Muğla'da 2018 Yılın EN'leri - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’da 2018 Yılın EN’leri

Bu haber 31 Aralık 2018 - 1:05 'de eklendi ve 115 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hamle‘nin güzel bir uygulaması vardı. Her sene okurların oylarıyla “Yılın EN’leri”ni belirlerdik.

Seçilenlerin, Muğla yararına başarılı çalışmalarının devamı için motivasyon olduğu gibi, o yıl ödüllendirilmemiş olanlar içinde “seneye bende alırım” umuduna yolaçan bir “teşvik” olurdu…

En son hangi yıl yapılmadı unuttum. Neden yapılmadığını unutmadım. O yıl seçim vardı. O seçimin adaylarından, aday adaylarından ödüllendirilenler olabilir ve hakedilmiş bir ödül olsa da siyasette “haksız rekabete” yol açabileceği gibi, gazetenin tarafsızlığına da gölge düşürülüp, süpekülasyon yapılabilirdi…

Tabi “Sonraki yıl neden yapılmadı?” diye de sorulabilir.

Farkında mısınız, son yılları hep seçimle geçiriyoruz. Daha geçen yıl 24 Haziran‘da iki seçim vardı.

Bilindiği gibi bu sene de Mart 2019 Yerel Seçimleri var…

xx           xx           xx

Bugünü saymazsak 3 ay sonra yerel seçim var, ama 2018 Yılının EN’lerini; yani en iyilerini ben belirliyorum! Elbette bu Hamle‘nin veya okurlarının değil, benim seçimim, benim en iyilerim olacak.

Yılın sondan bir önceki yazısı olan “Ah Benim Gadın Molam!” başlıklı yazımda olduğu gibi “Sağlık” ile başlayalım.

Bana göre; Sağlık alanında Yılın En İyileri denilince ilk aklıma geliverenler şöyle sıralandı:

Menteşe Devlet Hastanesi‘nin yeniden faaliyete geçirilmesi ile ilgili çalışmaları nedeniyle İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer

Milas‘tan 49 yaşındaki Nazife Sağlık’ın kalbinin toplar damarı içine şoklama cihazı kablosu yerleştirerek zor bir işlemi ve ameliyatı başarıyla tamamlayıp, hastayı tekrar hayata bağlayan ve böylelikle Dünya Tıp Literatürüne giren Tıp Fakültesi hocalarımız Prof. Dr. İstemihan Tengiz ve Doç. Dr. Serkan Saygı

xx           xx           xx

Yılın Vatandaşları deyince aklıma ilk gelen Ahmet Tan Karaosmanoğlu oluyor. Karaosmanoğlu Hamle okurları tarafından “Yılın vatandaşı” seçildiğinde, o yılın ödül töreninin onur konuğu Abbas Güçlü ödül törenini Milliyet Gazetesindeki köşesinde yazarken kendisinden “Vatandaş Ahmet” diye söz etmişti.

Karaosmanoğlu işlerinin yoğunluğundan eskisi kadar olmasa da vatandaşlığa devam ediyor…

Vatandaşlığa eskisi gibi devam eden ise Dalaman‘dan il genelinde sokakta yaşayan hayvanlara yetişmeye çalışan HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen‘dir diyebiliriz.

O‘na Bodrum‘dan sel felaketinin yaşandığı günlerde, “Bodrum’da kışın zorlu hava şartlarında kalacak yeri olmayan, sokakta barınmak zorunda kalan mağdur birilerini tespit ettiğinizde; lütfen arayarak haberdar edin.” diyerek sosyalmedyada telefonlarını paylaşan Azat Erol Ataş‘ı ekleyebiliriz.

xx           xx           xx

Eğer Hamle‘nin geleneksel yarışması yapılsaydı Yılın Hayırseverleri olarak ta Marmaris‘ten 89 yaşındaki hayırsever Hacı Ali Rıza Alper ile Muğla‘dan Yunus Büyükkuşoğlu seçilirdi.

Marmaris Devlet Hastanesi Acil Servisi, 89 yaşındaki hayırsever Hacı Ali Rıza Alper tarafından 500 bin lira harcanarak yenilendi. Servise hayırseverin eşi Çoban Ayşe Alper‘in adı verilirken, acil servis ayrıca yeni tanı cihazlarına ve bir de tam donnımlı ambulansa sahip oldu.

Muğla‘da hayırsever Yunus Büyükkuşoğlu ve İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya arasında Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü‘ne tahsis edilen ve Ortaköy Mahallesinde bulunan kamu arazisi üzerine yapılması planlanan 40 daireli lojmanla ilgili protokol imzalandı.

Her iki hayırsevere de yürekten teşekkür ediyoruz.

Yılın eğitim başarısı olarak aklıma gelen çok şey yok. Ancak “ODTÜ Yılın Tezi Ödülü”nün Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘ne gelmesini önemsiyorum.

Üniversitemizin Mühendislik Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Fatih Pişkin’in doktora tezi, 2017/2018 Akademik Yılı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ‘Yılın Tezi Ödülü’ne layık görüldü. Hocamızın başarılarının devamını diliyoruz. İnşallah bu ödül üniversitemizde bulaşıcı olur…

xx           xx           xx

Muğla‘da 2018‘de önemli projelere de imza atıldı.

Hollanda‘da ilköğretimde “yüzme” dersinden geçmeyenin diploma alamadığını duymuştum. 1124 km ile ülkemizin en uzun kıyısına sahip Muğla‘da neden böyle bir zorunluluk yok, neden su sporlarında şampiyonluklarımız yok diye hep düşünmüşümdür.

Şükürler olsun Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen "Yüzme Bilmeyen Kalmasın" projesine başlandı. Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu‘nda gerçekleştirilen törende konuşan Muğla Valisi Esengül Civelek, “Çocuklarımızın spor yapması sağlıklı yaşamları için çok önemli. Spor yapmak sizleri sadece sağlıklı kılmaz aynı zamanda sizlerin sosyal, yönden psikolojik yönden de gelişiminize katkı sağlar.” dedi.

Umarız bu proje ile Muğla’da yüzmeyen kalmaz ve şampiyonlarımız da olur.

Köyceğiz‘de bir süre “misafir” olduğum ve şehir içinde kalan 50 yıllık A Tipi Cezaevi, Belediye Başkanı Kamil Ceylan‘ın önerisiyle Gençlik Merkezi haline getirilmesi çalışmaları başladı.

Yine Başkan Ceylan‘ın dönemin Kaymakamı Gürkan Demirkale ile “Sakin Şehir” girişimleri sonuç verdi. Önümüzdeki Mart ayında Köyceğiz de ilimizin ilk sakin şehri ilan edilecek.

Oylama yapılsaydı bunlarda Yılın Projeleri olurdu… Emeği geçenleri kutluyoruz.

xx           xx           xx

Aslında 2018‘in önemli projelerinden biri de Ortaca‘dan çıktı. Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik‘in uygulamaya koyduğu “Hijyen Ortaca” projesi umarım bütün ilçelerimize örnek olur.

Hijyen Ortaca” projesi kapsamında, ilk etapta yapılan denetim ve eğitimlerde belirlenen şartları yerine getiren üç işletmeye “Hijyen Belgesi ve Hijyen Bayrağı” verildi.

Bu önemli projeler yanında 2018 de çok önemli turizm aktiviteleri de oldu. YDA Dalaman Havalimanı Yönetim Kurulu üyesi Hamdi Güvenç bütün yılların “Turizmcisi” ilan edilirken, Dünya Ralli Şampiyonası‘nın (WRC) Türkiye Rallisi adı altında 10. Ayağın Marmaris‘te gerçekleştirilmesini sağlayan TOSFED Başkanı Sekan Yazıcı‘yı ve ev sahipliği yapan Marmaris Belediyesi‘ne teşekkür borçluyuz.

Bir de Kazakistan ve Hindistan’da Türkiye Turizm Elçisi gibi hareket edip Muğla’yı tanıtan DOKTOB Temsilcisi Fulya Okutur’a…

Ayrıca Kiteboard Dünya Şampiyonası‘nın Türkiye ayağının da Akyaka‘da gerçekleştirilmesini sağlayan Kültür Turizm Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığı ile Muğla Valiliği yanında Türkiye Yelken Federasyonu‘na da teşekkür ediyoruz.

Bunlarda Yılın Turizm Aktiviteleri. Bu aktivitelere Marmaris Belediyesi’nin bir aydır yapmakta olduğu “Yeni Yıl Festivali”ni ekleyebiliriz. Bence seneye bu festival bir çekim merkezi olabilir…

xx           xx           xx

Muğla‘da 2018‘de başarılarıyla alkışlanacak kültür sanat ve ekonomi yaşamı ile sosyal yaşamın başarılı isimlerini de alkışlamalıyız. Muğla Emniyet Müdürlüğü‘nün Toplum Destekli Polislerinden oluşan Tiyatro Topluluğu ile o alkışlanacak isimlerin başında Muğla‘yı güvenli bir yer yapan her türlü terör ve suç örgütü ile mücadelede başarının orkestra şefleri Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz ve İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya geliyor.

Ardından Stratonikeia antik kenti ve oradaki 4 uygarlığı ortaya çıkarma çalılşması yanında, başta Osmanlı‘dan kalma Şaban Ağa Camii ile Selçuklu‘dan kalma hamamı ve sivil mimarlık örneği yapıları restore ettiren Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ile 11 yıl süren mücadele sonunda “Muğla Çam Balı”nın coğrafi işaret tescilini yaptıran aynı zamanda Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı olan Muğla Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin‘e de teşekkür borçluyuz.

Muğla’da turizmden sonra balıkçılığı ve mermerciliği önde gelen sektörler haline getirenler adına Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan ve Kılıç Holding Başkanı Orhan Kılıç’ı da kutluyorum. Her iki isme ayrıca Muğla eğitimine ve istihdamına katkıları için teşekkür ediyorum.

xx           xx           xx

Siyaset Alanı’nda Muğla‘da 2018 için bir başarıdan söz etmek mümkün değil… Yerel seçimlere giderken, adeta partilerin aday belirlemelerine veya belirleyememelerine damga vuran Turquaz Kıyılarının başkanları CHP’li Mehmet Kocadon ve Ali Acar ile İYİ Partili Behçet Saatcı‘yı yılın başarılı siyasetçileri olarak gösterilebilir.

Bir de seneler sonra Muğla‘yı kadın milletvekilina sahip iller arasına katan AK Partili Milletvekili Yelda Erol Gökcan yılın başarılı siyasetçisi ilan edilebilir.

Bunlar benim 2018’de başarılı bulduğum Muğlalılar… Sizlerin takdiri farklı olabilir. Hepsini bu köşenin okurları adına kutluyor, yeni yılda daha başarılı ve yaşanılır bir Muğla için iyi ve temiz bir yıl diliyorum…

—————————————-                                                                                               —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Ve her şey bittiğinde, hatırlaya-cağımız şey; düşmanları-mızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.. (Aliya İzzet Begovic)

ÇİVİ

Meteoroloji diyor ki; Bu yıl da Yılbaşı soğuk geçecekmiş… Arkadaşım da “Ulan sanki arada bir Ağustos’a denk geliyor da…” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets