Üniversite ve Sıtkı Koçman - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Üniversite ve Sıtkı Koçman

Bu haber 23 Ekim 2018 - 0:20 'de eklendi ve 95 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

Rahmetli Sıtkı Koçman, üniversitemize geldiğinde kurucu rektörümüz Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı’nın rektör yardımcısıydım.

1999 Haziran başlarıydı…

Öğleden sonra Sıtkı Koçman’ın yardım için üniversiteye geleceğini biliyorduk.

Sıtkı Koçman yanında birkaç adamıyla rektörlüğe geldi. Şu anda hatırladığım kadarıyla yanında Ziya Özkan, Alaattin Arpat ve Mustafa Koyuncu vardı.

Sıtkı Koçman, TÜSİAD başkanlığı da yapan oğlu Ali Koçman Mart 1999’da vefat edince kendini hayır-hasenat işlerine vakfetmeye karar verir. Bir ara bazı vakıflar, Sıtkı Koçman’ın yardım fikrini kendi vakıflarına kanalize etmek için teşebbüste bulunurlar. O günlerde eski personelinden Alaattin Arpat devreye girer ve vaktiyle madencilik yaptığı Muğla’da hayır-hasenat yapmasını tavsiye eder. Aracı olarak Koçman’ın üniversiteye destek vermesi için rektörle görüşme sağlar.

İşte ilk geliş gerçekleşmiş; anlaşmaya varılmış ve Sıtkı Koçman, “Üniversitenin kalitesini arttırmak üzere, profesörler evi (lojman) ve yabancı diller yüksek okulu ile kız yurdu yaptırmak istiyorum” der. Derhal harekete geçilir ve kız yurdunun yapılacağı yere Ziya Özkan ile beraber keşfe gidilir. (O keşif gezisinin fotoğraflarını çektirmiştim; aranırsa arşivde bulunur.) 18 Haziran gibi ilk kazma vurulur ve kız yurdu inşaatına başlanır. Bir yandan da Yabancı Diller Yüksek Okulu için girişimlerde bulunulur. O ara Koçman’ın sık sık geliş gidişleri başlamış ve sohbetlerde kurucu rektörümüz Prof. Dr. E. Ruhi Fığlalı, üniversitenin ihtiyaçlarını gerçekçi bir dille ifade etmiştir.

Uzatmayalım, Sıtkı Koçman, kız yurdu, lojman ve Yabancı Diller Yüksek Okulu diye başladığı hayır-hasenat işlerine diğer okulları da eklemiş, 2003 yılına kadar merkezde ve Ula, Fethiye ve Milas’taki okullar olmak üzere pek çok bina ve yemekhane yaptırmıştır.

Öğrenci Sarayı’nın açılış töreninde Sıtkı Koçman kısa bir konuşma yaparken (Zaten uzun konuşmazdı rahmetli) yarım kalmış Fen-Edebiyat Fakültelerinin binasını işaret ederek “Bu binaları da tamamlayalım.” dedi ve kısa zamanda bina tamamlandı.

Akılcı ve ileri görüşlü bir yatırımcı olduğu için “Bu binalarda elektrik kesilirse, laboratuvarlar durur, öğrenciler karanlıkta kalır.” diyerek yeteri kadar jeneratör de aldı. Şimdi kampüste hiç elektrik kesilmiyor.

KOÇMAN VE FIĞLALI HEYKELİ

Sıtkı Koçman, üniversitemize adım attığı andan beri sürekli fotoğraf çektirdim ve 2002 yılı bahar aylarında, Sıtkı Koçman ve kurucu rektörümüz Prof. Dr. E. Ruhi Fığlalı’nın heykelini yaptırmaya karar verdim. İnsanların kadr ü kıymeti sağlıklarında bilinmeliydi. Heykeltıraş Ender Güzey’e ulaştım ve konuyu kendisine açtım. Fotoğraflardan çalışarak bir heykel yapabileceğini söyledi. Rahmetli Muzaffer Ceylan da finanse edeceğini söyleyince heykeli yaptırdık ve 10 Ekim 2003 günü heykel dikildi. (Ne yazık ki, heykelin açılma törenine ben davetli değildim.)

PAŞA YAYLASI ÜZÜMÜ SEVGİSİ

Rahmetli Sıtkı Koçman, yıllarca bu yörede çalıştığı için yörenin pek çok özelliğini biliyordu. Bunlardan biri de Aydın’ın “Paşa yaylası üzümü” idi. Rahmetli ölünceye kadar bu üzümden yedi. Mustafa Koyuncu, son zamanlarına kadar Paşa yaylası üzümünü kargo ile gönderdi.

İLK DEFA ÖĞRENCİLER DE ANDI

Geçen hafta üniversitede Sıtkı Koçman anıldı. İlk gün protokol konuşmaları yapıldı ve “Sarı ceketli Mühendis” belgeseli gösterildi. Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Doç. Dr. Filiz Tan’ın hazırladığı belgesel harika bir eser.

Anmanın ikinci gününde Metinbilim Topluluğu öğrenci gözüyle Sıtkı Koçman’ı değerlendirdi. H. İbrahim Aykut, Cansel Çeşme, Kübra Kuru ve Gözde Turan, Sıtkı Koçman’ı değişik yönleriyle ele aldılar. Öğrenciler, arkadaşlarının Sıtkı Koçman hakkında neler bildikleri konusunda röportaj yapmak istediklerinde, maalesef öğrencilerin Koçman hakkında hiçbir şey bilmediğini gördüklerini söylediler. Demek ki üniversite olarak Sıtkı Koçman’ı öğrencilerimize öğretememişiz. Üniversitemizin yeni yönetimi, bu eksikliği görüp gidermeye niyetli. İnşallah başarılı olurlar.

Vefatının 13. Yılında Sıtkı Koçman’ı rahmetle anıyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets