Bunlar Aranan Politikalar - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Bunlar Aranan Politikalar

Bu haber 15 Şubat 2019 - 1:49 'de eklendi ve 583 views kez görüntülendi.
Hafize Nizamoğlu Acar
Hafize Nizamoğlu Acarhafize@muglahamle.com.tr

Hafize Nizamoğlu Acar

Tarım, sanayi, turizm başta tüm sektörleri ayakta tutan önemli unsurlar ara elemanlardır. Üretmek zorundayız. Tarımın hakkını vermeliyiz. Hammadde üretmeli ve işlemeliyiz. Hizmet üretmeli, bu sektörde en iyi olmalıyız. Turizmin yolu buradan geçiyor ki misafirperverlik bize çok da uzak değildir. İhracat kalemlerini arttırmalıyız. Tüm bunları yaparken elbette işimiz süreklilik arz etmelidir.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Teknik Üniversitesiyle imzaladığı “Mesleki Eğitim İşbirliği” Protokolü ile İstanbul’da seksen dokuz okulda faaliyete geçiliyor. Bakan Selçuk; “Biz ara eleman değil, aranan eleman demek istiyoruz.” diyor. Milli Eğitim Bakanımızın birçok tespiti gibi bu tespiti de çok önemli. Kendisi piyasanın kanayan yarasına değinmiş.

Sahiden de işleyişimizin aksayan büyük bir kısmını da arayıp bulamadığımız elemanlar oluşturuyor. Öyle zamanlar yaşıyoruz ki işgücü peşinde koşmaktan geliri, karı düşünmeye fırsat bulamıyoruz.

Peki, bu protokoller yalnızca İstanbul ile mi sınırlı?

Biz iş insanları Muğla’da eleman aramaya devam mı edeceğiz? Yoksa aranan elemanlar ilimizde de yetişecek mi?

Gündemin çok hızlı değiştiği şu sıralar, Muğla’da güzel gelişmeler de yaşanıyor. Siyasetçilerin politik mesajlarını yakından takip ediyoruz. Her ne kadar gündemimiz yerel seçimler olsa da, ekonomi politikaları ile eğitim politikaları hayat akışımızı belirler ve 31 Mart’tan sonra da bu böyle olacaktır.

Geçtiğimiz Salı günü İl Milli Eğitim Müdürlüğü Proje ekibi tarafından Gastronomi alanında ortak mesleki yeterliliklerin belirlenmesi ve geliştirilmesi amacıyla hazırlanan ve Avrupa Komisyonunca hibe desteği alan KA3 Projesinin ilk oturumuna iştirak ettim. Bulunduğum odak grupta İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Müdür Yardımcısı Serap Aksel, Şube Müdürü Ali Öğütveren, akademik temsilciler, Esnaf ve Sanatkarlar Odası temsilcileri, aşçılık alanında mesleki eğitim veren okullarda görevli idareci ve öğretmenler, Mesleki Eğitim Merkezlerinin müdürleri, proje yürütme ekibi üyeleri ve aşçılık alanında öğrenim gören öğrencilerden temsilciler katıldı.

Turizm ve konaklama, yiyecek-içecek hizmetleri ve gastronomi alanındaki güncel gelişmelerin ulusal ve uluslararası bazda yeterlilikleri, mezun istihdam olanakları, staj uygulamaları sorunları ve beklentileriyle ele alındı. Milli Eğitim Bakanımızın “Aranan eleman yetiştireceğiz.” sözünün yankılarının Muğla’mıza çoktan ulaşmış olduğunu gördük. İl Milli Eğitim Müdürlüğü proje ekibini bir kez daha kutluyor, projenin işleyişini ve sonuçlanma aşamalarını dört gözle bekliyoruz.

Başta belirttiğim gibi, sektörleri ayakta tutan önemli faktörlerin büyük kısmını ara elemanlar oluşturuyor. Aranan elemanlar önce bilinçli ailelerden çıkıyor. Çocukların aileleri tarafından doğru yönlendirilebilmesi için, ailelerin hayalleri ile toplumsal beklentilerin uyuşması gerekiyor. Toplumsal kalkınma ve refah seviyemizin artması bakımından bu çok elzem. Doğru yönlendirilen çocuklar eğitimcilerin ve sektör temsilcilerinin desteği ile yetişmelidir. Aranan eleman aranan insan demektir. Çocuklarımız donanımlı ve zanaatkar olacaklar.

Bütün sektörlerimizde özellikle çıraklık-eğitiminin yaygınlaştırılmasını umuyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets