Kılıçdaroğlu Muğla'dan memnun kaldı mı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kılıçdaroğlu Muğla’dan memnun kaldı mı?

Bu haber 13 Mart 2019 - 1:12 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kılıçdaroğlu Muğla’dan memnun kaldı mı?”.. Kaç gündür bu soru soruluyor. Ben ne bileyim…

Bu seçimde Muğla‘ya ilk gelen parti lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan‘ın ardından kaleme aldığım “Cumhurbaşkanı Muğla’da ışık mı gördü?” başlıklı yazıma “Cumhurbaşkanı Erdoğan Muğla’ya neden geldi?” sorusuyla başlamıştım.

Cumhurbaşkanı Muğla’da ışık mı gördü?” diye sormamın nedeni 22 Şubat‘ta Menteşe Mitingi‘nin ardından aynı güne Bodrum‘u ve Fethiye mitingini sığdırıp üç etkinlik yapmış olmasındandır.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da hafta sonunda Muğla il merkezini es geçmiş olsa da (Ki Büyükşehir Belediyesini ziyaret eder mi diye bekleyenler oldu) bir güne Dalaman, Marmaris ve Bodrum‘u sığdırdı. Ancak bunun için bu yazıya “Kılıçdaroğlu Muğla’da ışık mı gördü?” diye başlık da atılmazdı. Çünkü CHP Muğla‘da iktidarda!

Tabi şimdi bu yazıya da “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Muğla’ya neden geldi?” sorusu ile başlamam gerekirdi… Hadi Erdoğan‘a birileri Bodrum için gaz vermiş, “Muğla’yı alabiliriz” demiş olabilirler, ama Kılıçdaroğlu‘na ne denilmiş olabilir?

 

xx           xx           xx

Bu köşede 25 Şubat‘ta yayınlanan “Cumhurbaşkanı Erdoğan Muğla’ya neden geldi?” başlıklı yazımda DP Genel Başkanı Gültekin Uysal‘ın geldiğini de anımsatıp, “DSP Genel Başkanı Önder Aksakal veya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da gelir mi bilmiyorum. Bildiğim, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kesin gelmeyecektir.” dedikten sonra şu ifadede bulunmuşum:

Muğla’yı ‘garanti’ gördüğü için kimseyi dinlemeden ‘atamalar’ yapan Kılıçdaroğlu’da çok güvendiği Osman Gürün’e teslim ettiği Muğla’ya gelmeye gerek duymayacaktır…

Gerçekten beklemiyordum, ama Kılıçdaroğlu hafta sonunda geldi.. Demek ki “gerek duyuldu”…

Hemde Dalaman, Marmaris ve Bodrum‘da gerek duyulmuş olmalı. Üç ilçede de seçim ortada…

Dalaman‘da seçim 2014‘te de ortadaydı. Marmaris ve Bodrum‘da ise değildi…

Demek ki Kılıçdaroğlu veya Muğla’daki kurmayları için Bodrum ve Marmaris bu seçimde Ortaca, Köyceğiz ve Yatağan’dan, hatta Milas’tan çok daha önemli…

 

xx           xx           xx

Aday belirleme sürecini başta Bodrum olmak üzere Marmaris, Ortaca ve Yatağan‘da iyi yönetemeyen CHP Genel Merkezi galiba Kılıçdaroğlu‘nun Muğla ziyareti içinde bir stratejik hata yaptı.

Kılıçdaroğlu her ilçeye gidemeyeceğine, gitse de kalabalıklar oradan oraya taşınamayacağına göre; il merkezinde büyük bir miting yapıp, bütün ili burada toplayarak pekala AK Parti‘nin 22 Şubat mitingini sollayıp gövde gösterisi yapılabilirdi… Bu Osman Gürün‘e daha çok yarayabilirdi…

Tersine “insan kaynaklarınıMarmaris ve Bodrum‘a bölüp, Dalaman‘da Kılıçdaroğlu‘nun clız bir kalabalığa seslenmesine neden olundu. Nitekim Kılıçdaroğlu‘na Marmaris‘ten Bodrum‘a geçerken Menteşe Evleri Polis Noktası karşısında “görkemli bir karşılama” yapılamadı…

Ayrıca Bodrum Gazeteleri de “Muğla Büyükşehir Belediyesinin 74 Milyon TL yatırımla Bodrum’a yapacağı yeni otogarın temeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun da katılımı ile atıldı. Genel başkanın katıldığı törene ilçe dışından da otobüslerle çok sayıda partilinin gelmesine rağmen alanın dolmaması ve kalabalığın heyecansız olması dikkat çekti.” diye yazdılar.

Daha önce yayınlanan programda Bodrum şehir merkezine inerek vatandaşlarla buluşacağı açıklanan Kılıçdaroğlu‘nun temel atma töreninden sonraki Bodrum programı da iptal edilmiş, iptale neden olarak ise “güvenlik gerekçesi” gösterilmiş. Meslektaşlarımızın yalancısıyız…

 

xx           xx           xx

Bir de toplanabilen kalabalıklara, bir gün önce Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına “görev talimatı” gibi yapılan sosyal medya paylaşımlarının da gölgesi düştü…

Katılım rakamını bilerek vermiyorum. Erdoğan‘ın 22 Şubat‘taki Menteşe ve Fethiye mitingleri ile ilgili rakam verdiğimizde gereksiz tartışmalara neden olmuştuk. Şu kadar diyebilirim Kılıçdaroğlu‘nun Marmaris mitingi ile Bodrum temel atma töreninde yaratılan kalabalık, Erdoğan‘ın Fethiye mitingindeki kalabalığı; Bodrum temel atma töreni de Behçet Saatcı‘nın Menteşe Seçim Bürosu açılış törenini geçemedi…

Peki bu kalabalıkları yaratıp yaratamamak çok mu önemli?

Elbette harman yerinin büyüklüğünden çok içindeki buğday taneleri önem arzeder. Ancak yine de adayların veya partilerin topladığı kalabalıklar ilgi, heyecan ve coşkunun da bir ifadesidir.

Bilmiyoruz. Kılıçdaroğlu Muğla‘dan belki de memnun ayrılmıştır.

 

xx           xx           xx

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Dalaman‘da Muhammet Şaşmaz ile CHP’li adaylara oy isterken, Marmaris‘te Mehmet Oktay‘a, Bodrum‘da Ahmet Aras’a oy istemiş.

Kılıçdaroğlu hafta sonunda uçakla Dalaman‘a geldi. Parti yöneticilerinin, milletvekilleri ve belediye başkanlarının kendisine eşlik ettiği Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada, AK Parti seçmenine seslenip, “17 yıl oy verdin, iktidara getirdin 17 yılın sonunda eğer seni soğan kuyruğuna mahkum ediyorsa hafiften ‘Ne yapıyorsunuz’ deyin. Soğan ekecek insan mı yoktu, tarla mı yoktu? Bu soruyu sorma zamanı geldi” demiş.

Dalaman Belediye Başkanı Şaşmaz‘ın ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de, “Manzara çok güzel. Siz hazırlığınızı yapmışsınız, kararınızı vermişsiniz. 1 Nisan’da yeni bir Türkiye’de tekrar yürüyeceğiz. 5 yıl önce sizlerin huzuruna gelmiş ve yapacaklarımızı anlatmıştık. Toplam 13 ilçede 1 milyar 424 milyon liralık yatırım yaptık. Dalaman’da tarımla geçinen çok fazla, o yüzden diyoruz ki, toprağını satma, ürününü sat. Biz kırsalda üreteceğiz, sahilde satacağız. Kooperatifçiliği geliştireceğiz, ucuza üretip satacağız. Yolumuz açık rehberimiz Mustafa Kemal Atatürk olsun” ifadelerinde bulunmuş.

 

xx           xx           xx

Kılıçdaroğlu, ikinci durağı Marmaris‘te Ali Acar‘ın yıktırdığı AVM‘nin yerinde düzenlediği ve açılışını Acar ile birlikte yaptığı 19 Mayıs Gençlik Meydanı‘nda halka seslenirken nasıl bir duygu içindeydi bilinmez, ama burada “belediye başkanlarının vatandaşların parasını harcadığını, bu nedenle de yaptığı her yatırımın hesabını halkına vermesi gerektiğini, kul hakkı yemeyen bir anlayış istediğini” dile getirmiş.

Tabi bu ifade ister istemez akıllara sürücü esnafının isyanını, Menteşe’de eski garaj alanı müteahhidini ve bitirilemeyen prestij yolları getiriyor… Kılıçdaroğlu il merkezine “ya sorarsa” diye getilmemiş olabilir mi bilmiyoruz...

Kılıçdaroğlu konuşmalarında iktidara gelmeleri durumunda Göcek Tüneli geçişlerini ücretsiz yapacaklarını belirtirken, Marmaris‘te Başkanı Gürün‘ün önemli hizmetler yaptığını anlatmış. Erdoğan‘ı kasdederek “Buraya bir zatı muhterem geldi ve doğrudan Büyükşehir Belediye Başkanı’nı hedef alarak ‘Efendim hastane yaptık yol yapmıyorlar, yolu vurur geçeriz’ dedi. Sen hele 15 yıldır devam eden bu hastanenin asansörünü yap, vallahi de yolu yaparız, billahi de yaparız. Yol da yaparız, park da yaparız, yeşil alanları koruruz. Sosyal hizmetleri götürürüz, her şeyi yaparız.” diye konuşmuş. Bu sözünü Bodrum‘da da şöyle ifade etmiş:

Bodrumun su sorunu öteden beri tartışılır. Kim getirecek suyu buraya? DSİ. Ama öyle bir isale hattı yapıyor ki bin kez patlıyor. Başkana diyor ki gel teslim al. O da Ben bu patlak isale hattını nasıl teslim alayım diyor. Başkana da yaptırmıyorlar. Neden bunu anlatıyorum. Sarada oturan zat, geçen haftalarda Muğlaya gelip de Biz hastane yapıyoruz ama yol yapmıyorlar, biz de vurur geçer yolu yağarız diyor. Sen önce şu isale hattını adam gibi yap da ondan sonra biz diğerini görelim.

 

xx           xx           xx

Kılıçdaroğlu konuşmalarında Ülkücülüğün, Milliyetçiliğin ne olup olmadığını anlatırken “Beka sorunu” diye bir şey olmadığının, koltuk sorunu olduğunun altını da çizmiş.

Belediye Başkanlığı‘nda Osman Gürün‘ün 25, Ümit Karaaslan‘ın 30, Muhammet Tokat‘ın 15’nci yıla gittiği Muğla‘nın Bodrum‘un da CHP‘den istifa ederek DP‘den Büyükşehir adayı olan Mehmet Kocadon‘u isim vermeden eleştiren Kılıçdaroğlu, “Ayın 31’inde oyunuzu kullanırken elinizi vicdanınıza koymanızı istiyorum. Hiçbir zaman belediye başkanlığı bir kişinin şahsında ömür boyu değildir. ‘Niye o oluyor, neden ben olmuyorum’ ne demek? İstifa edip ‘başka partiden giriyorum’ ne demek? Belediye başkanlığı hizmet yarışıdır. Bugün sen yarın bir başkası yapar. Ömür boyu bir kişiye tahsis edilmez.” ifadesinde bulunmuş.

Aslında ben bugün CHP’li Ula Belediye Başkanı Ümit Karaslan ile mülakatımızı yayınlayacaktım, “Kılıçdaroğlu’nun Muğla ziyaretini neden yazmıyorsun, Behçet Saatcı’nın Menteşe Seçim Bürosu açılış törenini neden yazmadın?” soruları üzerine bu yazı yazıldı. Bir ara Behçet Saatcı‘ının törenini de ele alırız.

——————————                                                 ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: İnsanlar her zaman kahraman olamazlar ama her zaman insan olabilirler. (Benjamin Franklin)

ÇİVİ

Arkadaşım, “Koskoca İsmail Küçükkaya Muğlalılara ‘AK Parti gelir ha’ demek için Muğla’ya gelmiş.” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

——————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets