Delege Değil Seçmen Hassasiyeti - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Delege Değil Seçmen Hassasiyeti

Bu haber 11 Mayıs 2018 - 1:47 'de eklendi ve 64 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

24 Haziran‘da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için siyasi parti genel merkezleri, seçime katılacakları seçim çevrelerine ait milletvekili aday listelerini en geç 21 Mayıs saat 17.00’ye kadar YSK‘ye verecek. Bağımsız milletvekili adayları da aynı gün saat 17.00’ye kadar il seçim kurullarına başvuru yapacak.

İttifak yapan partiler, milletvekili aday listelerini ayrı ayrı verecek. Her partinin milletvekili adayı partisinin amblemi altında yarışacak… Milletvekili kesin aday listeleri 30 Mayıs‘ta ilan edilecek.

Kimi adaylar ve aday taraftarları bozulsa da 20 gün kadar daha “aday lotolar” veya “aday totolar” oynanmaya devam edecek…

Mesela “MHP’de liste başı kim olur?” derseniz, Milletvekili Mehmet Erdoğan olur. Fethiye’den Cengiz Çay veya Sadi Taşkın ikinci sırada gösterilir… Üçüncü sırada da Menteşe’den Av. Salih Soykan yer alır.

xx           xx           xx

MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz ile görüştüm. Partilerinde 20’ye yakın aday adayı bulunduğunu, ancak başvurular Ankara’da yapıldığı için çoğunu bilmediklerini söyledi.

Korkmaz bildiği isimleri şöyle sıraladı:

Ortaca’dan Mehmet Erdoğan (Milletvekili); Marmaris’ten Temel Irmak (Gazeteci); Köyceğiz’den Hacı Çelik (Doktor); Fethiye’den Cengiz Çay ve Sadi Taşkın; Menteşe’den Av. Şevket Tokur, Av. Salih Soykan, Mustafa Onur Yılmaz (Ülkü Ocakları eski başkanı); Kavaklıdere’den Ertuğrul Avcı; Bodrum’dan Cengizhan Sancar, Serkan Şafak; Yatağan’dan Nuran Karakaya.

Fethiye’den bir de Milletvekili Erdoğan’ın danışmanlığını yapmış olan H. Kaan Kürşat Gönül var. İl Başkanı Korkmaz sayarken unutmuş olmalı. Bende unutmuşum, “O yok mu?”  diye sormadım. Yazarken aklıma geldi. Hepsinin yolu açık olsun…

xx           xx           xx

Dünkü yazımın sonunda ilçeler arasında nüfusla ve CHP’ye verdikleri oyla birinci olan Bodrumluların Muğla’nın 7 milletvekilinden birine sahip olmak istediklerini belirtirken, şu ifadelerde bulunmuştum:

Muğla’da adaylar belirlenirken sağ partilerde de sol partilerde de bir ‘Sakarın altı, Sakarın üstü’ şablonu var… Bu şablon ben bildim bileli kullanılır ve bu yüzden milletvekilleri hep Fethiye ve Milas’tan çıkmıştır. Bu şablonu ilk delende Ortaca’dan aday çıkan CHP’li Dr. Ali Arslan olmuştu. Tabi Arslan o şablonu yapılan önseçimde Muğla il merkezini (Menteşe) ve Ula’yı da Marmaris’le birlikte arkasına alarak delmişti…

MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan Ortaca’dan çıkan ikinci Muğla Milletvekili.

Ancak geçen seçimin sıralamasına bakınca MHP’nin Muğla’da bu şablonu veya geleneği terk ettiği görülüyor…

xx           xx           xx

Geçen seçimde MHP’nin sıralamasında ilk üç Mehmet Erdoğan (Ortaca), Asım Başaran (Bodrum), Hacı Çelik (Köyceğiz) şeklinde olmuştu. Fethiye’den dördüncü sırada Eczacı Nuri Öztürk yer alırken, beşinci sırada Menteşe’den Nazmi Eyibilir, yine Fethiye’den altıncı sırada Vet. Hekim Uğur Salih Eroğlu yer almıştı.

Bugün Asım Başaran ve Nazmi Eyibilir MHP’de değil…

Geçen seçimde CHP ile AK Parti’nin Sakar altı, Sakar üstü denklemine dikkat ettikleri görülüyor.

CHP delegeleri adeta geleneğe uygun davranıp Akın Üstündağ (Milas), Nurettin Demir (Fethiye), Burak Erbay (Köyceğiz), Emrah Doğu (Fethiye), Süleyman Girgin (Yatağan) şeklinde sıralama yapmıştı.

Daha sonra ikinci sıraya konulan Ömer Süha Aldan da kendisini ‘Fethiyeli’ olarak ifade etmişti.

AK Parti’de 7 Haziran seçimlerinde birinci sıraya Fethiye’den Hasan Özyer’i, Milas’tan Hasan Kökten’i aday göstermişti. 7 Haziran’da geleneğe uyan AK Parti’nin 1 Kasım’da geleneği terk edip şu sıralamayı yaptığı görülüyor:

Hasan Özyer (Fethiye), Nihat Öztürk (Marmaris), Elvan Göçer (Datça), Muhittin Kayabaş (Fethiye), Mehmet Tire (Bodrum), İsmail Baykal (Milas).

xx           xx           xx

Aslında seçimlerin belirleyicisi Sakar üstü, Sakar altı; Fethiye-Milas “seçmen” hassasiyeti değil, en çok delegeye sahip Fethiye ile Milas’ın adaylarının paslaşması gerçeği yaşanıyor… Bu gerçek atamalarda da parti yönetimlerince dikkate alınır hale gelmiş olsa da artık Milas’tan, Yatağan’dan birden, ikiden fazla aday çıkıyor…

Ayrıca Fethiye-Milas dışında delege sayısı artan ilçelerde var. Örneğin nüfusta birinciliği alan Bodrum delegeleriyle de birinci. Marmaris ve Menteşe’de öyle olduğu gibi, artık önseçim yapılması halinde Köyceğiz-Ortaca-Dalaman örneğinde olduğu gibi küçük ilçeler dayanışması da yaşanabiliyor.

CHP’de geçen seçimde Burak Erbay’ı üçüncü sıraya taşıyan biraz da bu olmuştu.

Sonuç olarak Fethiye-Milas denklemi “Bodrum” ile yıkılmış ve “delege hassasiyeti” yerini “seçmen hassasiyeti” almıştır…

Yoksa bu gelişmenin ilk farkına varan MHP ile AK Parti mi oldu?

xx           xx           xx        

Bu seçim için partiler ne yapar sorusuna yanıt veremiyorum, ama Bodrumlular geçen seçimde olduğu gibi bu seçimde de “Bodrum’un bir vekili” olmalı diye ayakta…

Haklılar 155 bin 815 nüfusla Bodrum birinci… CHP penceresinden bakınca da CHP’ye son seçimde 56 bin 747 oy vererek birinci olan CHP’li Bodrumlular iki kere haklı… İyi Parti’nin Bodrum’da patlama yapacağı söyleniyor, ama şu ana kadar Bodrum’dan başvuran aday adayı da olmadı… (!)

Bodrum’dan en çok aday CHP’den çıktı. AK Parti ne yapacak bilinmiyor. Alt komisyondan üst komisyona çıktığı söylenen isimler içinde bir Bodrumlu yok. Zaten Bodrum’dan öne çıkan bir isimde olmamıştı…

Bakalım CHP’den Neşe Gökbel, Av. Emine Yenilmez Aydemir, Emel Çakaloğlu, Kerim Cangır ve Durmuş Ali Öztürk’ün aday adayı çıktığı Bodrum parlamentoda hangi partinin göstereceği isimle temsil edilecek?

Tabi bakalım gelişmenin: delege ağırlığının, aday ittifakının yerini seçmen ağırlığının, ilçe ittifakının ve önemlisinin aday seçiciliğinin aldığının farkında mı?

xx           xx           xx

Görünen o ki artık Sakar üstü, Sakar altı diye bir denklem, hassasiyet yok…

Bu anlamda ilçelere baktığımızda elbette Bodrum’un ardından Milas 132 bin 437 nüfusu ile ikinci sırada yer alırken CHP’ye verdiği 45 bin 389 oy ile de ikinci sırada yer alıyor. Belki de bu yüzden CHP’de en çok aday adayı çıkan ilçelerden biri de Milas: Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Fevzi Topuz, Fahrettin Üstün, Suat Özcan ve Kazım Turan

Artık “Sakar üstü” denilince bir bakıma Bodrum, Milas, Menteşe anlaşılacak.

Menteşe 105 bin 860 nüfusu ile dördüncü sırada yer alırken, CHP’ye verdiği 34 bin 331 oy ile dördüncü sırada yer almakta. Menteşe de aday adayının çok olduğu ilçelerden: Mürsel Alban, Bilge Taşkıran, Burak Erbay, Ayla Kara, Süleyman Uslu ve Çiğdem Başarır

CHP’de en çok aday adayı çıkan ilçe ise CHP’ye 38 bin121 oy veren 147 bin 703 nüfuslu Fethiye… Burada Milletvekili Nurettin Demir, Milletvekili Ömer Süha Aldan, Emrah Doğu, Devrim Deniz Öztürk, Aydın Tilkici, İbrahim Ertürk, Yusuf Ziya Hıra, Salim Nazmi Büyükdöğerli, Necati Ocak aday adayı…

xx           xx           xx

Sakar altı’nda Fethiye dışında 6 ilçe daha var. Bunlardan CHP’ye 9 bin 775 oy veren 34 bin 363 nüfuslu Köyceğiz ile CHP’ye 13 bin 786 oy veren 45 bin 875 nüfuslu Ortaca ve 8 bin 827 oy veren 37 bin 406 nüfuslu Dalaman’dan CHP’ye aday çıkmadı… Burak Erbay Menteşe’de gösteriliyor, ama belki yine Köyceğiz’de görülerek Dalaman Çukurunu (Köyceğiz, Ortaca, Dalaman) temsil edebilir.

CHP’ye 28 bin 831 oy veren 89 bin 630 nüfuslu Marmaris’ten Av.Yamaç Kaya; CHP’ye 7 bin 607 oy veren 20 bin 029 nüfuslu Datça’dan Nazmiye Halvaşi aday çıkarken, CHP’ye 14 bin 342 oy veren 44 bin 363 nüfuslu Yatağan’da Süleyman Girgin, Ali Irgat ve Mustafa Öztürk aday adayı çıkmış bulunuyor.

Sakar altı’nda ve Sakar üstü’nde CHP’ye 10 bin 770 oy veren 61 bin 019 nüfuslu Seydikemer ile CHP’ye 8 bin 137 oy veren 23 bin 618 nüfuslu Ula’dan ve CHP’ye bin 978 oy veren 10 bin 759 nüfuslu Kavaklıdere’den ise aday adayı yok.

CHP’de ve AK Parti’de bu tabloya bakılıp bakılmadığını bilmiyoruz. Bildiğimiz aday adaylarının partilerinde tanınırlıklarının öne çıktığı… Peki o aday adayları Muğla’nın sağcıları ve solcuları tarafından ne kadar ve nasıl tanınıyorlar?

——————————————–                                  ——————————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Bir insanın yaşayıp yaşamadığını anlamak istersen, nabzına değil onuruna bak, duruyorsa yaşıyordur… (Robin Sharma)

ÇİVİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın Muğla’dan gelen aday adaylarına “Belen Kahvesini içmesini bilir misin?” diye sorup sormadığı araştırılıyor.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

——————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets