Lütfen açıklayın, kimse töhmet altında kalmasın! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Lütfen açıklayın, kimse töhmet altında kalmasın!

Bu haber 20 Nisan 2019 - 0:58 'de eklendi ve 92 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Rafikimiz Muğla Gazetesi‘nin Yazıişleri Müdürü Ferdi Yavuz önceki gün “Skandal İddia” başlığı ile başarılı bir haber çalışmasına imza attı.

Bu köşenin takipçileri bilirler bugün 2019 Yerel Seçimleri‘nin “Muğla irdelemesine” ilçelerde meclis üyesi dağılımları ile devam edecektik.

Mazbatasını almasının ardından “İmamoğlu dili” ile seçimin ardından “hepimizin başkanı”nın “dilini” neden karşılaştırmadığımı soranlar olduğu gibi, İmamoğlu‘nun koltuğa oturur oturmaz icraatları ile bizim “hepimizin başkanı” icraatlarını karşılaştırmamı isteyenler de çıkıyor!

Bu İmamoğlu anlaşılan CHP’li olmayanları kızdırmakla kalmayıp, bu gidişle CHP’li olduğunu söyleyen “İrlandalı” veya “İngiliz” başkanlardan da tepki almaya başlayacak…

Bir de bugünlerde AK Parti Muğla İl Yönetimi‘nin neden değişmesi gerektiğini anlatan bir “köşe yazısı” dolanmakta ortalıkta… Yerim kalırsa bu gün onu da paylaşacağım…

Yerel seçimlere Pazartesi günü devan ederiz. Elbette İmamoğlu‘nu da ele alırız…

 xx           xx           xx

Genç meslektaşlarımızdan Ferdi Yavuz, “Skandal İddia” başlıklı haberinde şöyle diyor:

Ortaca Devlet Hastanesi’nde çamaşır yıkama ihalesine fesat karıştırmak ve zimmet suçundan yütürülen soruşturma kapsamında cezai anlamda 60 ihtar puanı alan ve ayrıca başka bir kabahatten de cezai 30 ihtar puanı bulunan Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nde Eski Genel Sekreter olan ve şu anda da T.C. Sağlık Bakanlığı Muğla İl Sağlık Müdürlüğü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı olarak görev yapan Dr. Rıza Murat Himoğlu’nun aldığı ceza puanlarının kaldırıldığı iddiaları ortaya atıldı.

İddia her bakımdan düşündürücü…

Ortaca Devlet Hastanesi’nde çamaşır yıkama ihalesine fesat karıştırmak ve zimmet suçundan yütürülen soruşturma”… Bu soruşturma nasıl sonuçlandı acaba?

Bu soruşturma yüzünden Dr. Himoğlu60 ceza puanı” aldığına göre, biri veya birilerinin de “hapis cezası” alması, almış olması gerekmez mi?

Hem o çamaşır ihalesini o zaman kim almıştı acaba?

 xx           xx           xx

Ferdi YavuzMuğla’da neler olmuş..” dedirten haberinde “Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nde Genel Sekreter olarak görevliyken işlediği fiil nedeniyle Dr. Rıza Murat Himoğlu hakkında düzenlenen 09.10.2017 tarihli ve 40/02 sayılı disiplin soruşturma raporuna istinaden verilen hizmet sözleşmesinin EK-1 sayılı cetvelde belirtilen ‘Görevin yerine getirilmesinde dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak, kişilerin yarar ve zararını hedef tutan davranışlarda bulunmak’ fiilini işlemiş ve buna istinaden 60 ihtar puanı ile tecziyesine dair ceza aldığı iddia edildi.” ifadelerine yer vererek şöyle devam etmiş:

Şuan MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı olan Dr. Rıza Murat Himoğlu’nun, söz konusu olaydan 60 ihtar puanı ve ayrıca başka bir olaydan da 30 ihtar puanı ile birlikte toplamda 90 ihtar puanı aldığı iddia edildi. Yasalara göre Himoğlu’nun, idarecilik görevinin bitmesi ve 5 yıl boyunca idarecilik görevinde bulunmaması gerekiyordu. Ancak Başhekim Yardımcısı Himoğlu, 09.10.2017 tarihli ve 40/02 sayılı disiplin soruşturma raporu sonucu aldığı cezaya itiraz etmiş. Himoğlu’nun itirazı sonucu, vermiş olduğu itiraz dilekçesinin ve disiplin soruşturma raporunun ekleriyle incelenmesi neticesinde; fiille verilen ihtar puanı cezasının orantısız olduğu anlaşılarak itirazının kabulüne, disiplin amirince verilen 60 ihtar puanı ile tecziyesine dair cezanın kaldırılmasına karar verildiği öne sürüldü.

 xx           xx           xx

MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı olan Dr. Rıza Murat Himoğlu’nun idarecilik görevinin bitmesi ve 5 yıl boyunca idarecilik görevinde bulunmaması gerekirken, 2 yıl sonra yine idarecilik konumuna getirildiğine dikkat çekilen haberde, “Ortaca Devlet Hastanesi çamaşır yıkama ihalesine fesat karıştırmak, ihalede yolsuzluk yapmak ve yüklenici firmanın yanlış ve eksik belgelerle müracaatına göz yummak suçlarıyla ceza aldığı iddia edilirken, Himoğlu’nun aldığı ceza ‘ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet’ suçları yerine ‘Görevin yerine getirilmesinde dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak, kişilerin yarar ve zararını hedef tutan davranışlarda bulunmak’ adı altında raporda yer aldığı iddia edildi.” ifadesine de yer verilmiş.

Haber yapılırken Dr. Himoğlu‘nun görüşüne de başvurulmuş. “İhtar puanları için itiraz ettiğini” söyleyen Dr. Himoğlu şöyle demiş:

Söz konusu 60 ihtar puanı için itiraz etmiştim. İtirazım sonucu 60 ihtar puanı iptal oldu. Sonra 30 ihtar puanı verdiler. Yine bu 30 ihtar puanı içinde itiraz ettim. Şuan bununda kalkmasını bekliyorum. Aynı konuyla ilgili başka bir birimden yapılan incelemede cezanın uygun olamadığına karar verilmişti. Bende ona istinaden iptali için itiraz ettim.

 xx           xx           xx

Haberde “İhtar puanı cezasının orantısız olduğu anlaşılmış. Peki cezanın orantısı nedir?” ve “Aldığı cezaların silindiği iddia edilen MSKÜ eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı olan Dr. Rıza Murat Himoğlu’nun arkasında nasıl bir güç olduğu merak konusu oldu?” sorularına da yer verilmiş.

Bu haberde yer alanlar “iddia” ise, “çamaşır yıkama ihalesi” ile ilgili “soruşturma” için ne diyeceğiz?

İddia mı, soruşturma mı?

Doğrusu beni Dr. Rıza Murat Himoğlu‘nun garip bir şekilde silinen ceza puanlarından çok “çamaşır soruşturması” ilgilendiriyor. Tabi şimdi “altı üstü çamaşır değil mi bu” diyenler çıkabilir.

Ama öyle hafife alınacak bir iş değil bu…

Hastanede yatanlar bilir. Çarşaflar çok sık değiştirilir. Ayrıca başta ameliyatlarda giyilenler olmak üzere önlükler, örtüler ve hatta perdeler… Hep merak etmişimdir; Muğla’daki hastanelerin çamaşırları nerede, kim veya kimler tarafından yıkanmaktadır?

Bilmek hakkımız…

 xx           xx           xx

Bu çamaşır ihalesine taktım ben?

Ortaca Devlet Hastanesi’nde çamaşır yıkama işi ihaleye çıkarılıyor. Ama bu ihaleye fesat karışıyor.. Yetmemiş olmalı zimmet te karışıyor..

Bu suçlamalara soruşturma açılıyor. Ne hikmetse soruşturma kapsamında o zaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri olan (Artık o birliğe son verildi) Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Rıza Murat Himoğlu‘na “ceza” anlamında “60 ihtar puanı” veriliyor.

Ortaca Devlet Hastanesi çamaşır yıkama ihalesine fesat karıştırmak, ihalede yolsuzluk yapmak ve yüklenici firmanın yanlış ve eksik belgelerle müracaatına göz yummak suçlamalarıyla” soruşturma açılmış… Bu ihaleden il sağlığın yöneticisi olarak Dr. Himoğlu‘da sorumlu olduğu için olmalı kendisine 60 ihtar puanı ceza verilmiş.

Ancak gerekçe de tuhaflık var. Sizce de yok mu?

Haberden anladığımız kadarıyla kendisine her ne olduysa, hakkında düzenlenen 09.10.2017 tarihli ve 40/02 sayılı disiplin soruşturma raporundan Dr. Himoğlu’nun aldığı cezanın “ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet” soruşturmasından değil “Görevin yerine getirilmesinde dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak, kişilerin yarar ve zararını hedef tutan davranışlarda bulunmak” suçlamasına istinaden verildiği anlaşılıyor…

Neden?

 xx           xx           xx

Sıkıntılı bir durumla karşı karşıyayız…

İnsan ister istemez merak ediyor. Acaba öteki hastanelerin ihalelerinde de benzer durumlar oldu mu? Bu Ortaca ihalesi ile ilgili soruşturmanın sonucu ne oldu? Bu Ağır Cezalık bir durum. Acaba yargılananlar oldu mu? Oldu ise Dr. Murat Himoğlu bu yargılama da yer aldı mı?

Ayrıca Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi‘nin kantinleri ile ilgili de soruşturmalar olmuş, ihaleler fesh edilmişti. O ihalelerle ilgili idari, hukuki ne yapıldı?

Nedense bu konularla ilgili hiç açıklama yapan olmadı. Mesela o yanan bilgisayarlara ne oldu? İl Sağlık Müdürlüğü‘nün bu konularda bir basın toplantısı yapıp, açıklamada bulunması gerekmez mi?

Lütfen açıklayın, kimse töhmet altında ve hiç bir şey karanlıkta  kalmasın…

——————————                                                                 ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Öfke geçiciydi taht kalıcı. Öfke, altın tahtı, hükümdara mezar yapardı, doğru siyaset, akıllı padişahın adını tarihe altın harflerle yazdırırdı. (Ahmet Ümit)

ÇİVİ

Ramazan Bayramı 9 gün olmuş, arkadaşım “Herkes bayram sevincinde, Ramazan ne gün başlıyor kimsenin haberinde değil” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets