Hala Herkesin Şansı Var! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Hala Herkesin Şansı Var!

Bu haber 12 Mayıs 2018 - 1:12 'de eklendi ve 47 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önceki günkü “AK Parti’de Adaylar Tamam Gibi” başlıklı yazımdan herkes kendine göre bir sonuç çıkarmış. AK Parti’de ilk üçün “Eylem Tan (Ortacalı iş kadını), Dr. Mehmet Nil Hıdır (23. Dönem Muğla Milletvekili), Bülent Karakuş (Kızılay Muğla Şube Başkanı)” şeklinde olduğunu söyleyenler olduğu gibi, “Bülent Karakuş bir, Nihat Öztürk iki, Yelda Şah Gökcan üç” diyenler de varmış.

Doğru mu?” diye bizi arıyorlar.

Doğru değil, 21 Mayıs’tan önce belirlenmiş, kesinleşmiş bir liste yok.

Daha isimler komisyonlardan çıkıp, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne gitmiş değil. Listeler kesinleşirken tek söz sahibi Cumhurbaşkanı Erdoğan

xx           xx           xx

AK Parti’de olduğu gibi “alt, üst” diye olmasa da CHP’de de komisyon var.

Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak başkanlığında Tekin Bingöl, Muharrem Erkek, Seyit Torun, Çetin Osman Budak, Bülent Tezcan, Akif Hamzaçebi ve Veli Ağbaba’dan oluşan bir komisyon….

AK Parti’de olduğu gibi CHP’de de fısıltı gazeteleri çalışıyor. Onlardan birine göre, adı uzun zamandır Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçen Fevzi Topuz, komisyon başkanı Öztrak Bodrum, Milas boş. Adaylık başvurusu yap” dediği için aday adayı olmuş. Tekin Bingöl’de CHP eski İl Başkanı Mürsel Alban’a hamilik yapacakmış…

İnandık mı? Hayır, ama inananlar var… Tabi insan kendi kendine “Olabilir mi?” demekten de alamıyor.

Mürsel Alban ve temsil ettiği ekibin marifetiyle partisi CHP’den ihraç edilen Hüseyin Anıl, kendisini kurban eden yapıya “oligarklar” adını vermişti. Bu Osman Gürün’ün başını çektiği Oligarklar komisyonda etkili olursa ne olur?

Mürsel Alban, Ömer Süha Aldan, Suat Özcan, Av. Yamaç Kaya ve Kadın Kolları İl Başkanı Çiğdem Başarır’dan oluşan bir liste ortaya çıkar!

xx           xx           xx

Yukarıdaki terkipte bir liste Muğla CHP’de iş yapar mı?

Terkipte yer alanların kendileri dahil “Muğlalı adaya değil partisine oy verir” görüşüne sahip olanlara bakılırsa bu liste iş yapar… Tabi tersini düşünenlerde var. Onlarda seçmenin bu seçimde adayları da dikkate alacağı görüşündeler…

İkinci görüşe göre, böyle bir liste olsa olsa “İYİ Parti için iyi olur”…

Faik Öztrak, Tekin Bingöl ne yaparsa yapsın ben CHP’nin Muğla gibi bir yerde aday belirlerken Muğla’nın hassasiyetlerini dikkate alacağını düşünüyorum.

Çünkü bu seçim, iktidar içinde, muhalefet içinde riskli bir seçim… Kaç gündür Nejat Altınsoy da bende yazıyoruz. Partilerin tabanında alerji duyulan isimler var. O isimlerin listelerde yer alması halinde Cumhurbaşkanı adayına oy verip, milletvekili adayına oy vermeyeceğini söyleyenler olduğu gibi, FETÖ ile iltisaklı isim görmesi halinde partisinden istifa edeceğini söyleyen AK Partililer de var…

xx           xx           xx

Doğrusu ben ne Erdoğan’ın AK Parti’de, ne de Kılıçdaroğlu’nun CHP’de işi tamamen komisyonların eline bırakacağını sanmıyorum.

AK Parti’de ve CHP’de tepki çeken isimlerden oluşan listeler İYİ Parti’nin 2 milletvekili çıkarmasını garantileyecektir. Ki böyle bir durumda İYİ Parti üç milletvekili mücadelesi verecektir.

Tabi İyi Parti’de tabanda tepki gören isimlere listesinde yer vermezse!

Bu konuda en rahat parti MHP… Orada adı geçen aday adaylarından tepki gören yok.

Ama MHP’nin geçen seçimdeki adaylarından Nazmi Eyibilir’den 5 Mayıs tarihli “AK Parti’de Temayül Heyecanı” başlığı taşıyan yazıma tepki geldi. O yazımda MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz’ın “Nazmi İYİ Parti’ye gitti. Asım’ın da bizimle ilgisi yok” ifadesine yer vermiştim.

Nazmi Eyibilir yazımın altına “Merhaba. MHP İl Başkanı Sayın Mehmet Korkmaz’ın benim İYİ Parti’ye gittiğimi söylediğini yazmışsınız. Ben İYİ Parti’ye gitmedim, gitmeyi de düşünmedim. Demokrasimizin gelişmesi için, yeni bir parti kurulduğu için, Türkiye Demokrasisi adına İYİ Parti’nin kurulmasını ve destek görmesini sevinçle karşıladım. Benim partim MHP’dir. Ülkeme ve Partime faydalı olabileceğimi düşündüğüm gün aktif rol almayı düşüneceğim tek yerde orasıdır.” diye açıklama bırakmış…

xx           xx           xx

Ne yardan, ne serden vazgeçiyor” diye bir söz vardır. Nazmi Eyibilir’inki o hesap…

Fethiye’den AK Parti Milletvekili aday adayı Muhsin Eryılmaz öyle değil… Ne istediğini biliyor ve kararlılığını ortaya koyuyor.

Ak Parti’de Adaylar Tamam Gibi” başlıklı yazımda kulis haberlerine dayanarak “Bu dönem favori gösterilen isimlerden Muhsin Eryılmaz’ın ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ndeki Genel Sekreterlik görevine döndürüldüğü söyleniyor.” ifadesinde bulunmuştum.

Dönmemiş… Eryılmaz, “Böyle bir şey yok. Adaylığım sürüyor.” diyerek şu ifadede bulundu:

Favori gördüğünüz Muhsin Eryılmaz’ı bugünkü yazınızda Diyarbakır’a göndermişsiniz.

2015 yılında 2. sıra milletvekili adayı diye yazdınız, ama sonra gerçekleşmeyen yazınız aklıma geldi. Bugünkü yazınızdan bu defa olacak diye bir sonuç çıkardım. Hep beraber yaşayıp göreceğiz. Hem Muğla hem de şahsımız için hayırlı olanı diliyorum.

Hepimizin dileği bu… Muğla’mız için inşallah hayırlısı olur…

xx           xx           xx

Delege Değil Seçmen Hassasiyeti” başlıklı yazımda Alt Komisyon’dan Üst Komisyon’a çıkan isimler de şöyle sıralanıyordu:

Eylem Tan (Ortacalı iş kadını), Dr. Mehmet Nil Hıdır (23. Dönem Muğla Milletvekili), Bülent Karakuş (Kızılay Muğla Şube Başkanı), Muhittin Kayabaş “Fethiyeli Ziraat Mühendisi), Yelda Şah Gökcan (Tanıtım Medya Genel Başkan Yardımcısı), Hasan Kökten (25. Dönem Muğla Milletvekili), Av. Gültekin Akça (Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Gurup Başkan Vekili) ve Nihat Öztürk (Milletvekili).

Bu isimlerin içinde Muhsin Eryılmaz da var. Başkaları da olabilir. Bunlar öne çıkanlar.

7 milletvekili çıkaracak olan Muğla’dan komisyonlar marifetiyle 21 isim Cumhurbaşkanı’nın önüne gidecek ve ilk 7 burada netleşecek…

Herkesin hala şansı var. Aday adayı olmayanların bile…

xx           xx           xx

Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan’ı tanıyanlarınız vardır. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin geçen dönem Rektör YardımcılarındanFelsefeci… Bu alanda özgün düşünce ve görüşlerini sosyal medya hesabından paylaşır. Bende felsefe öğrencisi gibi hesabını takip edenlerdenim.

Aynı şekilde takip ettiğim isimlerden biri de Muğla Barosu eski Başkanı Mustafa İlker Gürkan… Her iki ismi de siyaset yapanlara ve heveslilerine tavsiye ederim…

Ali Osman Gündoğan hocamın geçenlerde yaptığı paylaşımı bugünler için önemli buldum. Şöyle:

Ne sağ’ı sağ ne de sol’u sol, merkez’i ise karmakarışık. Bu kadar mı yabancılaşır insan idealine? Demek ki ideal, söylemden ibaret. Hareket söyleme, söylem harekete aykırı… Suçlamak için farklı olmak yetiyor. Fikirler mi suçlu, eylemler mi? Belli değil… Bu kaos’a teşne olanlardan başka kazanan olmayacak. 80 milyonun birbirine karşı takındığı tavırlardan beslenen, bu memleketin insanları değildir; bu memleket ve devlet değildir bunlardan beslenen. Birbirimizle aramızda düşmanlıklardan başka geriye bir şey kalmayacak böyle giderse.

Ali Osman hocamın tespitleri çok önemli… Şöyle devam ediyor:

Sözlerin manasını yitirdiği bir dönemde, sözlerin manası değil ama söylenme biçimlerinin hafızalarımızda yer edeceği bir dönemi atlatmakta zorluk çekeriz. Herkes, kendince bir fikre sahip olduğunda saygı duymasını bilmiyorsak, geleneğimizin bize miras bıraktığını övünerek söylediğimiz insanilik ve hoşgörü kavramlarını ağzımıza sakız etmekten vazgeçelim. Dürüst olmanın bir erdem olduğunu bari ikiyüzlülüğe kurban etmeyelim. Siyasi kavgaların bizim kuşağımızda açtığı bilinç yarılmalarını henüz unutmuş değiliz. Dün kavga edenlerin bugün geriye dönüp de dünün muhasebesini yaparken içlerinden geçen pişmanlık ve anlayışsız dogmatik davranışlardan dolayı geçmişi geriye getirememenin hüznünü yaşadıklarını unutmayın. Bugün kavga edenlerin yarın aynı hüznü yaşarken söyleyecek sözleri hiç de inandırıcı olmayacaktır.

Umarım önümüzdeki seçimlerden aramızda derin uçurumlar, yaralar açılmış çıkmayız…

——————————–                                                         ———————————

GÜNÜN SÖZÜ: İnsanlığa davet etsek yol tarifi isteyecek insanlar var.

ÇİVİ

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nde seçim çalışmaları kapsamında il örgütlerinden milletvekilliği için önerilen isimler kapalı zarfla istendi.

Beni Bi gülmek Aldı:))))

———————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets