Ali Acar: “Marmaris bilinci oluşturduk” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Ali Acar: “Marmaris bilinci oluşturduk”

Bu haber 16 Mart 2019 - 1:09 'de eklendi ve 64 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Mülakatın dünkü bölümünde Marmaris‘in çalınan 5 yılından söz eden DSP Marmaris Belediye Başkan adayı Ali AcarO beş yıla neler sığmazdı ki?” diye sorup, biraz da dertleşircesine, “Birbirinden değerli köylerimizin içme suyu, kanalizasyonu, spor tesisleri, sosyal ihtiyaçları yanında Marmaris ayrıca kültür-sanat alanında dev atılımlar yapmaya hazırlanan bir şehir. Bisiklet yollarımızı şehrin arka bölgelerine kadar tamamlamamız ve halkımızı bisikletli ulaşıma yönlendirerek hem sağlıkları hem de kent trafiği açısından yeni bir yol açmamız gerekiyor.” dedikten sonra “Marmaris sürdürülebilir turizm için doğaya önem veren aktif tatilkavramının yanısıra kültür-sanat alanında da dev projelere imza atmak üzere… Bu yıl Marmaris’te fark yaratacak Uluslararası Caz Festivali, Uluslararası Müzik Festivali ve yine Uluslararası Sağlıklı Yaşam Festivali var gündemimizde.” ifadesinde bulundu.

xx           xx           xx

Başkan Acar, “2014 yerel seçimlerinde vaat ettiklerinizden gerçekleştiremedikleriniz var mı? Neden gerçekleştiremediniz?” sorumuza yanıt verirken, “Evet, var maalesef. Dar gelirli aileler ve belediye personelimizin çocukları için düşündüğümüz Belediye Kreşini yapamadık. Belde belediyelerinden gelecek binaları düşünerek Armutalan’da yapmayı planlıyorduk. Ancak o binayı da Büyükşehir elimizden aldı. Diğer binaların şartları kreşe çok uygun değildi, çok masraflı olacaktı. Bu dönem bu konuyu çözeceğiz.” dedi.

İlçede su toplama kanallarının  2014 öncesi tamamladığını ve bu sayede bugün rahat nefes alındığını, ancak dağlardan denize akan toprakların önünü kesmeleri gerektiğini belirten Başkan Acar, bu konuda TEMA ile çalıştay yaptıklarını, ama DSİ ile Büyükşehir’e dertlerini anlatamadıklarından şikayet etti. “Bu konu çözülmek zorunda yoksa körfezimiz gelecekte dolma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Bunlar yapmak isteyip de 5 yıl boyunca bambaşka dertlerle uğraşmaktan yapamadığımız işler. Marmaris’ten çalınan 5 yılı geri aldığımız takdirde bunları yapacağız.” diye kaydetti.

Deniz dibi yaşamına büyük önem verdiklerini, “Tonoz sistemi” ile yat limanında denize demir atılmasının önüne geçerek su altı yaşamını korumayı planlarken Büyükşehir yönetiminin yat limanını da ellerinden aldığına dikkat çeken Başkan AcarBu projenin bir kısmını tamamlamıştık. Elimizden aldıklarında üstüne bir çivi bile çakmadılar. Yalnızca kira topluyorlar.” diye yakınırken de sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni hizmet binası, yeni bir anlayışla hizmet diyorduk, ama elimizdeki parayı kamu beklentilerine göre harcamak durunundaydık. Engellilere atlı terapi projemiz vardı. O projeyi planladığımız Hisarönü’ndeki işletme ekonomik nedenlerle kapandı. Kent Müzesi (Turizm Müzesi) projemizi, Atıcılık Tesisi ile günümüze taşıyoruz. Muğla’da açıldığı için  Konservatuvar düşüncemizden vazgeçtik. Bizimkisi israf olacaktı

xx           xx           xx

Başkan Acar geçen beş yıla sığdırabildiklerini de şöyle özetledi: “Turizmi çeşitlendirmek üzere yola çıktık. Bu kapsamda Kırsal Turizm ile aktif tatil çalışmalarımızı başlattık. Bu iki alan esnafımızın da dert yandığı ‘herşey dahil’ sistemine alternatif oldu. Spor Turizminde yol alındı. Hemen her ay ulusal, uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapıyoruz. Yarı maraton, Gran Fondo Bisiklet Yarışı, Duatlon Yarışları, Aquamaster Yüzme Yarışmaları, Dünya Ralli Şampiyonası bu kapsamda gerçekleşen organizasyonlardır. ‘Bisikletli Marmaris’ projemizle ilçemiz Türkiye’ye örnek bir bisiklet şehrine dönüşüyor. Hatta bu yıl Kanada’dan dahi bisiklet gruplarının şehrimize tatil amaçlı gelmesi planlanıyor. Hollanda basını bizi yakından takip ediyor. Burunucu Macera Parkı’nı açtık. Türkiye’ye örnek bir park yaptık. Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı da hergün onlarca öğrenci ağırlayan gerçek bir okul oldu. Trafik Parkımız da temel trafik eğitimi alan; Bisiklet ve Spor Parkımız ise bisiklet ve paten kullanmayı öğrenen çocuklarımızla doluyor. Bayır, Orhaniye, Turgut, Çamlı, Bozburun, Söğüt köylerimizde düğün, asker uğurlama, mevlid, kültürel faaliyet gibi çok amaçlı salonları tamamladık. Tüm köylerimize yapacağız. Köylerimize 21 km parke, 173 km asfalt yol yaptık. Tiyatro Festivali ve Yeni Yıl Festivali gibi etkinlikler başlattık. Aralık’ta 1 ay süren uluslararası Yeni Yıl Festivali ile önümüzdeki yıl için yabancı tur operatörlerinin dikkatini çektik. Birkaç yıl içinde Noel tatiline çıkan Avrupalıları ilçemize çekebileceğiz. Okul ve camilerimizin bakım-onarımını aralıksız yapıyoruz. Tanıtım için Warner Bros gibi bir markanın Marmaris’te tv programı çekmesine destek sağladık. Ayrıca Türkiye’de hiçbir belediyenin düşünmediği bir işe giriştik ve Anadolu Basınını Marmaris’te buluşturduk. Bunun devamına karar aldık.

Başkan Acar, bu konuda “Bunlardan belki de daha önemli olanı, bir Marmarisli bilinci oluşturduk; yayaya saygılı, kömür yakmayan, kentini temiz tutan, hayvan dostu, çevre bilinci yüksek, bisikleti ulaşım aracı olarak benimseyen bir toplum haline dönüştük.” diye kaydetti.

xx           xx           xx

19 Mayıs Meydanı gerçekten güzel oldu. O meydanın altında yeraltı otoparkı olamaz mıydı?”.. Marmaris için çok sorulan sorulardan biri olan bu soruya, “Kent merkezimizi yayalaştırmak istediğimiz için orası otopark olamazdı. Yapsaydık bugün arı kovanı gibi tüm araçları oraya çekmiş olacaktık. Bugün Japonya’dan ABD’ye kadar çağdaş ülkelerde artık kent merkezlerindeki otopark alanları kademeli olarak düşürülüyor. Kent merkezlerinde her yıl yüzde 2 oranında otoparkları azaltıyorlar. Toplu taşıma teşvik ediliyor. Kent merkezinde yayalar kendilerini ne kadar güvende hissederse o bölgede ticari yaşam o kadar canlanıyor. Biz de bu nedenle yeni dönemde izin verilirse Sarıana Mahallesindeki stadyumu yenileyerek altına bir otopark yapmayı planlıyoruz.” diye karşılık veren Başkan Ali Acar, “yeni dönem için vaatlerini” de şöyle anlattı:

İrili-ufaklı 60’ın üzerinde projemiz var. Bu projeleri öncelikle hemşerilerimizin ihtiyacına, sonra da turizm beklentisine göre belirledik. En önemlileri ise; Beldibi’ne Sosyal Yaşam Merkezi (sinema, düğün salonu, kent müzesi), Belediye Kreşi, Çağdaş Hayvan Barınağı, Emekli Evi ve Kamu Personeli Lokali, Buz Pisti ve Spor Salonu, Yeni Bisiklet Yolları 3-4-5. etaplar, Kale bölgesi iyileştirme çalışmaları, ‘Sağlıklı Yaşam Parkı, Müzik Parkı, Vitamin Parkı, Botanik Park, Evcil Hayvan Parkı, Su Parkı’ gibi özel parklar. İçmeler’e Eğlence Parkı, balık pazarı ve lokantaları.. Halkımız için çay bahçeleri, plajlara sağlık ve güvenlik kabinleri, Çağdaş Kent Kütüphanesi, kültürel değerlerin turizme kazandırılması, Gezegen Evi, (DSİ ile) dere yataklarına mil tutucular, Bozburun Yat Limanı düzenlemesi, Selimiye ve Turunç’ta kıyı bandı düzenlemeleri, köylerimize açık hava spor tesisleri, gençlik lokalleri, 13 köyümüze 13 Atatürk meydanı, 19 Mayıs 1919’un 100. yılında ‘100 bin ilk adım’.

Vaatlerle ilgili olarak Başkan Acar ayrıca, “Tabi Marmaris bir turizm şehri. Turizmin çeşitlendirilmesi ve hepimizin şikayetçi olduğu herşey dahile karşı alternatif  ‘aktif tatil, kırsal turizm, bisiklet rotaları, festivaller şehri Marmaris’ adı altında yeni çalışmalarımızı zaten başlatmış bulunuyoruz. Ayrıca Marmaris’in bir Kültür-Sanat Şehrine dönüşerek turizme farklı bir açıdan yaklaşması da bizim için son derece önemli. Bu nedenle bu yıl 2 ayrı uluslararası müzik festivaline evsahipliği yapmaya hazırlanıyoruz.” ifadesinde bulundu.

xx           xx           xx

Başkan Acar‘dan bir de “2014 döneminin sonunda Yerel Yönetimler Yasası ile ilgili değerlendirmesini” istedik.

Yerel yönetimler yasasında köklü bir değişiklik yapılması gerektiğini savunan Başkan Acar, yasayı çıkaranların bile bu gerekliliğin farkında olduklarını belirtirken “Bu yasa adı büyükşehir olan yerlerde küçük imparatorluklar yaratıyor. Meclis’te yetki olsa da güç büyükşehir başkanında. İlçelerin seçilmiş belediye başkanlarının ve ilçe meclislerinin çok değeri kalmıyor. Teknik olarak da Muğla’da uygulanması gerçekçi olmayan bir yasa.” dedi.

Marmaris, Fethiye, Bodrum gibi dünya markası olmuş ilçelerin nüfusu daha düşük il merkezindeki tek adama teslim edilmesinin doğru olmadığını da belirten Başkan Acar, sözlerini “Seçilecek kişini insafına kalıyor gerisi. Eğer aklı selim birisiyse ilçelerin beklentilerini de dikkate alarak adaletli bir sistem kurabilir. Ama içinde farklı duygu ve düşünceler varsa her yeri kırıp dökebilir. Bugün Muğla’da olduğu gibi. Yasanın kesinlikle değişmesi ve bazı yetkilerin ilçelere geri verilmesi gerekiyor. Özellikle turizm bölgeleri dinamik ve sezon sırasında 24 saat yaşamın sürdüğü yerlerdir. Buralar merkezden oturarak yönetilemez. Belediye başkanı halkın, esnafın, sektörün içinde olmalı ki sorunlara anında çözüm bulabilsin.” diye sürdürdü.

xx           xx           xx

Başkan Acar‘a “Ali Acar Ali Acar’ı eleştirirse neler söyler?” diye de sorduk ve “Kötü bir siyaset adamıyım. Birazcık siyaset yapmayı bilseydim bugün CHP’den öyle ya da böyle adaylığımı almış ve keyfime baka baka seçime girmiş olurdum. İlkelerimizden vazgeçemiyoruz. Birilerine ‘Peki, olur’ diyebilseydim bugün farklı şeyler konuşuyor olacaktık. Bazen kamu hizmeti nedeniyle yakınlarımı, akrabalarımı, en sevdiğim dostlarımı bile incitiyorum. Kişisel istekler olunca “aksi” bir adam oluyorum maalesef.” diye karşılık verdi. DSP Marmaris Belediye Başkanı adayı Ali Acar‘a “Son olarak ne söylemek istersiniz?” diye sorunca da şöyle anlattı:

Önümüzdeki seçimler yerel seçimler olmasına rağmen ülkemizi 2 kutba ayırıp son derece gergin bir hale getirdiler. Öyle gergin bir ülkeyiz ki, alternatif bir aday olmanıza bile şiddetle karşı çıkanlar, ‘bizdensin ya da kötüsün’ diye düşünenler var. Bir lider ‘beka sorunu’ diye, diğeri ‘bölünme olmasın’ diye korkutuyor ve oyları kendi etraflarında toplamaya çalışıyor. Biz Marmaris’e ne beka, ne de bölünme sorunu yaşattırmayız. Halkı bunlarla korkutarak kendi taraflarına çekmeye çalışıyorlar. Ama her 2 ittifakın adayına da halkımızdan tepkiler olduğu besbelli. Marmaris bugünlere kolay gelmedi, geldiği yeri de kolay kolay terketmeyecektir. Biz burada siyasete şekil veren patronların isteğiyle değil, Halkın İttifakı ile gücümüzü ortaya koyacağız. Büyükşehir’de Behcet Saatcı gibi deneyimli, adaletli bir başkanın bulunması tüm ilçelerin geleceğine olumlu katkı sunacaktır. Kaybolan 5 yılla birlikte 10 yıllık bir hizmeti birlikte vereceğiz bölgemize.

Başkan Acar‘a yanıtları için teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz.

——————————                                                        ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Hayat ne kadar zorlu gelse de, her zaman yapabileceğiniz ve başarabileceğiniz bir şey vardır. Önemli olan pes etmemeniz. (Stephen Hawking)

ÇİVİ

ADD Marmaris Şubesi belediye başkanlarından Mehmet Oktay’ı destekleme kararı almış. Arkadaşım, “Öteki adaylar Atatürk düşmanı mıymış?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

———————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets