Şeyhülislam Ömer Lutfî Efendi Hayratı Çeşmenin Kitabesi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Şeyhülislam Ömer Lutfî Efendi Hayratı Çeşmenin Kitabesi

Bu haber 15 Ocak 2019 - 10:41 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Zaman zaman Muğla kitabelerinden sizleri haberdar edeceğimi duyurmuştum. Bu defa biraz ara verdim ama bu yazımla bir kitabeyi daha aktaracağım sevgili okuyucularıma. (Tamam, tamam!… Alkışa gerek yok.)

Ömer Lutfî Efendi’nin Gündoğan’daki sarnıcının kitabesinden söz etmiştim. Ne yazık ki o sarnıç 2013’te yıkılmış ve kitabesi kayıp. İyi ki vaktiyle fotoğrafını çekmişim. O kitabeyi okuyucularıma aktarmıştım. Şimdi sizlere son devir şeyhülislamlarından Ömer Lutfî el-Bodrumî’nin Milas müzesinde bulunan çeşme kitabesini anlatayım.

Mermer kitabe, Milas müzesi 1888 numaralı envanterine kayıtlı. Envantere kayıtlı ama dışarıda tabiatın insafına terk edilmiş vaziyette idi 2000’lerde.  Yağmur gelir zedeler, güneş çıkar çatlatır, soğuk vurur patlatır vaziyette idi. Keşke kapalı bir mekânda tutulsaydı. Şimdi nerede muhafaza ediliyor bilmem.

Sâye-i Abdülhamîd’de zâhir oldu âb-ı zülâl

Meşkûr olsun hem himmeti sa’yin edip …âl

 

Âb-ı pâk-i berd ile âbdestin alsın ihvân-ı dîn

Bu kazâ halkına Hak vermesin aslâ zevâl

 

Kâ’im-i makâm Ömer Lutfî el-Bodrumî

Sene 1319

Ömer Lutfî efendi, 1889-1891 yılları arasında, yani II. Abdülhamid devrinde Şeyhülislamlık yapmış bir hemşehrimizdir. Kaynaklarda Ömer Lutfî efendinin 1897 yılında vefat ettiği kayıtlıdır. Şayet bu çeşme Ömer Lutfî efendinin sağlığında yapıldıysa, Ömer Lutfî efendinin ölüm yılı kaynaklarda yanlıştır. Çünkü bu kitabeye göre çeşme Hicrî 1319, Miladî 1901-1902 yılında yapılmıştır. Yani Ömer Lutfî efendinin bilinen ölüm yılından 4-5 sene sonra yapılmıştır. Tabii bu çeşmenin Ömer Lutfî efendi öldükten sonra evlatları tarafından yaptırılmış da olabilir.

Kitabe metninin günümüz Türkçesi ile metni şu:

Bu tertemiz su Abülhamid sayesinde ortaya çıktı

Çalışmasını … edip himmeti şükre lâyık olsun

 

Soğuk ve tertemiz su ile din kardeşlerimiz abdestini alsın

Allah bu kazanın halkına asla zeval vermesin

 

Kaymakam Ömer Lutfî el- Bodrumî

 

Sene 1901-1902

Kim bilir bu kitabe Milas’ın neresinden getirildi ve getirilirken elbette hafızayı yok ettiklerini hiç akıllarına getirmedi getirenler. Bu tür eserler, yörenin hafızasıdır ve bulundukları yerlerde muhafaza edilmelidirler.

Ömer Lutfî efendinin ruhu öbür dünyada bu çeşmeden su içenler ve abdest alanların göndereceği Fatiha’yı beklerken, kitabesi, Milas Müzesinin bir köşesinde boynu bükük bir şekilde bekliyor.

Ne zamana kadar bekleyecek bu kitabe yerine konmayı?

Kıyamete kadar!…

Yapılışından 118 sene sonra, o kültür ve o yazı hafızalardan silindi ey Ömer Lutfî efendi!… Torunların bu kaybın farkında değiller ve benden başka buna hayıflanan da yok!…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets