“B.şehir Yasası'nın doğru olduğuna inanıyorum” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“B.şehir Yasası’nın doğru olduğuna inanıyorum”

Bu haber 14 Mart 2019 - 1:52 'de eklendi ve 46 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Şimdi şaşırdınız tabi.

Haklı olarak Büyükşehir adayları Behçet Saatcı, Dr. Mehmet Nil Hıdır ve Mehmet Kocadon‘un ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün‘ü bekliyordunuz…

Ama biz bugün karşınıza CHP’li Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan ile geldik.

Çünkü Başkan Gürün görevlileri ile ilgimize teşekkür ederek, sorularımıza yanıt vermeyeceklerini bildirdiler.

Diyecek sözümüz yok. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var…

xx           xx           xx

Tabi bu köşe Başkan Gürün‘e “muhalif” bir köşe… Bu nedenle kendisine “Olmadık sorular” sorduğumuz ve Başkan Gürün‘ünbu yüzden sorularımızı yanıtlamak istememiş olabileceği” de haklı olarak düşünülecektir… O nedenle kendilerinden yanıtlamalarını beklediğim soruları paylaşalım:

Sayın Osman Gürün, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Büyükşehir adayı.

Aşağıdaki sorularımı köşemde yayınlanmak üzere bu hafta içinde yanıtlayıp ozgurmugla@hotmail.com adresime göndermeniz dileğimle saygılar sunarım.

Neden adaysınız?

Muğla ile ilgili hayaliniz var mı? 5 yıl başkanlığınızı değerlendirir misiniz?

CHP’deki atamalardan, özellikle Marmaris, Yatağan ve Ortaca’dan  sizi sorumlu tutuyorlar. İYİ Parti-CHP ittifakının il genelinde 13 ilçede yapılmasını sizin istemediğiniz söyleniyor. Doğru mu?

Sizce Muğla’nın en önemli sorunlarından 5’i nedir? Çözümlerinizi özetlermisiniz? Önümüzdeki dönem için Muğla’ya neler vaat ediyorsunuz?

Muğla Turizmi’ni nasıl değerlendiriyorsunuz? Muğla Tarımını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İl merkezindeki prestij yol uygulamasında neden gecikildi? Eski Garaj Alanı’ndaki Meydan Düzenlemesi ve Kışla Park’taki Sosyal Yaşam Merkezi inşaatı durdu mu?

Seçimden sonra veya önce daire müdürlerinde değişiklik olacak mı? (Sorduğumuzda Kolukısa istifa etmemişti)

Muğla Büyükşehir Belediyesinin nerelere ne kadar borcu var?

Büyükşehir Yasası’nı 5 yılın sonunda nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu seçimde 2014 başarınızı tekrarlayabilecek misiniz? Ne kadar seçim bütçesi ayırdınız? Sponsorunuz var mı? Mal beyanında bulunacak mısınız?

Bu seçimde rakibiniz AK Parti ile Dr. Mehmet Nil Hıdır mı, Demokrat Parti ile Mehmet Kocadon mu, Bağımsız aday Behçet Saatcı mı? Yeniden seçilmeniz halinde, Büyükşehir Meclisi’nde muhalefet çoğunluk olursa nasıl bir yönetim tarzı izleyeceksiniz?

Sizin söylemek istediğiniz bir şey var mıTeşekkür ederim. Başarılar dilerim.

xx           xx           xx

Neyse, kime niyet kime kısmet… Büyükşehir adaylarından sonra bu seçimde de aday olan belediye başkanlarından ilk konuğumuz olmak CHP’li Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan‘a nasip oldu.

1989-2009 yılları arasında 4 dönem aralıksız Ula Belediye Başkanlığı görevini sürdüren ve sonra 2009 yerel seçimlerinde Ula İl Genel Meclisi üyeliğine seçilen ve milletvekili adayı da olup, 2014 yerel seçimlerinde tekrar Ula Belediye Başkanlığı görevine gelen Başkan Karaaslan bu seçimde de seçilirse alanında bir Türkiye rekoru kırmış olacak…

Artık biliyorsunuz, ilk sorumuz “Neden aday oldunuz?” sorusu oluyor. Başkan Karaaslan çok konuşmayı sevmez. Yanıtı kısa ve net “Siyasal ve Toplumsal ihtiyaçlar nedeniyle aday oldum.” diye oldu. Tabi biz Ula‘da 8’e yakın aday adayı çıkarken, CHP Genel Merkezi‘nden gelen görevlilerin kendisini uygun gördüklerini biliyoruz.

xx           xx           xx

2014 yerel seçimlerinde aday olurken Ula ile ilgili hayalleriniz nelerdi? O hayalinizi veya hayallerinizi gerçekleştirebildiniz mi?” sorumuza “Kanalizasyon ve Doğal gaz çalışmaları devam ediyor. En büyük hayalim Ula’nın bir Huzur Evi olmasıydı, o da Nisan’da hizmete girecek. Akyaka’ya güzel bir pazar yeri yaptık. Temel yatırımların yanında Çok Amaçlı Sosyal Etkinlik Alanları yapımını da gerçekleştirdik.” diye yanıt veren Başkan Karaaslan, 2014 yerel seçimlerinde vaat ettiklerinden sadece Kamulaştırma Çalışmaları nedeniyle “Ula Dere Islahı”nı henüz tamamlayamadıklarını belirtirken, “Geçen 5 yılda yaptıklarını” ise başlıklarla şöyle anlattı:

Mahallelerde toplam 210.000 m² parke kaplama ve 150 km (600.000 m²) asfalt kaplama yol çalışmalarını gerçekleştirdik. İlçemiz mahallelerinde toplam 3 bin 575 m Yağmursuyu Kanal Çalışması tamamlandı. Mahallelerde 14 adet Çok Amaçlı Sosyal Etkinlik Alanı yapıldı. Belediyemiz araç parkını geliştirdik. Bu kapsamda; 1 Greyder, 2 Damperli Kamyon, 1 Kombine Asfalt Kaplama Aracı, 1 Kazıcı Yükleyici, 1 Mini Ekskavatör, 1 Çöp Kamyonu, 1 Yol Süpürme Aracı, 2 Hizmet Aracı, 1 Morglu Cenaze Yıkama Aracı (Yusuf Kanat Ailesi Bağışı), 1 Silindir ve 1 Forklift alımı gerçekleştirdik. Akyaka mimarisine uygun Kapalı Pazar Yeri ve Çevre Düzenlemesi yapılırken, İnişdibi Mevkii Çay Deresi üzerinde belediyemiz tarafından yapılan köprü ile Akyaka – Akçapınar – Gökçe bağlantısı araç ve yaya geçişi için daha uygun hale getirildi. Devamında yapılan asfalt çalışmalarıyla tarımsal ürünlerin tozdan zarar görmesi önlendi. Asar Park’ta amfi tiyatro ile piknik alanu düzenlemesi tamamlanıp hizmete sunulmuştur. İlk ve orta dereceli okullarımızda ek derslik, bahçe düzenlemesi, kamera sistemi, bilgisayar ve öteki ihtiyaçlar için gereken desteği verdik, veriyoruz. Camilerimize ses sistemleri, boya, bahçe düzenlemesi, çok amaçlı kapalı alan gibi ihtiyaçları için gereken destek verilmektedir. Mahalleye dönüşen köylerimizde vatandaşlarımıza yeni ev yapımı için tip projelerini vererek, mühendis ve mimar desteği sağladık. Muammer Ağa Konağı’nın restorasyonunu tamamladık, Bekir Ağa Konağı’nın restorasyonu devam ediyor. Ula Belediyespor ve diğer amatör kulüplerimize her türlü desteği veriyoruz. Karabörtlen’e Büyükşehir Belediyesi ile birlikte n taksim edilerek çağdaş bir spor tesisi kazandırdık. Akçapınar’da Sentetik Çim Saha tamamlandı.

xx           xx           xx

Başkan Karaaslan‘a “Yeni dönem için vaatleriniz nelerdir?” diye sorduk.

Yeni imar uygulamalarının ve yol yapımlarının devam edeceğini belirterek şöyle yanıt verdi:

Akyaka’da halkımızın ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın görüşleri alınarak Mülkiyeti Belediyemize ait Akyaka Belediye Binası Karşısındaki parsele, proje çalışmaları devam eden, çok işlevli Akyaka Kültür Evi yapılacaktır. Orman Bakanlığı’nca tahsisli alanda, Akyaka İmar Planı ve Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği doğrultusunda Çok Amaçlı Sosyal Kullanım (Rekreasyon) Alanları oluşturulacaktır. Gökova’da Sağlık Ocağı yanındaki Belediyemize ait arsada alt kat ticari, üst katlarda sosyal amaçlı bir binanın yapılması için çalışılacaktır. Yeni dönemde bütün mahallelerimizde yol çalışmalarına ve altyapı yatırımlarına devam edilecektir.

xx           xx           xx

Başkan Karaaslan‘a da beş yılın sonunda Yerel Yönetimler Yasası ile ilgili düşüncelerini sorduk.

Gerçekten şaşırtıcı bir yanıt verdi. Gerçi Büyükşehir adaylarından AK Partili Dr. Mehmet Nil Hıdır da şikayetçi değil, ama ilk kez bir başkanın Büyükşehir Yasası‘ndan şikayet etmediğini gördük.

Başkan Karaaslan‘dan, bütün başkanlardan farklı olarak “Büyükşehir Yasası’nın doğru olduğunu düşünüyorum. İyi koordinasyon sağlanırsa kamu kaynakları daha verimli kullanılacaktır.” yanıtı aldık.

Ümit Karaaslan Ümit Karaaslan’ı eleştirirse neler söyler?” sorumuza da “Çok açık sözlü olmam ve politik davranamayışım.” yanıtı veren Ula Belediye Başkanı adayı Ümit Karaaslan son söz olarak da “Ben Belediye Başkanlığını bireysel beklentiler için değil, görev adamı olduğum için yapıyorum.” dedi.

Kendisine teşekkür ediyor, başarılar diliyorum…

——————————                                                ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Gittiğin yerde boşluk dolduran değil, gittiğin zaman boşluğu doldurulamayan ol. (Alıntı)

ÇİVİ

Büyükşehir Belediyesi’nin yol üstü otopark ihalesi İdare Mahkemesi’ne takılınca arkadaşım “Yargıya takılmayan uygulamaları var mı?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

—————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets