MUTSO Başkanı, Ödül, Rektör… - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MUTSO Başkanı, Ödül, Rektör…

Bu haber 17 Mayıs 2018 - 1:35 'de eklendi ve 37 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta başında “Rektör ve MUTSO Başkanı” başlıklı yazımda Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MUTSO) kimin Yönetim Kurulu Başkanı; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde de kimin Rektör olacağı sorularına yanıt bulmaya çalıştık.

Bulduk mu? Hayır. Zaten bu bizim işimiz de değil.

Arayanlar, isim önerenler oldu.

Bu arada Muğla basını ile “sohbet toplantısı” yapan ilk milletvekili aday adayı İYİ Parti Muğla Milletvekili aday adaylarından Av. Sevin Çağlayan oldu.

Bu ilki gerçekleştirenin bir “kadın aday” olması hoşuma gitti. Kendi kendime “Yeni bir jenerasyon geliyor galiba” dedim… Konuşurken, gazeteci arkadaşlarımın içinde “Yeşil Dolar” görenler olmuş olabilir, ben “Geleceğin siyasetçilerinden birini” gördüm…

Muğla siyasetinde kadınlar çoğalmalı…

xx        xx        xx

Rektör ve MUTSO Başkanı” başlıklı yazımda da belirttim. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın görev süresi 24 Mayıs’ta sona eriyor.

Rektör adaylarının başvuruları da 18 Mayıs’ta, yani yarın sona erecek.

Rektör ve MUTSO Başkanı” başlıklı yazımda Rektör adaylığı için Muğla’da adı geçenleri sizinle paylaştık.

O paylaşımı yaparken, “Adları geçenlerden biri de Prof. Dr. Namık Açıkgöz. O ‘Hayır aday değilim’ dedi, ama bana ‘Yan cebime koyun’ dedi gibi geldi…” şeklinde ifadem olmuştu.

Önceki gün Namık hocam aradı. Mandalya Körfezi’nde tatile başlamış. Kesinlikle adaylık başvurusunda bulunmayacağını söyledi. Şu ifade de bulundu:

Memleketin halini hiç beğenmiyorum. Okulun halini de. Herkesin iki katı hizmetim oldu. Yeter artık, kendime hizmet edeceğim. Yazılar yazacağım.

Anlaşılan hocam kendini yazarlığa verecek.

Yazmak zevkli, ama belalı iş, zor zanaat… Başarılar diliyorum…

xx        xx        xx

Hazır rektörlükten açılmışken, çok keyifli bir haber var. Sizlerle paylaşmak isterim.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Basın Halkla İlişkiler biriminden “Üniversitemiz Öğretim Üyesi Ödüle Layık Görüldü” başlığı ile önceki gün servis edilen haber noktasına virgülüne şöyleydi:

Üniversitemizin Turizm Fakültesi’nde görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Özer Şahin, Book Culture Art Times Gazetesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Altın Kalem Ödülleri kapsamında en iyi kitap ödülünü alacak. ‘Peçete Katlama Sanatı – Örtüler ve Peçeteler’ kitabıyla 3 bin 500 eser arasından ‘Kültür ve Sanat’ dalında ödüle layık görülen Özer Şahin, ‘Türkiye’de bir ilk olan böyle bir kitabı yazdığımdan ve ödüle layık görüldüğümden dolayı çok mutluyum’ dedi.

Ödüller, İstanbul – Üsküdar – Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde 14 Mayıs 2018 tarihinde birçok ünlü ismin katılımıyla düzenlenecek törende sahiplerini bulacak.

Dr. Öğr. Üyesi Özer Şahin’i başarısından dolayı kutluyoruz.

xx        xx        xx

Üniversitemizde yılda kaç hocamız tarafından kaç kitap üretiliyordur acaba?

Dr. Öğr. Üyesi Özer Şahin’in‘Peçete Katlama Sanatı – Örtüler ve Peçeteler’ adlı yapıtını görmedim, ama adı oldukça ilginç geldi. Muhtemelen Turizm Fakültesi ve Yüksek Okulların öğrencilerinin başucu kitaplarından biri haline de gelecektir, ama kitapçılara dağıtımı yapılırsa özellikle adı nedeni ile kitapseverlerinde ilgisini çekecektir.

İçlerinde ödül alanlarda var mıdır bilmiyoruz, ama hocalarımızın ürettiği kitapların “ders kitabı” olması halinde okurlarının o dersin öğrencileri ve araştırma yapanlarla sınırlı kaldığını biliyoruz.

Acı ama gerçek hocalarımızın ürettiği kitaplar, kitapseverlerle, okurlarla genellikle buluşamıyor.

Bu konuda çok yazdım. Üniversitemizdeki hocaların hiç değilse “Muğla’ya dair” kitaplarının Muğlalılarla buluşmasına dair düşüncelerimi ifade ettim. Belediyelerimizin Muğla il merkezinde kaç “kültür evi” oldu, artık bende bilmiyorum. Onlardan birinde bu kitaplar sergilenip, satışı yapılabilir.

Bir yazar için en büyük ödül okunmaktır…

xx        xx        xx

Bu arada 23. ve 24. Dönemler Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden ile ortak dostumuz olan bir arkadaşım aradı. “Üniversitemizin rektörü hazır. Yüksel Özden geliyor.” dedi. Şaşırdım. İnanmak istemedim. Çünkü milletvekilliği yapan akademisyenlerin, milletvekilliğinden sonra Devlet Üniversitelerinde öğretim üyeliği yapamadıklarını biliyorum.

Nitekim, rakiplerinin “Milletvekilliğinden sonra Muğla’ya mı geldi? Ankara’da kaldı.” diye aleyhinde propaganda yaptıkları 21. ve 23. Dönemler Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun’un milletvekilliğinden sonra Gazi Üniversitesi’nde ücret almadan derslere girdiğini biliyorum.

Hatta o arada Yakutistan’da araştırma yapıp, geçen yıl Çokuur Gavriliyev ve Tit Zakharov ile “Sakha Kahramanlık Destanı – Ehe Khara Atlı Eles Bootur” yapıtını ortaya koydu. Prof. Dr. Ergun o kitabında şöyle diyor:

Siz, destanı gömüp yok etmek isteyenler, neden destana karşı gelirsiniz ki?

Prof, Dr. Özden’de bir vakıf üniversitesi olan İstanbul İbn Haldun Üniversitesi’nde Rektör Yardımcılığı yapıyor. Ortak dostumuz, “Bu üniversite 1996 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, Cumhurbaşkanımız Erdoğan öncülüğünde kurulmuş olan İstanbul Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (İSEGEV) ait. Vakıf 2012 yılında İstanbul Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (İSEGEV) adını aldı” dedi.

Öğretim Üyeliği yapamıyorlar, ama belki rektörlük yapabiliyorlardır…

xx        xx        xx

TOBB 74. Genel Kurulu’nda değişen bir şey yok. Ortak imza ile aday gösterilen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yeniden seçildi.

Muğla açısından değişen ise TOBB Yönetimi’nde ilk defa Muğla’dan bir isimin olmamasıydı.

Tarihinde ilk defa da Bodrum-Milas’tan İMEAK (İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası) Yönetimi’nde yer alan Nazmi Doğru TOBB Seçimlerinde de “Deniz Ticaret Odaları Konseyi”nde yer alırken, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ile Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet BaysalTicaret Odaları Konseyi”nde yer aldı…

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) TOBB’un hiçbir yerinde bir temsile sahip olamadılar.

Buna karşılık Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Başkanı Reşit ÖzerTicaret ve Sanayi Odaları Konseyi” yedeklerinde yer alabildi.

xx        xx        xx

Rektör ve MUTSO Başkanı” başlıklı yazım üzerine önceki gün arayanlardan biride MUTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve AKTUR Genel Müdürü Kadir Sevim oldu.

Kendisi ile ilgili “MUTSO yönetimine en uygun isim”  ifademe teşekkür için aramış. O yazımda “MUTSO’nun (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) yeni başkanı kim olacak?” diye sorup, “Daha önce basında yer aldı. Oda’nın sol tarafından Mustafa Ercan (Kırtasiyeci) ve Mehmet Dişçigil (Dayanıklı Tüketim Malları Satıcısı), Oda’nın sağ tarafından Veteriner Hekim Yusuf Kayacık ve AK Parti İl Yönetim Kurulu, Üyesi Mustafa Karataş başkanlığa aday.” demiştim.

Söz konusu yazımda da belirttiğim gibi, yönetime yedekten gelen Kadir Sevim, toplumda genel kabul görüyor ve MUTSO Başkanlığına farklılıklarıyla daha çok yakışıyor… Teşekkür ederken, “Ancak ben Oda Meclisi’ne talip olurken Yönetim Kurulu Başkanlığını düşünmemiştim. Bu konuda çok telefon alıyorum. Herkesimden oda başkanı olmamı isteyen var. Sizin aracılığınızla hepsine teşekkür ediyorum. Yönetimdeki arkadaşların bu konuda görüşleri de önemli. İşin aslına bakarsanız AKTUR’da işim yoğun.” dedi.

MUTSO Başkanı seçimine 4 gün kaldı.

Doğrusu Muğla’nın ve Oda’nın geleceği için Yönetim Kurulu Üyeleri’nin Kadir Sevim üzerende konsensüs sağlamalarında ve kendisini ikna etmelerinde pek çok yarar var…

——————————–                                                              ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Dünya; kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir. (Albert Einstein)

ÇİVİ

Televizyonda genç kız “Sevdiğime kavuşmak için dua ediyorum. O da kendi sevdiğine kavuşmak için dua ediyor. Kimin duası kabul olur?” diyor.

Beni Bi Gülmek Alıyor:))))

——————————————————————————————————————

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets