Dr. Nil Hıdır “Ortak akılla yöneteceğiz” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Dr. Nil Hıdır “Ortak akılla yöneteceğiz”

Bu haber 08 Mart 2019 - 1:35 'de eklendi ve 50 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AK Parti‘nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır ile yaptığımız mülakatın ilk bölümünü yayıladık. Vaatlerinden söz ederken yerimiz bitti. MuğlalılaraSakin şehir olabilme özelliklerine sahip bir il olmak” vaadi ile noktaladığımız yerden devam edelim…

Dr. Nil Hıdır o vaadinin devamında şu ifadelerde bulundu:

Biz ‘Sakin Şehir’ derken, aynı zamanda ‘Engelsiz ve kadın dostu Muğla’ diyoruz. Biz ‘Korunarak gelenekleriyle, kültürüyle, insani alışkanlıklarıyla, doğal ve tarihi çevresiyle gelişen ve büyüyen; turizm ve tarımı entegre olmuş; üniversitesiyle bütünleşmiş bir Muğla’ diyoruz. Bu zor değil. Birlikte gerçekleştireceğiz… Bir kere başta Menteşe, bütün ilçelerimizi ‘tuvalet utancından’ kurtaracağız. Kaldırımları alçaltıp kültürü yükselteceğiz. Her ilçede yazlık sinema, tiyatro, kreş ve engelli bakım evleri olacak. Engelli ailelerine Kısa Molalar yetmez. Millet Kıraathaneleri açıp, buraları kültür sanat merkezleri haline getireceğiz.

Nil Hıdır ardından “Bir de Muğla’da içme suyu ve ulaşım ucuzlayacak. Bu vaat değil, taahhüttür.” diye ekledi.

xx           xx           xx

Söz havada kalmamalı. Dr. Nil Hıdır‘a “Ulaşımı, içme suyunu nasıl ucuzlatacaksınız?” diye de sordum. Su ile ilgili “Sandras suyunun müjdesini Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan verdi. Sandras’tan Menteşe ile birlikte Ula ve Yatağan için su getirilmesi içi programa alındı.” diyerek şöyle devam etti:

Muğla’da içme suyu ihtiyacının yeraltı sularından karşılanması gibi bir yanlışımız var. İl merkezinde içme suyunun neredeysa tamamı Bahçeyaka ve diğer bölgelerden kuyulardan su çekiliyor. Elektrikle çekilen su elektrikle il merkezine pompalanıyor. Sandras suyu cazibesiyle gelecek. Çok ciddi elektrik parası gideri ortadan kalkacak. Bu sayede suyu daha ucuza kullanacağız.

Dr. Nil Hıdır “ulaşımı nasıl ucuzlatacaklarını da şöyle anlattı:

Belediyeler ticarethane gibi yönetilmez. Kamu yararına çalışan kurumlardır. Kişilerin değil, halkın hizmetindedir. Büyükşehir’in Ulaşım Daire Başkanı Alper Kolukısa’yı anlatmama gerek yok. İl genelinde hem şoför esnafını hem de Muğlalıyı isyan ettirdi. Beyefendi istifa ettirilmiş. Onun bir kabahati yok ki, kabahat ve sorumluluk O’na o yanlışları yaptıran başkanlıkta. Biz yönetime gelince taksilerden ve servislerden araç uygunluk belge ücreti alınmayacak. ‘S’plakalı servislerden alınan güzergah izin belge ücreti sembolik rakamlara düşürülecek. Tüm resmi işlemler, ilçelerde kurulacak UKOME irtibat bürolarından yapılacak… Şoför Esnafımız, bir imza için Muğla’ya gidip gelmeyecek. Vakit ve yakıt tasarrufu sağlanacak. Dönüşüme geçmiş olan şoför esnafın katılım oranlarının hem belediye hem de kent kart yüzdelerinin (%3.6 kentkart %2 BŞB cirodan alınması sebebiyle) çok yüksek olan katılım oranları düşürülecek. S plakalı ögrenci servislerden istenen güzergah ücretleri kaldırılacak. Çalışma ruhsatlarının tavan fiyattan ve her yıl yenilenmesi zorunluluğu kaldırılacak. Öğrenci taşıma servislerinde DVR kamera sistemi yerine NVR kamera sistemi tercih edilerek gereksiz yere yapılacak yüksek mâliyetten kaçınılacaktır. Bütün bumlar ulaşımı ucuzlatacak, taşıyan da taşınann da memnun olacaktır. Halk otobüslerinin yeterli olduğu ve müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde olduğu güzergâhlardan belediye otobüsleri tamamen çekilecek.

 

xx           xx           xx

Osman Gürün ile ilgili en önemli eleştiriniz nedir? Seçilmeniz halinde Büyükşehir Belediyesi’nde mevcut genel sekreter ve daire başkanları ile çalışmaya devam eder misiniz?” sorularımıza yanıt verirken “Biz kimsenin ekmeği ile oynamayız. Gönül Belediyeciliği anlayışımıza uyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır. Osman Gürün ile ilgili eleştirileri siz de yapıyorsunuz. Ben size sorayım Osman bey doğru olan ne yaptı?” diyen AK Parti Büyükşehir adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır şu ifadelerde bulundu:

Osman beye bir meslekdaşım olarak saygı duyarım. Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni mülga Muğla Belediyesini yönetir gibi yönetmezsiniz. Sanıyorum kendisini Muğla Belediye Başkanı gibi görmeye devam etti ve 13 ilçeyi de Muğla Belediyesi’ni yönetir gibi yönetmeye kalktı. İlçelerde belediyeler bulunduğunu unuttu. Onlar adına da karar verir hale geldi ve sorunlar çıktı. İlçe belediyeleri başkanları seçmenlerine karşı zor durumda kaldılar. Muğla ortak akıl ve katılımcı demokrasi ile yönetilmiş olsaydı ne Muğla ne de Osman bey bu sorunları yaşamamış olabilirdi. Bizimle bu sorunlar yaşanmayacak. Muğla’yı seçilmişler yönetmelidir. Büyükşehir Başkanı Muğla’yı 13 seçilmiş başkanla, ortak akılla  yönetmelidir. Bürokratlarınızla yönetirseniz, daire başkanlarınızı istifa ettirmek zorunda kalabilirsiniz.

 

xx           xx           xx

Dr. Nil HıdırMuğla Turizmi’ni nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorumuza yanıt verirken, “Bu konuda iddialıyız. Ben turizm sektöründe doktorluk yaptım. 12 ay, ile yayılmış ve çeşitlendirilmiş turizm diyoruz. Sağlık turizmini, kış, doğa ve su sporları ile kültürümüzü, mutfağımızı öne çıkaracağız. Muğla’da yaşayan herkes kendisini turizmci görecek. Muğla bize göre potansiyelinin yüzde 20’sini kullanıyor. Biz bunu ilk etapta yüzde 50’ye çıkaracağız. Birlikte yapabiliriz.” dedi.

Muğla Tarımını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorumuza yanıt verirken de “Tarım ve turizmi birlikte ele alacağız. AGRO Turizmi öne çıkarıp, organik tarımı destekleyeceğiz. Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruluşunu gerçekleştirip, süt inekçiliğini ve besiciliği destekleyeceğiz. Büyükşehirlerin Tanzim Satış Merkezleri’ne Muğla hallerinden aracısız ürün sevkiyatını sağlayacağız.” ifadesinde bulundu.

 

xx           xx           xx
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin geçen 5 yılı ile ilgili denetim ister misiniz?” sorumuza, “İlgili kurumlar denetimleri zaten yapmakta” diye yanıt veren Dr. Nil Hıdır, “Büyükşehir Yasası’nı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorumuza ise “Büyükşehir Belediyesi’ni yönetenlerin yasasından şikayetçi olmaya, beceremedikleri için o yasaya sığınmaya hakları olmamalı. Hem o yasadan şikayet edip, hem de o yasa ile o belediyeyi bir kere daha yönetmeye kalkmamalısınız.  Geçmişte Musa Gökbel bu yasa için ‘kullananın elinde ödül de olur, ceza da’ demişti. Ona katılıyorum. Bu yasa bizim elimizde Muğlalılar için bir ödül olacaktır.” diye karşılık verdi.

Bu günlerde çok moda. Seçim kampanyaları için başkan adaylarının ne kadar bütçe ayırdıkları, sponsorlarının olup olmadığı merak ediliyor. Dr. Nil Hıdır‘a da “Ne kadar seçim bütçesi ayırdınız? Sponsorunuz var mı?” sorusunu yönelttik. “Ben bir bütçe ayırmadım. Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partili  teşkilat mensuplarımızın ve tüm yol arkadaşlarımızın, paha biçilemez gönül destekleri… Kadın ve Gençlik kollarımızın fedâkârca yaptıkları çalışmaları ile imece bir kampanya yürütüyoruz. Sponsurum, Muğlalılar, gönül dostlarımız. Seçilmem halinde bu arkadaşlarımızla Muğlalılardan başka kimseye diyet borcumuz olmayacak.” diye karşılık verdi.

 

xx           xx           xx
Dr. Mehmet Nil Hıdır‘a “Mal beyanında bulunacak mısınız?” diye de sorduk. “Allah nasip eder seçilirsem elbette bulunacağım.” diye karşılık verdi.

Dr. Mehmet Nil HıdırBu seçimde rakibiniz kim? Osman Gürün mü, DP adayı Mehmet Kocadon mu, Bağımsız aday Behçet Saatcı mı?” sorumuza da “Konuşmalarına dikkat edilirse mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün’ün rakibi benim. Bu durumda bizim rakibimizde kendileri oluyorlar. HDP ve İYİ Parti desteği işlerine yaramayacak. Muğlalıların teveccühü ve Milliyetçi Hareket Partili teşkilat mensuplarının destekleriyle biz geliyoruz.” diye yanıt verdi.

Bir de Dr. Nil Hıdır‘ın Göcek Tüneli ile ilgili “Kamulaştırmak lazım” dediğini yazan gazeteler olmuştu, “Dediniz mi?” diye sorunca şöyle dedi:

Karşılıklı samîmiyet ve iyi niyet olduktan sonra; ‘Çözülemeyecek sorun yoktur’ yaklaşımı ile çözüme kavuşturulacaktır.. Biz çözüm için geliyoruz. Muğla’nın çözülemeyecek sorunu yok.

AK Parti Büyükşehir adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır‘a samimi yanıtları için teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum…

—————————–                                              —————————— 
GÜNÜN SÖZÜ: Dünyanın gördüğü her büyük başarı, önce bir hayaldi. En büyük çınar bir tohumdu, en büyük kuş bir yumurtada gizliydi. (Allen)

ÇİVİ

Arkadaşım “Erkeğin adam olduğu yerde, kadına hergün 8 Mart” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

———————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets