Büyükşehir'de 10 kadın meclis üyesi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Büyükşehir’de 10 kadın meclis üyesi

Bu haber 19 Nisan 2019 - 0:19 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Başkanlık Hükümet Sistemi”nin tartışıldığı günlerde gazetede iki ayrılmıştık.

Her birimiz hukukçu kesilmiş, sistemin mevzuatını tartışmıştık. Ben bu sisteme, devletin hantal yapısını ortadan kaldırabileceği için sıcak bakmakla birlikte, parlamenter sistemi ortadan kaldıracak olmasından kaygı duyanlardandım.

Kaygımda haksız çıkmadım. Cumhurbaşkanının aynı zamanda bir partinin genel başkanı da olması demokrasi ile bağdaşmadı.

Bir de koalisyonlar konusunda haklı çıktım.

O günlerde bir arkadaşımız da “koalisyonlardan bu ülkenin çok çektiğine” dikkat çekerek, “Bu sistemle koalisyonlar döneminin biteceğini” savunuyordu. Ben tersini düşünüyordum.

Haklı çıktım. Koalisyonlar dönemi bitmiş gibi görünmekle birlikte yerine “İttifaklar dönemi” geldi…

Bu seçimde Muğla‘da görüldüğü gibi de ittifak işe yaradı. İttifaklardan gelecekte de faydalanılacaktır.

xx           xx           xx

Tabi burada, Muğla‘da ittifaklar kimin işine yaradı, kimin işine yaramadı sorusu ömemli.

Kaç gündür irdeleyip, anlatıyoruz; bu seçimin kazananı yok.

Bu anlamda partilerin başarısından söz etmekte zor…

Ancak bu seçimden kazançlı çıkanlar var. Bir kere “ittifaklarda” herkesin bir şekilde bir “kazancı” var.

İttifak sayesinde CHP‘nin kazancı “Büyükşehir iktidarını” elinde tutmaya devam edebilmiş olması olurken, Ortaca‘yı kaybetmiş olsa da ortağı İYİ Parti sayesinde Marmaris‘i de kazanabildi. CHP ortağı İYİ Parti‘ye neden Ula‘da da ihtiyaç duymadı anlamak mümkün değil… Mesela Seydikemer‘de de CHP aday çıkarmamış olsa İYİ Parti seçimi alabilirdi. CHP ayrıca ortağı İYİ Parti’ye Dalaman‘da da jest yapabilirdi.

Millet İttifakı’nda CHP bence bencil davrandı. Muğla’da önseçim yapmamakla büyük bir hata yapan CHP, ittifak stratejisini belirlemeyi de Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e bırakmakla hatanın çok daha büyüğünü yaptı… Bedeli de oldukça ağır ve 4 ilçe kaybı oldu…

 xx           xx           xx

İttifaktan AK Parti‘nin kazancı Seydikemer ve Köyceğiz‘i elinde tutmaya devam ederken, asıl kazancı Yatağan ve Ula‘yı elde etmek oldu. Elbette Dalaman‘ı da…

Millet İttifakı’nda sadece CHP kazanırken, Cumhur İttifakı‘nda ittifak ortağı MHP‘de kazançlı çıktı. Ortaca MHP‘nin oldu.

AK Parti‘nin üç ilçesinin üstüne 4 yeni ilçe koyabilen Cumhur İttifakı bu ilçelerin üstüne Fethiye ve Marmaris‘i neden koyamadı? Hatta Milas‘ı da koyabilirlerdi?

Bu soruların yanıtını ittifakta değil de AK Parti‘de aramak daha doğru olabilir mi?…

Ki AK Parti bu üç ilçeden Fethiye veya Milas‘ı da alabilmiş olsaydı Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığını da almış olabilirdi… “Neden?” diye sorulsa, AK Parti Muğla Kurucu İl Başkanı Yavuz Ercan‘ın dediği gibi “Rakam cambazlığı yaparak, kabahati ona buna yükleyerek bu sonucu açıklayamazsınız.” tabi…

Ancak bu seçimde ittifakların bölüşüm yanlışlarına rağmen “başarılı” olduğu gerçeği ortada durmaktadır.

Önümüzdeki seçimlerde de terkipler değişse (!) de ittifaklar devam edecektir.

 xx           xx           xx

Elbette bu seçimde İYİ Parti ile MHP‘yi de kıyaslamak gerekir.

Bu seçimde İYİ Parti‘nin yerel kurmaylarının “teslimiyetçi” davrandıklarını, haklarını aramadıklarını söyleyebiliriz. Hatta “Osman Gürün fanları” gibi fotoğraf verdiklerini de söylemek mümkün…

Eğer MHP‘de teslimiyetçi davranıp, İYİ Parti gibi davranış sergileseydi bugün Ortaca da AK Parti‘nin olurdu.

Ortaca MHP’nin hakkıydı ve aldı.

İYİ Parti‘nin de Bodrum veya Fethiye hakkıydı, ama hiç değilse Seydikemer İYİ Parti‘nin olabilirdi…

Şimdi ilçeleri mercek altına almaya başlayacağız, orada da “meclis oylarında” görülecektir; İYİ Parti oylarını korumaya çalışırken, MHP‘nin oylarında İYİ Parti‘ye göre erozyon yaşandığı görülecektir…

Bu arada şu saptamayı da yapmak lazım, parçalandıktan sonra, %6 oyu kalan MHP’ye Muğla’da 2 ilçe verilmesi stratejik olarak doğru olabilir, ama belediye meclis üyeliklerine MHP‘nin %50 oranında araya sokulması “adil” olmadığı gibi, mahallelerin demografik, meslekî ve siyasal temsil dengelerini alt üst etmekle kalmayıp, AK Parti seçmeninde tepkiyle karşılandı.

xx           xx           xx

Önce “belediye meclisi” oylarına bakalım. Çünkü AK Parti İl Başkanı Kadem Mete‘ye göre partilerin başarısı il genel meclisi oylarında görülür; bugün İl Genel Meclisi yok, o zaman belediye meclisi oylarında görülür…

Aslında bu sadece AK Parti İl Başkanı Mete‘ye göre bir ölçümleme değil, genel görüştür, ama bana sorarsanız. “başarı” göreceli bir şeydir…

Evvet, doğrudur senelerce insanlar yerel seçimde il genel meclisini oylarken “adaylara” değil, partilerine oy vermişlerdir. Partilerin “yerel” değil, “genel” başarıları il genel meclisi oylarıyla ölçülmüştür… Bu günde il genel meclisi yerini ilçe meclisleri ve Büyükşehir Meclisi almış bulunuyor.

Belediye meclislerinde de böyle olmuştur.

Ancak son zamanlarda insanlar Belediye Meclislerinde oy kullanırken adayları da değerlendirmeye, listede istemedikleri bir isim gördüklerinde o listeyi mahkum etmeye başlamışlardır. Ki bu yüzden meclisler genellikle Başkanın aldığı oyu alamamaktadır…Ayrıca Köyceğiz üzerinde durulması gereken bir örnektir. AK Parti‘nin Başkanlığı kazandığı Köyceğiz‘de meclis 9 CHP’li, 6 AK Partili üyeden oluşmuştur!

xx           xx           xx

Bu seçimde belediye meclislerine verilen oyların dağılımı il geneli toplamında şöyle gerçekleşti:

CHP 256 bin 310 oy (%42.7)… 2014‘te CHP 238 bin 338 oy (%43.1) almış. CHP oyları %1 gibi artmış. İsteyen buna “başarı” diyebilir.

AK Parti 208 bin 901 oy (%34.8)… AK Parti 2014‘te 151 bin 094 oy (%27.4) almış. 6 puan artış var. İsteyen AK Parti, CHP‘den başarılı diyebilir… Ama Büyükşehir Meclisi‘nde CHP Grubu iktidar!

Peki Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP Grubu iktidarına karşı başka bir “ittifak” oluşabilir mi?

Millet İttifakı gereği meclis üyeliklerini CHP‘de AK Parti gibi ortağı ile paylaşmış olsaydı; CHP‘liler “CHP-İYİ Parti-CHP-…”, AK PartililerMHP-AK Parti-MHP…” şeklinde sıralama yapmış olacaktı… Olsaydı CHP‘nin 6 meclis üyesi kazandığı ilçeden 3 CHP’li, 3 İYİ Partili; AK Parti‘nin 6 meclis üyesi kazandığı ilçeden de 3 AK Partili, 3 MHP’li meclis üyesi çıkmış olabilirdi…

Böyle olmadı…

MHP Cumhur İttifakı”nın gereği olarak “bir bizden, bir sizden…” diye öyle yaptı. CHP deyim yerinde ise ortağı İYİ Parti‘ye zırnık koklatmadı…

Büyükşehir Meclisi’nin önceki gün yapılan ilk toplantısında CHP 35 üye ile temsil edilirken, AK Parti 25, MHP 5, İYİ Parti 3 üye ile temsil edildi.

xx           xx           xx

İlçe meclislerinin oy dağılımına göre, bu seçimde toplamda İYİ Parti 63 bin 143 (%10.5) oya sahip olurken, MHP 16 bin 423 (%2.7) oya sahip olmuş bulunuyor. DP ve öteki partiler Büyükşehir Meclisi‘nde temsil edilmelerini sağlayacak oya sahip olamadılar.

2014 Seçimlerinin ardından Muğla Büyükşehir Meclisi‘nde üye dağılımı CHP 45, AK Parti 20, MHP 5, DP 2 şeklinde olmuştu.

Böylece bu dönem Büyükşehir Meclisi‘nde CHP‘nin üye sayısında 10 eksilme olurken, AK Parti‘nin üye sayısının 5 üye arttığını, MHP‘nin 5 üyesini koruduğu ve İYİ Parti‘nin ilk kez 3 üye ile girdiği mecliste DP‘nin ise artık temsil edilmediği görülüyor.

Bir de bu dönem Muğla meclisinde kadın üyeye yer verilmemiş olmasının utancını artık taşımayacak. Bilindiği gibi Muğla İl Genel Meclisi‘nde tarihi boyunca 31 Mart 2014‘e kadar ANAP‘tan Sema Alagöz, CHP‘den Sevinç Göçügenci ve DYP‘den Esin Altaş dışında kadın üye yeralmamıştı. 1 Nisan 2015‘te oluşan Büyükşehir Meclisi‘nde de umutlar boşa çıkmış, utancımız devam etmişti.

Önceki gün toplanan Büyükşehir Meclisi’de kadınları 9 CHP’den, 1 AK Parti’den meclis üyesi temsil etti. Bunun gerçekleşmesini sağlayan başkanları kutluyoruz.

Kadın meclis üyelerini ayrıca ele alırız.

——————————                                                            ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Bazı insanlar prensipleri için partilerini değiştirir, bazıları partileri için prensiplerini değiştirir. (Winston Churchill)

ÇİVİ

Arkadaşım, “İl başkanının biri partililerinden birine torbacı demiş” dedi. Nevar bunda deyince “O partili de il başkanı için ‘Doğru söylüyor. Benden alışveriş yapar’ demiş” diye karşılık verdi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets