Nil Hıdır “Başkanlık makamını taşıyacağım” dedi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Nil Hıdır “Başkanlık makamını taşıyacağım” dedi

Bu haber 01 Şubat 2019 - 2:26 'de eklendi ve 49 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kavaklıdere CHP İlçe Yönetimi‘nden Egemen Öztürk WhatsApp’tan haber verdi. “Bir haber dikkatimi çekti, ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Bunu haber yaparsanız belki yardım elini uzatan birileri olur diye düşündüm.” demiş. Öztürk‘ün “haber” dediği bir Facebook paylaşımıymış. Şöyle:

Merhaba ben Ayşe İmecik. Yatağan Bencik Mahallesinde oturuyorum. Eşimden ayrıldım, ikinci evliliğimi yaptım. Şimdiki Eşim trafik kazası geçirdi ve engelli kaldı. Ve geçen ay işten çıkardılar. Benim ayağım da sakat, platin var. 3 aylık bebeğim var, maması yok, bezi yok. Biz açız. Havalar soğuk, odunumuz yok, kömürümüz yok. Buzdolabı bomboş tıkır. Çatının her yeri su akıyor. Bu yağmurlarda evi su basıyor. Yaşam mücadelesi veriyoruz. Lütfen yardım elinizi uzatın. Yetkililere sesleniyorum, bize sahip çıkın. Çocuğum için yaşamam gerek. Lütfen ses verin.. Yardım yada iş verin.”

Engelli, işsiz, aç ve üşüyorlar; akan bir damın altında yaşam mücadelesi veriyorlar. Bir de bebek var…

Bu çağda, Muğla’da… “Martın sonu bahar” diyemeyiz!

Yatağan Kaymakamlığı, Yatağan Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi hadi bakalım, eliniz kolunuz ne kadar uzun görelim…

 

xx           xx           xx

Geçen hafta cumartesi günü AK Parti‘nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır düzenlediği kahvaltıda Muğla Basını ile buluştu. Kahvaltıda AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ile Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan da hazır bulundu.

Haber Ajansı Muhabiri genç kardeşlerimizden biri, daha Büyükşehir adayı Dr. Nil Hıdır konuşmadan, Milletvekili Gökcan‘a “Hem kira, hem TOKİ taksiti ödemekte zorlanıyoruz. TOKİ Evleri ne zaman teslim edilecek?” sorusunu yöneltti. Bari kendini karıştırma, “vatandaş zorlanıyor” de…

İçimden “gazetecilik ne hallere gelmiş” dedim. Bu devirde hem kira, hem de yüksek TOKİ aidatı ödeyebilen genç kardeşlerimizin olduğuna da sevindim… Başka genç meslektaşlarımız da varmış. Allah güle güle oturmayı, borcunu ödemeyi nasip etsin…

Milletvekili Gökcan bin 100 konutluk TOKİ konutlarının yüklenicisini hemen aradı. Gökcan telefonun hoparlörünü açarak “Şu anda gazeteciler dinliyor. Evleri Şubat’ta teslim edelim” deyince,  TOKİ yüklenicisi Ozan Bayramoğlu, “Yağmurdan dolayı biraz geciktik. Şubat ayının sonunda konutları sahiplerine teslim edeceğiz” diye karşılık verdi…

 

xx           xx           xx

AK Parti Büyükşehir adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır, partisinin İl Genel Meclisi‘nde iktidar olduğu dönemde Muğla kırsalına götürdükleri hizmetleri anlatarak, Büyükşehir Belediyesi‘ni kazanarak bu hizmetleri il geneline yayacaklarını söyledi.

Sakar altı gezilerini tamamladığını, Sakar üstü gezilere başladıklarını ve her ilçenin önceliklerini belirlediklerini belirtirken, “13 ilçede ve tüm mahallelerimizde ayrımcılık yapmadan hizmet edeceğiz” dedi.

Ardından benim bir sorum üzerine “Kimsenin yaşam tarzına karışılmasına izin vermeyiz” dedi. Bu konuda Kamil Ceylan başkanlığındaki Köyceğiz‘i örnek gösteren Dr. Nil Hıdır, il merkezinde tarihi Saburhane Meydanı‘nda Büyükşehir Belediyesi‘nin hizmet binalarından  biri olarak kullanmakta olduğu tarihi Apostol Hanı ile ilgili şunları söyledi:

Tarihi yapıları korumak, yaşama kavuşturmak elbette önemli. Biz korma kullanma dengesinden yanayız. Kullanırken doğru kullanılmalı. Muğla’nın ekonomideki lokomotifi turizm. Bu anlamda geçmişte han olan o yapı bugün bir butik otel olabilir. Rum Apostol’un hanı ve meyhanesi bir aradaymış. Bugün benzer fonksiyonu taşımasının bir mahsuru olmaz.

 

xx           xx           xx

Dr. Nil Hıdır bir başka gazeteci arkadaşımızın “SİT derecelerini kaldırıp, korunan alanları imara açacağınız söyleniyor. İmara açacak mısınız?” sorusunu yanıtlarken, “Muğla önde gelen turizm merkezlerinden biri. Doğal ve tarihi çevremizi korumak zorundayız” diyerek şu ifadelerde bulundu:

Bilindiği gibi SİT alanları ile ilgili bir çalışma Hükümetimiz tarafından yapıldı. Muğla’da da Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı rapor da dikkate alınarak çalışmanın sonuna gelindi. Korunan alanların genişletildiğini bile söyleyebiliriz. Yerel yönetimde iktidara gelmemiz halinde bu alanları imara açmamız söz konusu olamaz. Biz istesek de buna Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Koruma Kurulları karar verir.

Muğla‘nın önde gelen sorunlarından birinin de “konut sorunu” olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Başkan adayı Dr. Nil Hıdır, “Bilindiği gibi Muğla il merkezinde iki etap halinde TOKİ tarafından konut üretimi oldu. Neredeyse iki Bayır büyüklüğündeki o konutlar tarım alanlarında değil, Karadağ’da orman vasfını yitirmiş alanda üretildi. Bu Kavaklıdere ve Milas’ta da öyle oldu. Sadece doğal ve tarihi çevremizi değil tarım alanlarımızı da koruyacağız. Hem Muğla’nın, hem öğrencilerin barınma sorununu yeni TOKİ evleri ve yurtlarla çözeceğiz.” diye bilgi verdi.

 

xx           xx           xx

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır, Muğlalıların teveccüh gösterip bu görevi kendisine vermesi halinde ilk işlerinden birinin ise yeni açılacak Hukuk Fakültesi ile Mimarlık Fakültesi‘nin şehir merkezinde açılmasını sağlamak olacağını söyledi.

Üniversite‘nin Muğla‘nın bacasız fabrikası olduğuna dikkat çeken Dr. Nil Hıdır, “Rahmetli Sıtkı Koçman’ın destekleri ile 50 yılda alınabilecek yolu kısa sürede alan üniversitemizde 38 bin öğrenci, yaklaşık 5 bin öğretim görevlisi bulunuyor. Her bir öğrencinin ayda bin lira katma değer kattığını var sayarsak 2 bin dolayında öğretim görevlilerini de koyalım aylık 40 bin kişi ayda 40 minyon lira yılda 480 milyonlara adeta bacasız fabrika gibi Muğlamıza katkısı var.” diyerek şöyle anlattı:

Her şeyin para ile ölçülmesine imkan yok. Esnafımıza, ev sahiplerimize, işverenlerimize böyle bir katkı sağlayan öğrencilerimizi rahat ettirmek bizim boynumuzun borcudur. Bu anlamda üniversitemizin belediyeden beklentileri Kötekli’nin şehir merkezi ile, üniversitenin şehir merkezi ilke entegrasyonu önemli. Seçilmemiz halinde Muğla’yı yönetirken üniversite çözüm ortaklarımızdan olacak. Ayrıca özellikle Kötekli yollarının asfaltlanması, doğalgazın yaygınlaştırılması, sosyal alanların arttırılması, öğrencilerimizin hayatlarının kolaylaştırılması madalyonun öbür yüzüne baktığımızda Muğlamızın ev sahipliğinde yaşayan bu kardeşlerimizi Muğla ile entegre etmeliyiz. Tabi bütün bu hizmetlerin Muğla’nın beklentisi olduğunun da farkındayız.

 

xx           xx           xx

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ile görüştüklerini öğrencilerin ve Muğla‘nın hayrına her işte işbirliğine hazır olduklarını belirten Dr. Nil Hıdır, “Rektörümüz ile görüştük özellikle Mimarlık ve Hukuk Fakültesi’ni şehir merkezinde açma yönünde oldukça kararlı. Yeni bina yapmanın uzun süreceği valimizin, diğer kurum kuruluşların katkısı ile inşallah Muğla Büyükşehir Belediyesini vatandaşımız bize tevdi eder ise ilk yapacağımız işlerden biri hukuk ve mimarlık fakültesini şehir merkezine açılmasını sağlamak olacaktır.” diye bizleri heyecanlandırırken beni özellikle heyecanlandıran ifadeleri şöyle oldu:

Bugün Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak kullanılan ve eskiden Turgut Reis Lisesi binası olan tarihi yapı Mimarlık Fakültesi’ne çok yakışıyor. Bu konuda şu anda da çalışmalarımız var. Bu bina Mimarlık Fakültesi olacak. Şehrimizin eski kent dokusu, Arasta tarafları terkedilmiş gibi içler acısı. Ahmet Altıparmak’ın valiliğinde Arasta’dan başlatılan restorasyonu  Saburhane’den Asar’a yaygınlaştıracağız ve eski Adliye Sarayı’nda Mimarlık Fakültesi’nin açılmasıyla eski Muğla’ya hayat gelecek. Tarihi Adliye Sarayı’nda şu anda Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamı var. Biz buraya Hukuk Fakültesi’ni yakıştırıyoruz. Başkanlık makamını başka yere taşırız.

 

xx           xx           xx

Açıklamalarında Adliye‘nin yanındaki garajın daha miyadını tamamlamadan Menteşe Garajı‘nın yapılmasına anlam veremediklerini belirten Dr. Nil Hıdır, “Garajları şehir dışına çıkarmak gibi gerekçeleri var. Keşke Bayır, Yaraş taraflarına taşıyıp Muğla mimarisine uygun bir garaj yapsalardı. Büyükşehir’e küçük garaj olmuş. Vatandaşlardan şikayetler geliyor.” derken Başkanlık Makamı için şu ifadede bulundu;

Garajla ilgili sorunları vatandaşın ve öğrencinin lehine çözeriz. Osman bey eski garajda Büyükşehir Belediyesi hizmet binası inşa edecekmiş. Bu projeye dokunmayız. Sadece Başkanlık makamını buraya taşırız. İnşaat tamamlanıncaya kadar ben başkanlığı mevcut yapılardan birinde yürütürüm ve o tarihi binayı Hukuk Fakültesi’ne veririz.

Yakıştırmak doğru olursa; tadımlık bir kahvaltı oldu. İpuçları verildi… Bakalım doyumluk kahvaltıda Büyükşehir Başkan adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır karşımıza nasıl bir “seçim beyannamesi” ile çıkar…

——————————                                               ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Yaşlı insanların tecrübelerinden gelen el freni olmasa dünyayı yerinde tutamazsınız, yuvarlanıp gider. (Henry Ford)

ÇİVİ

Arkadaşım “İYİ Parti’nin ilçelerdeki adayları hala açıklanmadı. Behçet Saatcı ‘Bu işi düzeltin’ demişti. Onu mu bekliyorlar acaba?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

—————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets