İYİ Parti'den CHP'ye şaşırtıcı jest! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İYİ Parti’den CHP’ye şaşırtıcı jest!

Bu haber 16 Şubat 2019 - 2:39 'de eklendi ve 85 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

İYİ Parti’nin Bodrum adayı Mehmet Tosun‘un ardından öteki ilçelerdeki adayları da ortaya çıkmaya başladı. İYİ Parti adaylarının belirlenmesinde Muğla‘da gecikmeye biraz da İYİ Parti&CHP İttifakı‘nda Bodrum üzerinden yaşanan kriz neden oldu.

Çünkü başta CHP‘nin büyükşehir adaylığına karşı, Bodrum, Fethiye, Seydikemer ilçelerinde İYİ Parti‘den adayların çıkması gündemdeydi. Ancak CHP‘nin Muğla Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı ve ilçe örgütleri buna karşı çıktılar ve “Herkes kendi adayı ile seçime gitsin” görüşünün ardın da durdular.

Aslına bakılırsa İYİ Parti‘nin Muğla‘daki teşkilatları da “Herkes kendi adayını çıkarsın” istiyorlardı.

Sonunda herkesin istediği oldu, ama İYİ Parti‘nin isteği eksik. İlçelerde her iki partininde kendi adayları ile seçime gitmeleri kararlaştırılırken, hala anlaşılamayan bir kararla da “İYİ Parti’nin Büyükşehir’de CHP adayı karşısında aday çıkarmaması” ittifak protokolunda yeraldı.

İşte bu İYİ Parti’de burukluk yarattı… Ancak İYİ Parti’nin gönlü bol… Herşeyi sineye çekip, şimdi de ilçelerin çoğunda aday çıkarmıyorlar. Bir kaç meclis üyeliği verilmesine rıza gösteriyorlar… (!)

 

xx           xx           xx

O “garip” ittifak protokolu süreci nedeniyle İYİ Parti ilçe adaylarını belirlemekte geç kaldı. İşin buraya varacağını önceden hissetmiş olmalı; protokolu beklemeden adaylığını ilan eden Mehmet Tosun‘da partisinin Muğla‘da gecikmesine rağmen Bodrum‘da oldukça yol aldı…

Mehmet Tosun‘un ardından ikinci açıklanan isim Dalaman adayı Dr. Sedat Kızıl oldu. O‘nu Menteşe Belediye Başkanı adayı Ayçin Evgeç Dalgıç izledi.

Dalgıç’ın en büyük özelliği ise Muğla’da bu yerel seçimin tek kadın adayı olması.

Dalgıç‘ın diğer özelliği bir Muğlalı ve ilkokul öğretmenliği de yapmış Ziraat Mühendisi olması. CHP’liler O‘nu geçmişte CHP‘de il, ilçe yöneticiliği yapmış duayenlerden Muzaffer Evgeç‘in kızı olarak biliyorlar.

Önceki gün Ayçin Evgeç DalgıçSevgililer Günü” nedeniyle yaptığı paylaşımda “Bizimkisi Bir Ask Hikayesi” diyordu. Elbette Menteşe için… Paylaşımı görünce “Kadın duyarlılığı işte” demiştim…

Sonra Bodrum adayı Mehmet Tosun‘un da aynı mesajı paylaştığını gördüm. Muhtemelen İYİ Parti‘nin Muğla‘daki ortak paylaşımıydı bu… Belki de Ayçin Evgeç Dalgıç‘tan çıkmıştır…

 

xx           xx           xx

Önceki gün bir sürpriz isimde Ula‘da çıktı. Daha önce AK Parti‘nin Muğla Milletvekili aday adaylarından olan Bekir Tavas memleketi Ula‘dan İYİ Parti‘nin Ula adayı olarak çıktı. Tavas‘ın milletvekili aday adaylığı dışındaki özelliği ise İçişleri Bakanlığı’nda değişik birimlerde yer almanın yanında Polis Akademisi öğretim üyeliği yapmış olması…

Buarada Fethiye‘de de AK Partili Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Başkanı aday adaylarından Selahattin Kayaman‘a İYİ Parti adaylığı teklif edildi. Bu teklif için İYİ Parti yöneticilerine teşekkür eden Kayaman, “Partimizin kurucusu Sayın Cumhurbaşkanımız, ve aynı zamanda Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yol Arkadaşı olmak benim için en büyük övünç ve gurur kaynağıdır.” diye karşılık verdi.

İYİ Parti‘nin Seydikemer‘de ise Başkan adayı Eşref Şen olurken, Datça‘da da Levent Aslan oldu.

İYİ Parti‘nin Milas, Marmaris, Yatağan, Kavaklıdere, Köyceğiz, Ortaca ve halihazırda Fethiye‘de adayı bulunmuyor. İYİ Parti İl Başkanı İncilay Gezgin bu konuda sorularımızı yanıtlarken, ilginç bir söz etti.  “Biz CHP ile aramızdan AK Parti çıkmasın diye bazı ilçelerde aday çıkarmayacağız” dedi.

Sadece Fethiye’de aday arayışı sürüyor. Burada Nagihan Bulut ile görüşüyorlar. Bulut kabul ederse, İYİ Parti Muğla’da 7 ilçede iki kadın adayla seçime girmiş olacak…

 

xx           xx           xx

İYİ Parti‘ye karşı CHP mesela Fethiye‘de jestte bulunmadı… Üstelik İYİ Parti Büyükşehir‘de “CHP adayını destekleyeceğim” dediği halde….

İYİ Parti büyükşehir seçiminde aday çıkarmayacak, CHP adayını destekleyecek; İYİ Parti ayrıca bazı ilçelerde de ilçe belediye başkanı adayı çıkarmayacak ve böylece AK Parti adaylarının aradan çıkmasını engelleyecek… Doğrusu bu kadar “ince düşünce” insanlarda bile yok, partilerde nasıl olur?

Üstelik bu kadar jestin karşısında “bir kaç meclis üyeliği dışında” hiçbir şey kazanmamışken!

Benim aklım almadı, sizin aldı mı? Hem nasıl olacak bu iş?

İYİ Parti İl Başkanı İncilay Gezgin‘e “Partinize oy verenlerin CHP’ye oy vermesini nasıl sağlayacaksınız?” diye sordum. Yanıtı şöyle oldu:

Biz teşkilatlarımız aracılığı ile partimiz tabanına Millet İttifakını anlattık, anlatıyoruz. Kendilerinden aday çıkarmadığımız yerlerde CHP adaylarına oy vermelerini rica ediyoruz.

İl Başkanının çağrısı parti disiplini gereği İYİ Parti üyelerinde karşılık bulabilir, İYİ Parti seçmenlerinde karşılık bulur mu?.. Bu soruyu değil, ama İl Başkanı Gezgin‘e partilerinden istifa edip büyükşehire bağımsız aday olan Behçet Saatcı‘ya destek verip vermeyeceklerini sordum. “Behçet başkan bütün Muğla’nın efsane başkanı. Herkes gibi bizde sever sayarız. Kendisine adaylığı hayırlı olsun. Biz İYİ Parti olarak ittifak adayı sayın Osman Gürün’ü destekliyoruz.” diye karşılık verdi.

Son olarak belediye meclis üyelerini nasıl seçeceklerini sordum. Meclis üyelerinin başkan adayları ile ilçe teşkilatları tarafından belirlenip, kendilerinin onayına sunulacağını ifade etti.

 

xx           xx           xx

Benim Başkan Gezgin‘in sözlerine de kafam basmadı. Ben ittifaktan Muğla‘da bir kaç meclis üyeliği dışında bir şey elde edememiş İYİ Parti tabanının ne ilçelerde ne de büyükşehirde CHP adaylarına oy vereceklerini sanmıyorum. Ki Fethiye‘de Behçet Saatcı adaylığını açıklarken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu‘ndan izin aldığını söylemişti. Ayrıca kulislerde de Dervişoğlu‘nun Başkan Saatcı‘yı desteklediği söyleniyor.

Doğrusu bugün Muğla’da Osman Gürün muhalifi CHP’liler bile Behçet Saatcı için çalışırlarken, İYİ Partililerin Osman Gürün’e oy vereceklerini sanmıyorum!

Tabi bu arada hiç tartışılmayan konu Belediye Meclis Üyesi adaylarının saptanması konusu…

Bu konuda Büyükşehir bağımsız adayı Behçet Saatcı‘ya “Seçilirseniz meclisiniz ne olacak?” diye sordum.

Şöyle karşılık verdi:

Büyükşehir başkan adaylarının hiçbirinin meclis üyesi adayı yok. Büyükşehir Belediye Meclisi’ne ilçelerden her partiden üye gelecek. Ben katılımcı demokrasiye inanırım. Herkesle geçinirim. Mesele Muğla ise gerisi teferruat.

 

xx           xx           xx

Delege adaylarının belirlenmesi ile ilgili AK Parti‘de de, CHP‘de de depremler yaşanıyor. CHP‘deki depremin ise tusinamisi de var…

AK Parti‘de meclis üyesi adaylarını, bırakın ilçe başkanlıklarını, il başkanlıkları belirliyormuş. Öyleki belediye başkanı adayına rağmen, meclis üyesi adayı belirlendiği söyleniyor… Bu nedenle AK Parti‘de kırgınlıklar yaşandığı ve bunun oy kaybına neden olabileceği belirtiliyor.

İYİ Parti‘de adaylar İl Başkanı Gezgin‘in belirttiği gibi teşkilatlarca belirleniyor. Örneğin İYİ Partili Mustafa Karacan Marmaris‘te CHP listesinin 2  veya 3’ncü sırasında yeralabilir.

CHP çözümü bulmuş… Baştan beri “önseçim” isteyip, Milas‘ta yapılan önseçimin ardından bunu bekler hale gelen meclis üyesi aday adayları içinden adaylar CHP Genel Merkezi tarafından belirleniyor.

Şimdi herkesin yanıtını aradığı soru şu;

Genel Merkezdekiler Muğla’daki aday adayllarını nasıl tanıyabilir ki?”..

CHP’liler yanıtı da kendileri “Tabi adaylar Osman Gürün’ün icazeti ile başkan adayları ve ilçe başkanları ratafından belirlenecek ve listede yeralmayanlara ‘Bizim elimizden gelen yok’ diyecekler.” diye veriyorlar.

 

xx           xx           xx

CHP‘de en büyük tepki Bodrum‘dan Belediye Meclis Üyesi Mali Müşavir Nurten Çakıcı Bıçak‘tan geldi. Meclis Üyesi adaylık başvurusunu geri çeken Bıçak facebook hesabından şu paylaşımı yaptı:

… Aday adaylığımı geri çekmemin gerekçesi ise, İlçe Başkanımızın göreve geldiği ilk günden itibaren, belediye başkanları ve meclis üyelikleri için parti üyelerinin önüne sandık konulacağı sözü verdiği için aday adayı olmuştum. Fakat geldiğimiz süreçte üyenin önüne sandık gelmeyeceği netleşmiştir. Ben üyelerim tarafından seçilmek istediğimi her ortamda, yetkili merciilere ilettim. İlkem gereği de sandığın olmadığı bir yarışta olmak istemedim.

Yıllardır partim için verdiğim mücadele, her ortamda devam edecektir.

Sesli tepki böyle oluyor! Ya sessiz tepkiler?

Paylaşımın altına yorum yapanlardan Hatice Naciye Altaç da “Bence Muğla genelinde yapılan bu uygulamaları siyaset bilimcileri ‘nasıl seçim kaybedilir’ diye tez konusu yapmalılar.” ifadesinde bulunmuş.

Muğla‘da CHP kendi ayağına kurşun sıkmaya değil, taramaya devam ediyor…

——————————                                         ——————————

ÖZGÜRCE: Hata yapmak insanlara vergidir, bunu başkalarının üstüne atmak politikadır. (Bili Vaugheur)

ÇİVİ

Göcek Tüneli’nden ücretsiz geçmek isteyenler yarın saat 10.00’da Göcek Meydanı’nda toplanıyorlar. Arkadaşım “Bakalım ücretsiz geçmek isteyen kaç kişiymiş?” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

——————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

6 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets