Dr. Nil Hıdır: Muğla'nın çözülemeyecek sorunu yok! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Dr. Nil Hıdır: Muğla’nın çözülemeyecek sorunu yok!

Bu haber 07 Mart 2019 - 1:20 'de eklendi ve 62 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Daha önce AK Parti Muğla İl Başkanlığı ve 23. Dönem Muğla Milletvekilliği yapmış olan Tıp Doktoru Mehmet Nil Hıdır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Git Muğla’yı toparla” diye görev tevdi edilmiş bir isim.

O nedenle AK Parti‘nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır‘a ilk sorum “AK Parti’nin bu seçimde tek rakibi yine AK Parti’nin kendisidir. AK Parti’deki iç hesaplaşma AK Parti’ye aldığı seçimi kaybettirebilir diyenler var. Zaman zaman bunu bende yazdım. Ne dersiniz?” şeklinde oldu.

Dr. Nil Hıdır her zamanki samimiyeti ile gülümseyerek, şöyle yanıt verdi:

Bunları biz de duyuyoruz. Her partide olabilecek çekişmeler, kırgınlıklar bizde de olacaktır. Sonuçta kitle partisiyiz. Ben söylenen kırgınlıkların, çekişmelerin nedeni değilim. Abartılacak bir durumda yok. Parti ve ülke menfaatinin başladığı noktada her şeye nokta konur. Arkadaşlarımızın çekişmelerini, kırgınlıklarını bir kenara bırakıp, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği hedefe ve şahsımın etrafında kilitlendiklerine inanıyorum.

xx           xx           xx

Her adaya olduğu gibi Dr. Nil Hıdır‘a da “Neden adaysınız?” diye sorduk.

Ardından “23. Dönem Muğla Milletvekilliği yapmış biri olarak Büyükşehir adayı olmanızın nedeni nedir? Milletvekilliğinizi başarılı buluyor musunuz?” sorularını da yönelttik.

İlk sorumuza “Benim il başkanlığım sırasında Muğla İl Genel Meclisi’nde partimiz iktidardı. Gerek o günlerdeki, gerekse milletvekilliğimdeki tecrübelerimle Muğla’ya bu noktada çok daha  faydalı olabileceğime, Muğla’yı kangrenleşmiş sorunlarından kurtarıp, hep birlikte yaşanılır bir Muğla’yı ortaya çıkarabileceğimize ve özellikle hemşerilerimize inandığım için adayım.” şeklinde yanıt verdi.

Dr. Nil Hıdır öteki iki soruma cevap verirken de şöyle anlattı:

İkinci sorunuzun cevabı aslında ilk sorunuza verdiğim cevapta da var.

Ülkede iktidar olmanın avantajlarını kullanarak neler yapabileceğimizi Köyceğiz’de, Kavaklıdere’de, Seydikemer’de gösterdik. Gönül Belediyeciliği anlayışı ile Muğla’yı hak ettiği yere taşımaktan başka amacımız yok. Muğla’nın Osman Gürün ile kaybettiği yılları geri getirmek ve Muğla’nın da il oluşunun 100. Yılı olan 2023’te Muğla’nın çifte bayram yapmasını istiyorum. Bunu Muğla’nın sağıyla soluyla hepbirlikte yapacağız.

Milletvekilliğimde başarılı olup olmadığımın takdiri ise halkımıza aittir. Başta Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi olmak üzere, pek çok yatırım ve hizmetin gelmesine vesile olduk, olmaya çalıştık. Bu arada Eğitim Araştırma Hastanesinin eksikleri de tamamlanıyor. Yakında yürüyen merdivenimiz de olacak ve Menteşe Devlet Hastanesi üniversite hastanemizin yükünü azaltacak.

xx           xx           xx
Mehmet Kocadon’un Demokrat Parti’den, Behçet Saatcı’nın bağımsız olarak aday olmalarına ne diyorsunuz?” sorumuza yanıt verirken, “Demokratik bir yarış yapıyoruz. Temsil çok önemli. Sanıyorum Muğla’da TKP ve Saadet Partisi adayları da var. Hepsine başarılar diliyorum.” diyen Dr. Nil Hıdır, “Kocadon ve Saatcı’nın adaylıklarının sizin aradan çıkmanızı sağlayacağını söyleyenler var. Böyle bir olasılık var mı?” sorumuzu ise şöyle yanıtladı:
Her seçimin olasılıkları vardır. Bizden çok başkalarının nasıl gördüğü, ne dediği de önemli. TKP ve Saadet Partisi ile HDP’de seçimlere adayları ile katılma kararı almış ve adaylarını ilan etmişlerdi. Sonra ne oldu ise HDP 1 Mart’ta adaylarını çekti. AK Parti-MHP ittifakının gelişini engellemek için bu tercihi yapmışlar. Öyle söylüyorlarmış. Malumu ilan etmişler. Anlaşılan HDP de İYİ Parti ile birlikte Osman Gürün’ü seçtirme gayreti içinde olacak. Biz yolumuza devam ediyoruz. Muğlalıların ferasetine de güveniyoruz.

Dr. Nil Hıdır ardından da şu ifadelerde bulundu:

Ben ve ilçelerdeki aday arkadaşlarımız olasılıklarla değil, inancımızla, gönlümüzle ortaya çıktık. Projeler, hedefler ortaya çıkmaya başladı. Gerçi konuşulmaya başladı demek daha doğru. Ortada bir vaatler, projeler manzumesi yok. Biz Muğlalıların ne istediğini, sorunlarını ve beklentilerini biliyoruz. Taahhütnamemiz şu anda baskıdan çıkmak üzere. Taahhütnamemiz ele alındığında farkımız ve samimiyetimiz görülecektir. Ayakları yere basan projelerin bizim projelerimiz olduğu anlaşılacaktır. Elbette iktidarı arkasına alarak bu projeleri hayata geçirecek olan da biziz. İlçe Belediye Başkanı adaylarımızda gerçekçi projelerle ve temsiliyeti olan meclis üyesi adaylarla ortaya çıktılar. Bizim iddiamız var. Öyle aradan filan değil, sandıktan çıkacağız.

xx           xx           xx

Dr. Mehmet Nil Hıdır‘a bir başka sorumuz “Muğla ile ilgili hayaliniz ne?” oldu.

Kendisinin Karaman doğumlu olduğunu hatırlatarak, “Ama Muğla damadıyım. Tıp Fakültesi’ni bitirdiğimden beri Muğla’da, ailemle birlikte Muğla için yaşıyorum.”  deyip, sözlerini şöyle sürdürdü:

Elbette herkes gibi benimde hayallerim var. Öncelikle Muğla’da barış ve kardeşliği tesis etmek istiyorum. Bunu ilk Bodrum’da söylemiştim. Yanlış anlaşıldı. Muğla’da kavgamı var diyenler oldu. Kavga yok tabi. Olmasında. Benim söylemek istediğim bir arada yaşama kültürü. Bunu geliştirelim diyorum. Farklı kültürlerimiz ve inançlarımızla birlikte yaşar, birlikte üretir ve paylaşırsak o zaman gelişir büyürüz. Karaman ve Menteşe Beylikleri bir çok bakımdan benzerlik taşır. Bu medeniyetler beşiğinden, yörük coğrafyası Muğla’dan bir Dünya markası çıkarabiliriz. Allah başkalarını kıskandıracak her şeyi Muğla’ya vermiş. Biz değerlerimizi koruyup gelişeceğiz ve marka olacağız. Hayalim bu. Yurt dışına çıktığımızda, ‘Muğla’dan geldim’ dediğimizde, ‘Hangi ülkeden?’ diye sorulmamalı.”

xx           xx           xx

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır, “Sizce Muğla’nın en önemli sorunlarından 5’i nedir?” sorumuza şu yanıtı verdi:

En önemli sorunu yukarıda paylaştık. Biz Gönül Belediyeciliği diyoruz. Belediyecilik artık doğumdan ölüme vatandaşın yanında olmak demek. Engelsiz şehir kurmak, kadın, çocuk, engelli ve yaşlı dostu kent demek. Yol, su, temizlik bunlar belediyelerin sıradan ve asli işleri. Ne acıdır Muğla’da bunlar hala sorun olarak yaşanmakta; İçme suyu, trafik-otopark, hava kalitesi, kültür sanat, barınma sorunu…

Dr. Nil hıdır çözümleri ise şöyle anlattı:

Biz yeraltını keşfetmekle kalmayıp, kullanacağız. Bu şehrin sığınakları bile yok. Bu işe de yarayabilecek yeraltı otoparklarımız olacak. Bunların üzerinde meydanlar, park bahçeler yer alacak. Mevcut yönetimin Menteşe’de başlatıp ile yaymaya çalıştığı tek yön uygulamalarını gözden geçireceğiz. Muğla’yi hafif raylı sistemle ve deniz otobüsleri ile tanıştıracağız. Sandras’tan bu sene içme suyu geliyor. Muğla kuyu sularına muhtaçlık bitecek. Gölet ve barajlardan yararlanacağız. Doğalgaz yaygınlaştırılacak. Egzoz gazına karşı yayalaştırılmış alanlar yaratılacak. Şehir merkezlerinde pahalılığa neden olan yığılmaya son verip yakın köy ve beldelerde uydu kentler, banliyöler oluşturulacak.

xx           xx           xx

Sorularımızdan biri de “Önümüzdeki yeni dönem için Muğla’ya neler vaat ediyorsunuz?” oldu.

Önce barış” diyen Dr. Nil Hıdır, “Muğla Ankara ile de barışacak. Ben Muğlalılara Eskişehir’den daha yaşanılır bir Muğla vaat ediyorum.” ifadesinin altını çizdikten sonra şöyle devam etti:

Kıyaslama için uzaklara gitmeye gerek yok. İşte AK Belediyecilik ile tanışan üç ilçemizden Köyceğiz ortada. Muğla ilinin ana yolu üzerinde. Oradan geçerken bir mola verin. Kordon’da bir çay içip, yaşadığınız yerle kıyaslayın. Bugünkü Köyceğiz AK Belediyeciliğin 5 yılda ortaya koyduğu bir ilçemiz. Köyceğiz önümüzdeki dönem Muğla’nın referanslarından, markalarından biri olacak. Bu ilçemiz Kamil Ceylan başkanımızın gönül belediyeciliği ile bu sene Muğla’nın ilk ‘Sakin Şehri’ ilan ediliyor. Daha önce Akyaka vardı. İnşallah bizimle yeni sakin şehirlerimiz olacak. Muğla’nın tamamını sakin şehirlerin özelliklerine sahip hale getirebiliriz. Bu en büyük vaadimiz.”

Dr. Nil Hıdır‘ın vaatleri bu kadar değil…

Yarın devam edelim…

——————————                                           ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Haklı bir siyasi davaya en büyük zararı, muhalefetin acımasızca saldırması değil yandaşlarının aptalca savunması verir. (Alexander Hamilton)

ÇİVİ

Arkadaşım “TÜİK’e göre, 2018’de Muğla boşanmada ikinci sırada gelmiş.” deyince “Nereden belli?” diye sordum, o da “Partilerden belli değil mi?” diye karşılık verdi.

Beni Bi Gülmek Aldaı: )))))

—————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets