Akyaka Gönüllüleri uyardı: “Kadın Azmağı hoyratça kullanılıyor” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Akyaka Gönüllüleri uyardı: “Kadın Azmağı hoyratça kullanılıyor”

Bu haber 03 Ekim 2018 - 23:52 'de eklendi ve 104 views kez görüntülendi.

Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka Mahallesi’nde bulunan ‘Kadın Azmağı’nın gerektiği gibi korunmadığına dikkati çeken Akyaka Gönüllüleri hazırladıkları mektubu, ‘Kadın Azmağı Koruma Kurulu’na gönderdi. Akyaka Gönüllüleri adına konuşan Ayten Timuroğlu, ‘Kadın Azmağı Koruma Kurulu’nun görevini yerine getirmediğini belirterek, “Ne yazık ki Akyaka’da bulunan kadın Azmağı’ hoyratça kullanılıyor. Hazırladığımız mektupla kurulun görevlerini hatırlatmak istedik. Sonuç alana kadar bu mektupları aralarında Muğla Valiliği’nden, Çevre Şehircilik Bakanlığı’na kadar bulunan üyelere her ay göndermeye devam edeceğiz” dedi.

Kadir Tamer

Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka Mahallesi’nde bulunan ‘Kadın Azmağı’nın gerektiği gibi korunmadığına dikkati çeken Akyaka Gönüllüleri hazırladıkları mektubu, ‘Kadın Azmağı Koruma Kurulu’na gönderdi.

Akyaka Gönüllüleri tarafından gönderilen mektupta ‘Kadın Azmağı’nın korunması için alınan kararlar ve bu kararlara ne şekilde uyulmadığı kurul üyelerine madde madde anlatıldı.

Akyaka Gönüllüleri adına konuşan Ayten Timuroğlu, ‘Kadın Azmağı Koruma Kurulu’nun,

Muğla Valiliği, Ula Kaymakamlığı, Ula Belediye Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

Marmaris Liman Başkanlığı, SS Akyaka Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ve

SS. Gökova Azmak Turizm ve Yolcu Taşıma Hizmetleri Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nden oluştuğunu belirterek, kurulun görevini yerine getirmediğini söyledi.

Kurulun görevlerini hatırlatmak ve sonuç alana kadar her ay bu mektupları göndermeye devam edeceklerini kaydeden Timuroğlu, “2872 Sayılı Çevre Kanunu ile 644 ve 383 sayılı KHK’nın 10-a maddesi ile Akyaka Kadın Azmağı ve çevresinin koruma-kullanım usul ve esasları belirlenmiş, yayımlanan genelge ile ‘Akyaka Kadın Azmağı Koruma Kurulu’ oluşturulmuştur. Hazırladığımız mektuplar ile bu kurulu ilgilendiren hususları hatırlatmak istedik. Bizler Akyaka’da yaşayan, ya da yılın yarısını bu güzel beldede geçiren aileleriz. Akyaka’mıza değer katan, bir sembol ve benzersiz bir güzellik olan Kadın Azmağı’ ile ilgili tespitlerimizi mektubumuzda dile getirdik. İlgili kanunla belirlenen ve genelge ile duyurulan maddelerden uygulanmadığını düşündüğümüz hususlara mektubumuzda yer verdik” dedi.

Ayten Timuroğlu açıklamasına şöyle devam etti:

Özellikle bayramlarda, azmakta yüzen, içinde masa kurup piknik yapan, kıyısında mangal yakan ve battaniyeleri ile geceyi geçiren yüzlerce insanlar tarafından Kadın Azmağı çok hor kullanıldı, bitkilere çok zarar verildi. Alınan kararlar arasında azmağa ve kıyılarına kazı, dolgu vs. yapılarak özelliklerini tahrip edecek herhangi bir müdahalede bulunulamaz denilmektedir. Ancak geçmiş yıllarda Muğla’da bulunan sivil toplum örgütleri tarafından hazırlanan raporlar bu kurumlara sunuldu. Bu raporları incelemek ve eski ile yeni fotoğrafları karşılaştırarak son durumu tespit etmek için yeterli olacaktır. Kadın Azmağı’na katı ve sıvı atıkların atılması yasaktır. Bu konuda ciddi kaygılarımız vardır. Piknikçilerin ve yüzenlerin yarattığı kirliliğin yanı sıra iş yerleri konusunda da önlem alınmalıdır. Yasakları gösteren tabelaların yaptırım gücü yoktur. Kadın Azmağı’nda bulunan teknelerin yolcu kapasitesi 12’dir. Gezi teknelerinin motor egzozlarının suya verilmesi yasaktır,

susturucu takılması ve egzoz emisyon ölçümü yapılması gerekmektedir. Ancak bu maddelere uyulmadığı görülmektedir. Kurulun görevleri arasında azmak ve çevrenin kirlenmesini, tabiatın bozulmasını önlemek amacıyla kararlar alması, eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapması yer alıyor. Akyaka Kadın Azmağı Kurulu’nun görevini yaptığına dair ciddi kaygılarımız vardır. Sonuç olarak Kadın Azmağı doğanın Akyaka’ya bir armağanıdır, bir mucizesidir. Kadın Azmağı Akyaka’nın geleceğidir. Gelecek nesillerin de bu güzelliği yaşaması gerektiğine inanıyoruz.

Yansıtmaya çalıştığımız olumsuzlukların giderilmesinin kurul üyelerinin sorumluluğunda olduğunu düşünüyoruz. Bizler kurul üyelerinden gelecek birlikte çalışma taleplerine severek katkı vermeye hazırız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets