MUTSO yöneticilerinin paylaşımı tedirgin etti - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MUTSO yöneticilerinin paylaşımı tedirgin etti

Bu haber 09 Mart 2019 - 2:04 'de eklendi ve 146 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta içinde Muğla il merkezinde ilginç bir olay yaşandı. Muğlaspor Kulüp Başkanlarından MUTSO Meclis Üyesi Haluk Beyimoğlu tedirgin edici bir paylaşımda bulundu.

İl merkezindeki Meslek Yüksek Okulu binasının depreme dayanıklı bulunmadığını, bu yüzden idari ve akademik personeliyle 6-7 bin öğrencinin ilçelere dağıtılacağı bilgisini paylaştı.

Paylaşımı görünce şaşırdım, tedirgin oldum…

Muğla‘da iki bina Muğla mimarisine ve geleneksel kat sınırlamasına aykırıdır. (2. Etap TOKİ Evlerini saymazsak) O binalardan biri Sekibaşı‘nda, oradaki caminin minaresinden de yüksek Çerçiler‘e ait apartman, öteki de GELİ tarafından yaptırılıp, üniversite açılırken dönemin Valisi Lale Aytaman ve dönemin Muğlalı Bakanı Erman Şahin tarafından üniversiteye tahsisi yaptırılan 9 katlı binadır.

Her iki bina da 12 Eylül koşullarında atama belediye başkanları yönetiminde yapılabilmiştir.

Ama o yıllarda herkes o GELİ binasının ne kadar sağlam ve sağlıklı yapıldığını biliyordu. Çevremizde “depreme dayanıklılık” sözünü ilk o bina ile duymuştuk…

 

xx           xx           xx

Hal böyle iken Haluk Beyimoğlu yaptığı paylaşımda kritik bir uyarıda bulunuyor ve başta basın olmak üzere stk’ları duyarlılık göstermeye çağırırken, MuğlalılarıSokaklarda insan sayısı azalınca fark edersiniz” diye uyarıyordu.

Beyimoğlu‘nun yaptığı paylaşım üzerine geçtiğimiz Çarşamba günü konuyu ele almaya karar verdim. “Osman Gürün’ü Kolukısa kurtarır mı?” başlıklı yazımda Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanı Hamdi Alper Kolukısa‘nın “daire başkanlığından” istifasını kaleme alırken Beyimoğlu‘nun paylaşımından da söz edecektim. Ama paylaşımda bir tuhaflık vardı. Daha yeni bu köşede Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek‘in 8 aylık hesabını paylaşmıştım. Rektör Çiçek‘in verdiği hesapta “Muğla Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ilçelere dağıtılacak” diye bir şey yoktu.

Yazımı yazmadan Muğla MSK Üniversitesi Genel Sekreteri Haşim Koç‘u aradım, Beyimoğlu‘nun paylaşımı ile ilgili “tezvirat” demedi, ama “Böyle bir şey yok. Gerekli açıklamayı yapacağız.” dedi.

O yazıdan vazgeçtim… Kolukısa‘nın inandırıcı gelmeyen istifası ve otopark ihalesinden söz ettim…

 

xx           xx           xx

Kafa karıştıran ihale 12 Mart‘ta yapılmadan iptal edilir mi bilmiyorum, ama AK Parti Muğla İl Başkanlığı bu ihalenin iptal edilmesini, aksi takdirde hukuki yollara başvuracaklarını belirten bir duyuru da bulundu. “Organize İşler II” başlıklı duyuruda şu ifadelere yer verildi:

12 Mart 2019 tarihinde yapılacağı belirtilen, birçok ilçemizi kapsayan yol üstü otopark ihalesinin şartnamesi incelendiğinde, ihalenin belirli bir firmaya adeta adrese teslim şeklinde düzenlendiği yoğun şüphelere neden olmuştur. 1- Hamle Gazetesi köşe yazarı sn Özcan Özgür’ün yazısında belirttiği üzere, yerel seçimlere 20 gün kala alelacele adeta adrese teslim ihalenin yapılma amacı nedir? 2-B İhale şartnamesindeki kriterlere uygun Muğla’da kaç firma mevcuttur? 3-Şimdiye kadar ilçe bazında ayrı ayrı yapılan bu ihalelerin, on ilçenin tamamını tek bir ihale ile 5 yıl süreli yapılmasının özel bir sebebi var mıdır? 4-Neden AK Partili Belediyelerce yönetilen Köyceğiz, Seydikemer ve Kavaklıdere ilçeleri bu ihale kapsamı dışında bırakılmıştır?

Bilgi Edinme Yasası ile aydınlanmak isteyen AK Partililer sanırım yargı hazırlığındalar…

Buarada ANS‘nin sahibi Serçin Alp te arayıp, “O adres ben değilim. Bu ihaleye bu şartname ile bende giremem.” dedi. Ayrıca Marmaris‘teki otoparkları işletirken, belediye tarafından sözlleşmelerinin iptal edildiğini, ama bu konuda “yürütmeyi durdurma kararı” aldırdıklarını ve halen Marmaris‘te işletmeci olduklarını savunarak, “Bu durumda bu ihaleyi yapamazlar. Yargıya başvuracağız.” ifadesinde bulundu.

 

xx           xx           xx

Bu yazımı yazarken Haluk Beyimoğlu‘nun “Sesssiz sedasız Muğla Menteşe de merkezde bulunan tek MSK Üniversitesi yerleşkesi meslek yüksekokulu (9 katlı bina) depreme dayanıksız diye 6-7 bin arası öğrenci ile eğitim ve idari çalışan kadrosuyla …” diye başlayan paylaşımına baktım, kaldırmış…

Meğer Genel Sekreter Haşim Koç‘un “yapacağız” dediği açıklama Beyimoğlu‘na çabuk ulaşmış.

Bana tuhaf gelen MUTSO Meclis Üyesi Beyimoğlu‘nun yanlış bilgilendirmeyi MUTSO Başkanı Mustafa Ercan‘dan almış olması!

Beyimoğlu‘ndan önce MUTSO Başkanı Ercan Orhaniye Mahallesi’ndeki GELİ’den üniversiteye geçen 9 katlı meslek yüksek okulu depreme dayanıksız raporundan dolayı 6-7 bin öğrencisi olan bu yüksek okul bölümleri ilçelere dağıtılacakmış bunun için esnaf tüccar akademisyen ve okuldaki memurlar ile apart, yurt sahipleri son derece tedirgin Muğla merkezde yaşayanlar olarak hepbirlikte birşeyler yapmalıyız. Yoksa Muğla’nın ekonomisi biraz daha küçülecek.

Tedirgin olmaya ve paniğe gerek yok…

 

xx           xx           xx

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘nden yapılan açıklamada “Şeffaf yönetim ve hesap verebilirlik ilkesinin gerektirdiği sorumluluktan hareketle kamuoyu ile doğru/sağlıklı bilgilerin geciktirilmeden paylaşılması ihtiyacı hasıl olmuştur.” denilerek şöyle devam edilmiş:

Üniversitemiz MMYO binasının depreme dayanıklılık raporuna istinaden kapatılarak mevcut bölümlerdeki öğrencilerinin Menteşe İlçesi dışındaki Üniversitemizin diğer meslek yüksekokullarına dağıtılacağına ilişkin yanlış bilgilendirmelerin son günlerde sosyal medyada yer aldığı Üniversitemizce büyük bir üzüntüyle tespit edilmiştir. 2003 Yılında Üniversitemizce yaptırılan depremsellik raporuna istinaden şu anki binasına taşınan Muğla Meslek Yüksekokulu binasının depreme dayanıklılığına ilişkin olumsuz herhangi bir veri veya rapor kesinlikle bulunmamakla birlikte bu tür asılsız söylentilerin yaratacağı tedirginlik konusunda tüm paydaşlarımızın en az Üniversitemiz kadar hassasiyet göstermesinin zorunlu olduğu düşünülmektedir. Kesin verilere dayanmadan asılsız dedikodulardan yola çıkılarak deprem riski gibi hayati öneme haiz bir konunun Üniversitemizce göz ardı edilebileceğinin isnat edilmesi dahi Üniversitemizce kabul edilebilir değildir.

 

xx           xx           xx

Durum böyle olduğuna göre, MUTSO Başkanı Mustafa Ercan ile Meclis Üyesi Haluk Beyimoğlu o “dedikoduyu” nereden aldılar?

Muğla il merkezinden 6-7 bin öğrencinin ilçelere dağıtılması ne demek biliyor musunuz? Bu Muğla il merkezi Menteşe‘nin bir anda “suyu çekilmiş kuyuya” dönmesine neden olur! İnfial yaratır…

Seçim sathı mahallinde böyle bir dedikodu okların hangi partiye çevrilmesine neden olur?

Ben oraya girmeyeceğim. Umarım MUTSO yöneticileri bir “manipilasyon” çalışmasına maruz kalmamışlardır… Eğer ortada bir partinin lehine veya aleyhine bir algı operasyonu varsa, ki o partide bir açıklama yapar.

Ben paylaşımını silmiş olsa da Beyimoğlu‘nun 6-7 bin öğrencinin dağıtılacağı duyumu ile ilgili “Sokaklarda insan sayısı azalınca fark edersiniz” şeklindeki ifadesiyle MUTSO Başkanı Ercan‘ın “Muğla merkezde yaşayanlar olarak hepbirlikte birşeyler yapmalıyız. Yoksa Muğla’nın ekonomisi biraz daha küçülecek.” ifadesine takıldım.

Bu bir haklı kaygının tezahürü de olabilir.

Öyle varsayalım… Rektör Çiçek‘in bile “Velinimetimiz” dediği gençlerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak ve üniversite&şehir entegrasyonuna katkı adına MUTSO ve Esnaf Odaları ne yaptılar?

 

xx           xx           xx

Rektörlükten yapılan açıklamaya göre, “depreme dayanıksızlıktan” değil, “fiziki yetersizlikten” eğitim-öğretimin daha uygun ve yeterli donanımla yürütülmesi maksadıyla Muğla Meslek Yüksekokulunun sadece iki programının iki farklı ilçedeki Meslek Yüksekokuluna aktarılması kararı alınmış… Rektörlük tarafından yapılan açıklamada, bu konuda şu paylaşımda bulunulmuş:

Yatırım ödeneklerinin kısıtlı olması nedeniyle Şehir Merkezinde Üniversitemizce yeni okul mekanları oluşturulamamaktadır. Ancak bu vesile ile yerel hibe/bağış desteği sağlanarak ya da Üniversitemizce Muğla Merkezde daha önce okul binası olarak kullanılmak üzere talep edilen kamu binalarının (Eski Adliye, Eski Tekel Kız Meslek Lisesi Binaları gibi)  tahsisi sağlanarak yeni eğitim mekânlarının oluşturulması suretiyle kapasitenin artırılması halinde şehir merkezinde öğrenci sayısının iki katına kadar çıkabileceği de öngörülmektedir.

Beyimoğlu‘nun sonradan kaldırdığı paylaşımda “duyarlı olmaya” çağırdığı gibi ben de çağırayım. Hadi bakalım MUTSO Başkanı Ercan, Meclis üyesi Beyimoğlu başta esnaf odalarımız, meslek odalarımız bir el atalım, omuz verelim şu işe… Siyasileri sıkıştırın bakalım… Belki tarihi eski lise (Koca Mektep) binası veya Atatürk İlk Okulu veya Büyükşehir Başkanlık Binası (Tarihi adliye binası) tahsisini sağlayacak birileri çıkar…

——————————                                                    ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Ben kurtarıcı değilim. Kurtarıcı diye bir şey yoktur. İnsanlar kendilerini kurtarırlar. (Che Guevara)

ÇİVİ

Arkadaşım, “Alirıza Boyacı gazetelere ilan veriyormuş. Arasta’da herkes merak içinde. Senin bilgin var mı?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

——————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets