Büyükşehir Meclisi'nde yeni isimler, yeni dengeler - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Büyükşehir Meclisi’nde yeni isimler, yeni dengeler

Bu haber 24 Nisan 2019 - 0:21 'de eklendi ve 119 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu dönem 68 üyeli Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi‘nin ilginç bir aritmetiği var.

Önce ilçe ilçe seçilenleri görelim:

Bodrum (CHP) Başkan Ahmet Aras, Dursun Göktepe, İlknur Ülküm Seferoğlu, Kemal Özyurt, Önder Batmaz, Uğur İlhami Özden; (İYİ Parti) Mehmet Onur Şahbaz. Dalaman (AK Parti) Başkan Muhammet Karakuş, Kemal İlhan, Şefika Karaşahin Ekin; (CHP) Ülkü Yeşiltuna. Datça (CHP) Başkan Gürsel Uçar, Can Canbey, İnci Bilgin; (AK Parti) Haluk Laçin. Fethiye (CHP) Başkan Alim Karaca, Melek Gözde Hoşafçı, Mürüvet Başıhoş, Sabri Oğuz Bolelli, Veli Pabuşcu; (AK Parti) Mehmet Hikmet Selçuk, Ufuk Bildirici. Kavaklıdere (AK Parti) Başkan Mehmet Demir, Halil İbrahim Doğramacı, Mesut Karataş. Köyceğiz (AK Parti) Başkan Kamil Ceylan, Fatih Ölmez; (CHP) İskender Sertkaya, Melda Özden. Marmaris (CHP) Başkan Mehmet Oktay, Aylin Yüksel, Ethem Sayar, Fehmi Selçuk Evci, İhsan Öztürk; (AK Parti) Mustafa Karacan.  Menteşe (CHP) Başkan Bahattin Gümüş, Cumhur Çoban, Gonca Köksal, Hakan Ünsal, Nevzat Sarıçoban; (AK Parti) Eray Çiçek, Selim Bağcıoğlu. Milas (CHP) Başkan Muhammet Tokat, Ece Gülen, Hüseyin Çöllüoğlu, Mehmet Ateş; (İYİ Parti) Gürsel İnce; (AK Parti) Hürol Önder; (MHP) İlhan Şimşek. Ortaca (MHP) Başkan Alim Uzundemir, Bilal Erdoğan, İsmail Milat, Mustafa Kara. Seydikemer (AK Parti) Başkan Yakup Otgöz, Alper Çalıkoğlu, Bayram Önder Akdenizli, Levent Tosun, Mustafa Karakuş; (İYİ Parti) Halil Faik Bozkurt. Ula (AK Parti) Başkan İsmail Akkaya, Beyhan Akcan, Özay Türkler; (CHP) Fikret Uzunhasan. Yatağan (AK Parti) Başkan Mustafa Toksöz, Emre Karaöz, Mustafa Şahbaz; (CHP) Erbil Özdemir.

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediye Meclisi önemli ölçüde değişmiş. Değişmeyenlerde var tabi… Kimisinden bulmak zor oluyor demek ki! Bizim göremediğimiz özellikleri olmalı…

Bazı ilçeler tamamen değişmiş. Mesela Fethiye… Eski üyelerden bir teki yok. Meclise “Başkan” olarak dönen Mehmet Oktay‘ı saymazsak Marmaris‘te öyle… Ortaca, Ula ve Yatağan‘dan da kimse yok…

Bu anlamda Menteşe‘de Başkan Gümüş ile birlikte Cumhur Çoban ve Nevzat Sarıçoban geri gelmiş. Bodrum‘dan da Önder Batmaz ve Dursun Göktepe geri dönebilmiş. Dalaman‘dan Kemal İlhan‘ın, Datça‘dan Başkan Gürsel Uçar ile Can Canbey‘in döndüğü görülüyor.

Köyceğiz‘den sadece Başkan Kamil Ceylan gelirken, Kavaklıdere‘den Başkan Mehmet Demir ile kader arkadaşı Mesut Karataş‘ta gelmiş.

Milas‘tan Başkan Muhammet Tokat ile Hürol Önder ve Seydikemer’den de Başkan Yakup Otgöz ile Mustafa Karakuş geri dönebilmiş.

Kapanan İl Genel Meclisi’nden ise Bodrum’dan Önder Batmaz ve Yatağan’dan Mustafa Şahbaz ile Seydikemer’den Alper Çalıkoğlu kalmış…

Bu dönem mecliste en çok muhalefet görevi yapacak isimler Marmaris‘ten AK Partili Mustafa Karacan ile Menteşe‘den AK Partili KÖYKOOP Genel Başkanı Eray Çiçek olacakmış gibi bir hisse sahibim. Bakarsınız tersi de olur…

xx           xx           xx

Büyükşehir Meclisinin en dikkat çekici ismi de 20. ve 21. Dönem (DSP) Muğla Milletvekili Fikret Uzunhasan

Ula CHP’den seçilip gelmiş…

Demek ki Ula CHP örgütü veya muhtemelen yeniden seçilemeyen Belediye Başkanı Ümit Karaaslan kendisini meclis üyesi adaylarında liste başı yapmış.

Olabilir tabi, gençler biraz daha beklesin!

Yaşlıların deneyimlerinden yararlanmak lazım. Mesela bu dönem mecliste 20. Dönem Muğla Milletvekili Zeki Çakıroğlu da olabilirdi. Tabi önce Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat‘ın, Ula eski Belediye Başkanı Ümit Karaaslan gibi düşünceli olması gerekirdi. Ki Çakıroğlu da Başkan Tokat için epey emek verdi…

Üstelik Başkan Dr. Gürün’de mecliste kendini yalnız hissetmezdi. Gerçi Cumhur Çoban ve Nevzat Sarıçoban da var ama…

Seneler önce (1999) dönemin Muğla Belediyesi Yunanistan‘ın Halkida Belediyesi ile “kardeşti”.. Bir seferinde belediye başkanları meclis üyeleri ile birlikte Muğla‘ya gelmişti. Meclis üyelerinden birinin eski milli savunma başkanı olduğunu şaşırarak öğrenmiştik. Bizde böyle şeyler olmaz diye hayıflanmıştık.

Türkiye’de bakanlıktan sonra kim gelir Belediye Meclis Üyesi olur ki? Mesela geçmişte bakanlıktan önce belediye başkanlığı da yapmış olan Erman Şahin kabul eder mi?

Etmeli… Ki 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmuştu.

Gelecek seçimde Ümit Karaaslan da neden meclis üyesi olmasın…

 xx           xx           xx

Başlarken “Bu dönem 68 üyeli Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilginç bir aritmetiği var.” demiştim, öyle… Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi 35 CHP, 25 AK Parti, 5 MHP ve 3 İYİ Parti’li Üyeden oluşuyor.

Muhalefetteki meclis üyelerinin toplamı 33 yapıyor. 35‘e 33 gibi bir durum görünüyor. İttifak ortaklığında İYİ Parti yöneticileri MHP‘nin yerel yöneticileri gibi kararlılık gösterebilseydiler örneğin CHP‘nin sayelerinde seçim aldığı Marmaris‘te 2 üyeye daha sahip olabilirlerdi…

O zaman bugün muhalefetin toplamı 35 ederken, CHP Gurubu Başkan Gürün‘ün oyu ile 35‘e ulaşabilirdi… 35’e 35.. Oldukça ilginç bir tablo olabilirdi.

Biz olasılıkları bırakıp gerçeğe dönelim. Siyasi kulislerde İYİ Partili üç üyenin CHP ile birlikte hareket edeceğini söyleyenler var.

Millet Protokolu‘ne bunun için de bir madde konmuş mudur bilmiyoruz.

Bildiğimiz Büyükşehir Meclisi‘nin seçimden sonraki ilk toplantısında, Meclis Birinci Başkan Vekilliği seçimi için CHP‘nin Cumhur Çobanı, AK Parti‘nin Hürol Önder’i aday gösterdiği ve Çoban partisinin 35 oyunu alırken, Önder partisinin 25 oyu dışında 1 oy daha alabilmiş. İkinci Başkan Vekilliği seçiminde de CHP adayı Aylin Yüksel partisinin 35 oyunu alıp seçilirken, AK Parti adayı Selim Bağcıoğlu 27 oy alabilmiş.

Demek ki DSP kökenli Hürol Önder’e oy vermeyen MHP’li ve MHP kökenli İYİ Partili Üyeler MHP kökenli Bağcıoğlu’na az da olsa oy verebilmişler. Muhtemelen İYİ Partililer tarafsız kalmış…

 xx           xx           xx

Dediğim gibi, aritmetik ilginç… Geçen dönem mecliste Başkan Gürün, dönemin Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı bir yana en çok muhalefeti CHP’li üyelerden görmüştü. Asıl kıyamet o ünlü “paralı yolüstü otoparklar” yüzünden kopmuştu. Değer miydi?

O yollar üzerinden yürüyen “inatlaşma” sonunda CHP‘yi 4 ilçeden etti. Neredeyse Büyükşehir de gidiyordu!

Başkan Gürün çok riskli operasyonlarla, kendisine bıçak sırtında bir dikensiz gül bahçesi yarattı…

Ama dikenin nereden sürgün vereceği belli mi olur?

Önceki dönemde, temsil ettikleri halkın çıkarını savunmayı Başkan Gürün ile “iyi geçinmeye” tercih eden CHP’li meclis üyeleri çıktı. Muhtemelen Başkan Gürün için bile hiç hesapta olmayan bir durumdu bu.

Marmaris Belediye Meclisi Üyeleri Hakkı Şevket Bayındır, Ali Fuat Fidan ve İsmet Kamil Öner, meclis öncesi CHP Gurubu’nun aldığı karara uymayıp, Marmarislilerin çıkarına aykırı buldukları “paralı yolüstü otoparklar” uygulaması oylamasında “hayır” dediler ve 3 yıl süreyle CHP Üyeliğinden çıkarıldılar…

 xx           xx           xx

Hayat böyle bir şey işte… O zaman Marmaris‘in Büyükşehir Meclisi‘ndeki CHP’li 4 meclis üyesinden biri olan Mehmet Oktay arkadaşlarının tersine gurup kararına uymakla kalmayıp, hep Başkan Gürün‘e uyduğu için bugün Marmaris Belediye Başkanı

Doğru zamanda, doğru yerde durmak bu olmalı… Tercihler meselesi…

O zaman Büyükşehir Meclisi 46 CHP ve 27 muhalif üyeden oluşuyordu. Marmaris‘in üç meclis üyesinin “hayır” oyunun etkisi yoktu, ama “anlamı” vardı… “İlkeli” olmak gibi, “halkçı meclis üyesi” olmak gibi bir şey…

Bugün mecliste 35 CHP, 25 AK Parti, 5 MHP ve 3 İYİ Parti gibi ilginç bir aritmetik var… 3 ilkeli meclis üyesinin  daha hangi ilçeden çıkacağı belli mi olur?

——————————                                                        ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: İnsanları kandırmak, kandırıldığına inandırmaktan daha kolaydır. (Oscar Wilde)

ÇİVİ

Cumhurbaşkanlığı kararı ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara Ramazan Bayramı tatili 9 gü olarak kesinleşince arkadaşım, “Özel sektörde çalışanlar oruç tutmuyorlar mı?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

———————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets