İzmir’de bölge finalisti seçildi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İzmir’de bölge finalisti seçildi

Bu haber 22 Mart 2019 - 0:04 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.

Muğla Özel Yönelt Ortaokulu 7.Sınıf öğrencisi İlkim İnan’ın hazırladığı TÜBİTAK Projesi “Bakterilerde Çevreyi Algılama Haberleşme Mekanizmalarının Zeytin Yaprağı ile Engellenmesi” isimli proje 13. TÜBİTAK ortaokul öğrencileri araştırma projelerinde İzmir bölge finalisti seçildi.

Kadir Tamer

Muğla Özel Yönelt Ortaokulu 7.Sınıf öğrencisi İlkim İnan’ın hazırladığı TÜBİTAK Projesi “Bakterilerde Çevreyi Algılama Haberleşme Mekanizmalarının Zeytin Yaprağı ile Engellenmesi” isimli proje 13. TÜBİTAK ortaokul öğrencileri araştırma projelerinde İzmir bölge finalisti seçildi.

Projenin danışmanlığını Muğla Özel Yönelt Koleji Proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran yaptı.

Daha öncede TÜBİTAK tarafından projeleri ödül alan İlkim İnan, “Bu çalışma ile zeytin yaprağı ekstratının (suyunun) bakterilerin haberleşmelerini engellemesi, zeytin yaprağının bakteriler üzerine etkili olduğunu ilk defa ortaya koydum. Tübitak İzmir bölge yarışmalarına yapılan yüzlerce başvuru arasından biyoloji dalında 12 proje kabul görerek sergiye davet edildi. Projem İzmir, Muğla, Aydın, Denizli, Uşak, Manisa olmak üzere 6 il projeleri içinde yer aldı ve TÜBİTAK tarafından finalist proje olarak çağırıldım. Bu da beni son derece mutlu etti. Muğla’dan tek bir biyoloji projesinin yer alması yani benim projemin seçilmesi heyecanıma heyecan kattı. Hedefim İzmir bölgede birincilik ödülü kazanmayı, Türkiye derecesi almayı istiyorum. Projenin her aşamasında fikir alışverişi ile beni destekleyen Muğla Özel Yönelt Koleji Proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran’a teşekkür ediyorum. Ayrıca okul müdürümüz Orhan Boyacı’ya da sonsuz teşekkür ediyorum. Okulumuzda Bilim Uygulamaları dersimizde projelerin nasıl hazırlanacağını, bilimsel araştırmanın yöntemlerini öğreniyoruz. Bu, bizim için büyük bir avantajdır. Üniversite hayatımıza da katkı sağlayacak, tez yazarken ve araştırma yaparken şimdiden bu konuda bilimsel tecrübe edinmiş oluyoruz” dedi.

Muğla Özel Yönelt Koleji kurucu müdürü Ferudun Öztürk ise proje çalışmaları ile ilgili şunları söyledi:

Öğrencimizin başarılı çalışmasını yürekten destekliyorum. Öğrencimizin TÜBİTAK başarısı ve öğrencilerimizin projelerinin uluslararası düzeydeki araştırma projelerinde yar almalarını eğitim ve öğretim açısından mutluluk verici buluyorum. Kurumumuzun daha önceden de TÜBİTAK başarıları vardır. 11. Ortaokullar arası TÜBİTAK yarışmalarında da birincilik ödülü kazanan okulumuz, ilimizde örnek teşkil etmektedir. Bunun ilimizde eğitimde iyi örnekler olarak değerlendirilmesi bizi mutlu ediyor.”

Muğla Özel Yönelt Ortaokulu Müdürü Orhan Boyacı ise, “Başarılı öğrencimiz İlkim İnan’ı kutluyorum, danışman öğretmeni Mehmet Ali Onaran’a teşekkür ediyorum. TÜBİTAK başarılarımız tesadüf değildir, uzun bir çalışmanın ürünüdür. Erken yaşta öğrencilerimize bilimsel motivasyon kazandırıyoruz, onları yüreklendiriyoruz. Kurumumuz TÜBİTAK Projelerini, ulusal ve uluslararası projeleri desteklemekte ve bu konuda maddi sınır tanımamaktayız. ABD, Meksika, Japonya, İspanya, Tunus gibi ülkelerde projelerimiz ilimizi ve ülkemizi temsil etmiştir. Bu da bize mutluluk veriyor. Robotik çalışmalarını Muğla’da Yönelt Koleji olarak ilk biz başlattık. Proje Koordinatörümüz Mehmet Ali Onaran danışmanlığında Muğla’nın ilk robot takımını kurduk. Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya Üniversitesinde ödüller alarak Robotikteki başarımızı kanıtladık. Yine iki defa Amerika Birleşik Devletleri’nde New York Üniversitesinin düzenlediği proje yarışmalarında ilimiz ve ülkemizi temsil ederek öğrencilerimizin akademik başarılarını üst seviyede tuttuk. Bize güvenen başta öğrenci velilerimize ve Muğlalı hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Başarılı öğrencimiz İlkim İnan’ın Türkiye derecesi alacağına tüm kalbimle inanıyorum” diye konuştu.

Finalist proje

13. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projelerinde İzmir bölge finalisti seçilen proje ilgili olarak şu bilgilere yer verildi:

Projede bakterilerin çevreleri ve birbirleriyle iletişim yeteneğine sahip sosyal canlılar olduğu tespit edildi. Bakterilerin iletişim dili, onların üreterek büyüme ortamına saldıkları sinyal moleküllerinden oluştu. Bakterilerin birbirini algılayarak topluluk haline geçmeleri kontrol edilerek bakteriler arası haberleşme mekanizmaları projede önlendi. Projemizin amacı, antibiyotiklerin yerine alternatif bakterilerin iletişimini kesen doğal maddenin kullanılması oldu. Antibiyotikler bakterileri doğrudan öldürerek veya bakterilerin çoğalmalarını engelleyerek etki gösterdikleri için hızla dirençli bakterilerin oluşmasına neden olurken bakterilerin bağışıklık sisteminin direnç kazanmasını sağlamaktadır. Sonuç olarak ağır antibiyotikler kullanılmakta fakat antibiyotikler bakterilere etki etmemektedir. Antibiyotiklerin bakterilere etki etmemesi günümüzde hastalık yapan bakterilerin çoğalarak insanlara zarar vermesine yol açmaktadır. Buna bağlı olarak da antibiyotiklerin yüksek dozda kullanılması insanların bağışıklık sistemini bozmaktadır. Bu proje ile bakterilerin birbirleri ile haberleşme mekanizmaları etkisiz hale getirilerek bakteri davranışları üzerine etkili yeni bir buluş ortaya konmuştur. Biz bu projemizde zeytin yaprağının ekstratının (suyunun) da bakterilerin sinyalleşme mekanizmaları üzerine etkili olduğunu tespit ettik.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets