Uysal, Saatcı'nın mı, Kocadon'un mu önünü açacak? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Uysal, Saatcı’nın mı, Kocadon’un mu önünü açacak?

Bu haber 12 Şubat 2019 - 1:35 'de eklendi ve 35 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla‘da Büyükşehir Belediye Başkanı adayı sayısını CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve 23. Dönem AK Parti Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır‘ın ardından Bağımsız Fethiye Belediye Başkanı Behçet SaatcıBen de varım” deyip, adaylığını ilan etmesinin ardından ilk halkla buluşmasını Ortaca‘da Demokrat Parti‘den (DP) aday olan DP’li Belediye Başkanı Hasan Karaçelik‘in seçim bürosu açılışında gerçekleştirdi.

Oysa ben bu açılışa CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon‘un da geleceği duyumunu almıştım. Açılıştan bir gün önce Marmaris‘te bir otelde CHP‘nin Muğla Büyükşehir aday adaylarından Oral Karakaya‘nın da yeraldığı bir buluşmaya katıldığından da haberdar olduk. Oradan ertesi gün Ortaca‘ya açılışa geçer diye düşünmüştüm. Belki böyle bir buluşma olmamış da olabilir…

Eğer o buluşma gerçekleşmiş ve Kocadon da Ortaca‘daki açılışa katılmış olsaydı, bu gün bu yazımın başlığı “Koca’don DP’den Büyükşehir adayı mı?” olurdu!

Bu soruyu soran çok… Daha çok ta Osman Gürün çevresinden soran çıkıyor…

Sanki Kocadon aday olursa Saatcı‘nın oylarını bölecekmiş de aradan Dr. Gürün sıyrılacakmış gibi…

Oysa AK Parti adayı Dr. Nil Hıdır da var!

 

xx           xx           xx

Doğrusu ben Başkan Kocadon‘un çıkıp, “kader arkadaşıBaşkan Saatcı‘nın Büyükşehir adaylığı ile pişmeye başlamış aşa su katacağını sanmıyorum… Bir iki kere yüzyüze görüşmemiz oldu… Karşımda benim gibi bir “Yörük” vardı… Şımarık, egosu tavan yapmış siyasetçilerden değil… Kendisini sevenleri şaşırtmayıp, doğru olanı yapacaktır…

Eğer gerçekten Marmaris‘te bir buluşma gerçekleşti ise, henüz orada tam olarak kimler vardı ve neler konuşuldu bilmesek te bu buluşma oldu ise öğrenir paylaşırız.

Başkan Saatcı’ya ‘Kocadon çıkarsa’ diye sordum…” başlıklı yazımda Başkan Kocadon‘un bu konuda “Bodrum’a Geldik gazetesinin sorusunu yanıtlarken ‘Behçet Saatcı, Muğla’da bağımsız adaylığını açıkladı. Kendisi dürüst ve düzgün adamdır. Hayırlı olsun… … Şu anda istifa gibi bir düşüncem yok.’ demekle yetinmiş…” diye yazmıştım.

Odatv‘nin Murat Sökdü imzalı ve 7 Şubat tarihli haberinde Kocadon‘un “Bodrum’a Geldik” te yeralmayan bir ifadesi yeralmış. Belki de haber Odatv‘nindi. O ifade şöyle:

Fazla bir şey düşünmüyorum artık. 20 yıldır belediye başkanlığı yaptım. Muğla’da kişisel ittifak konusuna gelince siyasette 24 saat çok uzun bir süredir biliyorsunuz. Son başvuru tarihi olan 19 Şubat’a kadar bir süreç var. Tabi bu süreç neler getirir neler götürür bakacağız.

O 24 saatin üzerinden bir 24 saat daha geçti. Kocadon hala CHP üyesi… 19 Şabat‘a da bir hafta var!

 

xx           xx           xx

Geçen Cuma akşamı Marmaris’te buluşma oldu mu? Oldu ise buluşmada kimler vardı ve  orada ne oldu?

Yanıtları şimdilik bilmiyoruz. Ancak bu buluşma gerçekleşti ise Başkan Kocadon oradan Ortaca‘ya geçmedi, ama ya buluşmadan önce veya buluşmadan sonra Sözcü‘den Saygı Öztürk ile görüşmüş olmalı. 9 Şubat Cumartesi günü Öztürk‘ün yazı günü değildi, ama Sözcü Gazetesi görüşmeyi “Kocadon, Muğla’da DP’den aday olacak” başlığı ile “CHP’nin Bodrum’da yeniden aday göstermediği mevcut Başkan Mehmet Kocadon’un, DP’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı öğrenildi. Yazarımız Saygı Öztürk’e konuşan Kocadon, ailesinin de onay vermesi halinde, önümüzdeki pazartesi günü adaylığını açıklayacağını duyurdu.” diye verdi.

Haber şöyle devam etmiş:

Kocadon, ‘Şu anda verilmiş bir kararım yok ama adaylık başvurusu için de siyasette uzun sayılacak bir süre var’ dedi. … DP Genel Başkanı Gültekin Uysal ise konuyla ilgili ‘Kocadon arkadaşımızdır. Kendisiyle görüşüyoruz, görüşmeye devam edeceğiz’ açıklamasını yaptı. Kocadon’un, büyükşehir adaylığı ile ilgili olarak Marmaris’te de bazı temaslarda bulunduğu, Muğla Büyükşehir için bağımsız adaylığını açıklayan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile görüşeceği belirtildi. Mehmet Kocadon, 2009’daki yerel seçimlerde DP’den aday olmuş ve seçimi kazanmıştı. Seçim sonrası CHP’ye katılmıştı.

 

xx           xx           xx

Habere bakılırsa, Marmaris‘te o buluşma olmuş. O buluşmada Oral Karakaya‘nın olduğu duyumumuz demekki doğru ve orada Ali Acar ile Behçet Saatcı‘da varmış. Ve Başkan Kocadon, Saygı Öztürk ile bu buluşmadan önce görüşmüş. Aday olup olmayacağı bu toplantıda belli olacağı için “Pazartesi aday olacağı” mesajını vermiş. Ayrıca Saygı Öztürk‘e “Şu anda verilmiş bir kararım yok ama adaylık başvurusu için de siyasette uzun sayılacak bir süre var” demeyi de ihmal etmemiş.

Mehmet Kocadon partisinden önceki gün istifa etmediği gibi dün de istifa etmedi. Dün ben yazımı baskıya verdikten sonra istifa etmediyse, bundan sonra da istifa etmeyebilir… Marmaris buluşmasında istifa etmemesini gerektiren bir anlaşma olmuş olabilir. Dün istifa ettiyse veya bugünden sonra istifa ederse o buluşmada anlaşma sağlanamamış demektir…

Eğer gaza gelip dün istifa ettiyse ve aday olacaksa “bağımsız aday” olacaktır. Çünkü Başkan Saatcı geçen Cumartesi günü DP adayı Başkan Karaçelik‘in seçim bürosu açılışına gelip konuşma yaptığına göre, Başkan Saatcı aday olurken Ali Acar, Karaçelik ve Kocadon‘un da onayını almış olmalı…

Bununla birlikte Kocadonpişmiş aşa su katmayı” göze alsa da DP Genel Başkanı Uysal, o anlaşmadan haberdar ise anlaşmaya saygı içinde “su katanlardan” olmak istemeyebilir… Böyle bir durumda Kocadon da bağımsız aday olur.

Ancak ben hala Başkan Kocadon’un pişmiş aşa su katan olmak isteyeceğini sanmıyorum…

 

xx           xx           xx

Kocadon bağımsız veya DP’den aday olursa ne olur?

Hem Başkan Kocadon hem de Başkan Saatcı seçimi kaybeder ve biri üçüncü, biri de dördüncü olur.

Bu durumda seçimi kim kazanır?” sorusuna da yanıt vermek zor olmakla birlikte, Dr. Gürün ile Dr. Nil Hıdır arasında kıyasıya bir yarış olacağını söyleyebiliriz.

Ancak o zaman Dr. Gürün’ün üç cephede mücadele vermesi kaçınılmaz olacaktır.

Peki 2009‘daki yerel seçimlerde DP‘den aday olup, seçildikten sonra CHP‘ye katılan Başkan Kocadon şimdi Osman Gürün‘ün alternatifi bağımsız veya DP’li tek aday olsaydı seçilip, CHP‘ye geçer miydi?

Hem Allah aşkına seçilince CHP’ye gidecek birini DP neden bir kere daha aday yapsın?

Ayrıca CHP böyle bir durumda Kocadon‘u kabul eder mi tahmin etmek zor, ama Kocadon bir kere daha seçilip gelip CHP‘ye katılmak isteyebilir… İşte bu nokta da Kocadon‘un 2009‘da gösterdiği başarıyı gösterip gösteremeyeceği tartışılır.

Bir Yunan filozof Herakleitos “Aynı nehirde iki defa yıkanılmaz” der…

 

xx           xx           xx

Bir de Ortaca‘ya bakalım. Demokrat Parti adayı Hasan Karaçelik‘in büro açılışı miting havasında geçmiş. Karaçelik kalabalığa seslenirken, Muğla siyasetinin bazı kişilerin egolarına teslim edilemeyeceğini söylemiş… Vatandaşların belediye başkanını halk mı seçiyor, Ankara mı sözleriyle kendisine desteklerini ilettiğini belirten Karaçelik, “Perşembe günü 82 yaşında bir delikanlı geldi yanıma, dedi ki; ‘Hasan oyu Ankara mı veriyor, biz mi veriyoruz. Belediye başkanını Ankara mı seçiyor, halk mı seçiyor. Halk seçiyor dedim, o zaman biz seni seçiyoruz, biz halkız’ dedi. Muğla siyasetini bazı kişilerin egosuna teslim edenlere o 82 yaşındaki delikanlının cevabını şamar gibi buradan Ortaca halkı olarak selamlarımızla gönderiyoruz.” ifadesinde bulunmuş.

Burada Behçet Saatcı da adeta büyükşehir adaylığını pekiştiren konuşmasını yaparken, Başkan Gürün‘e “59 ayda, 13 belediye başkanını bir defa toplayıp ilçelerinizin derdi nedir demeyen adam Büyükşehir Belediye Başkanı olacak öyle mi, o tren kaçtı” diye mesaj gönderirken “Bir yerde birileri düzeni bozuyorsa, birileri de düzeni yapar. Biz düzen bozmaya değil, düzeni, oyunu kurmaya geldik. Oyun bozucu değiliz. Birileri oyunu bozdu, bizde kuracağız. Hep beraber Muğla olarak kuracağız. Her şey iyi gidiyordu da bizim burada işimiz ne.” deyip şöyle devam etmiş:

Demokrat Parti ülke tarihinin köklü bir partisidir. Bizim gibi başı sıkıntıya giren herkesi şemsiyesi altında kabul eder. Bu anlamda da DP’nin yöneticilerine siyasi mağdur olan herkese açtıkları kapılardan dolayı teşekkür ediyorum.

Başkan Saatcı‘nın bu sözünde de DP Genel Başkanı Gültekin Uysal‘a mesajı var gibi geldi bana… Bakalım DP Genel Başkanı Uysal, eski DP’li Saatcı‘nın önünü mü yoksa eski DP’li Kocadon‘un önünü mü açacak?

——————————-                                             ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Siyasete ve seçimlere demokrasi gelinceye kadar her şey, her yanlış, her tepki normaldir… Halk denen büyük usta, son sözü söyler bu hususta. (Ramazan Kıvrak)

ÇİVİ

Arkadaşım “Solculuk yaşam biçimidir. Benim emrimde 30 daire başkanı, binlerce belediye işçisi yok, ama bu alınan 28 daire başkanı ve binlerce belediye işçisinden yüzde kaçı solcudur?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets