Evinin bahçesinde gergedan böceği buldu - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Evinin bahçesinde gergedan böceği buldu

Bu haber 27 Haziran 2018 - 0:56 'de eklendi ve 57 views kez görüntülendi.

Muğla’nın Menteşe İlçesi Karamehmet Mahallesinde yaşayan Fatih Ermiş evinin bahçesinde dünyanın en güçlü böceği olarak bilinen ve nadir bir tür olan erkek gergedan böceği (oryctes nasicornis) buldu.

Muhittin Direk

Muğla’nın Menteşe İlçesi Karamehmet Mahallesinde yaşayan Fatih Ermiş evinin bahçesinde dünyanın en güçlü böceği olarak bilinen ve nadir bir tür olan erkek gergedan böceği (oryctes nasicornis) buldu.

Karamehmet Mahallesi’nde yaşayan Fatih Ermiş, evinin bahçesinde farklı bir böcekle karşılaştı. Bahçede ki böceği yakalayarak bir kavanoza koydu. Ermiş yaptığı araştırma sonucunda bahçesinde bulduğu böceğin dünyanın en güçlü böceği olarak bilinen ve nadir bir tür olan erkek ‘Gergedan Böceği’ olduğunu öğrendi. Gergedan Böceği’nin koruma altında olduğunu da öğrenen Fatih Ermiş, zaman kaybetmeden böceği Muğla Tarım ve Hayvancılık İl

Müdürlüğü’ne giderek görevlilere teslim etti.

Bahçesinde fark ettiği böceği ilk kez gördüğünü söyleyen Ermiş, “Bahçede bulunduğum sırada böceği fark ettim. İlk böyle bir böcek gördüğüm için dikkatimi çekti. Bende böceği bir kavanozun içine koydum. Daha sonra yaptığım araştırmada bu böceğin ‘Gergedan Böceği’ olduğunu öğrendim. Koruma altında bulunan bu böceği Muğla Tarım ve Hayvancılık İl

Müdürlüğü’ne giderek görevlilere teslim ettim” dedi.

Gergedan Böceği

Gergedan Böceği, Avrupa’daki en büyük kınkanatlı türlerden biridir. Larvaları, odun artıkları içinde gelişir ve özellikle çürümüş gübre yığıntıları içinde bulunurlar, çürümüş ağaç bağımlısı türler arasındadır. Avrupa, Akdeniz Havzası, Yakın Doğu ve Kuzey Afrika’da bulunur. Sanıldığı gibi nadir görülen bir tür olmamakla birlikte, arazi çalışmalarında rahatlıkla rastlanabilen bir türdür. Türler için tehdit kategorilerinin yer aldığı Kırmızı Liste’de bu türle ilgili bir değerlendirme henüz bulunmamaktadır. Dolayısıyla herhangi bir parasal değeri bulunmamaktadır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü 5 bin 199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve 2 bin 872 Sayılı Çevre Kanunu’na istinaden bu türü tabiattan toplayan ve ticarete konu yapanlara para cezası uygulamaktadır. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre böcekler dahil doğada serbest yaşayan evcilleştirilmemiş ve kültüre alınmamış omurgalı ve omurgasız hayvanların yaşama ortamlarından koparılmaması, doğada serbestçe yaşayan bir hayvanın yakalanıp özgürlükten yoksun bırakılmaması esastır. Kanunun 10. Maddesine göre yabani hayvanların ticaretine ilişkin düzenlemeler Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca çıkarılacak yönetmelikle belirlenir. Bakanlıkça Kara Avcılığı Kanunu kapsamındaki bazı av ve yaban hayvanlarının üretimi ve bunlardan elde edilen ürünlerin ticareti ‘Av ve Yaban Hayvanları ile Bunlardan Elde Edilen Ürünlerin Bulundurulması, Üretimi ve Ticareti Hakkında Yönetmelik’ ile düzenlenmiş olup, böceklerin de dahil olduğu omurgasız hayvanların doğadan alınmasına, bulundurulmasına ve ticaretine izin verilmemektedir. Sonuç olarak böceklerin ticaretini yapanlara Hayvanları Koruma Kanunu 28. Maddesi (g) fıkrası gereğince 1673 TL idari para cezası verilebileceği gibi, bu böceklerin toplanmasının biyolojik çeşitliliği tahrip ettiğinin tespit edilmesi halinde 2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20 (k) fıkrası kapsamında 38 bin 751 TL idari para cezası uygulanmaktadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets