Muğla'nın Geldiği Hallere Bak! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’nın Geldiği Hallere Bak!

Bu haber 10 Aralık 2018 - 0:33 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta sonunda “Pazartesi yazısı” yazmak zordur. Öyle yazmalısınız ki, yazdığınız bayatlamamalı, komik duruma düşmemelisiniz… O nedenle “Pazartesi” yazılarım, ne zaman yazılsa “aktüel”liğinden bir şey kaybetmeyen yazılar olmuştur. Kadim Muğla‘nın anlatıldığı “Gadın Molam” kitabım da o pazartesi yazılarımdan çıkmıştır.

Yine bir pazartesi yazısı yazıyorum ve kaygılıyım. Çünkü Cuma aakşamı kaleme aldığım bu yazıma göre, 2 günde çok şey değişmiş olabilir.

Neler olabilir?

CHP&İYİ Parti ittifak görüşmelerine Muğla‘da katılmış ve ittifağın Bodrum ve Fethiye adayları belirlenmiş olabilir. Tam tersi olmuş ve CHP‘de bilinen “Osman Gürün ekibi”nin tamamının adaylıkları kesinleşmiş; İYİ Parti de Muğla’nın her yerinde aday çıkarmaya başlamış olabilir.

Bunun yanında AK Parti&MHP ittifağı çerçevesinde MHP‘nin göstereceği aday Mehmet Kocadon veya İskender Gencer olmuş olabilir…

xx           xx           xx

Olasılık çok… İki günde bunlar olmuş olabileceği gibi hiç biri olmamış da olabilir.

Muğla hafta sonunu Osman Gürün’ün adaylığını ve AK Parti’nin Muğla’da MHP adayını destekleyeceği gelişmesini hazmetmek ile geçirdi, demek te mümkün.

Her iki kesim için de, özellikle CHP‘liler ve CHP’ye oy verenler için o “hazmın” gerçekleşmesine kolay kolay 2 günün yetebileceğini söylemek de mümkün görünmüyor…

Bodrum‘dan Mustafa Gündoğ‘un (üzerini tıklayın)  https://bodrumhaber.com/blog/2018/12/07/haramilerin-saltanati/?fbclid=IwAR3yTommrMj1fnt2Eh0vuDLZ8yLDjwbj6gBf7qPWU_sR6aRdU2rvXo21WjM yazısını okumanızı tavsiye ederim.

GündoğGeçmiş olsun Muğla, Bodrum, Milas, Yatağan, Kavaklıdere, Menteşe, Ula, Marmaris, Datça, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Fethiye, Seydikemer. Geçmiş olsun CHP’nin üyeleri, CHP’ye oy veren seçmenler.

Ve Hayırlı Olsun… Osman Gürün, Mürsel Alban, Süleyman Girgin, Suat Özcan, Burak Erbay, İl başkanı Adem Zeybekoğlu ve 12 imza veren ilçe başkanları (İl Kongresinde Mürsel Alban’ı seçtirmek için deklarasyon yayınlayanlar.)

Amaç, ne demokrasi, ne parti, nede Muğla. Mesele ben ne olacağım meselesidir. Sen, ben, bizim oğlan arasında geçen, kısır süreçler. Ne memlekete faydası var, ne demokrasiye…” demiş.

xx           xx           xx

Yazısında Bodrum ve Muğla‘da “bağımsız” bir adayın bütün partilerden oy devşirebileceğine de işaret eden Mustafa Gündoğ özetle şu ifadelerde bulunmuş:

Kim ödeyecek seçim sonuçlarının faturasını? … Görünen şu ki aday belirleme yol ve yöntemleri iflas etmiş, seçim kazanılıp ‘Halkçı Belediyecilik’, ‘Derman Belediyecilik’ politika uygulamalarından vazgeçilmiş. Kim ne kadar parti içinde güçlüyse o kazanmıştır. .. Güçlü olmak, seçimi kazandırmaz. Kazandırsa da, Halkı memnun edeceği anlamına gelmez. Muğla, kayıp bir vaka olarak tarihte yerini alacaktır. …

Ne Gürün, ne Kocadon ne de diğer aday adayları, Muğla hiçbirisine mahkum değildi. Velhasıl en olmayacak kişiye ‘Şehrin emaneti’ yada ‘şehrin emin adamı’ olarak gösteren CHP’nin yetkilileri, Muğla’da yaşanacak her türlü olumsuzluğun suç ortağıdır. Özellikle Muğla Milletvekilleri ve İl Başkanı.

xx           xx           xx

Peki şimdi ne olacak veya iki günde ne olmuş olabilir?

CHP yüzyüze geldiği “tehlikeyi” daha fazla görmezden gelmeyip, Mehmet Kocadon‘u Bodrum‘a, Ali Acar‘ı Marmaris‘e, Hasan Karaçelik‘i Ortaca‘ya, Alim Karaca‘yı Fethiye‘ye atayabilir.

Genel Müdürün partisinde bunlar mümkün…

Nasıl olsa bu isimler “git” deyince giden, “gel” deyince gelen memurlar ya…

Burada “Bu saatten sonra Bodrum, Kocadon’u kabul eder mi?” sorusu önemli.

Bilemiyorum, ama bu saatten sonra her halukarda Bodrum‘u Mehmet Tosun alır!

Bunun yanında CHP ile ittifak yapılır, Osman Gürün’ün Büyükşehir adaylığında; Bodrum‘da Mehmet Tosun, Fethiye‘de Behçet Saatcı.. açıklanmış olan Milas, Datça, Menteşe, Kavaklıdere, Dalaman, Ula yanında Marmaris‘te Mehmet Baysal, Ortaca‘da Mehmet Sertkaya, Köyceğiz‘de Salih Erbay, Seydikemer‘de Alim Karaca, Yatağan‘da Haşmet Işık veya Başkan Gürün‘e yakın başka bir isim aday ilan edilebilir…

Bu tabloda Tosun ve Saatcı‘nın başkanlıkları garanti olur da gerisi ne olur, bunu CHP Genel Merkezi bile kendine itiraf edemiyor olabilir.

Bir başka deyişle Muğla’da CHP seçmeninin “Osman Gürün’ün beka sorununun” CHP’nin ve Muğla’nın beka sorunu olmadığının farkında olduğunu, CHP Genel Merkezi farkında olmayabilir…

xx           xx           xx

Tosun ve Saatcı‘nın ilçelerinde CHP‘den aday oldukları ittifakta AK Parti‘nin şansı yükselir. AK Parti, MHP‘nin çıkaracağı uygun isimle Büyükşehir ile birlikte Kavaklıdere, Seydikemer yanında Köyceğiz, Milas, Yatağan, Ula, Ortaca ve Dalaman‘da iddialı olabilir.

Bunu bir başka yazımda rakamlarla da anlatırız.

Olaya CHP cephesinden bakmaya devam edersek; bir de şu ihtimal var; CHP&İYİ Parti ittifakı sona ererse veya o ittifakta Muğla‘nın yer almaması halinde o ünlü “kartlar yeniden karılır” sözü gerçekleşir.

Yani CHP Muğla’da Mehmet Kocadon’u, Ali Acar’ı, Hasan Karaçelik’i, Haşmet Işık’ı gözden çıkarıp sahaya şu terkiple çıkabilir;

Osman Gürün (Büyükşehir), Mustafa Saruhan (Bodrum), Muhammat Tokat (Milas), Mesut Günay (Yatağan), Kenan Ay (Kavaklıdere), Bahattin Gümüş (Menteşe), Ümit Karaaslan (Ula), Mehmet Sertkaya (Ortaca), Mehmet Baysal (Marmaris), Gürsel Uçar (Datça), Salih Erbay (Köyceğiz), Muhammet Şaşmaz (Dalaman), Alim Karaca (Fethiye), Çağdaş Recep Adıgüzel (Seydikemer)

Hal böyle olursa İYİ Parti terkibi de şöyle gerçekleşebilir:

Mehmet Kocadon‘un Büyükşehir adaylığında Mehmet Tosun (Bodrum), Hasan Karaçelik (Ortaca), Ali Acar (Marmaris), Behçet Saatcı (Fethiye)…

Eksik ilçelere bakmayın. Bu terkip kazanır. En kötü ihtimalle 300 Spartalı gibi savaşır…

xx           xx           xx

Elbette Muğla‘da başka partiler de var. AK Parti ve MHP…

Geçen iki günde ittifak bozulmamıştır.

Ancak AK Parti‘de adayın MHP tarafından belirlenmesine “yüksek sesle” olmasa da tepkiler var.

MHP‘de Hacı Çelik‘in adı geçiyor, ama MHP İl Başkanı Mehmet KorkmazMHP dışından biri de olabilir” demişti. Bu kişi AK Parti‘nin yoldan çevirdiği İl sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer olursa AK Parti‘deki tepkiler kalkacaktır.

Kaldı ki AK Parti çevrelerinde Dr. İskender Gencer‘in adının hala Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın önünde olduğu konuşuluyor. MHP Genel Merkezi‘nde ise Dr. İskender Gencer ile birlikte Mehmet Kocadon‘un adının geçtiği de ifade ediliyor.

Yani İYİ Parti‘nin Muğla‘da kendi adına adaylar çıkarmaması halinde, Mehmet Kocadon AK Parti‘nin desteklediği MHP adayı olarak Osman Gürün‘ün karşısına çıkabilir.

Artık pek ihtimal veren yok, ama Muğla’da iki doktor; Osman Gürün, İskender Gencer karşı karşıya bir seçim de yaşanabilir…

xx           xx           xx

Ben size “Yok artık..” dedirtecek bir ihtimal daha söyleyeyim mi?

AK Parti&MHP ittifakı Dr. İskender Gencer ve Mehmet Kocadon’un yanısıra bir başka ciddi aday çıkaramazsa;

CHP Adayı Osman Gürün Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanır.

Buna karşılık, Muhammet Tokat ile Milas, Salih Erbay ile Köyceğiz, Ümit Karaaslan ile Ula, Mustafa Saruhan ile Bodrum ve kiminle olursa olsun Yatağan kaybedilir ve Başkan Gürün Büyükşehir‘de beklemediği bir muhalefet ile karşı karşıya kalır…

Neden olmasın?

Ve bir haber;

CHP Muğla İl Yönetim Kurulu Üyesi Tufan Erkan Yakar, hafta sonunda yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti. İstifasını sosyal medyada duyuran Yakar, özetle; “Bizleri Hak Hukuk Adalet diye yollara dökenlerin, tabanın ve halkın tepki duyduğu bir kişiyi adeta bizlere baskıyla ve zorla dayattığı bir ortamda bu haksızlığa hukuksuzluğa ve de adaletsizliğe önce kendi evimizden başlayarak itiraz ediyorum!”dedi…

—————————————-                                                                                             —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: “Söylesene Reis! Gemiler batınca, denizin canı acır mı?” (Adem Ülker)

ÇİVİ

Erdem Yeter, “CHP’nin Osman Gürün’ü aday yapması ile Şenol Güneş’in Necip ve Pektemek’i oynatması aynı gereksizliktir” dedi. Futboldan anlamasam da;

Ben Bi Gülmek Aldı: )))))

——————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets