CHP’li Girgin’den meclise soru önergesi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

CHP’li Girgin’den meclise soru önergesi

Bu haber 19 Mart 2019 - 0:56 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın cevaplaması amacıyla meclise iki soru önergesi verdi.

Metin Karakoç

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın cevaplaması amacıyla meclise iki soru önergesi verdi.

Süleyman Girgin’in meclise önergelerde Datça için hayati öneme sahip iki proje ile Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen Rehabilitasyon Amaçlı Dolgu Sahası için çeşitli bakanlık ve kurumlardan defalarca yer talep edilmesine rağmen yıllardır olumlu bir cevap alınamaması üzerine CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin konuyu yazılı bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin verdiği yazılı soru önergesiyle; “Hafriyat depolama sahası projesi turizmin göz bebeği Datça ve Datça yarımadası için hayati öneme sahiptir. Yıllardır büyükşehir belediyemizce yapılmak istenmesine rağmen hiç bir kurum yapılması planlanan bu saha ile ilgili belediyemize yer göstermemiştir” dedi ve Bakan Kurum’a, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan hafriyat sahası ile ilgili olarak,

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından biran önce hayata geçirilerek hizmete açılması planlanan fakat bürokratik nedenlerden ötürü bir türlü başlayamayan projeler dolaylı yollardan engellenmekte midir? Bu engellemeler siyasi midir? Bakanlığınızın bölge için önemli bu projelerle ilgili herhangi bir görüş ve önerisi bulunmakta mıdır? Bakanlığınız tarafından bu sorunun çözümü için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?” sorularını sordu.

Datça limanı neden tamamlanmıyor?

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ayrıca tamamlanması yılan hikayesine dönen Datça yat limanını ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sordu.

CHP’li Girgin; “Muğla’nın Datça İlçesi’nde, 2012 yılı Eylül ayında yap-işlet-devret modeli ile inşaatına başlanan Datça yat limanı inşaatına iki yıldır tek bir çivi bile çakılmamıştır. İlk iki yıl içeresinde devlete ödenen kiralama bedelleriyle beraber toplam 7 milyon dolarlık bir yatırımın gerçekleşmesine rağmen 2010 yılında proje revizyonunun yapılarak 2012 yılında başlanan yat limanı inşaatı aradan geçen 7 yıla rağmen hala tamamlanamamıştır. Ayrıca ihaleye çıkılırken, yat limanı bölgesinde bulunan yaklaşık 1000 metrekarelik Topan Ada o dönemde denizalanı içeresinde gösterilmiş. Daha sonra bu adanın Maliye’ye ait ayrı bir tapusu ortaya çıkmıştır. Deniz ve kara alanların kiralamasında ki farklılıkların da ciddi anlamda sürecin uzamasına neden olduğu konuşulmaktadır. Süreç başından itibaren iyi planlanamamış yada bir şekilde sürekli ortaya çıkan sorunlarla durma noktasına gelmiştir. İskele Mahallesi Mandayla Koyu Mevkisi’nde, 15.4 milyon dolarlık bir yatırım ile gerçekleştirilmesi planlanan 460 yat kapasiteli limanı inşaatının bürokratik ve bazı siyasal engeller nedeniyle tamamlanamadığı iddiaları da kamuoyunu ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Datça Marina inşaatı neden durdurulmuştur? Datça marina ihalesi yapılırken Topan Ada olarak adlandırılan bölüm tahsis yapılmadan mı ihale yapılmıştır? İhaleyi alan firmanın iş teslimi süresi ne kadardır? İhaleyi alan firma bu ihaleyi kredi alırken teminat olarak kullandığı yönünde iddialar kamuoyu tarafından konuşulmaktadır bu iddialar doğru mudur? Datça marinası ne zaman tamamlanarak hizmete açılacaktır?” dedi.

Meclise verdiği soru önergeleri hakkında konuşan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Bu projeler Datça için, Muğla için, çevremiz ve ülkemiz turizmi için son derece önemlidir. Genel bütçeye yaptığı katkı göz önüne alındığında Muğla’nın çok daha fazla yatırım alması gerekmektedir. Fakat ne yazık ki hükümet Muğla’ya bırakın yatırım yapmayı, Büyükşehir belediyemiz tarafından yapılmak istenen projeleri bile bürokratik kanallardan ve dolaylı yollardan engellemektedir. Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı geçtiğimiz günlerde ilimize geldi. Bakanımızın Muğla’ya geldiğinde hem Datça hem de Muğla genelinde projelerle ilgili müjdeler vermesini beklerdim. Fakat ne yazık ki sadece göstermelik ve seçime yönelik yüzeysel sözlerle Muğla’dan ayrıldı. Muğlalılar üretkendir ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağlamaktadırlar. Ancak Muğlalıların da tüm hoşgörülü yapısına rağmen bir sabrı vardır. Gerektiğinde haksızlıklar karşısında cesurca karşı durmayı da bilirler. Halkımız gerekli cevabı şimdiye kadar olduğu gibi 31 Mart’ta da sandıkta verecektir. Bizler de bugüne kadar olduğumuz gibi bundan sonra da hemşerilerimizin güvenini boşa çıkarmayarak, Muğla’mızın sorunlarını hep birlikte çözmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets