Başkan Gürün'e defans yapan başkanlar! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Başkan Gürün’e defans yapan başkanlar!

Bu haber 23 Mart 2019 - 10:26 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Seçimler yaklaşırken Muğla Büyükşehir Belediyesi adeta atağa kalktı.

İl merkezinde Karadağ‘da “Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali”, Uğur Mumcu Bulvarı‘nda “Bölge Müzesi”, Kışla Park‘ta “Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi”, eski garaj alanında “Yeraltı Katlı Otoparkı ve Meydan Düzenlemesi” inşaatları neredeyse aynı anda başlamıştı.

Bunlara Ulaştırma Daire Başkanlığı‘nın “Dubalar 2017’de kalkacak” diye müjdelediği ve Uğur Mumcu Bulvarı‘nın Atatürk Bulvarı ile kesiştiği yerde başlayıp, Cumhuriyet Caddesi, Cumhuriyet Meydanı, Recai Güreli Caddesi ve Abdi İpekçi Caddesi‘nde uygulanan projeyi eklememiz gerek…

Ki ben o günlerde 10 Nisan 2018 tarihli ve “Başkan Gürün Muğla’yı şantiyeye çevirdi” başlıklı yazımda şu ifadede bulunmuştum:

Hakkını yemeyelim, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tabir caizse Muğla’yı şantiyeye çevirdi. İçimden zaman zaman alkışlamak gelmiyor da değil hani… Her yerde inşaat… Bir de hızlı, estetik yapılıp, zamanında bitirilebilseler… İnsanlar bezdirilmese…

xx           xx           xx

Maalesef Muğlalı bezdirildi…

Ulaştırma Daire Başkanı‘nın dediği gibi “tek yönlü” uygulamada dubalar 2017‘de kalktı, ama o günlerde yapılan açıklamalara göre en geç 2017 Eylül-Ekim aylarında, bilemedik Kasım ayında tamamlanması gereken proje hala tamamlanıp, belediyeye iş teslimi yapılamadı.

Üstelik dünyanın hiçbir yerinde görülmüş değil, yeni yapılan işte tamirat tadilat devam ediyor!

Beni en çok kaygılandıran ise yarın bir gün “olmadı bu” denilip bu “tek yönlü” uygulamadan vazgeçilerek, Muğlalının paralarının toprağa gömülecek olması ihtimalidir…

Muğlalıların hala anlayamadığı bir başka uygulamada Şehirlerarası Otobüs Terminali‘nin “Şehir dışına çıkarıyoruz” diye Çevre Yoluna taşınması oldu?

Vatandaş soruyor; Adliye Sarayı‘nın yanındaki garaj ihtiyacı karşılamaz hale geldi mi?; madem garajı taşıdınız, yenisini neden öncekinden daha konforlu ve şöyle 20-30 yıl ihtiyaca cevap verecek gibi yapmadınız? 10 yıl sonra oradan da taşınırsa paraya günah değil mi? Madem taşıdız, boşalan garajla ilgili varsa projenizi neden paylaşmıyorsunuz?

xx           xx           xx

Tesadüf olmalı yeni Menteşe Otobüs Terminalini inşa eden müteahhitlik firması Kışla Park‘ta “Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi” inşaatını da üstlenmiş. İnşaatın temeli atılırken bu 42 milyon 810 bin liralık maliyeti olan merkezin de 2019‘da bitirilmesi bekleniyordu…

Duyduk ki inşaat durmuş!

O günlerde aynı müteahhitin, yani “Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi” inşaatını gününde yetiştiremeyen müteahhitin Adliye yanındaki garaj alanında planlanan “Büyükşehir Belediye Başkanlığı” binası inşaatını da üstlendiği, ancak bu inşaatta harcama ve üretilecek işlerin denetimi için “Bağımsız Denetim Şirketi” istediği ve bu yüzden ihalenin iptal edildiği duyumlarını almıştık. Bunu o zaman yazmıştık da  ama ses veren olmamıştı…

Ki,10 Nisan 2018 tarihli ve “Başkan Gürün Muğla’yı şantiyeye çevirdi” başlıklı yazımda “Üstlenici firma neredeyse 2-3 kat büyüklükteki inşaat için neden ‘Bağımsız Denetim Şirketi’ talep etmedi acaba?” diye de sormuşum.

Zaten Büyükşehir ile ilgili yazılarımızı buz üstüne yazıyoruz!

xx           xx           xx

10 Nisan 2018 tarihli ve “Başkan Gürün Muğla’yı şantiyeye çevirdi” başlıklı yazımda şu ifadelerde de bulunmuşum:

Bakarsınız bir temel atma töreni de ‘Bölge Müzesi’ için yapılır, diyeceğim, ama yapılmayabilirde… Bakarsınız Başkan Gürün’ün Eski Garaj Alanı’nın başına gelen ‘Bölge Müzesi’nin başına gelmiş! Arazi sahipleri, arazilerinin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığınca satın alınırken, Meclis’te usulüne, hukuka ve komşuluk ilkelerine uygun karar alınmadığını iddia ediyorlar. Bu iddia ile yola çıkan ailenin temsilcisi Mehmet Özekes, avukatları Canan Karaosmanoğlu ve Cansu Kanat’ın başvuruları ile Muğla Nöbetçi İdare Mahkemesi’nden ‘yürütmenin durdurulması’ talebinde bulunmuş.

Bu davada gelinen nokta ilginç.

Ahmet Tan Karaosmanoğlu facebook hesabından 16 Mart 2019 tarihinde yaptığı paylaşımında, konuyla ilgili “Yeni bir Büyükşehir bombası daha!” başlığı altında “Muğla Büýükşehir Belediyesi, meşhur Bölge Müzesi inşaatını durdurmak zorunda” diyerek şu ifadelerde bulundu:

Çünkü, 1- Müze inşaatının bulunduğu arazinin satın alınmasına yönelik meclis kararı İdare Mahkemesi kararı ile iptal edildi. Arazi satın alınması hukuka uygun bulunmadı. 2- Arazi üzerinde müze yapmak için yapılan İmar Planı Tadilati İdare Mahkemesi kararı ile iptal edildi. Dolayısıyla müzenin inşaat ruhsatının iptal edilmesi ve inşaatın durdurulması gereklidir. Aksi durumda suç işlenmiş ve kamunun parası boşuna harcanmış oluyor.

Karaosmanoğlu bu ilginç paylaşımını “Hep diyorum. Bir tane düzgün işiniz olsun. Hep beraber sizi alkışlayalım. Korkarım bu inşaatta da fazla para ödemesi yapılmıştır.” diye noktalamış.

xx           xx           xx

Karaosmanoğlu‘nun “Bir tane düzgün işiniz olsun.” sözü ile aklıma geldi. Eski Garaj ile Yeni Garaj arasında Muğla Ovasında yer alan servis yolu biraz da seçimin yüzü suyu hürmetine geçenlerde asfaltlandı. KaraosmanoğluYine milletin tarlasını asfaltlamışlar.” diye yazdı. Çünkü benzer olay daha önce Düğerek yolunda yaşandı.

O zaman vatandaş tarlasından geçen yolu kapatmış, aylarca öyle kalmıştı!

O yüzden olmalı Karaosmanoğlu ovadan geçen yol için “Bari kamulaştırıp da asfaltlasalardı. Bildiğim kadarı ile orası imar yolu bile değil.” demiş…

Umarız Düğerek Yolunun başına gelen bu yolun başına da gelmez…

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete de geçtiğimiz salı günü yaptığı basın toplantısında, 31 Mart seçimi için “Osman Gürün ve Oligarşisinin güç-makam ihtiraslarının tecelli edip etmeyeceğinin çok çok ötesinde bir anlam ifade etmektedir.” derken, “Sokakta kimsenin gündeminde Osman Gürün’ün kaybedeceğini gördüğü seçim korkusuyla yaratmaya çalıştığı hayal ürünü komplo teorileri yoktur. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ödemek zorunda kaldığı tazminatlarla Osman Gürün karşısında bu kadar etkisiz kalması arasında nasıl bir paralellik vardır. Bu soruların cevabı ile ‘AK Parti korkusu’ üzerinden seçim kampanyası yapmak zorunda kalmalarındaki çaresizlik arasındaki paralellik sabit ve aşikardır.” ifadesinde bulunarak, duran inşaatlara dikkat çekti.

xx           xx           xx

Muğla‘nın hayali bina ve projelerin şehri haline döndüğünü; Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün “devam eden eserler, projeler” veya “hedefler” diyerek hemşerilerini kandırmakta olduğunu önesüren AK Parti İl Başkanı Mete, Başkan Gürün’e “Beceriksizliğinizle, işbilmezliğinizle,demokrat görünümlü despotluğunuzla  Muğlamıza daha fazla zarar vermenize izin vermeyeceğiz.” diye seslenerek, şu ifadelerde bulundu:

Eski Garaj alanına yapılmaya başlanan Yeraltı Otopark ve Meydan inşaatı, inşaatın durması bir yana, müteahhite fazla hakediş ödenmesi ile sonuçlanan bir fiyasko haline dönmüştür. Orhaniye Mahallesine yapımına başlanan Sosyal Yaşam Merkezi inşaatı da durmuş ve akibeti meçhul hale gelmiştir. Uğur Mumcu Bulvarı’na yapımına başlanan Bölge Müzesi ise sadece inşaatın yarım kalmasıyla değil, aynı zamanda imara aykırı olması nedeniyle de kaçak duruma gelmiştir. Belki de diğer iki inşaat gibi yıllarca göz önünde duracak beton yığınları olarak Menteşe’nin kalbine saplanmış şekilde duracaktır.

xx           xx           xx

Bir de son günlerde, Büyükşehir‘de geçen 5 yılda 13 ilçeye yaptıklarını anlatması beklenen Başkan Gürün, başta Bodrum olmak üzere ilçeler için projeler anlatmaya başladı ve bunları anlatırken bu ilçelerde yatırım yapmamış ve hizmet üretmemiş olmasını o ilçelerdeki başkanların “defansı” ile karşılaştığı bahanesine sığınması da herkesi şaşırtmış durumda… Çünkü sokaktaki inanlar yukarıda söz konusu edilen işlerle ilgili “Bahattin Gümüş defans mı etti?” diye soruyorlar. Vatandaşların bir başka sorusunu da ben sormuş olayım:

Sayın Gürün elinizdeki yetki ve güce rağmen Bodrum’da, Marmaris’te, Ortaca’da, Fethiye’de hangi başkan, hangi projenizi uygulamanıza nasıl engel çıkardı?

Açıklanırsa seve seve paylaşırız. Bir de hatırlatırız; CHP‘nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğluBelediye başkanı proje anlatmaz, yaptıklarını anlatır. Ne yapılacağını biz anlatırız” diyor… Bilin istedim…

——————————                                                                  ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Bir insanın nasıl öldüğü değil, nasıl yaşadığı önemlidir. (Samuel Johnson)

ÇİVİ

Arkadaşım “Seçimler bitse de telefona artık mesaj yağmasaaa…  Mesaj okumaktan iş yapamıyoruz” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets