Pembe Gözlük - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Pembe Gözlük

Bu haber 07 Şubat 2019 - 1:40 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

Bugün hep iyi olanı yazmak istiyorum. Sıra, belediye imar bölümünde. Benim şahsi işim için değil, bana güler yüzle karşılayıp derdime çare aradıkları için Muğla adına memnun oldum. Bu köşemden Anıtlar Kurulu ve belediye hakkında çok yazılarım çıktı.

Son gidişimde imar müdürü ve yardımcıları olağan üstü bana rağbet ettiler. Size ne oldu, her vatandaş içinde aynı mısınız bile dedim.

Elbette benim bir derdim var ama aynı derdi olan çok kişiyi biliyorum. Bu yaklaşımla problem çözülür elbette, diyerek benim konumu kısaca anlatmak isterim.

İşyeri yapmak üzere 1997 tarihinde 415 m2 bir eski ev satın aldık. Alırken imar durumuna baktırdık, 240 m2 inşaat sahası vardı. Ticari mevki idi, inşaat gecikince, Ege bölgesi şehircilik uzman heyet gelmiş bizim arsayı anıtların iznine tabi hale getirmişler.

Soruyorum mimara, Avam proje çizilecek anıtlarla ancak muhatap olunabilecek. Bu proje on milyon civarındadır. Anıtlar Kurulu yeniden bir karar verecek, yeniden gene proje çizilecek bu 15 milyon gibi, çok üzülmüştüm.

Bu hız ile Muğla Anıt Kurulu Müdürü Erdal Bey’e gittim. Bana dedi ki, sen dosdoğru Belediye İmar Müdürü Fehmi Türer’e git. Fehmi de, benim dostum ve çok sevdiğim kişi merhum Mehmet Türer’in oğlu imiş. Bana çok yakın durdu. Kendi aklından geçen bir plan varsa bir kağıt üzerine çiz getir dedi. Dilekçe ile beraber üç çeşit alternatif karaladım, birde her cepheden binayı fotoğrafladım, götürdüm verdim. 15 gün geçti tekrar vardım. Fehmi Bey, telefonla konuşacağım dedi. 15 gün geçti gene vardım. Kendin İzmir’e git, bu kurulun başkanı ile konuş ve derdini anlat dediler. Bu da şimdilik bana yetti. Şayet netice alamazsak, kurullarda yetkisi olan Belediye’nin, halkın avukatı sıfatı ile pazarlığa oturacağına da inandım. Eskiden görmediğimiz bir anlayış gördüm.

Netice aylar sonra İzmir bizim istediğimiz şekilde yapılmasında mahsur yok anlamında elime bir yazı verdi. Yazıyı Belediyeye götürdüğümde bu defa da yetkili olan makamın Muğla Anıtlar Kurulu olduğu söylendi. Yüce makamlarına gittiğimizde zemin dahil 3 kat olan ilave bina 2 kata düşürüldü. İşte isyan edenler ve bu insanlarla alay edenler.

Özetlersek; bizim bina yetmişli yıllarda SİT binalar tespit edilirken oradaydı, ama sahibi Hedef Kırtasiye değildi. Eski sahibi CHP milletvekilliği yapan bir sayın kişiydi.

Başka bir konu: Karabağlar yaylasında Denizli yolu kenarından bir tarla aldık etrafını biriket tuğladan duvar yaptık hemen acele geldiler ve duvarın yıkılması emir ettiler. Yıktım ve yol kenarına tuğlaları yığdım. Lazım olan alsın diye de bir yazı yazdım. Bunun üzerine komşular aldılar bazıları tuvalet yaptı. Bazıları yol kapı başlık duvarı yaptı. Onlar suçlu görülmedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets