Kocadon'un hayali “Merak edilen Muğla” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kocadon’un hayali “Merak edilen Muğla”

Bu haber 12 Mart 2019 - 2:15 'de eklendi ve 79 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

 Demokrat Parti (DP) Muğla Büyüşehir Belediye Başkanı adayı Mehmet Kocadon ile görüşmemizin ilk bölümünü dün paylaştık. Özetlersek CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu tarafından nasıl bekletildiğini ve adeta nasıl kandırıldığını anlatırken, yaptığı çalışmalarda Muğla‘nın değişim istediğini gördüğünü anlattı. “Bu değişim gerçekleştirmek için 2016 yılından beri çalışıyorum ve halkımızda birlikte bu değişimi gerçekleştirebileceğimize inanıyorum.” dedi.

Bu gün de hayallerini, hedeflerini paylaşalım.

Görüşmemizde kendisine Bodrum Belediye Başkanlığını da sordum. “Bodrum Belediye Başkanlığı’nda başarılı olduğunuzu düşünüyor musunuz? Neleri neden çözemediniz? ‘Şunu da yapsaydım’ dediğiniz bir şey var mı?” sorumu yönelttim. Başkan Kocadon’un yanıtı şöyle oldu:

Bodrum’a bakarsanız dünya turizm Ligi’nde yıldızı parlayan bir cevher. Bunun gerçekleşmesi için Bodrum’un tüm bileşenleri ile birlikte çok güzel projelere imza attık. Ülkemizin yaşadığı sıkıntıya rağmen Bodrum’un değer kaybetmesini hep engelledik. Tanıtımdan, bunun için mücadeleden hiç vazgeçmedik. Son bir kaç yılında özellikle Büyükşehir Yasasından kaynaklanan bir takım sıkıntılar yaşadık. Ancak bunların çözülmesi için de her ortamda mücadele ettik. Bodrum’u Akdeniz çanağında en çok kültürel, sanatsal etkinlik düzenlenen kent haline getirdik. Sanata spora yatırım yaptık.

xx           xx           xx

Bildiğimiz gibi Mehmet Kocadon 2016 yılında Muğla BasınınaBodrum benim aşkım. Bodrum aşkımız Muğla aşkına döndü” demişti. Söz hemen hemen böyleydi. İnsanın sevgilisi ile ilgili hayalleri olmalı değil mi? Biz de “Muğla ile ilgili hayaliniz var mı?” diye sorduk.

Kocadon‘un yanıtı ise şöyle oldu:

İlk hedefimiz Muğla’mızı Sosyo-Ekonomik gelişmişlik sıralamasında ilk sıralara çıkartmak olacak. Muğla’mızın tüm ilçelerinin turizmden hak ettiği payı alması için tanıtım atağı başlatacağız. Bunu daha önce çok zor koşullarda Bodrum’da yaptık. Muğla’mızı önemli markalarıyla bir bütün olarak, Dünyanın en önemli turizm ligine taşıyacağız. En büyük hayalim Muğla’mızı dünyanın en çok merak edilen bölgesi haline getirmek.

xx           xx           xx

Muğla‘nın sorunu saymakla bitmez. Başkan Kocadon‘a da hepsini ilk akla gelen 5 önemli sorunu sorduk.

Yanıt verirken Muğla‘nın farklı bölgelerinin farklı sorunları bulunduğunu belirten Demokrat Parti Muğla Büyükşehir adayı Kocadon, “Bunların tek tek sınıflandırılması doğru değil.” diyerek şöyle anlattı:

Mesela Seydikemer ne merkezi Hükümet’ten ne de Büyükşehir’den hak ettiği desteği alamamış bir tarım ve doğal güzellik cenneti. Tarihi antik kentleri de cabası. Her bölgeyi kendi dinamikleri içerisinde değerlendirip, sorunlarına çözüm üretiyoruz. Ama bana göre en önemli eksik biraz öncede altını çizdiğim tanıtım eksikliğidir. Altyapı ve diğer çalışmalar belediyelerin zaten yapmakla yükümlü olduğu işlerdendir. Onları bu anlamda değerlendirmiyorum.

Başkan Kocadon yine de aklına geliveren sorunlardan ilk beşini şöyle sıraladı:

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ve dolayısıyla üniversite&şehir entegrasyonunun sağlanmamış olması..

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile ilçeler belediyeleri arasında işbirliğinin yaratılıp geliştirilememiş olması.

Tarım ile turizmin entegrasyonu için adımların atılmamış olması.

Kıyısal Muğla ile Kırsal Muğla’nın harmanlanamamış olması.

Koruma-kullanma dengesinde bütüncül çalışmalar yapılamamış olması.

xx           xx           xx

Bu seçimde her nedense adayların projelerinden, hayallerinden, yapacaklarından başka herşey tartışılıyor. Biz o “herşeyi” değil de öteki adaylara olduğu gibi Başkan Kocadon‘a da seçilmeleri halinde 5 yıla neleri sığdıracaklarını sorduk.

Kocadon şöyle yanıt verdi:

Biz ekonomik gücü yüksek bir kent vaad ediyoruz. Bunu daha önce başardık. Köylümüzün de kentlimizin de ekonomiden hak ettiği payı alması için çalışacağız. Bürokrasiye teslim olmayan bir kent vaat ediyorum. (Ulaştırma Daire Başkanı Alper Kolukısa’yı kasdederek) Gerçi şimdi bazı arkadaşlar istifa ederek yaşanan sorunları unutturmaya çalışıyorlar ancak. Çok geç kaldılar.

xx           xx           xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarının içinde iki “turizmci başkan” var. Aslında bunu derken eğer seçilirlerse bir bakımaikisi de; KocadonMandalinanın marka olduğu” ve Behçet Saatcı da “seracılığın marka olduğu” yerden geliyorlar.

Kocadon‘a önce “Muğla Turizmi’ni nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye sorduk. Kocadon şöyle karşılık verdi:

Muğla gerek kıyısı ile gerek kırsalı ile turizm potansiyeli belki de dünyanın en büyük potansiyeli olan coğrafyası. Ama aynı zamanda bu potansiyelin en az kullanıldığı bir coğrafyası. Örneğin kıyılara bakın 3-4 ay turizm yapılıyor. Bunun kabul edilmesi mümkün değil. Bakın Seydikemer ilçesine, bu kadar antik kente, bu kadar kanyona, yaylaya ve dereye sahip bir coğrafya olmasına rağmen, sadece tarımla hayvancılıkla geçinmeye mahkum edilmiş. Ben nasıl Bodrum’u dünya turizminin parlayan bir yıldızı, markası yaptıysam; Muğla’nın tüm ilçeleri bu potansiyele sahiptir ve her biri diğeri ile yarışır markalar haline gelecektir.”

Başkan Kocadon “Muğla Tarımını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorumuza da “Tarımda en büyük projemiz üreticiyle tüketiciyi buluşturmak. Örneğin Seydikemer’de üretileni Bodrum’da yani kıyılarımızda tüketmek, kırsalla kıyıyı bütünleştirmek. Bunu da Büyükşehir belediyesi olarak biz gerçekleştireceğiz.

xx           xx           xx

Başkan Kocadon DP‘den Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi halinde Büyükşehir Belediyesi‘nde mevcut genel sekreter ve daire başkanları ile çalışmaya devam edermi?

Başkan Kocadon bu soruya “Bunları değerlendirmek için henüz çok erken. Şu kadarını söyleyebilirim ki, kamu kurumlarında devamlılık esastır, öncelik halka hizmetin aksamamasıdır.” diye yanıt verirken, “Belediyenin geçen 5 yılı ile ilgili denetim ister misiniz?” sorumuzu ise şöyle yanıtladı:

Ben geri bakılarak ileriye adım atılamayacağını, koşulamayacağını düşünen bir siyasetçiyim. Ben hep ilerisini düşünen biriyim, geçmişle hesaplaşmak bize hiçbir şey kazandırmaz, biz önümüze bakacağız.

Başkan Kocadon öteki sorularımızı da şöyle yanıtladı:

Büyükşehir Yasası’nı 5 yılın sonunda nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yasada gözden geçirilmesi gereken birçok nokta var. Özellikle ilçe belediyelerinin gelirlerinin arttırılması ile ilgili düzenlemeler yapılmalı. Ancak biz Büyükşehirde yetkileri ve gelirleri paylaşarak uygulayacağız.

Bu seçimde rakibiniz kim? Osman Gürün mü, AK Parti adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır mı, Bağımsız aday Behçet Saatçı mı?

Tüm adaylarımızın Allah yolunu açık etsin.

Seçilmeniz halinde, Büyükşehir Meclisi’nde sizden meclis üyesi olmayacak görünüyor. Nasıl bir yönetim tarzı sergileyeceksiniz? Zor olmayacak mı?

Bakın benim DP ye geçmem ile birlikte birçok ilçede belediye başkan adayı çıktı. Bu arkadaşlarımız var güçleriyle çalışıyor. Birbirinden değerli meclis üyesi adaylarımız var.

Sizin söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Teşekkür ederim. Başarılar dilerim.

Bizde Sayın Başkan Kocadon‘a teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz.

——————————                                             ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Hayatın, insanın iradesini test etmek için pek çok yolu vardır, bazen hiçbir şey olmaz ya da her şey birden olur. (Paulo Coelho)

ÇİVİ

Yolüstü otopark ihalesi iptal edilince arkadaşım “Alper Kolukısa seçimden sonra göreve dönünce yapacaklardır” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

——————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets