Uğur Dündar'ın TANSA'lar yanılgısı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Uğur Dündar’ın TANSA’lar yanılgısı

Bu haber 18 Şubat 2019 - 0:45 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Tanzim Satış’ı Erman Şahin’e sormak lazım” başlığını taşıyan 13 Şubat 2019 tarihli yazımın altına internette bu köşenin takipçilerinden Muammer ÖzdemirÜstadım, TANSA’ları şirketleştiren TANSAŞ haline getiren rahmetli Ahmet Piriştina’dır.” demiş. Bir de şu ifadede bulunmuş:

Muğla ve ilçelerini yönetenlerin geçmişlerinde büyük başarı ve tecrübeler yoktur.

Bu ifadeye katılırım, ama bu Muğla‘dan bir şey çıkmamıştır anlamına gelmez.

Muammer Özdemir şu bilgilendirmede bulunmuş:

Üstadım, TANSA’ları şirketleştiren TANSAŞ haline getiren rahmetli Ahmet Piriştina’dır. Bu konuda Burhan Özfatura rahmetli Piriştina’yı görevlendirmiştir. İzmir dışında ilk mağazayı Bodrum’da rahmetli Emin Anter açmıştır. Piriştina buradan edindiği tecrübeyle daha sonra KİPA’yı kurmuştur. Daha sonrada Priştine DSP den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur. Muğla ve ilçelerini yönetenlerin geçmişlerinde büyük başarı ve tecrübeler yoktur. Piriştina’da eski Türkiye İşçi Partilidir. (TİP) Yaşı uygunsa bir yönetici 12 eylül öncesinin sol hareketlerine bulaşması lazım. Başarılı belediye başkanlarına bakın geçmişlerinde mutlaka sol kültür vardır. Tanzim satış sonrası TANSA’ların da kopya edildiği yer eski Sovyetler Birliğidir. Yani ana teması piyasayı tanzim etmektir. Selam ve saygı.

 

xx           xx           xx

Muammer Özdemir‘e teşekkkür ediyorum.

TANSA’ların (Tanzim Satış) nereden baksanız 50 yıllık geçmişi var. Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın çarşı pazarın ateşini söndürmek için tozlu raflardan indirip uygulamaya koyması ile “Ecevit döneminin” popüler söylemle “halkçı” bana göre “devletçi” uygulaması yazılır tarışılır oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir taşla iki kuş vurdu. Hem İstanbul, Ankara’da çarşı pazarın ateşi düştü. (Muğla hala yanıyor. Perşembe Pazarında bildiğimiz otun kilosu 8 lira, bakla 12 liraydı) Hem de gündem değişti…!

TANSA konusunda küçük bir paylaşımımda hata yapıp “TANSA’ların ANAP’lı Burhan Özfatura ile başladığı” gafında bulunmuş, sonra da gafı giderme bahanesiyle “Tanzim Satış’ı Erman Şahin’e sormak lazım” başlıklı yazımı kaleme almıştım. Bu yazımda da tarihleri karıştırmışım…

Tabi 50 yıllık olay.. Bir ben değil, Uğur Dündar gibi usta gazeteci de karıştırmış, gafsa o gafı o da yapmış. Ben de “rahatladım”!

Sözcü Gazetesi‘ndeki köşesinde Uğur Dündar hem İhsan Alyanak‘a hem de Erman Şahin‘e haksızlık yapmış. Dündar, 13 Şubat 2019 tarihli yazısına “Domates, biber, patlıcan!..” başlığı atmış. Söze “Yıl 1977… İzmir’de “Boksör İhsan” lakaplı İhsan Alyanak, Gültepe’de ise, 68 kuşağının efsaneleşen isimlerinden Aydın Erten Belediye Başkanıdır.” diye başlamış…

 

xx           xx           xx

Maşallah 13 Şubat Çarşamba günü Sözcü‘de konuya bulaşmayan kalmamış. Emin ÇölaşanPatlıcan vaa, tomatis vaa, bonfile vaa!” başlığı atarken, Rahmi TuranYokluk yılları gibi!”, Bekir Coşkun da “Sarı ineğin hikayesi…” başlığı atmış.

Uğur Dündar da “Domates, biber, patlıcan!..” başlıklı yazısında şunları anlatmış:

Yoksul ve dar gelirli kesimin yaşadığı Gültepe’de belediyenin gelirleri sınırlıdır. Dürüst başkan Erten, belediyenin borçlarını ve çalışanların maaşlarını ödemekte zorlanınca, Tariş İşletme Müdürü iken devrim gibi uygulamalara imza atan yardımcısı İlhan Güre, ilginç bir öneride bulunur. Projeye göre; temel tüketim maddelerini kaynağından yani Tariş, Trakya Birlik ve Güneydoğu Birlik gibi üretici kooperatiflerinden alıp, halka ucuz fiyatla satacaklar, sağlanacak gelirle de borçlar ödenecektir. Bu amaçla İzmir’de ilk kez bir tanzim satış noktası kurulur.

Yazının sonunda DündarYazı için bilgisinden yararlandığım Erkan Erten’e çok teşekkür ediyorum.” dediğine göre… Galiba o dönemle ilgili sadece “fikri” var, ama bilgisi yok… Ki yazısını “…  ikinci tanzim satış mağazası açılır. Mağazalara da ‘tanzim satış’ın kısaltılmışı olan TANSA adı konulur.” diye sürdürmüş.

Bizdeki bilgilere göre yanlış… Muammer Özdemir’in de yanlış bilgileri var…

 

xx           xx           xx

Uğur Dündar yazısında “tarihi” yanlışını “Olay İhsan Alyanak’ı da etkiler. Onun talimatıyla Konak ve Alsancak’taki TANSA’lar faaliyete geçer. Sonra da Ege’nin diğer kentlerindeki TANSA’lar…” diye sürdürmüş ve yazısını şöyle noktalamış:

Devrim gibi tanzim satışı fikrini yaratıp hayata geçiren ‘Boksör’ İhsan Alyanak ile ‘Efsane Başkan’ Aydın Erten’i sevgi saygı ve rahmetle anıyor, yardımcısı İlhan Güre’ye de sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Demek ki kendisini İlhan Güre de eksik bilgilendirmiş. Alyanak‘ın “boksör”, Erten‘in “efsane başkan” olduğu doğru… Bir efsane başkan da Erman Şahin… Tanıyıp, hikayeyi bilseydi O‘na da saygılarını sunardı…

17 Şubat 2019 Pazar günü yapılan “Muğla Ekonomik Krize Çözüm Kurultayı”na konuşmacı olarak TANSA‘ların babası Erman Şahin‘de çağrılırdı… Gerçi Şahin bu toplantıya gitmezdi de… Çünkü herşeyi ile soru işareti bir toplantı…

Bodrum Ticaret Odası‘nda yapılacak toplantıyı Ulusal Kanal ve Aydınlık Muğla Temsilciliği düzenlemiş. Konuşmacı olarak, Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Engin Kaplan ve Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon ile Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz ve Bodrum SMMM Odası Başkanı Barış Erdoğan‘ın yanında bir de Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek katılmış sanırım.

Şaşırtıcı.. Böyle bir zamanda, Bodrum‘da! Bari “Muğla Ekonomik Krize Çözüm Kurultayı” yerine “Bodrum Ekonomik Krize Çözüm Kurultayı” deselermiş, diyeceğim ama Bodrum‘da kriz mi var?

Kriz arayan varsa, onu siyasette arasın…

 

xx           xx           xx

Uğur Dündar yazısının bir yerinde de “Gelelim günümüze…” deyip, şöyle devm etmiş:

TANSA ile AKP’li belediyelerin İstanbul ve Ankara’da başlattıkları uygulamanın tek benzer yanı, ‘Tanzim Satış Mağazası’ olan isminden ibaret!.. Çünkü TANSA, temel tüketim maddelerini doğrudan kaynağından, yani üretici kooperatiflerinden alıyor ve üretici ile tüketici arasında aracısız bir köprü oluşturuyordu. AKP’nin uygulamasında ise ürünler, toptancıdan sağlanıyor. Toptancıdan alıp, kilo veya adet sınırlamasıyla halka satmak da, gerçek anlamda tanzim satışı olmadığı gibi buram buram seçim yatırımı kokuyor!

Uğur Dündar‘ın bu tespiti tamam… TANSA’lar ürünü toptancıdan tüketiciye değil, üreticiden tüketiciye taşıyan “devletçi” bir yapı… Şu günlerde “Aman seçim bir an önce olsun, iş uzarsa bu kısa sürede ülkeye komünizm gelir” diye işin dalgasını geçenlerde az değil…

Öyle… TANSA’ları doğrudan üreticiye dayamaz, KÖYKOOP‘ları eski günlerine  döndürmez, Et Balık Kurumlarını yeniden açmaz, Şeker Fabrikalarını devletleştirmezseniz ve ithalatı durdurmazsanız başarılı olamazsınız.

Bunu yapmaya kalktığınızda da ülkemizde tekeller, dünyada tröstler ayağa kalkar, iktidarı yerle bir ederler!

 

xx           xx           xx

Evet, Uğur Dündar‘ın bu tespiti doğru, ama iktidarın eksikte olsa TANSA uygulamasını itibarsızlaştırmaya CHP sözcülerinin de ne kadar hakkı olduğu tartışılır…

Neden siz CHP’ye ait 50 yıllık bir uygulamayı unuttunuz da, şimdi bir de karşı çıkar duruma düşüyorsunuz? Keşke siz AK Parti TANSA’ları uygulamaya koymadan önce çıkıp iktidara önermiş olsaydınız… Unutmuşsunuz. O CHP’den uzaklaşılalı çok olmuş…

Bu konuda yazılarımdan birinin altına Dalaman‘ın ANAP’lı eski Belediye Başkanı Şevket Durmuş yorumda bulunmuş. Başkan Durmuş şöyle demiş:

İki yıl önce patates tohumunun parasının yarısını Büyükşehir Belediyesi verdi. Patatesi 20 kuruşa satamadım. Patates tarlasını sürdüm. Osman Gürün’e gittim ‘Maliyetine alın ihtiyaç sahiplerine dağıtın’ dedim. ‘Öyle bir fasıl yok’ dedi

Öyle bir fasıl var… Açarsın 1580‘i okursun. Çiftçiyi “tohum, fidan dağıtarak” koruyamazsın. Alıcıyı da tespit edeceksin… Ama “Görevimiz değil” diyebilirsin… 50 yıl önce tanzim et satışı yapmak da Erman Şahin‘in görevi değildi… (!)

TANSA’ların babası Uğur Dündar’ın dediği gibi “efsane başkan” Aydın Erten değil, Muğla’nın efsane başkanı Erman Şahin’dir…

Yarın devam ederiz…

——————————                                                         ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Her zaman anketlerde seçimi kaybederim, ama seçimi her zaman seçim günü kazanırım. (Benjamin Netanyahu)

ÇİVİ

İYİ Parti Marmaris’te CHP adayını destekleme kararı almış. Arkadaşım “Anketlerde CHP kayıpta mı görünüyormuş?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

——————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets