Öğrenci Yurdundan Fığlalı’nın Adı Niçin Kaldırıldı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Öğrenci Yurdundan Fığlalı’nın Adı Niçin Kaldırıldı?

Bu haber 05 Mart 2019 - 1:22 'de eklendi ve 115 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 Muğla (Sıtkı Koçman) Üniversitesi açıldığında, öğrenci yurdu çok yetersizdi. Rakamı unuttum ama beş yüz civarında falan olduğunu hatırlıyorum. Üniversite hükmî şahsiyeti kazandığında, kurucu rektörümüz Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı’nın yaptığı ilk iş, öğrenci yurtlarının kapasitesini arttırmak idi.  Fığlalı hoca Dokuz Eylül Üniversitesi’nde rektör yardımcısı iken de Muğla’daki yurtlarla ilgilenmiş ve eski yurt binalarının yapılması için o uğraşmıştı.

1996’da Kötekli’deki eski BESYO binası terk edilince, kız öğrenci yurdu yapılmış ve bir grup kız öğrencimiz için barınma meselesi hallolmuştu ama yine de açıkta kalan pek çok kızımız vardı.

Şehrimizin hayırsever insanı rahmetli Şehbal Baydur, nitelikli bir kız yurdu yapmak istediğinde, gene Fığlalı hoca derhal arsa tahsis etmişti.

Turpun büyüğü heybede…

Millî Piyango idaresi Antalya’ya bir yurt yapmak istiyormuş ama üniversite ve belediye arsa tahsis edemiyormuş. O zamanki Milli Piyango Genel Müdürü İlham Küsmenoğlu’nu ikna eden Fığlalı hoca, kişisel ilişkileriyle Milli Piyango Kız Yurdunun Muğla’ya yapılmasını sağlamıştı.

Yetmedi…

Hayır yatırımını “Kız yurdu ve profesör evi” (Rahmetli Sıtkı amca “lojman” demez, “profesör evi” derdi.) yapmak üzere Muğla’ya yönelen Sıtkı amcanın üniversitemize ilk kazandırdığı tesis, eşi Mefharet Koçman’ın adı verilen kız yurdudur.

Milli Piyango, Mefharet Koçman ve Şehbal Baydur yurtlarıyla, kız öğrencilerin barınma meselesi nispeten hallolmuştu ama bitmemişti.

Muğla bürokrasisi, Fığlalı hocanın evlatlarının hepsi kız olduğu için kız yurdu yaptığını şaka olarak söylerdi; ama onun kız hassasiyeti her kes gibi olmakla beraber erkek öğrenciler için de çok gayret sarf etti. Şu anda hizmet vermekte olan erkek yurtları, Fığlalı hocanın gayretleriyle olmuştur. O Kredi Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı görevi yaparken, yurtların bütün Türkiye’ye adil olarak kullanmasını gerçekleştirmiş; tabii, Muğla’nın hakkını da hep gözetmiş ve erkek yurdu bloklarını da kazandırmıştır.

Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Fığlalı’nın yurtlar konusundaki çabasını takdir etmiş ve büyük bir kadir-şinaslıkla erkek yurtlarının alnına, onun ismini yazdırmıştı. Yurdun önünden her geçişte kurucu rektörümüzün adını görüyor ve Muğla’ya hizmetini hatırlıyor, mutlu oluyorduk.

Nasıl mutlu olmayalım!…

Fığlalı hocanın yaptırdığı yurtlardan sonra, geçen yıla kadar Muğla’da taş üstüne taş konup yurt yapılmamıştı. Bu 18 senelik bir fetret devridir. Bereket, Ömer İlman kardeşimiz el attı da Muğla yeni yurt binaları konusunda büyük bir ivme kazandı. Yoksa Fığlalı hocanın attığı adımdan bir adım daha ileri atılmamış olacaktı…

Beğenseniz de beğenmeseniz de Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı, Muğla’daki üniversitenin nitelikli temel atanıdır. Ama ne yazık ki üniversitemizde Fığlalı’nın adı bir heykelde ve birkaç kitabede kalmıştır. Çok büyük bir vefasızlık. Fığlalı ile ilgili tek vefasızlık bu değil, daha geçen seneye kadar erkek yurdunda adı bulunan Fığlalı hocanın adı, yurtlardan kaldırılmış. Muğla’daki yöneticilerin işi değildir bu… Mutlaka Genel Müdürlük istemiştir. Şimdi Genel Müdürlük’ten o ismin iadesini talep ediyoruz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets