Mehmet Kocadon süreci anlattı... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Mehmet Kocadon süreci anlattı…

Bu haber 11 Mart 2019 - 1:44 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

 Behçet Saatcı, Mehmet Nil Hıdır derken geldik Mehmet Kocadon‘a…

Objektif gazeteciliğin gereği olarak büyükşehir belediye başkanı adayları ve yeniden aday olan belediye başkanları ile okurlarımız için görüşmeye çalıştık.

Bu çerçevede bugün de Demokrat Parti (DP) Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mehmet Kocadon ile olan mülakatımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Önce Büyükşehir Belediye Başkanı aday adaylığının ardından CHP‘nin Osman Gürün‘ü aday olarak ataması üzerine Büyükşehir adaylığının devam ettiğini belirten Bodrum Belediye Başkanı Kocadon‘un nereden nasıl Büyükşehir adayı olacağı hararetle beklenirken, kendisi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu‘nun sözüne kanıp CHP‘den Bodrum Belediye Başkanı adayı gösterilmeyi beklemeyi tercih etti. Uzun bekleyiş hüsranla sonuçlandı ve Kocadon gecikmeli olarak DP‘den Büyükşehir adayı olarak yollara düştü.

Şimdi Muğla’nın altını üstüne getirerek rakipleri ile aradaki farkı kapatmaya çalışıyor…

xx           xx           xx

Öteki adaylarla olduğu gibi Mehmet Kocadon ile görüşmemizeNeden adaysınız?” sorusuyla başladık. “Bilindiği üzere 2014 yılında yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile birlikte özellikle büyük ilçelerde yasadan ve uygulamadan kaynaklanan ciddi sıkıntılar yaşanmaya başladı.” hatırlatması yaparak, şöyle dedi:

Bu sıkıntıların çözülmesi için 2014 yılından 2016 yılına kadar Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde Muğla Büyükşehir Belediyesi içerisinde çözüm bulmak için yoğun çaba sarf ettim ancak yol alamayınca 2016 yılı 10 Ocak’ta çalışan gazeteciler gününde, Muğla Büyükşehir Belediye başkanlığı adaylığı için ilk açıklamayı yaptım. Muğla’nın çok daha iyi yönetilebileceğini Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilerinin hakkaniyet ve eşit bir şekilde tüm Muğla’ya ve ilçelerine dağıtılarak uygulanabileceğini göstermek için Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldum.

xx           xx           xx

Başkan Kocadon, “CHP’de Büyükşehir adayı gösterilmediğiniz gibi uzun zaman bekletilerek Bodrum Belediye Başkanı olarak da atanmamanızı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorumuz yanıt verirken de “CHP’nin yerel yönetim adaylarını belirleme süreci sadece Bodrum’da değil, tüm Türkiye’de sorunlu başladı, sorunlu gelişti ve sorunlu sonuçlandı.” dedi.

CHP gibi köklü bir partide, hem de onun kalesi sayılacak şehir ve ilçelerde bu kadar kopmaların, istifaların, iptallerin yaşanmasının bu sürecin CHP’li yöneticiler açısından hatalarla dolu olduğuna işaret ederek “Öncelikle belirtmeliyim ki sürecin başında da sonunda da Bodrum Belediye Başkanlığına aday olmadım. 6 Aralık’ta Sn. Osman Gürün’ün aday gösterilmesi sonrasında Sn. Kılıçdaroğlu beni Ankara’ya çağırdı ve bir dönem daha Bodrum’da kalmamı istediğini bildirdi. Bende almış olduğum siyasi terbiye ve liderine güven gereği isteğini kabul edeceğimi ama bu süreçte çözülmesi gereken zorluklar olduğunu belirttim. Öncelikle Bodrum’da adaylığını açıklamış 8 arkadaşa durumun izah edilmesi gerekliliğini, sonrada ilçe belediyesi olarak hizmet etme koşullarımın sağlanması gerekliliğini vurguladım.” diye anlatırken şöyle devam etti:

Genel Başkanımın, bu gereklilikleri bize ilet çözeriz demesi üzerine Ankara’dan ayrıldım. Bu gereklilikleri yazılı olarak genel merkeze ilettim. Gerekliliklerin hiç birisi kendimle ilgili değildi. Bunlar ilçe belediyelerin halka hizmet üretebilmesi için yapılması zorunlu düzenlemelerdi. Sonra adaylığım parti meclisinde reddedildi. Ardından gerek genel başkanım gerekse Genel Başkan Yardımcım Seyit Torun arayarak, bu durumun düzeltileceğini ve Bodrum adaylarının benim olacağını söylediler ve yine bekledim. Daha sonra da genel başkan PM’den atama yetkisi aldı, aday isimlerinin açıklanacağı günün gecesinde Muğla milletvekilimiz beni arayarak hayırlı olsun dedi. Sabahında Bodrum ilçeden iki fotoğraf ve gerekli belgeler istendi. Fakat saat 11.00’de benim ismim yerine başka bir arkadaşımızın ismi açıklandı.

Şimdi bana neden bekledin diye soruyorlar? Benim almış olduğum siyasi terbiye partisine ve liderine inancı ve güveni emreder. Siyasi ahlak ve terbiyem bunu emreder. Bu hikâyenin takdirini halkıma bırakıyorum. Ama herkes şunu bilmeli belediye başkanlığı mazbatası parti koridorlarında değil halk tarafından sandıkta veriliyor. Ve 31 Mart günü halk kendisini nasıl olsa logoya, tabelaya oy atacaklar diye düşünenlere gerekli cevabı verecektir.

xx           xx           xx

Kocadon ile ilgili bugünlerde en çok sorulan sorulardan biri de “CHP Bodrum’u kaybederse bunun sorumlusu kim olur? Kocadon mu? Yoksa CHP’mi sorumlu olur?” şeklinde. Kocadon bu soruya “Bunun sorumlusu; ben seni seçeyim, sen beni seç diyerek Muğla siyasetini dizayn etmeye çalışan, tek adam koltuğunu korusun diye Muğla’nın tüm ilçelerini siyaseten tarumar eden, parti koridorlarında halkın iradesini yok sayan CHP’nin siyaset baronlarıdır.” diye yanıt verirken, “Neden Bağımsız değil de Demokrat Parti’den aday oldunuz?” sorumuza ise şöyle yanıt verdi:

1991-92 yıllarında siyasete Demokrat Parti çatısı altında başladım, ilk partim benim. CHP’de aziz Atatürk’ün ilklerine, parti kuruluş ilkelerine ve felsefesine aykırı siyaset sadece benim değil birçok önemli siyaset adamının kopmasına neden oldu. Ve ben 1951 yılında Atatürk’ü koruma kanunu çıkarmış DP, ilk yuvama döndüm.”

xx           xx           xx

DP Büyükşehir adayı KocadonBehçet Saatcı ve başta sizin CHP’den alacağınız oyların AK Parti’nin Muğla’da seçim kazanmasına neden olacağı söyleniyor. Bu konuda ne söylersiniz?” sorumuza ise şu karşılığı verdi:

Muğla’nın yakın siyasi tarihini iyi bilenler Muğla yerli nüfusunun demokratik sağ tabanına sahip olduğunu iyi bilirler, Muğla’ya son 10 yılda göç eden nüfusunda sol demokrat ağırlıklı olduğunu son seçim sonuçları bize söylüyor. Hal böyle olunca 31 Mart günü ipi göğüsleyen tarafın Mehmet Kocadon olacağını herkes görecek. Büyükşehir yolunda aday olan tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim. Yaptığınız çalışmalarda kamuoyundan ve sahadan aldığımız geri dönüşlerde Muğla halkının bir değişim istediğini görüyoruz. Bu değişim gerçekleştirmek için 2016 yılından beri çalışıyorum ve halkımızda birlikte bu değişimi gerçekleştirebileceğimize inanıyorum.

Bu sefer sorumuz “Sizin ve Behçet Saatcı’nı adaylığının Osman Gürün’ü rahatlatmış olabileceğini söyleyenler de var, ne dersiniz?” şeklinde olunca Kocadon‘dan yanıt şöyle geldi:

Benim adaylığıma CHP’nin yaptığı itiraz, beni durdurma denemesiydi, aslında bir korkunun tezahürü. Bence rahatlama yok, korku ve panik var. 31 Mart akşamı kazananın değil, ama kaybedenenin kim olacağını tüm Bodrum biliyor. 31 Mart gecesi kazanan Muğla olacak.

xx           xx           xx

Başkan Kocadon‘un süreçte en çok büyükşehir adaylık başvurusunu yapmakta çok geç kalmakla eleştiriliyor. Biz de bu konuda Başkan Kocadon‘a, “Büyükşehir adaylığında beklemeniz ve seçmeni bekletmeniz seçim sürecini nasıl etkiler?” diye sorduk. Yukarıda “CHP’de Büyükşehir adayı gösterilmediğiniz gibi uzun zaman bekletilerek Bodrum Belediye Başkanı olarak da atanmamanızı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorumuza verdiği yanıtı yeterli bulmuş olmalı ki bu sorumuza şu kısa yanıtı vermekle yetindi:

Halkımız inandığı güvendiği kendine yakın hissettiği kişiyi seçecektir. Biz hep onlarla beraber olduk olmaya da devam edeceğiz.

Başkan Kocadon‘un Muğla ile ilgili hayallerini, hedeflerini yarın paylaşalım…

——————————                                              ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Hayattayken insanca yaşamayı unutmayın. Bir bakmışsın saat üç, Bir bakmışsın saat hiç.. (ÖzdemirAsaf)

ÇİVİ

Arkadaşım, “Kılıçdaroğlu’nun katıldığı açılış ve etkinliklere Büyükşehir Belediyesi çalışanşarı organize götürülmüş. İktidar partileri bunu yapar diye eleştirilir. Demek ki yerel iktidarlarda da öyle oluyormuş.” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

———————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets