Ali Acar herşeyi bize anlattı... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Ali Acar herşeyi bize anlattı…

Bu haber 15 Mart 2019 - 2:09 'de eklendi ve 60 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

ÖZGÜRCE” köşemizde bugün konuğumuz CHP‘de önseçim yapılmadan, ortaya inandırıcı bir gerekçe konulmadan ve sadece Muharrem İnce‘nin dostu olmasının yanında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün kendisini istemediği için aday gösterilmediği ve bunun kendisi ile birlikte Marmaris‘e haksızlık olduğu düşüncesi içinde Demokratik Sol Parti‘den (DSP) aday olan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar...

Başkan Acar‘a da “Neden yeniden aday oldunuz?” diye sorduk. Söze “2014 seçimlerine girerken yeni bir büyükşehir yapılanmasıyla tüm ilçeler gibi bizim de güzel hayallerimiz vardı. Marmaris’in altyapısını bitirmiştik ancak bize yeni bağlanan köylerimizin (kırsal mahallelerimizin) başta içme suyu, kanalizasyon ve spor tesisleri gibi çok büyük beklentileri vardı. Osman Gürün’ü desteklerken biz bu sorunlara dayanışma içinde çözüm bulabileceğimizi umuyorduk.” diye başlayan Başkan Acar‘ın yanıtı oldukça uzun oldu. Şöyle:

Bizim koskoca 5 yılımız kayboldu. Marmaris’in ve diğer ilçelerin 5 yılı çalındı. Köylümüze ve Marmarisliye verdiğimiz sözlerin büyük bölümünü Büyükşehir yönetiminden dolayı yerine getiremedik. Marmaris içme suyu barajı olan nadir ilçelerdendir. Bugün hiç yağmur yağmazsa bile 3 yıl ilçemizin ihtiyacını karşılayacak barajımız var. Bunu Osman Gürün yapmadı. Bizden önceki Marmaris Belediyesi başlattı, biz tamamladık. Biz Büyükşehir Yasasıyla bu barajdan tüm köylerimize su hatları döşenebilir düşüncesindeyiz. Osman Gürün göreve geldiği gün kazmayı vursaydı bugün Selimiye, Söğüt, Bozburun, Taşlıca gibi köylerimizin su sıkıntısı kökünden çözülmüş olacaktı. Yazın yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği bu köylerin kanalizasyon sorunu var, bölgeye arıtma istasyonları yapmamız gerekiyor dedik. Dinletemedik. Vatandaşımızı vidanjör derdinden bile kurtaramadı. İşte biz bu hizmetler ve 5 yıllık alacağımızı tahsil etmek için yeniden aday olduk.

xx           xx           xx

Yeniden neden aday olduğunu anlatırken, işin bir de arka planı olduğuna dikkat çeken Ali Acar, “Marmaris, Bodrum, Fethiye gibi ilçeler için öyle planlar yapılmış ki, biz ‘su, kanalizasyon’ derdindeyken Muğla’da büyük koltuklarda oturan beyefendiler buraları paylaşma planları yapmış.” iddiasında bulunarak şöyle devam etti:

Buralara tamamen ‘rant yeri’ gözüyle bakılmış. Bunu halkımız da anladı. Hiçbir hizmet vermeden hemen Marmaris’in otopark, otogar, yat limanı gibi gelir getirici yerlerine gözünü dikenler Ali Acar’dan kurtulunca kentin her yerini rant yerine çevirmeye hazırlanıyorlar. Çok kirli pazarlıklar yapıldığını biliyoruz. Kıyı bandında kimlere büfe, seyyar tezgah, plaj işletmeciliği verileceği halkımız tarafından da biliniyor. Marmaris’i halkın olmaktan çıkarıp, rantçıların yeri yapmaya çalışan bir ekip kuruldu. Biz 15 yıl mafyayla, rantçılarla savaştık. Bu şehri bu kadar kolay teslim alamazlar. Bu da aday olmamda ikinci nedendir.

xx           xx           xx

Muğla‘da CHP, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon‘u, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık‘ı, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik‘i ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar‘ı bu seçimde neden aday göstermedi? Herkes hala bu sorunun yanıtlarını tartışıyor. Biz de kendisi ile ilgili Başkan Ali Acar‘a sorduk. Yanıtı şöyle oldu:

Yukarıda anlatmaya çalıştığım bazı planlar var. Muğla’da örgütü avuçlarının içine alanlar ne yazık ki genel merkezde de kendilerine destekçi bulmuşlar. Bunun farkında olan yöneticiler de vardı ama güçleri yetmedi ne yazık ki. Genel Başkan Yardımcısı açık açık ifade etti bu durumu; Osman Gürün, Mürsel Alban ve onların ekibine teslim oldular, istifa restlerini kabul ettiler. Adaylığımı kabul eden bir MYK var. Karar oradan çıkıyor. Parti Meclisi’ne başka bir isim giriyor. İki toplantı arasında, asansörde birileri ismi değiştiriyor. Hatta ismin önce Mehmet Baysal olarak değiştirildiği söylendi bize. Sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş aralarında, sonra onu da değiştirip, Mehmet Oktay olarak dikte ettiriliyor. Hukuki bir yanlış da yapıyorlar, çünkü isim değişikliği için yeniden MYK’ya girmesi gerekiyordu. Biz iş bu noktalara gelince ‘bizi kovmaktan beter ettiniz, en azından bir açıklama yapıp hizmetimizden dolayı teşekkür etseydiniz’ diye düşünürken, Genel Merkezden tek bir telefon bile gelmedi.

xx           xx           xx

Bir de herkes “Neden DSP?” diye merak ediyor. Bizde sorduk. Başkan AcarBen gençliğimden bu yana sol görüşlü, emeğe saygılı bir insanım. Üniversite yıllarımda (70’li yıllar) Ankara’da başladı bu yolculuğum.” diyerek, “Partimiz bizi bu duruma düşürünce bana ve yol arkadaşlarıma en uygun seçenek nedir diye düşündük. Konu emeğe saygılı bir hizmet tarzı olunca Türkiye’de ilk akla gelen isim kim oluyorsa bizim de aklımıza o isim geldi ve Halkçı Ecevit’in mirası olan DSP’de yolumuza devam etme kararı aldık. Tek başıma aldığım bir karar değildir. Hem halktan temsilcilerin, hem ilçe parti örgütünün, hem de meclis üyelerimizin birlikte aldığı bir karardır. Bağımsız adaylık benim tek başıma hareket etmem durumunda olurdu. O zaman ben yıllardır birlikte olduğum arkadaşlarımı bırakarak tek başıma ilerlemiş olurdum. Biz meclis grubu olarak da birlikte olduğumuz takdirde daha başarılı olacağız.

xx           xx           xx

Osman Gürün ve ekibi Muğla‘da Bağımsız Aday Behçet Saatcı‘ya karşı “Aradan AK Parti çıkabilir” söylemini kullanırken, bu söylem Marmaris‘te DSP adayı Ali Acar‘a karşı kullanılıyor. Ali Acar bu söylentinin CHP seçmenine yönelik geliştirilen ve işlenen bir söylenti olduğunu belirtirken,

Karşımıza projeyle, hizmet söylemiyle çıkamayanlar, önümüzü böyle kesmeye çalışıyorlar. Aslında onlar bizim oylarımızı bölerek, her ne şartta olursa olsun bizi düşürmeye çalışıyorlar.” diyerek şöyle anlattı:

Ben CHP adayıyken de parti içinde bana karşı olan, oy vermeyen, hatta seçim dönemlerinde aleyhimize çalışan bir kitle vardı. Şu an aynı ekip karşımızda çalışıyor. Ben kamu hizmeti sevdalısı bir insanım. Kişisel istekler gelince A partisi, B partisi, farketmiyor, kapıyı kapatıyorum. Bu nedenle parti yöneticileri ile ters düştüğümüz konular olmuştur. Zamanında isteklerini yerine getiremediğim eş, dost, akraba ve vatandaşlar olmuştur. Siyaset zor bir iş. İnsanları bir şekilde kaybettiğiniz anda aleyhinize çalışmaya başlıyorlar. Bu durum AKP’ye burada seçim kazandırtmaz.

CHP’ye gönülden bağlı Marmarislilerin kendisine ve ekibine neden oy vereceklerini, amacın ne olduğunu gayet iyi bildiklerine de dikkat çeken Başkan Acar, “Tabii ki 1952’den sonra 2004 yılında yerelde iktidara taşıdığımız CHP’den kopmak herkesten çok bana dokundu. Bu duyguyu ifade etmem öyle sanıldığı gibi kolay değil. Ama, Marmaris’i hem AKP düşüncesine, hem de bir takım kirli planlara karşı savunmak da bu süreçte bizim görevimiz oldu.” derken de sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu konuda ne kadar haklı olduğumuzu, yalnızca Marmaris’in değil tüm Muğla’nın CHP adını kullanan bir ekibin elinde nerelere gidebileceğini Muğla genelinde yaşanan sıkıntılar açık şekilde ortaya koyuyor. Hadi ben haksızım. Behçet Saatcı, Mehmet Kocadon ve Hasan Karaçelik de mi haksız. Ya da vatandaşa soralım; Muğla’da kim ne oyunlar planlıyor? CHP’de bizler kalarak Osman Gürün-Mürsel Alban çiftinin planlarını meşru hale getirmiş olsaydık ileriki yıllarda acaba halkımız bize neler söyleyecekti? İş işten geçtikten sonra yapacak çok da birşeyimiz kalmayacaktı. Hatta onların bu seçim sürecindeki yanlışları belki de AKP’ye daha kolay seçim kazandırtacaktı. Biz bir güvenilir liman olarak şimdi seçmenin önüne bu iki kutbun dışında “halkın seçeneğini” sunuyoruz. Marmarisliler zaten 2 kutup arasında istemedikleri isimler için emrivaki yapılmasından yeterince rahatsızlar. Kimseyi korkutmaya gerek yok, Marmaris’in yarınlarının bilinmeyen bir yolculuğa çıkmasına izin vermeyeceğiz.

xx           xx           xx

Başkan Acar‘a sorularımızdan biri de “2014 yerel seçimlerinde aday olurken Marmaris ile ilgili hayalleriniz nelerdi? O hayalinizi veya hayallerinizi gerçekleştirebildiniz mi?” şeklinde oldu. Başkan Acar bu soruya yanıt verirken “Marmaris’in 2004 yılında bulunduğu yer günlük beklentiler nedeniyle vasatın altında kaldığı bir turizm kenti konumundaydı. Ne kent yaşayanı şehirden, ne turizmci yaptığı ticaretten memnundu. Marmaris, farkında olunmayan bir inci gibiydi. Amacım, Dünyanın en güzel doğal şartlarına sahip yerlerden birisi olan Marmaris’i kent kimliğiyle de ön plana taşımaktı.” dedi.

Turizm sektöründe Avrupa’nın önemli kentlerini görme imkânı olduğunu ve oraları gezerken “Neden biz bunları yapamıyoruz?” demekten kendini alamadığını belirten Başkan Acar, “Birçok konu idari yapılanma meselesi olsa da her yerel yöneticinin yapabileceği şeyler var.” diyerek şunları söyledi:

Bugün Marmaris yayaların, yani insanın güvenliğini ön planda tutan kaldırımlara, bisiklet yollarına, 2004’e göre 3 kat arttırılan yeşil alanlara, çocuk parklarına, kent merkezinde ücretsiz ve özgür halk plajlarına, Türkiye’de ilk kez alışveriş merkezi yıkılarak yapılan çok güzel bir kent meydanına sahip. Ayrıca Türkiye’nin en temiz şehirlerinden birisi. İddialıyız, yeni dönemde Marmaris’i Dünya’nın en temiz kenti yapacağız. Biz temizleyeceğiz demiyorum, halkımızla birlikte temiz tutacağız. Biz bugün yayaya saygılı, hayvan dostu, kadına şiddetin en az yaşandığı, kömür yakılmayan, su baskını yaşanmayan, hatta son dönemde yerlere izmarit bile atılmayan bir kent ise bunu halkımızdan aldığımız güçle ve halkımızla birlikte başardık. Bu da bizim kent kimliğimiz haline geldi.

——————————                                                       ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Hayat bir yolculuksa, mutlu olmadığımız duraklarda oyalanmanın bir manası yoktur. (Alıntı)

ÇİVİ

Seçim yaklaşırken anketler uçuşmaya başladı. Arkadaşım “Anketlere bakılırsa  Muğla’nın bir değil, üç başkanı olacak” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets