“Belediye'nin Su Vurgununa Soruşturma” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Belediye’nin Su Vurgununa Soruşturma”

Bu haber 15 Ekim 2018 - 1:34 'de eklendi ve 102 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kenan Gürbüz arkadaşımız neredeyse ayda bir “özel haberi” ile gündem yaratmaya devam ediyor. Geçen hafta “CHP’li Belediye’nin Su Vurgununa Soruşturma” başlığı ile temsilcisi olduğu Sabah Gazetesi‘nde, şu spota yer verdi:

CHP’li Muğla Belediyesi’nin maden ocağı, kireç fabrikası ve beton santralinden oluşan bir tesise bedelsiz su verdiği belirlendi. Savcılık İçişleri Bakanlığı’nın izniyle, 6 yönetici hakkında soruşturma açtı.

Bunu biz de biliyorduk. Muğla Kireç Sanayi A.Ş. Tesislerine o su Osman Gürün‘ün Muğla Belediye Başkanlığı‘ndan beri verilir. Sanıyorum suyun verildiği kuyu da Kötekli‘ye giderken Uğur Mumcu Bulvarı‘nın sağındadır.

Ben Belediyenin su verip, karşılığında mıcır, kireç filan aldığını sanıyordum.

Değilmiş…

Habere göre, su “karşılıksız” veriliyormuş ve bu güne kadar 30 milyon TL kamu zararına yol açılmış!

xx           xx           xx

Bu kaçıncı soruşturma oldu, bende unuttum.

Sokaktaki vatandaşların bir kısmı “Bodrum Belediye Başkanı yıkım kararını geç uyguladı diye hak mahrumiyeti cezası ile karşılaşırken, Muğla Belediyesi ile ilgili dünya kadar soruşturma açıldı, bir tek açığa alınan yok..” diye tepki gösteriyor.

Bir kısmı da açılan soruşturmaları “kasıtlı” buluyor. AK Parti‘nin yerel seçim yaklaşırken, Osman Gürün‘ü yıpratmak için bu soruşturmaları açtırdığını ve ortada hiç bir usulsüzlük, yolsuzluk olmadığı halde, algı operasyonu yapılmak istendiğini düşünüyor.

Kim haklı bilmiyoruz…

Bildiğimiz Muğla Belediyesi ile ilgili dosyaların artmaya başladığı…

Ancak ben AK Parti‘nin Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı Osman Gürün ile “özel” olarak uğraştığını, bu soruşturmaları açtırdığını sanmıyorum…

AK Parti Muğla’da daha Ahmet Tan Karaosmanoğlu’na; “Vatandaş ahmet”e yetişebilmiş değil”

xx           xx           xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin Uğur Mumcu Bulvarı‘nda eski Bölge Trafik Müdürlüğü yanında inşaatına başlanan “Bölge Fuarı”nı biliyor olmalısınız.

Fuarın yapılmakta olduğu alan Soğanlar ailesi‘ne ait. Arazinin satın alınmasına ailenin rızası olmamış. Arazinin Belediye tarafından satın alınması ile ilgili yürütmenin durdurulması talebiyle İdare Mahkemesi‘nde dava açıldı. Mahkeme sözkonusu işlemin yürütmesini durdurdu.

Aile müze inşaatının durdurulması için de dava açmaya hazırlanırken, Belediye idaresi konuyu 11 Ekim 2018 tarihli Büyükşehir Meclis toplantısına gündemin 5. Maddesi ile taşıdı.

Bu madde kabul edilirse, Meclis Üyeleri belediyenin daha önce satın almış olduğu arazinin satın alınması için karar alacaklar. Yani satın alınmış arazinin satın alma kararını yeni alacaklar.

Böyle bir karar alınırsa meclis üyelerinin suç işlemiş olacakları da yorumlanıyor!

11 Ekim 2018 tarihli Meclis toplantısında konu Komisyona havale edilmiş. Muhtemelen bundan sonraki ilk mecliste satın alma kararı çıkacaktır, ama AK Parti Gurubu‘nun ve meclis üyelerinin konudan haberi yok!

xx           xx           xx

Geçtiğimiz günlerde üniversite yerleşkesindeki AKM‘de yapılan AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı‘nda İl Başkanı Kadem Mete, Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin Ortaca ve Dalaman‘da yaptığı asfalt işini sorgulamış ve meclis üyelerine “Ben size rakamlar sunacağım, Meclis üyelerimin iyi dinlemelerini ve ilk mecliste soru önergesi vermelerini istiyorum…” diye seslenip şöyle demişti:

21.09.2016 tarihinde Dalaman’da ihaleye çıkılmış… Bin 560 metre boyunda 15 metre genişliğinde asfalt yol. Bitirilme süresi 7.5 ay… Bedeli 8 milyon TL… Yani 23 bin 400 m2’lik bir yol. M2 fiyatı 341 bin TL. Hemen arkasından 11’nci ayın 7’sinde Ortaca’da bir ihaleye çıkılıyor. O da 57 bin 200 m2. Bedeli 6 milyon lira. M2 104 bin TL. Dalaman’da 341 bin lira, Ortaca’da 104 bin lira… Dalaman’daki 9’ncu ayda, Ortaca’daki 11’nci ayda ihale edilmiş. 3.5 kat fiyat farkı var. Biri 7.5 ay, diğeri 8 ay, o ayrı bir şey…

Ardından da “Sormak lazım; iki ay sonra asfaltın m2 sinde bir indirim mi oldu, yoksa bilmediğimiz başka bir şey mi var?” diye devam etmişti…

Gereğini AK Parti Milas Belediye Meclis Üyesi Hürol Önder yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından yanıtlanmak üzere yazılı soru önergesi verdi.

Hani yanıt nerede?

Oysa doğrudan Savcılığa suç duyurusunda bulunulacak bir konu…

Soru önergesi ile geçiştirildi…

xx           xx           xx

Bu arada Evsel Atık İhaleleri ile ilgili dava ve Eski Garaj Alanı‘nda lüks konutlar üretilmesi için yapılmış ihale ile ilgili olarak da müteahhit tarafından açılmış davalar devam ediyor olmalı…

Büyükşehir Belediyesi‘nin “Kent Kart Uygulaması” ve “Katı Atık Bertaraf Tesis İhaleleri” ile ilgili de soruşturma izni verilmişti.

İçişleri Bakanlığı sanıyorum en son Bodrum şoför esnafının şikayeti üzerine müfettiş göndermiş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Büyükşehir Belediyesi UKOME Başkanı Hamdi Alper Kolukısa hakkında bir ön inceleme yapılmış. Bunun sonunda “İdari yargı kararının yönetim tarafından kasten uygulanmadığı.” gerekçesiyle Süleyman Soylu imzalı soruşturma izni verilmişti.

Ne oldu bu soruşturmalara?

Siz hiç bu konularda ve başka konularda AK Parti Muğla teşkilatlarından bir açıklama, belediye icraatları ile ilgili bir eleştiri duydunuz mu?

Ne eski Garaj Alanı’ndaki uygulama ne de Menteşe Otogar inşaatı ile ilgili tık dediler mi?

xx           xx           xx

Neymiş efendim, soruşturmalar “kasıtlı” imiş; AK Parti yerel seçim yaklaşırken, Osman Gürün‘ü yıpratmak için bu soruşturmaları açtırıyormuş…

Geçin bunları…

Kenan Gürbüz olmasa Muğla Büyükşehir Belediyesi ile ilgili haber yapan bile yok bu şehirde..

Biz olmasak Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını sorgulayan yok.

Geçen gün bir arkadaşımız, “Senin bu yazılarından sadece Muğla Büyükşehir Belediyesi ve CHP İl Yönetimi değil, AK Parti Muğla İl Yönetimi de rahatsız oluyor olmalı. Herkes kardeş kardeş geçinip gidiyor, tekere neden çomak sokuyorsun?” dedi.

Hep beraber gülüştük…

Doğrusu bu durum artık beni de rahatsız etmiyor değil…

Bizim yazdıklarımızın muhatapları etraflarına, taraftarlarına muhtemelen şöyle diyorlardır:

Özcan işte, ne derdi varsa ondan başka yazan mı var? AK Parti yöneticileri bile şikayet etmiyorlar. Şimdi bir de Kenan Gürbüz çıktı. Büyütülecek bir durum yok. Kimsenin de etkilendiği söylenemez. İşinize bakın.

Evet işinize bakın…

Nasıl olsa iki gazeteciden ve bir de Ahmet Tan Karaosmanoğlu’ndan başka muhalefet yok!

xx           xx           xx

Bazen kendi kendime kızıyorum, “Sana ne?” diyorum.

Başkalarının da “sana ne?” diye kızdıklarının farkındayım…

Onlara da üzülüyorum. Sonra da kalkıp, karşılaştıkları olumsuzluklarda “Biz bu hale nesıl geldik?” diye dertleniyorlar.

Bana ne?”, “Sana ne?” dediğinizden beri biz bu haldeyiz…

Neyse biraz da dertleşir gibi olduk.

Oysa bu gün Kenan Gürbüz‘ün haberini paylaşacaktık sizinle.

Ki bir soruşturma izni de Marmaris Şoför esnafından geliyor galiba… Onu da yazarız, ama biz yarın Muğla Kireç Sanayi A.Ş.‘ye “karşılıksız” su verildiği önesürülen haberi ele alalım…

—————————————-                                                                                              —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Gözlerini kaçırarak “Seni hiç sevmiyorum” demekle gözlerinin içine bakarak “Seni çok seviyorum” demek aynı şeylerdir. [Aragon]

ÇİVİ

Cuma akşamı bazı kanallar “Türkiye Rahip Brunson’u sınır dışı etti” diye alt yazı geçmiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

———————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets