Anayasa Reformuna ‘Hayır’ Diyenler - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Anayasa Reformuna ‘Hayır’ Diyenler

Bu haber 25 Nisan 2019 - 1:57 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

12 Eylül 2010 tarihinde 61 Anayasası’nın 27 maddesini değiştiren yüzde 58 seçmen hala dik duruyor. Eğilip bükülenler, 20 civarında idamlık paşalar için bütün orduyu bitti gitti gibi kürsülerde bağıranlar, kimlerdir diye 53 yıl gerilerden başlayarak hatırlayalım.

27 Mayıs 1960 tarihinden birkaç ay evvelinden başlamak yetecektir. Masum üniversite gençliğini zorla yürüttüler ve onları yalanlarla beyinlerini yıkadılar. İhtilalden sonra okulunu zorunlu terk etmek zorunda kalan günün gençlerinden dinledik, 2 bin talebenin et makinalarında kıyıldığını sık sık söylediler.

İHTİLALİ YAPANLAR 61 ANAYASASINI YAPTILAR

1924 Anayasası’nda Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir. (Kemal Atatürk) Bu ihtilali yapanlar evvela Atatürk’ün değil, İnönü’nün ortanın solu olduğunu ilan eden CHP’dir. Anayasa’nın üstünde güçler getirdiler. Ordu- Hukuk- YÖK- Üniversiteler- yeteri kadar ihtilalin suçunu işleyen sol basın ve hükümetlerin desteği ile zengin olmuş iş çevreleri ve diğerleri…

Öyle bir seçim kanun yaptılar ki, o tarihlerde eleştirebilen cesur yazarların yazdıklarına göre dünyada hiçbir ülkede olmayan milli bakiye sistemi idi. Her şeye rağmen, ilk seçimi de Menderes’in seçmeni tek başına iktidar olmuştu. Süleyman Demirel uzun yıllar cumhurbaşkanlarını askerden seçmek suretiyle ayakta idi.

61 ANAYASASI’NIN 58 MADDESİNİ NİHAT ERİM DEĞİŞTİRDİ

12 Mart 1971 tarihinde yapılan askeri müdahale CHP ile ortak yapılmıştı. Meşhur solcu Prof. Nihat Erim başbakan tayin edildi. Tabi ki bu tayini yapan ihtilalci subaylar ile ortağı CHP’dir. Nihat Erim CHP’nin önde gelen sivri uçlardan idi. Mecliste Adalet Partisi’nin getirdiği anayasa değişimi isteğine karşı ( Bu anayasanın kılına dokunanın başına bu meclisi yıkarım ) diyen birisi idi. Tayinle başbakan olunca şöyle diyordu. ( Bu anayasa ile 15 gün bile devlet yönetilemez.) Bu söz üzerine Süleyman Demirel, değişiklik isteniyorsa mecliste biz destek oluruz deyince 61 Anayasası’nın 58 maddesi meclise geldi ve değişti.

82 ANAYASASI PEK YENİLİK GETİRMEDİ EN KÖTÜ MADDELER DEVAM ETTİ

Kenan Evren’in Cumhurbaşkanı olduğu sürede Özal hükümetleri birçok yenilik ve yeni reform kanunlarının çıkarttığını unutmamak lazım. Özal çok bilgili ve cesur bir liderdi, İslamiyet’e de bir nevi serbestlik getirmişti. Ne yazıktır ki, bu güzellikler eski parti liderlerinin af edilmesi sonucu birden yön değiştirdi. Ordu ileri gelenleri ile CHP tekrardan devreye girmiştir. 1993 ile 2002 tarihine kadar ülke, yangın yerine dönmüştü. Bir çok aydın ve klas sahibi kişileri tek tek öldürülüyor ve faili bulunmuyordu. Mahkeme kararları ve askerlerin ortalarda sık sık görünmeleri, bazı paşaların halktan bazı ünlü kişilere açıkça hakaret ettiklerini görüyorduk. Zamanla iktidarları askerlerin tayin ettiklerini görüyorduk. Demirel’in Çankaya’da hiç varlığı görünmüyordu. O kara günlerin ünlü Cumhurbaşkanını da askerler seçtirmişti. (2000 yılı) Hep birlikte ülkeyi bir kuşa çevirenler, borç batağına sokanlar, 3 Kasım 2002 seçiminde baraja takıldılar. Şükürler olsun ülke büyük bir badireden kurtuldu derken, Çankaya – Asker- Hukuk-YÖK ve ünlü sol basın birlikte adeta gölge kabine gibi her yapılmak istenen icraatı engel oldular. Büyük ölçüde yetkileri alındığı halde hala direnen bu ekibin kalıntıları her seçim öncesi ülkenin başına bela kesilirler. Gezi Parkı- 17 Aralık ve 25 Aralık’ta yapılan uyduruk ve bilinen gayretler olmasına rağmen ülke ekonomisine zarar verenleri acaba kimler af edecek merak ediyorum. Bu gümbürtüyü yapanlar Anayasa reformuna ‘Hayır’ diyenlerdir. Her hareketleri ülkeye zarar veriyor ama ‘Büyük Millet’ her zaman olduğu gibi ne yapacağını bilmiştir ve bilecektir…

Not: Gecikmiş önemli bir takdir.

Sayın Reşat Göztepe Hamle Gazetesinin Yeni Yazarı…

20 Şubat 2019 günlü yazınızı okuyunca şöyle düşündüm; sizden beklenen bu idi. Politik olacak yavaş yavaş ısındıkça yakası açılmamış espriler geleceğe benziyor. Seziyorum.

Yazını sevdim devamını isterim, beklerim Hacı Ağabey…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets