Müteahhit yeniden işbaşı mı etti? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Müteahhit yeniden işbaşı mı etti?

Bu haber 28 Mart 2019 - 1:10 'de eklendi ve 77 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğlalıların il merkezinde “Eski Garaj Alanı” diye andıkları yerde Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan, ancak işi üstlenen firmanın ekonomik sorunlar yaşaması üzerine duran Katlı Yer Altı Otoparkı ve Meydan Düzenlemesi işine yeniden başlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bir yerel gazetemize verdiği röportajda, şu ifadelerde bulunmuş:

Bu firmanın ihaleye girmesine engelleyecek hiçbir durum yoktu. Sonradan mali sıkıntı içine girdi. Bu durumda ülkenin ekonomisin genel gidişatı ile ilgili bir durum. Şu an da Türkiye’nin bir çok yerinde bir çok kurumların yatırımlarında bu yaşanıyor. Bu firma en son demirleri döşedi betonun dökülme aşamasına gelindi, iş durdu. Konuyu incelediğimizde ödemelerini yapamadığını gördük. Tabi bu durum betoncu ile müteahhidin arasında olan bir şey. Firma sonra başka yerlerden de sıkıntı yaşadı ve inşaat şu anda durmuş vaziyette.

Tabi bu açıklama daha önce yapıldı.

Nedense röportajı yapan meslektaşımız “Ekonmik sıkıntı yaşayan müteahhite görevlileriniz imalatı olmayan işe kağıt üzerinde bir hakedişle 2.7 milyon TL ödediler mi?” diye sormamış…

xx           xx           xx

Başkan Gürün yerel gezetemizin sorularını yanıtlarken, “İnşaatın durmasının ardından biz de kalıcı bir zarara sebep olmayalım diye demirleri döşenen bölgelerin betonunu döküyoruz. Bu da kanunen bizim hakkımız. Bu masrafı da teminatından alacağız. Yanılmıyorsam 19 Nisan’a yasal bir süreç var, o gün dolmadan tasfiye edilemiyor. O zamana kadar sorun çözülmezse tasfiye edilecek ve yeniden ihale edilecek. Benim için o yatırım çok önemli. Bu mutlaka en kısa sürede bitecek.” demiş.

Belediye müteahhitin açıkta bırakıp gittiği döşenmiş demirler üzerine beton dökmekle iyi etmiş. Paslanırdı, korozyona uğrardı… Başkan Gürün‘ün dediği gibi yapılan harcama müteahhitin teminatından karşılanır.

Peki kağıt üzerinde bir hakedişle müteahhide ödenen 2.7 milyon TL nereden nasıl karşılanır?

Bu konuda söz söyleyen yok. Ancak neredeyse herkesin elinde inşaatın betonunu karşılayan şirketin yöneticilerinden kaynaklı olduğu söylenen hakediş belgeleri dolaşıyor. Hatta o belgelerle Savcılığa suçduyurusunda bulunduklarını söyleyenler olduğu da ifade ediliyor…

Bu konudaki söylentilere açıklık getirilmesinde yarar var. Bu çokta zor değilmiş… Bir müteahhit Hakediş raporları ile inşaatın radya temel betonu atılırken taşeron betoncunun irsaliyelerine bakmak yeterli olacaktır” diyor…

Ayrıca meydan düzenlemesini üstlenen müteahhitin, artık ne yaptı ise durumunu düzelttiği ve yeniden işbaşı yaptığı söylentileri  de var. İnşallah öyledir. Hem muteahhit hem Muğla Büyükşehir Belediyesi ve hem de Muğla için seviniriz. Umarız şu hakediş meselesine de açıklık getirilir…

xx           xx           xx

Muğla Muğla olalı hiç bir seçimde bu seçimlerdeki kadar bakanı, parti üst düzey yöneticisini görmedi...!

Neredeyse iki günde bir AK Partili bakanların ve genel başkan yardımcılarının biri gelip biri giderken, CHP‘nin genel başkan yardımcılarının, parti meclisi üyelerinin de biri gelip biri gidiyor.

Hadi bu kadar bakan trafiğine AK Parti’nin Milas Belediye Başkanı adayı Barış Saylak’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesinde “bir kaç bakan talebi” neden oldu diyelim, CHP’deki trafiğe ne, kim neden olmuş olabilir?..

Tabi CHP‘deki trafiğe Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı Osman Gürün‘ün kaygılarının neden olduğunu söyleyenlerde az değil…

Hatta Kemal Özcan arkadaşımızda konuyu önceki gün “İmam Yellenirse…” başlığı ile ele aldı.

Özcan yazısında, ziyaretçi akınına değindikten sonra, şöyle devam etmiş:

Eskişehir BŞB Başkanı Yılmaz Büyükerşen gelse de nasıl belediyecilik yapılır bize anlatsa. Komşu Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu gelse nasıl belediyecilik yaptığını bir anlatsa. Muğla seçmeni kararını ona göre verse diyorum. Özgür Özel gelirse kullanacağı tek enstrüman Atatürk olur. ‘Osman Gürün’e oy vermezseniz Atatürk’ün kemikleri sızlar’ der çıkar. İmam yellenirken sızlamayan kemik, cemaat sıçarken niye sızlasın?..

xx           xx           xx

CHP‘de Muğla‘ya en son gelen isim CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel oldu. Yeni gelin gibi ilçe ilçe, belde belde dolaştırılıyor. Ondan önce gelen Umut Oran‘ın DP Büyükşehir Adayı Mehmet Kocadon ile ilgili “fırıldak” gafı konuşulmaya devam ederken, şimdi de Özgür Özel‘in “Atatürk’ün kemikleri sızlar” sözü tartışma konusu oldu.

Muğla‘da partisinin Büyükşehir Adayı Dr. Osman Gürün için oy isteme ziyaretlerinde bulunan Özgür Özel‘in konuşmalarında “Eğer Osman Gürün’e oy vermezseniz, Atamızın kemiklerini sızlatırsinız” dediği önesürüldü. Benim de Yarımada Gazetesi Yazarı Hüseyin Anıl‘ın paylaşımından haberim oldu. Sonra Kemal Özcan arkadaşımızda değindi. Ben de facebook hesabımdan “CHP’li Özgür Özel, bugün Muğla’da yaptığı bir konuşmada ‘Eğer Osman Gürün’e oy vermezseniz, Atamızın kemiklerini sızlatırsinız’ demiş. Asıl ATATÜRK bu sözleri duyabilse kemikleri sızlardı…” diye paylaşımda bulundum.

Sonra farklı duyumlar gelmeye başladı. Paylaşımıma “Bu arada aldığımız bu duyumla ilgili çelişkili ifadeler gelmeye başladı… Özgür Özel’in o maksadı aşan sözü ‘CHP’ye oy vermeyenler’ için söylediğini savunanlar oldu… Ancak öyleyse bile şık olmamış… Ha CHP’ye oy vermezseniz, ha O.G.’e oy vermezseniz… demiş olsun, aynı şey… Talihsiz olmuş…” diye ekleme yaptım…

xx           xx           xx

Özgür Özel gerçekten o ifadeleri kullandı ise “maksadı aşmış”… Atatürk‘ü kullanarak ha CHP‘ye, ha Osman Gürün‘e oy istemiş fark etmiyor. Elbette oy isteyebilir, işi ve Muğla‘ya geliş nedeni bu. Ancak Atatürk’ü karıştırmanın, kemiklerini sızlatmanın alemi var mı…

Paylaşımımın altına takipçilerimizden Hakan Gürcan da Özgür Özel için “Doğru demiş” deyip sözlerini “Sizler Osman Gürün diyorsunuz, bizler ise CHP diyoruz. Kişiler ile işimiz yok bizim. Eğer CHP’nin ilk kuruluş yıllarında sizin gibi düşünenler olsaydı Atatürk’ün işi zordu. CHP kurucularına bir bakın, kimler vardı CHP’de. CHP’li Özgür Özel, CHP’ye oy vermeyen CHP’liyim diyenlere demiş bu sözü.” şeklinde sürdürmüş.

Bir belediye seçimi ile ne beka tartışılır ne de insanların Atatürk sevgisi. Gerçekten çok çirkinleşmeye başladı bu seçim işi.” diyen Mustafa Evkuran ise “Bu kadar kutuplaşmayı görmemiştim daha önce. Bir an önce seçim bitsede hem iktidar hem muhalefet üretim için ne yapabiliriz, eğitime ne gibi yenilikler getirebiliriz, yabancı yatırımcıyı tekrar nasıl kazanabiliriz, yargılamaları nasıl hızlandırabiliriz gibi sorunların üzerinde çalışmaya başlasalar. (!)” ifadesinde bulunmuş.

Elmas Murat AskanBenim dedelerim Selanik göçmenidir ve MHP’ye oy veririm. Özgür Özel Atatürk’ü benden daha fazla sevemez.” derken, Marmaris‘in ünlü siyasetçilerinden İzzet Unsal da “İşte ben onun için CHP olmadan Atatürk’ü, AK Parti olmadan dinimi, MHP olmadan Ülke’mi sevmek istiyorum” demiş.

xx           xx           xx

Seçime şunun şurasında üç gün kaldı. Gerilim, tansiyon oldukça yüksek. Ülke genelinde kutuplaşma malum. Muğla‘da ise çok ciddi bir kutuplaşmadan söz edemeyiz. Olmasında. Zaten Muğla‘nın doğasına da aykırı… Mustafa Evkuran‘ın dediği gibi de bir an önce seçim bitse de iyi olacak…

Muğla’da kutuplaşma yok, ama altı üstü bir yerel seçime giderken CHP’de çok ciddi bir ayrışma yaşanıyor. Buna kim veya kimlerin neden olduğunu da yazmaya gerek yok! Herkes biliyor…

Okurlarımızdan Erdal Şahin facebook paylaşımında “Lawrence gelse Muğla’da CHP’lileri bu kadar ayrıştıramazdı:)))” derken, izlenimlerine göre yerel seçim öncesi Muğla‘da CHP‘lilerin 9 gruba ayrılmış olduklarını belirterek şöyle devam etmiş:

1- Gürün yanlıları, 2- Saatçı yanlıları, 3- Kocadon yanlıları, 4- Allah belanızı versin ne haliniz varsa görün diyenler, 5- ‘AKP gelmesin de kim gelirse gelsin’ diyenler, 6- Nerde altıok görse üzerine atlayanlar grubu, 7- Başıbozuk ne yapacağı belli olmayan CHP’liler, 8- Gürün gitsin de kim gelirse gelsin diyenler, 9- Her gün kararını değiştiren ve her an 8 gruptan birinde olabilecek olanlar…

xx           xx           xx

Önceki gün en çarpıcı sosyal medya paylaşımı ise bana göre, Songül Çiftçi imzalı paylaşımdı:

En fazla 100 yıl sonra şu an yaşayan hiç kimse bu dünya da olmayacak..:)) Ve büyük çoğunluğumuz hatırlanmayacak bile… İşte bu yüzdendir ki hayatta neyi başarıp neyi başaramadığın, ne giydiğin ne giyemediğin, nerelerde gezebildiğin hiç önemli değil… Önemli olan tek bir şey varsa o da dünyayı paylaştığın diğer canlıların hayatına ne kadar iyilik, mutluluk ve huzur yayabildiğin… Ne kadar gülümsediğin ve ne kadar gülümsetebildiğin…. Sevdiğin, sevildiğin ve kalbindeki güzellikleri büyütebildiğin kadarsın…. (Alıntı)

——————————                                                                ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: “Kırmızı çizgim var “, diyen insanlar ile demokrasiyi yaşatamayız. Barış’ı sağlayamayız.

ÇİVİ

Arkadaşım, “Bu seçimler hiç bir işe yaramadıysa, belediyede kimlerin çalıştoığını öğrenmemizi sağladı” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

——————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets