AK Parti'de huzur kaçıran imzasız yazı... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AK Parti’de huzur kaçıran imzasız yazı…

Bu haber 22 Nisan 2019 - 0:12 'de eklendi ve 86 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu günlerde sosyal medyada yazarı belli değil bir mektup mu, köşe yazısı mı desek, ne desek, bir “metin” diyelim elden ele dolaşıyor. “Muğla il’inin Seçim Analizi” başlığını taşıyan, sahipsiz, ama adresi belli metin daha çok AK Parti‘yi değerlendiriyor. Yorum katmadan paylaşacağım. Ancak bazı yerlerini “suç teşkil edebilir” ve imzasız olduğu için üstüme kalabilir diye “sansürleyeceğim”… Şöyle başlıyor:

AK Parti bu seçimde Kavaklıdere, Köyceğiz ve Seydikemer’e ilâveten Yatağan, Ortaca, Ula ve Dalaman‘ı da ekledi. Bu nedenle AK Parti, Muğla‘da İl Başkanı Kadem Mete ve arkadaşları tarafından ‘başarılı’ görülse de burada il başkanına ait bir başarı olduğunu söylemek zor… Özellikle AK Parti İl Yönetimi’nin bir başarısından söz etmek mümkün değil… çünkü yerli olmayan bir Başkan adayıyla çalışmadılar.

Parçalandıktan sonra, %6 oyu kalan MHP’ye Muğla’da 2 ilçe verilmesini strateji olarak doğru bulan, ama belediye meclis üyeliklerine MHP‘nin adaylarının %50 oranında araya sokulmasının, mahallelerin demografik, meslekî ve siyasal temsil dengelerini alt üst ettiğini önesüren metin sahibi “Muğla’da 7 il başkanı değiştiren AK Parti’de Şadi Pirci’nin Teşkilat Başkanlığı’nın hiç değişmemiş olmasından kaynaklı 3+3+3 mahalle temsilciliği ve sandıklarda hiç olmadığı kadar müşahit boşluğu vardı.” değerlendirmesinden sonra şöyle devam etmiş:

2014 Yerel Seçimlerinde: CHP % 49.12, AK Parti % 28.98, MHP % 18.01 ve HDP % 1.57 .. oy almıştı.
24 Haziran 2018’de Muğla’da: CHP % 40.86, AK Parti %28.18, İYİ Parti %16.48, HDP % 6.74 ve MHP‘de % 6.49 .. oy almıştı.
31.Mart.2019 da: CHP (Dr. Osman Gürün) %36.01, AK Parti (Dr. Mehmet Nil Hıdır) %28.42, Bağımsız (Behçet Saatcı) %26.24 ve DP (Mehmet Kocadon) %3.81 oy almış bulunuyor.

 xx           xx           xx

Verilerin ardından “Sonuç” olarak şöyle değerlendirme yapılmış:

1) Muğla, Süleyman Soylu ve Ekibinin son kongreden bu yana ortalığı birbirine katarak iddiâ ettiği gibi; Demokrat Parti ve DYP tabanına oturan bir il değildir..! 2) Behçet Saatçı Fethiye’de bir fenomen olduğu için değil, Devlete ve sisteme kafa tutan söylemlerle tüm muhaliflerle % 26.24 oy almıştır. 3) Akpartinin Büyükşehir’de aldığı %28 oya bakınca 2014 oyunun değişmediğini görüyoruz. Ancak MHP‘nin son seçimdeki %6 oy’u da AK Parti’ye değil, Ülkücü olduğunu söyleyen Behçet Saatcı’ya gitmiştir. 4) Kadem Mete’nin, azarladığı, küstürdüğü, kırdığı, dışladığı, en az % 2 Kongre küskünleri (Fethiye’de Abdülkadir Sarıhan, Dalamanda Beyhan Korkut, Marmarisde Doğan Tugay-Hasan Engin, Bodrum’da Fetânî, Milas’ta Abdullah Kıbrıslı, Menteşe’de Yusuf Kayacık-Celal Karakaş-Nihat Öztürk- ve arkasındaki ekipleri) Akparti’ye oy vermemişlerdir. Bu tam bir hezimettir… 5)Akparti Fethiye adayı Muhittin Kayabaşı 1994’den bu yana her seçimde Şâdi Pirci dayatmasıyla Fethiye’nin önüne çıkarılmış ve seçilememiş bir adaydır. Bu seçimde tekrar öne itilmiştir. Ne strateji, ne hitâbet, nede şehri kucaklayan bir işi olmamasına rağmen yine aday ilân edilmiştir. Nitekim Bir şans olarak CHP’den Akparti’ye geçen Kerâmettin Yılmaz’ı , kendisine kuma gibi görmüş ve kampanya boyunca mitinglerde yanına almamış avantaja çevirememiştir..! 6) Muğla’da Ak Partinin de, CHP’nin de kazanan tüm adaylarının hepsi YERLİ VE MİLLİ adaylardır. Yerli halk hem İktidar gücünün, hem yerel idârenin kendi çocuklarının eline geçmesinin önünü ferasetle açmıştır.

xx           xx           xx

Köşe yazısı veya mektup sahibi yukarıdaki değerlendirmeyi ispat içinde şu ifadelerde bulunmuş;

Cumhur ittifâkı adaylarının ortak özelliğine bakalım: •Yatağan BB Mustafa Toksöz Yatağan’lı; •Ula BB İsmail Akkaya, Akyakalı;  • Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Toparlar’lı; • Kavaklıdere BB Mehmet Demir, Çayboyu’lu; • Seydikemer BB Yakup Otgöz, Karadereli; • Ortaca BB Âlim Uzundemir, merkez mahalleli; • Dalaman BB Muhammed Karakuş, Kargı’lı… Hepsi yerli ve millîdir.

Seçilemeyenler: • Marmaris adayı Serkan Yazıcı  Rize’li..? • Bodrum adayı Tâhir Ateş Ankara’lı…? • Menteşe adayı Gültekin Akça Fethiye’li…? • Fethiye adayı Muhittin Kayabaşı Selânik Göçmeni.. ? (yörük değil) • Muğla Büyükşehir Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır Karaman’lı.?
İki istisnâ, ama yerli olduğu için yüksek oranda oy almış: • Milâs adayı Barış Saylak: Meşet Mahalleli %44; • Datça adayı Feyzullah Gülada Yazır Mahalleli %44…

Gelelim Millet ittifakına:

  • Fethiye BB Âlim Karaca, Kumluova’lı; • Milâs BB Muhammed Tokat Milaslı; • Bodrum BB Ahmet Aras Bodrumlu; • Marmaris Mehmet Onat Kemeraltı Mahalleli; • Datça BB Gürsel Uçar Datçalı; • Muğla Büyükşehir BB Osman Gürün Düverekli… Hepsi yerli ve milli…
    Demekki Muğla seçimleri yerli ve millî adaylar ile yabancı doğumlular arasında geçmiş…

xx           xx           xx

Yazıda Akpartinin kuruluşundan bu yana görev yapmış 7 il başkanına da aynı zâviyeden bakılmış:
Yavuz Ercan:(Kurucu) Kars’lı; İsmail Ökten: Konya’lı; Çağrı Alper: Muğla’lı (4ay); Mehmet Nil Hıdır: Karaman’lı; Gültekin Akça: Fethiye’li; Nihat Öztürk: Giresun’lu; Kadem Mete: Rize’li…

Akpartinin temelinden gelen yanlış budur… Muğla Sosyal Demokrat, Liberal ya da Muhâfazakar diye üst kimlikle sınıflandırılamaz…! Yerli ve yabancı.. Temel faktördür. Ama alt ve üst kimliği doğru tesbit edilen doğru yerli adaylarla..
Yeri gelmişken… Muğla bu yüzden 2002/2019 arası 2 mv ile çakıldı kaldı.. Bu yüzden: ‘Ak Parti İl Yönetimi ve Kadem Mete, seçilen başkanların başarısından kendisine pay çıkartmaya çalışmamalıdır. Bu kazanılan başarı İlçe Teşkilatlarının çıkardığı Başkanların ortak özelliği yerli ve millî olmalarındandır…

İl yönetiminin bulduğu Büyükşehir adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır içinMuğla’nın eniştesidir. Başarılı bir İl Başkanlığı ve Milletvekilliği dönemi sonrası 2011’de Muğla’da Akparti oylarını %34.50’ye taşımış olmasına rağmen; Kadem Mete’nin küskünler ordusundan nasîbini almış ve  Cumhur ittifakının toplam oylarının çok gerisine düşmüştür.” değerlendirmesi yapılam metinde, şu saptamada da bulunulmuş:

Eğer Büyükşehir adayı yerli ve milli aday adayı olan ve Kadem Mete tarafından önü kesilen Dr. İskender Gencer olsaydı bugün Muğla Büyükşehir Belediyesi Ak Parti’nindi. Osman Gürün’ün aldığı oylar ortada. Ak Parti İl Yönetimi bu seçimde de başarısız olmuştur. Muğla’da CHP başarılı değildir, Muğla’da İyi Parti ile ittifak olmasaydı, CHP’li Başkan yirmi yıl sonra yenilgiyi tadacaktı. %49.12’den %36.01’e düşmüştür.. Üstelik, HDP ve Millet İttifakının desteği ile...”

xx           xx           xx

Dr. Mehmet Nil Hıdır’ın sorumluluğunun bulunmadığının altı çizilen metinde, çünkü Dr. Nil Hıdır‘ın adaylık talebi olmadığına dikkat çekilerek, “Önce İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer ile Muğla’da beklenti ve motivasyon yükseltildikten sonra Denizli’den geri döndürülen İskender Gencerin soğuk duşu sonrası ‘aday olarak gösterilen’ Dr. Mehmet Nil Hıdır maça 1-0 yenik başladı…” ifadesine yer verilmiş. Söz konusu metinde “Yine de bu dönemde seçim mutlak mânâda alınabilirdi.. AK Parti bu şansı ilk kez yakalamıştı.”  denilmekle birlikte fatura İl Yönetimi ve SKM ile MKYK Üyesi Karakuş‘a kesilerek şöyle anlatılmış:

Ancak Nil Hıdır’ın inanmışlığına ve günde 16 saatlik çalışma temposu ile üç cephede mücadele etmesine rağmen il Başkanı ve yönetimi neyazık ki sadece bir kaç gün yanında yer aldılar. Genelde yalnız bırakıldı… Broşür, afiş, bilboard son 20 güne kadar bastırılamadı. AK Parti il Yönetiminden ‘İbrahim Uğurlu (Kayseri), Hamza Akercan (Manisa), Seyit Gün (Ağrı)’ gibi Muğlalı olmayan isimlerle âdetâ ‘Adayımıza Muğlalılar destek vermiyor’ subliminal mesajı verildi.. Teşkilat Başkanı Şâdi Pirci, MKYK üyesi Bülent Karakuş ve eski vekiller (Hasan Özyer hâriç) bir kaç gün dışında ortalıkta hiç görünmediler. Seçim İşleri Başkanı Mustafa Çelebi  başta olmak üzere Muğlalı Çağrı Alper, Cemil Çimen … yerli ve millî olmalarına rağmen son 15 günde dolaştılar.. Dr. Mehmet Nil Hıdır elinden geleni yaptı. Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir de ellerinden geleni fazlasıyla yaptılar. Her ikisi de SKM‘nin yol haritası ile hareket ettiler…
AK Parti için 6, MHP için 1, Cumhur ittifakı için toplam 7 ilçe elbette ‘kazançtır’, ama Muğla’nın sesine 16 yıldır kulak verilemedi..
Durmak Yok, yola devam. Allah yar ve yardımcımız olsun

xx           xx           xx

Altına imza atabileceğim bir metin. Tamamen yerinde tespitler. Sansürlemede bulunduğum için metin sahibinden özür diliyorum. Bir gazetecinin eseri olmadığı kesin. Bilirim. Sanki Dr. Mehmet Nil Hıdır yazmış gibi bir havası var. Ama öyle hava verilmiş olabileceği gibi, O‘na yakın olan biri de yazmış olabilir.

Dr. Mehmet Nil Hıdır İl Başkanı mı, İl Sağlık Müdürü mü yapılmak isteniyor anlayamadım…

Bakalım ortaya bir de karşı mektup çıkar mı…

——————————                                                                 ——————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Bazı insanları her zaman, bütün insanları da bazen kandırabilirsiniz; ama bütün insanları her zaman kandıramazsınız. (Abraham Lincoln)

ÇİVİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ramazan Bayramı’nı, hatta Ramazan’ı Okluk Koyu’nda geçirmesi beklenirken, Arkadaşım “Desene Muğla’da çok şey değişecek” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets