Sandras Suyu Geliyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Sandras Suyu Geliyor

Bu haber 07 Mart 2019 - 1:20 'de eklendi ve 95 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

Suyun hikayesini içinde yaşayan ve zorlukların nasıl aşıldığını biliyoruz. Ancak biz mücadelenin öncüsü olan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Ziya Ercan’dan dinleyelim;

Dönemin Ak Parti Muğla Belediye Meclis Üyesi Ziya Ercan tarafın­dan 2004 yılında gündeme getirilen, ancak dönemin Muğla Belediye Başkam Osman Gürün tarafından, Muğla’nın 50 yıllık su ih­tiyacı yok, gerekçesi ile ret edilen, Sandras İçme Suyu Projesi 2019 yatırım programında yer aldı.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü Menteşe ilçesinde gerçekleştiği mitingde Sandras İçme Suyu Projesine bu yıl başlıyoruz, müj­desini verdi.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan mitingde yaptığı konuşmasında, “İçme suyu yatırımları Büyükşehir ve İlçe Belediye­lerin işidir. Baktık iş çık­mıyor, Muğla susuzluktan kavrulmaya başlıyor, hemen devreye girdik. Muğla’nın 2050 yılına kadar içme suyunu karşılayacak Sandras İçme Suyu Projesine bu yıl başlıyo­ruz” ifadelerine yer ver­mişti.

Önemli bir proje 2004 yılında Muğla Be­lediye Meclis Üyeliği sıra­sında Sandras İçme Suyu Projesini gündeme getirdi­ğini kaydeden Ziya Ercan, “2004 yılındaki meclis top­lantısında Yaraş’a su kuyusu açılması konusunda bir görüşme yapılıyordu. Bu toplantıda yaptığım ko­nuşmada su kuyularının açılması yerine Sandras su­yunun getirilmesi konu­sundaki fikirlerimi ve pro­jeyi meclis üyeleri ile pay­laştım. Ancak dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, ‘Muğla’nın 50 yıllık su ih­tiyacı yok’ diyerek öneri­mi ve projeyi ret etmişti. Ancak buna rağmen ben kendi girişimlerim ile bu ko­nuyu takip ettim. Bakanlı­ğı döneminde Veysel Eroğlu ile görüşmeler yap­tım. 2007 yılında kuraklık baş gösterince Muğla Be­lediyesi proje ile ilgilen­mediği için çalışmalar Aydın DSİ Bölge Müdür­lüğü tarafından yapılmaya başlanılmıştı. Bugün geli­nen noktada önemli adım­lar atıldı. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanımız Sandras Suyu Projesi konusun­da son sözü söyledi. Proje­nin 2019 yılı yatırım programına alınması beni çok mutlu etti. Umut ediyorum çalışmalar kısa sürede ta­mamlanır, Menteşe ve diğer ilçeler Sandras’ın ka­liteli suyundan faydalan­maya başlar” dedi.

Sandras İçme Suyu Projesi,  Köyceğiz Sandras Dağı Çövenni ve Gürsu su kaynaklarından yılda top­lam 9,87 milyon m3 suyun Ula ve köyleri ile Menteşe ilçesine tünel ve çelik bo­rular ile taşınması planla­nıyor. Muğla (Menteşe) isale hattının 12 bin 307 metre uzunluğunda tünel, 56 bin 720 metre uzunlu­ğunda çelik boru olmak üzere toplam 69 bin 446 metre (69,5 km), Ula ve grup köyleri için ise 26 bin 600 metre ana isale hattı, 23 bin 400 metre de çelik boru olmak üzere 50 bin metre (50 km) isale hattı kaptaj, maslak yapısı, tevzi deposu ve depodan oluşuyor. Sandrastaki su kaynaklarından Çövenni kaynağından 7,98 milyon m3/yıl ve Gürsu su kayna­ğından da 1,89 milyon m3/yıl olmak üzere top­lam 9,87 milyon m3/yıl su, kapasitesi bulunuyor. Ula’da ilçe merkezi ile bir­likte Yeşilçam, Esentepe, Şirinköy, Akçapınar, Kızılkaya, Çıtlık ve Ataköy köyleri projeden yararla­nacak.

Önce su

Yetmişli yıllarda belediye seçiminde Erman Şahin (önce su) diyerek seçimi kazanmıştı. Erman Bey eski sulardan toplama yaptı ve o günlük ihtiyaç karşılandı.

Kuyu suları Haluk Özsoy zamanında yapıldı uzun yıllar kuyularım var su ihtiyacım yok diyenlere Üniversiteye Sandras suyu gelirken kurucu rektör, bizzat belediye başkanı ile görüştü. Teklif götürdü, Sandras suyunu ortak getirelim, güzel sanatlar ve mimarlık şehir içine getirelim diyordu. Aynı teklifin içinde ise, eski adliye binası ile tarihi orta okulu binasını istiyordu.

Bütün bu güzellikleri ret edenlerden ne beklenir…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets