şeyleri ifade etmede en büyük yardımcımızdır.

Semboller öncelikle nesne, olay ve olgulara dair bir “anlam” ifade eder.

Sembollerin diğer bir fonksiyonu ise kendisine yüklediğimiz bu anlamlar sayesinde bir “değer” ifade etmesidir.

Örneğin, güç ve buna bağlı olarak otorite ilk insandan bugüne toplumlar tarafından farklı semboller ile ifade edilegelmiştir. Güç ve otorite; sosyal yaşam, siyaset ve iş dünyasında gelenek ve yasalardan alınan kuvvet ile başkalarına hükmetme ve yönetme aracıdır. Bu nedenle gücün ve otoritenin (iktidarın) sembolik ifadesi çok önemlidir. Çünkü bu güç sembolleri, sosyal ve kurumsal ilişkiler açısından belirleyicidir. Özellikle yöneticiler bu güç sembolleri ile astlarına ve hizmet alanlara yönelik mesajlarını kolay ve kısa yoldan ulaştırma fırsatı bulur.

Güç sembolleri…

Günümüzde en önemli güç sembolü statüdür. Kişinin sahip olduğu statü, güç olarak tek başına bile yeterli olabilir.

Otorite ve gücü simgeleyen önemli bir sembol de unvanlar ve rütbelerdir. İsmin başına eklenen unvan ve rütbeler; kurumsal ilişkilerde gücü, otoriteyi ifade etmesi ve ast-üst ilişkilerinin şeklini belirlemesi açısından önemlidir.

Mekanlar, gücün sembolik anlatımı açısından önemli yerlerdir. Kurumsal ilişkilerde makam odasının konumu, tefrişi, büyüklüğü ile toplantı salonları ve toplantı masaları sembolik anlamlar taşır. Önceki yıllarda makam masasında bulunan telefon sayısı güç ifadesi iken, günümüzde sabit hatlı telefonlara bakan bile yok. Yine sosyal yaşamda kahvaltı ve kahve mekanları ile lüks lokantalar gücün sahnelendiği yerler oldu.

Mesafe güç ve otoriteyi ifade eden bir başka semboldür. Makam masası ile kapı arasındaki mesafe, sekretarya, özel kalem, iş yaşamında yöneticiyle personeli arasındaki psikolojik mesafeyi ve otoriteyi sembolik olarak vurgulayan unsurlardır. Yine kolunu kırmadan tokalaşma ya da bekleme sırasında kalabalığın uzağında durmak bazılarının tercih ettiği güç gösterileridir.

Kıyafetler, kullanılan aksesuarlar, sahip olunan otomobil, cep telefonu ve kişinin alım gücü; günümüzde kişinin gücünü gösteren, otoritesini vurgulayan, iktidarını belirleyen önemli sembolik unsurlardır.

Koyu renkler, sembolik olarak güç anlamı taşır. Örneğin siyah, güç, otorite, ciddiyet ve olgunluğu; lacivert ise otorite, düzen, kural ve ciddiyeti temsil eden bir renktir.

Son yıllarda sağlıklı olmayan bir durum da güç ve otorite sembolü olarak sosyal-siyasi ilişkilerin kullanılmasıdır. Referansın liyakatin önüne geçmesiyle bu sosyal-siyasi ilişkiler daha çok önemsenir oldu.

Kişiler iş hayatında; statülerinden, unvanlarından, kariyerlerinden, kullandığı mekânlardan, renklerden, ekonomik varlıklarından, aidiyetlerinden ve ilişkilerinden aldığı güçle yönetiyor veya görev yapıyor.  Bu noktada gücün kullanımı ile ilgili üç önemli tehlike söz konusu: Liyakatsizlik, özgüven eksikliği ve ego…

Güç ve otorite sahibinin mesleki bilgi, görgü, tecrübe ve iletişim becerisi açısından donanımsızlığı ve gücünü sosyal-siyasi ilişkilerinden alması ciddi bir tehlike. Sahip olunan güçle, kişinin özgüveni arasındaki makasın açılması, gücü zehirleyen bir diğer durum. Ne yazık ki, güç ve otorite, donanımsız ve özgüven problemi olan bir yerde fazla konaklamıyor.

Güç ve otorite için belki de en önemli tehlike, bencil ve çıkarcı bir kişinin eline geçmesi. Çünkü alçak gönüllü ve hoşgörülü olmayan güç ve otorite, hem kullananı hem de sallananı kesen bir kılıç gibi.

Makam, mekân, mesafe, statü, unvan ve bunların gerektirdiği durum ve ilişkiler; iş hayatı ve kurumsal ilişkiler açısından önemli. Bunlardan güç alarak yapılan abartılı harcama, tutum ve düzenlemeler, beklentinin aksine sahibinin gücünü ve otoritesini zayıflatıyor. Bu konulardaki bilgisizlik, görgüsüzlük ve özensizlik ise sahibinin saygınlığını ve görev yaptığı kurumun itibarını zedeliyor.

Her şey de olduğu gibi, orta yolu tutmanın ve hoşgörülü olmanın, güç ve otoritenin yoldaşı olduğu unutmamak gerekiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets