Hüseyin Nizamoğlu - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Hüseyin Nizamoğlu

Bu haber 09 Mayıs 2019 - 2:11 'de eklendi ve 36 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Adalet Mi?

Demokratik düzende halkın oyları ile milliyetçilerin tek başına iktidar oldukları dönemlerde birileri adeta çıldırıyor. Her iyi ne varsa peşin hükümle onu kötüleme kampanyası başlatılıyor. Bu hareket, ancak on senede gelişip millet nazarında (acaba) bunlar doğrumu söylüyor gibi zihinleri karıştırmaya başlıyor. Bu ekip çok profesyoneldir. Yarın kim ne yapacaksa bir gün evvel ilan ediliyor. Bilinen yazarları, olay çıkaracak örgütleri toplayabilecek teşkilatları var. Bugün köşemde değişik olay ve yazarlardan bölümler vererek bu sıkıntının menşeini hatırlayalım:

OSMANLI ÜLKESİNDE MASONLUK: “PROF. EKREM BUĞRA EKİNCİ’NİN ARAŞTIRMASINDAN ÖZETLER”

Paris Sefiri iken masonluğa giren Reşit Paşa, 1760’lı yıllarda İngiltere’nin baskısı ile sadrazamlığa getirildi. Sadullah Paşa, Fuat Paşa, Mithat Paşa, Vefuk Paşa, masondu. Sultan Aziz zamanında Meşrutiyet idealini ateşleyen Ziya Paşa, Şinasi, Ahmet Mithat Efendi, Namık Kemal, Besim Ömer Paşa gibi Genç Osmanlılar masonluğa girdi. Geçen asırda Avrupa hükümdar ve prenslerin çoğu bu tesirli cemiyete mensuptu. Sultan 2. Abdülhamit, dünya siyasetindeki rolünü görüp, masonluğa açıkça tavır almadı. Siyasetle uğraşmamak şartıyla serbest bıraktı. Hatta maddi yardım yaptı. Ama hep kontrol altında tuttu. Buna rağmen, çoğu mason olan İttihat ve Terakki Cemiyeti mensupları Makedonya İşporta locasında toplanıp, mason ritüellerine uyardı. Çoğu Cumhuriyet devrinde de siyaset sahnesinde rol aldı, derken Kemalistlerden Turancılık idealine bağlı olanlarla (Mahmut Esat, Recep Peker gibi) Milliyetçiliği reddedip mason kardeşliğini benimseyenler (Şükrü Kaya, Tevfik Rüştü, Hasan Saka gibi) arasında şiddetli bir ihtilaf çıktı. Halkçılık prensibi, vatandaşların ancak Halk Partisi çatısı altında teşkilatlanabileceğini ön gördüğünden, 1935’te Türk Ocağı dahil, bütün sivil cemiyetlerle beraber mason cemiyeti de kapandı. Masonlar bu devreye “Uyku devresi “derler. İnönü, 1948’de mason faaliyetlerine dernekler kanunu çerçevesinde çalışmak üzere izin verdi.

SONBAHARDA ERKEN SEÇİMLE BİRLİKTE ANAYASA REFERANDUMUNA GİDİLMELİ: (RAHİM ER)

Bu İttihatçı zihniyet, Orduyu da yargıyı da faşistleştirme peşinde, yerli değerlere bağlı olanlarla, çağı yakalamak isteyenlerle Kur-an’ı Kerim kıraat etmekte olan Sultanın iki bileğini kestiren Hüseyin Avniler, Mithat Paşalar, Babıali baskınını yapan Yakup Cemiller, 31 Mart Vak asını tertip eden Ali Samiler, düzmece mahkemelerin reisleri 3 Aliler, tek parti döneminde bu milletin evlatlarını Köy Enstitülerinde Şeflik ideolojisinden geçirerek masumlaştırılan 27 Mayıs’a Fetva veren Sıddık * Samiler, Yassı Ada da kumandanken Başvekil dahil devrik kabine mensuplarına aşağılık zulümleri yapan Tarık Gürayların takipçileri arasında bu gün kıyasıya bir mücadele var.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MESELESİ: HUKUK VE YARGI: (İSMAİL KAPLAN)

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir! 1924 Anayasası Atatürk’ün idealini taşır. (Laiklik, din düşmanlığı değil, bütün dinleri güvence altına almaktır.)

1961 Anayasası “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir “Hükmü, Türk Milleti Egemenliğini Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organlar eliyle kullanır. Kimdir bu Organlar?

Mesela, Anayasa mahkemesi, mesela Yargıtay ve Danıştay, Milli güvenlik kurulu, TSK’nın özerk yapısı, üniversitenin konumu, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları, yani sendikalar, meslek kuruluşları, yani sendikalar, meslek odaları, barolar vs…

Peki, bunlar halka hesap veriyorlar mı?

MESELA “TÜRK MİLLETİ ADINA KARAR VEREN YARGI “MİLLETE HESAP VERİYOR MU?

ARADA KALANLAR Peki ya meslek kuruluşları?

Alın size Barolar birliği. Başkan vekili Bera Besler açıklama yapıyor. “Bu ortamda yapılacak Yargı reformu, yargıyı siyasetin içine çekecek ve onarılması güç problemler doğuracak… diyor. Sanki on yıllardan beri yargı siyasi tartışmaların konusu değilmiş gibi konuşuyor. İşte İstanbul Barosu’nun gayretleri ile Danıştay 8. Dairesi’nden çıkan son iki karar. Hani Anayasa ve ilgili kanunlar tarafından, her yönü ile YÖK’ün uhdesine verilmiş olan KATSAYI meselesinde, Danıştay’ın yaptığı yetki gaspı ben yaptım oldu! Oh ne ala ne ala!.

Yargı siyaset dışı olmalı. İyi güzel de nasıl olacak? Şimdiye kadar olabilmiş mi? Anayasa Mahkemesi tam elli yıldan beri (1970)den bu yana Anayasanın lafzına ve ruhuna aykırı biçimde hareket ederek, kendisini yasama organının yerine koyan kararlar alıyor.

DANIŞTAY: YÜRÜTMENİN YETKİLERİNİ HUKUKA AYKIRI BİÇİMDE DEVRALIYOR. HELE HELE,

YSK’nın Erzurum özel yetkili savcıları ile ilgili kararı, yargı sisteminin temeline dinamit koymuştur.

Yukarıda üç değerli yazarımızın çok açık anlattığı gibi, Osmanlı’nın sonunu hazırlayan zihniyet aynen bu gün de devam ediyor. Bu zihniyete yeni takviyeler daha da üzücüdür.

Süleyman Demirel ve Mesut Yılmaz’a ne oldu? Cindoruk; adı yüreğimizde olan bir siyasi partinin başkanı olduğunu gale almadan, Ergenekon sanıklarına sahip çıkıyor. Aksine de her gün bir yeni suç şebekesi ortaya çıkmasına rağmen! Hiç olmazsa Müslüman değilseniz bile öyle görünmesini öğrenin! Müslüman pazarında salyangoz satanlardan ibret almak gibi bir derdiniz yok mu?

2010’da yazılan bu yazıyı ilave edilecek olayları aynı kafadaki masonlar yapmıştır. Gezi olayları 17-25 Aralık 2013 olayları ve 15 Temmuz 2016 olayı dahil ihtilal denemeleridir. Şu sıralarda suçüstü yakalananlar için adalet arıyorlar. Yani, yukarıdaki adı geçen olaylardaki Adaleti istiyorlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets