Muğla Siyaseti Isınıyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla Siyaseti Isınıyor

Bu haber 22 Ocak 2019 - 1:24 'de eklendi ve 57 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Yılın en soğuk günlerinde Muğla siyaseti iyice ısınmaya başladı. Tabii bu meydanlara taşan bir ısınma değil, partilerin içinde cereyan eden bir ısınma…

MHP ve İYİ Parti’nin ısınması pek dışarı yansımıyor. Görünen Ak Parti ve CHP’nin parti içi ısınmaları…

Ak Parti Kasım, sonuna ilk atağını İskender Gencer’in adının büyük şehir adayı olarak duyulmasıyla yapmıştı. O hafta ve takip eden günler parti için bu heyecanla geçti. Sonra bakıldı ve görüldü ki İskender bey projesinden vaz geçilmiş.

Bir ara Ak Parti’nin Muğla’da aday göstermeyip Cumhur İttifakı çerçevesinde MHP’nin adayını destekleyeceği konuşuldu. Bu projenin de hayata geçirilmeyeceği anlaşılınca Ak Parti’nin “iç ısınması” devam etmiş görünüyor.  İşte bu “iç ısınma” geçen Pazar günü Ak Parti için meydanların ısınmasına dönmeye yüz tuttu. Ak Parti adaylarını belirledi ve meydanları ısıtmaya yöneldi. Büyükşehir’de Dr. Mehmet Nil Hıdır, Menteşe’de Gültekin Akça aday gösterildi. İlçelerde dikkatimi çeken iki tıpçı var: Datça’da  MHP Feyzullah Gülada (Diş tabibi) ve Bodrum’da Dr. Tahir Ateş dikkatimi çekti.

CHP, sanırım benim bildiğim dönem olan 25 seneden beri en sıcak “parti içi ısınma” dönemini yaşıyor. Ak Parti, parti içi ısınmayı Pazar günü bitirdi ama CHP bazı ilçelerde aday belirlemeyi kesinleştirmediğine göre demek ki hâlâ içten içten kaynıyor.   CHP’de 3 ilçede (Bodrum, Marmaris, Fethiye) henüz başkan adayı açıklanmadı. Bu gecikmede Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon (CHP), Marmaris Belediye başkanı M. Ali Acar (CHP) ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi (İYİ Parti)’nin siyasî güçlerinin parti gücünü zorladığının rol oynadığı görülüyor.  Bu zorlama, anladığım kadarıyla İYİ Parti’yi pek ilgilendirmiyor ama CHP’yi ciddi bir şekilde ilgilendirdiği anlaşılıyor. Üç başkan da CHP’deki parti içi ısınmanın temel sebebi. İnşallah parti içi ısınma tez zamanda biter de CHP de meydan ısınmasına başlar.

NE OLUR?

Yerel seçimlerin tabiati gereği 2014 seçimlerine göre bir mukayese yapmak lazım.

2014 seçimlerindeki oy oranlarını bir hatırlayalım:

CHP: %49.1

AK Parti: %29

MHP: %18

Siyasette 2 kere ikinin dört ettiğini kabul edersek Cumhur İttifakının oyunun % 47 olduğu görülüyor. Cumhur İttifakı’nın oyu CHP’nin 2 puan gerisinde.

2014 seçimlerine göre İYİ Parti faktörü, Cumhur İttifakının aleyhine işleyecek gibi görünüyor. Çünkü 2018 genel seçimlerinde İYİ Parti Muğla’dan 107 bin oy aldı. Bu durum MHP’nin 80 bin oyunun yarısının İYİ Parti’ye gittiğini gösterir.

Gene kabul edelim ki siyasette 2 kere 2 dört eder ve Millet İttifakı % 49.1+%16.48= % 65.58 oranında oy alırsa, maç bitmiştir.

Fakaaat…

Siyasette her zaman 2 kere 2 dört etmiyor.

CHP içi “ısınmalar”da Kocadon ve Acar faktörünün etkisi aritmetik hesabı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca Behçet Saatçi’nin “Her şey olup bitmedi” tavrı da aritmetik hesaba aksi tesir edebilir. Ayrıca İYİ Parti tabanının tavrı da belirleyici olabilir.

Kısaca Muğla Büyükşehir’de 3 ilçe başkanının tavrı ve Ak Parti’nin yarasız beresiz tutumu avantaja dönerse Büyükşehirde şansı çok artar.

Menteşe için şöyle düşünmek mümkün: Ak Parti adayı Gültekin Akça, tanınıp bilinen, 1990’lardan beri Muğla siyasetinde hep görünür durumda olan biri. Parti içinde de desteklendiği anlaşılıyor. Bunun bir rüzgâr ile avantaja dönüştürmesi mümkün mü değil mi zaman ve “ısınan meydanlar” gösterecek.

Bahattin Gümüş, Osman beyin tersine, CHP’de adı hiç tartışılmadan aday gösterilen biri. Parti içinde yara bere almadan aday olması, CHP için bir avantaj.

2019 seçim döneminde Muğla için 3 büyük ilçenin belirleyici olması tarihe geçecek.

Her ne olursa olsun, 31 Mart gününe kadar Muğla’da ve Türkiye’de barış içinde bir seçim atmosferi yaşanmasını dilerim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets