İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Dalgıç “Projelerimiz, Menteşe’ye çağ atlatacak” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Dalgıç “Projelerimiz, Menteşe’ye çağ atlatacak”

Bu haber 14 Mart 2019 - 1:47 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Menteşe’nin ilk kadın belediye başkan adayı olan Ayçin Evgeç Dalgıç, sevgi ve titizlikle yönetmeye talip olduğu kentine yönelik projelerini açıkladı. Menteşe’yi ve Menteşe halkını kucaklayan çok sayıda proje hazırlayan Ayçin Evgeç Dalgıç, göreve seçildiği takdirde ekibiyle birlikte yapacaklarını gazetecilere anlattı.

Muhittin Direk

Menteşe’nin ilk kadın belediye başkan adayı olan Ayçin Evgeç Dalgıç, sevgi ve titizlikle yönetmeye talip olduğu kentine yönelik projelerini açıkladı. Menteşe’yi ve Menteşe halkını kucaklayan çok sayıda proje hazırlayan Ayçin Evgeç Dalgıç, göreve seçildiği takdirde ekibiyle birlikte yapacaklarını gazetecilere anlattı.

Doğma büyüme Muğlalı olan ve yükseköğrenimini tarım ekonomisi üzerine tamamlayan Dalgıç, Menteşe’nin kırsal kesiminde kalan ormanlık alanlardan elde edilen tarım ve orman ürünlerinin değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapacağını söyledi. Dalgıç, “İlçe merkezinde Doğal Ürünler Pazarı kurarak, özellikle kırsaldaki kadınlarımıza ekonomik katkı sağlayacağız. Kent merkezinde günden güne artan yapılaşmanın daralttığı yaşam alanlarımız arasında nefes alacağımız bir yer açmak için Kızıldağ Seyirlik Alanı’nı rekreasyon merkezine dönüştüreceğiz ve günübirlik ziyaretlere açacağız. Üniversite yerleşkesinin bulunduğu Kötekli ile Yeniköy mevkiine, endemik ve botanik çeşitlilikten oluşan Botanik Bahçesi kuracağız. Alanda restoran ve kafe hizmeti de verilecek düzenlemeler yaparak öğrenciler için sosyal alanlar oluşturacağız. Hobi bahçeleri kurarak halkımızın nefes alacağı oksijen depolarını hayata geçireceğiz” dedi.

Menteşe’nin tarihi değerleri arasında yer alan Muğla Evlerini kültür turizminin hizmetine sunmak istediklerini kaydeden Dalgıç, açıklamasına şöyle devam etti:

Turistik ilçelerden il merkezine günübirlik turlar düzenleyip eski kent dokusu içerisinde yer alan vatandaşlarımızın gelirini artıracağız. Menteşe’yi bir kültür destinasyonu merkezi haline getireceğiz. Menteşe’nin en önemli marka değeri olan Muğlaspor başta olmak üzere, tüm spor dallarında faaliyet gösteren kulüplerimizi ve amatör sporcularımızı destekleyeceğiz. Ilıman iklimi ve sakin yaşamı ile bilinen Menteşe’de 65 yaş üstündeki vatandaşlarımız için istirahat ve bakım olanakları sağlayan bir sağlıklı yaşam köyü kurarak bu değerli büyüklerimizin toplumsal hayat ile bütünleşmelerini sağlayacağız. Menteşe’nin yaşam kültürüne odaklı tarihsel bilinci geliştirmek ve kültürümüze sahip çıkmak için Menteşe Kent Müzesi’ni hizmete açacak, yazılı ve sözlü tarih atölyeleri ile yaşam kültürünü kayıt altına alacağız.

Eğitim hakkından yaralanamamış, kamusal alanda var olamayan ve ekonomik bağımsızlığı bulunmayan kırsaldaki kadınlarımıza yönelik Yaşam Merkezleri’ni hizmete açacağız. Bu merkezlerde eğitimden sağlığa kadar her alanda hizmet vereceğiz.”

Kırsal mahalleleri unutmadı

Çalışmalarında Kırsal Mahallelerde yapacağı çalışmalar hakkında da bilgi veren Dalgıç, “Kırsalda yaşayan kadınlarımızın ürünlerinin imalatını yapabileceği iş ocaklarını ve bu doğrultuda hizmet verecek bir kafeteryayı hizmete sunacağız. Gelirin bir kısmını, mağdur ve şiddet gören kadınlarımız arasında eşit şekilde paylaştıracağız. Belediye olarak; Menteşe merkezinde ve Kötekli’de dar gelirli üniversite öğrencilerimiz başta olmak üzere yaşlı ve ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımıza ücretsiz çamaşır yıkama hizmeti vereceğiz. Sosyo-ekonomik seviyesi iyi olmayan, mağdur, hasta, yaşlı, engelli ve dezavantajlı vatandaşlarımıza Menteşe Belediye Aşevi’nden ücretsiz yemek servisi sunacağız. Belediye Ekmek Fırını’nı faaliyete geçirerek halkımızın ucuz ve kaliteli ekmek almasını sağlayacağız” dedi.

Engelli vatandaşları da unutmayan Dalgıç, “Kent merkezinin üç ayrı bölgesinde engelli vatandaşlarımızın her türlü etkinliği yapabilecekleri ‘Engelsiz Park’lar oluşturarak onlara sahip çıkacağız. Burada engellilere ve yakınlarına psikolog eşliğinde hizmet sunacağız. Engellilerin, hastanelere ve resmi kurumlara rahatça gidip gelmesi için ücretsiz taksi hizmeti vereceğiz. Muğla/Denizli karayolu üzerinde, Yaraş mevkiinde, özellikle üniversite gençliğini hedefleyen ulusal ve uluslararası çadır kampları düzenleyerek merkezde alternatif bir destinasyon oluşturacağız. Herhangi sosyal güvencesi olmayan kadınlarımıza, sağlık-sosyal-hukuki-eğitim vb. alanlarda destek vereceğiz. Sığınma evlerinden çıkan korunmaya muhtaç kadın ve çocuklarımız ile Muğla’da sosyal desteğe ihtiyaç duyan tüm kadınlar ve çocuklar için bir danışma merkezi kuracağız. İhtiyacı olan her kadın buradaki görevlilerimize danışabilecek. Burada kadınlara mesleki ve bilinçlendirme eğitimleri vereceğiz. Sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde sosyal projeler oluşturacağız” dedi.

Dalgıç açıklamasına şöyle devam etti:

Menteşe’de ticari hayatın en önemli parçası olan pazar yerini revize edecek ve çatısını yenileyerek yaz kış kullanılmasını sağlayacağız. Böylece esnafımızı ve vatandaşlarımızı rahat ettireceğiz. Ayrıca kapalı, katlı, otoparklı, tuvaletli, dinlenme ve beslenme alanlarının olduğu modern pazar yerleri yapacağız. Her pazar yerinde güvenlik ve sağlık ekibi bulunduracağız.

Şehir merkezindeki barınakları elden geçirecek, şehir içi ve mahallelerimizdeki sokak hayvanlarına yönelik çalışmalara ağırlık vererek sokak hayvanlarımıza sahip çıkacağız. İlçemiz trafiğinin rahatlatılması için gerekli üst ve alt geçitlerin yapılması için çalışacağız, bu konudaki faaliyetlerin takipçisi olacağız. Yerel yönetimlerin ortak paydaşı olan muhtarlarımıza hizmet vermek amacıyla Menteşe Muhtarlar Masası’nı devreye sokarak muhtarlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Kamu yararı gözeten, amacına uygun çalışan derneklerimizin mekansal anlamda tek çatı altında toplanması için çalışacak, onlara ücretsiz yer vereceğiz. Muğla’nın en önemli marka değeri olan Muğla Çam Balı ve Zeytinyağı’nın tanıtım ve pazarlanmasına yönelik sektörel işbirliğini gerçekleştireceğiz. Her yıl geleneksel olarak Menteşe Bal ve Zeytinyağı Festivali düzenleyecek, festivale ulusal ve uluslararası bir nitelik kazandıracağız. Doğal dokusu, tarihsel mirası ile bir plato konumunda olan, birçok dizi ve sinema filmine ev sahipliği yapan Menteşe’de Ulusal Sinema Günleri düzenleyerek, dizi ve film yapımcılarını Menteşe’de buluşturacağız. Simgesini kent mimarisinden ve bacalarından alan Menteşe’nin, kültür ve sanat merkezi haline gelmesi için Altın Baca Kültür ve Sanat Festivali düzenleyerek, kültür turizmine destek vereceğiz. Yılın belli günlerinde yapılan rahvan at yarışı, boğa ve yağlı pehlivan güreşleri için yer tahsis edip, oraya WC, tribün yapacağız ve buraları kusursuz olarak halkımızın hizmetine sunacağız. Muğla Belediyesi döneminde gerçekleştirilen Arasta Yenileme Projesi’ne dayalı olarak Saburhane Meydanı Düzenlemesi ile bölgenin ticari açıdan canlanmasını sağlayacağız. Eski şehir olarak nitelendirilen bölgedeki tarihi Muğla evlerinde pansiyonculuğu destekleyecek, üniversite-şehir bütünleşmesini sağlayarak bölge insanının gelirini artıracağız. Belediye olarak alım gücü düşük ailelerimiz için ucuz konut üretimi yapacağız. Menteşe ilçe genelinde, başta şehir merkezinin ve kırsal bölgelerimizin yollarını günün şartlarına göre yenileyip, vatandaşımızın yol çilesine son vereceğiz. Menteşe Belediyesi olarak belediye meclisi toplantılarını farklı zaman dilimlerinde ve değişik mahallelerde halkla birlikte yapacak, halkımızı yönetimin bir parçası haline getirecek, katılımcı ve şeffaf belediyecilik anlayışını hayata geçireceğiz. Halkımıza verdiğimiz sözleri tutmak için Muğla Büyükşehir Belediyesi ile uyum içinde çalışacak, Büyükşehir Belediyesi’nin 66 mahallemiz için yapacağı her projenin takipçisi olacağız. Belediyede sorun yaratan değil, sorun çözen bir anlayışı hakim kılacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets