Korkunun Ecele Faydası Yok - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Korkunun Ecele Faydası Yok

Bu haber 23 Ocak 2019 - 0:41 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.
İdris Koç
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

İdris Koç

Hayatta her şey zıddı ile kaim. İnsan ise düşünüp mukayese ederek kendi seçimini yapıyor. Seçilen yol ise doğal olarak hayatımızı doğrudan etkiliyor.

İletişimde de aynı durum söz konusu; yani insan ilişkilerini belirleyen birbirine zıt iki iletişim tarzı var: Açık iletişim ve korkak iletişim…

Açık iletişim, öncelikle dürüst iletişimdir. Dürüstlüğün ilk adımı ise kişinin iç dünyasındaki dürüstlüğüdür. Kişinin iç dünyası, dış dünyasıyla iletişimini belirlediğinden; kişinin kendisi ile ilgili duyguları, çevresine karşı olan duygularını da şekillendirir. Yani kişinin iç tutarlılığı, sosyal ilişkilerindeki tutarlılığın da temelidir.

Abraham Lincoln, oğlunun öğretmenine yazdığı mektupta “Ona her zaman kendisine karşı derin bir inanç taşımasını öğret. Böylece insanlığa karşı da derin bir inanç taşıyacaktır.” der. Baba Lincoln; kişinin öncelikle kendisine karşı olumlu duygular beslemesinin, iç tutarlılığın ve özbenliğin gelişmesinin bütün bilgi ve becerilerinin temeli olduğunun farkındadır. Çocuklarının akademik başarısına odaklanmış; özel okul, kurs, etüt, sınav, not, ortalama ve diploma arasında gidip gelen anne ve babaların Lincoln’e kulak vermelerinde fayda var.

İletişime geri dönecek olursak; kendi öz benliği ile dürüst bir ilişki kurabilen kişinin çevresiyle ilişkileri de sevgi, saygı ve güven temelinde oluşacaktır. Onun hırsları, biriktirdiği öfkeleri, nefretleri ve en önemlisi korkuları olmadığı için iletişimi de açık yürekli ve samimi olacaktır. Kendini geliştirme çabası ruhunu da aydınlatacak, ruhunun aydınlığı yüzüne vurunca her daim güler yüzlü olacaktır.

Sosyal ve kurumsal ilişkilerde açık ve dürüst iletişim; Yunus Emre’nin ifadesiyle kendini bilen, insanî ve ahlâkî olanı tercih eden; öz değerinin bilincinde, özsaygı ve özgüven sahibi, kişisel ve meslekî gelişime önem veren kişilerin en belirgin karakter özelliğidir.

Açık iletişimin zıddı ise korkak iletişimdir.

Korkak iletişim; kendini tanıma, öz yönetim, ilişkileri yönetme ve ikna edici bir iletişim becerisi yani duygusal zekası gelişmemiş kişinin tarzıdır. Kendisiyle açık ve dürüst iletişim kuramamak, kendisine ve çevresine yabancılaşmak yani özsaygı ve özgüven yetersizliğinden kaynaklanan güvensizlik kişiyi korkulara sürükler.

İçinde biriktirdiği kokuları büyüten, ön yargılarını ve içindeki putları kıramayan; kısaca zihnî, ruhî ve manevî gelişimden uzaklaşarak kendisini tüketen insan, tıpkı kabuğunu değiştiremediği zaman ölen bir yılan gibidir.

İnsan da öğrenmeyi, değişmeyi, gelişmeyi ve yenilenmeyi bıraktığı anda tükenmeye; yani ölmeye başlar. Tükenişe doğru her adımda bu korkular daha da artar. Kişi korkulardan kurtulmak için de etrafında sahte bir güvenlik çemberi oluşturur.

Ancak sahte bir güvenlik çemberi içinde korkularla yaşamak pek mümkün değildir. Bu çaba, korkuyu içselleştirmekten, korku sarmalını genişletmekten başka bir şeye yaramayacaktır.

Oysa iletişimde açıklık, öncelikle dürüst ve kendi olabilmek, hiçbir korku duymadan özgürce yaşamaktır. Dürüstlük ise insanın, hayatın bütün zorlukları karşısında sığınabileceği en güvenli liman ve elindeki en büyük hazinedir.

İş hayatında yaşadığımız sorunları, uyumsuzlukları ve çatışmaları azaltabilmenin en önemli yolu; açık iletişim kurabilmekten geçiyor. Kapalı kapılar ardında planlar yapmadan, fısıldamadan, zihninin gerisinde başkaca hesaplar biriktirmeden, iki yüzlülük yapmadan açık ve anlaşılır olmaktan; yani olduğu gibi görünmekten geçiyor.

Problemleri, zihnini kurcalayan soruları açıklıkla ve samimiyetle ortaya koyup medeni cesaretle konuşabilenler, çoğu kez basit nedenlerden kaynaklanan bu problemleri büyütmeden çözme imkanı bulabiliyor.

Açık ve dürüst olmak; bir yaşam biçimi ve iletişim tarzıdır. Açıklığı zayıflık ve güç kaybı olarak gören yaklaşım ise sağlıklı iletişimin önündeki en büyük engeldir.

Korkunun ecele faydası yok. Çare; hayatla, çevreyle, yakınlarımızla, çalışanlarımızla ve her şeyden önce kendimizle açık ve dürüst iletişim kurabilmekte…

İletişiminiz açık olsun.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets