AK Parti’de Adaylar Tamam Gibi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AK Parti’de Adaylar Tamam Gibi

Bu haber 10 Mayıs 2018 - 1:11 'de eklendi ve 76 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımın “Beni Bi Gülmek Aldı” köşesinde Platon’un “Siyasetle uğraşmanın cezası, sizden daha yeteneksiz olanlar tarafından yönetilmektir” sözüne yer verdik.

Benim yazıdan çok, Platon’un sözü ses getirdi.

Arayanlardan biri “Laf sallayacağına aday olsaydın” dedi.

Beni gerçekten bi gülmek aldı… “Öyle bir basiretsizlik göstersem, önce sen çıkar ‘Bu iş köre, topala mı kaldı?’ dersin” dedim. Bu konuda gerçekten çok telefon aldım. Platon’u haklı çıkardığımı söyleyenler oldu. Yakıştıran herkese teşekkür ediyorum. Haddimi bilirim. Kimse merak etmesin aday adayları içinde Plato’yu haksız çıkarabilecek isimlerde var…

xx        xx        xx

Yazılarımdan birinde Köyceğizli işadamı Doğan Merpez’in İYİ Parti’den aday olduğunu yazmış ve kendisinin uyarısı üzerine yazımdan adını çıkarmıştım. Şimdi yeni duyumlarımıza göre, isim karışıklığı olduğu anlaşıldı.

İYİ Parti’den adaylık başvurusu yapan Doğan Merpez değil, Orhan Merpez imiş…

İYİ Parti çevrelerinde Orhan Merpez’in ilk iki isimden biri olacağı konuşuluyor. Şu ana kadar 20’ye yakın başvurunun olduğu söylenen İYİ Parti’de 23. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun ile Menteşe İlçe Başkanı Muhsin Erdem’in, Seydikemer’den emekli profesör Nesrin Aştı’nın, Milas’tan Sibel Metin’in, Marmaris’ten Av. Sevin Çağlayan’ın isimleri geçiyor.

Bu isimlere Muğla’nın Latif Ağası ünlü siyasetçi Latif Sakıcı’nın oğlu Ahmet Sakıcı’nın da 21 Mayıs’a kadar adaylık başvurusunda bulunabileceği belirtiliyor…

xx        xx        xx

AK Parti’de Muğla Temayülünden ne çıktığı bilinmemekle birlikte fısıltı gazetelerine bakılırsa Yelda Şah Gökcan birinci çıkarken, Av. Gültekin Akça ikinci ve sürpriz bir isim Eylem Tan üçüncü çıkmış.

Temayül sonuçları da dikkate alınarak alt komisyondan üst komisyona isimlerin çıkmaya başladığı da gelen haberler arasında.

Bu dönem favori gösterilen isimlerden Muhsin Eryılmaz’ın ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ndeki Genel Sekreterlik görevine döndürüldüğü söyleniyor.

Alt Komisyon’dan Üst Komisyon’a çıkan isimler de şöyle sıralanıyor:

Eylem Tan (Ortacalı iş kadını), Dr. Mehmet Nil Hıdır (23. Dönem Muğla Milletvekili), Bülent Karakuş (Kızılay Muğla Şube Başkanı), Muhittin Kayabaş “Fethiyeli Ziraat Mühendisi), Yelda Şah Gökcan (Tanıtım Medya Genel Başkan Yardımcısı), Hasan Kökten (25. Dönem Muğla Milletvekili), Av. Gültekin Akça (Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Gurup Başkan Vekili) ve Nihat Öztürk (Milletvekili).

xx        xx        xx

AK Parti’de 7 kişiden oluşan kesin liste nasıl oluşur.

Bu sorunun yanıtı bizde yok. Ancak önceki yazılarımda da vurguladığım gibi AK Parti listelerinde mutlaka bir “Milli Görüş” kökenli isim bulunur. Bu anlamda baktığımızda, Dr. Mehmet Nil Hıdır, Nihat Öztürk ve Muhittin Kayabaş için “Milli Görüşçü” diyebiliriz. Bu üç isimden biri kesin olarak listede yer alacaktır.

Ben bu dönem Gültekin Akça ve Yelda Şah Gökcan’ın da değerlendirileceğini düşünüyorum.

Temayülde ilk üçte yer aldıkları doğru ise aynı zamanda Fethiyeli olarak Akça liste başı olabilir. Gökcan üçüncü sırada yer alabilir. İkinci sırada da Milas’tan Hasan Kökten yer alırsa şaşırmamak lazım. Çünkü 25. Dönem’de Milletvekili olan Kökten, 26. Dönem’de liste dışı bırakılarak hakkı yenmiş gibi oldu. Bakarsınız o hakkı şimdi teslim edilir…

Tabi AK Parti bütün bu isimlerin dışında bir ismi de liste başı yapabilir. Çünkü Ankara bu dönem “güvenlik” ve “temizlik” de çok hassas…

Ne kadar doğru bilmiyorum, bugünlerde İller Bankası’ndan Kavaklıdereli bir isimden de söz ediliyor…

xx        xx        xx

CHP’de Muğla aday adaylarından Milletvekili Ömer Süha Aldan Muğla’dan aday adayı olduğunu açıkladı. Demek ki aynı yerden iki kere aday olan bir kere daha aday olamıyor söylemleri doğru değilmiş. Ömer Süha Aldan sosyal medya hesabından adaylığını açıklayan paylaşımında şöyle dedi:

.. c) Üçüncü olarak; eski tüzük yürürlükten kaldırıldığı için, aynı yerden iki kez aday olamama engeli de kalmamıştır.

Kısaca; Muğla Milletvekilliği de dahil olmak üzere adaylığım konusunda her hangi bir mani hal yoktur. Son olarak; bu süreçte benim için önemli olan partimin önderliğinde ülkemin barış, demokrasi ve özgürlüğe kavuşmasıdır. Bu yolda ister milletvekili, ister bir partili olarak çabam sürecektir.

Saygılarımla.

Hayırlı olsun… Ömer Süha Aldan değerli bir hukukçu. CHP Genel Merkezi elbette kendisinden bir hukukçu olarak yararlanmıştır ve yararlanmaya da devam etmek isteyebilir.

O zaman kendisinin çok milletvekili çıkaran bir yerden veya memleketinden aday olması daha şık olabilirdi…

xx        xx        xx

Sosyal medyada bir de CHP aday adaylarından Av. Emine Yenilmez Aydemir’in “tekzip” metni dolaşıyor. Dayanamayıp metnin altına şöyle yazdım:

Gazeteci olduğum için merak ettim. Acaba sayın aday adayı kimi tekzip ediyor. Hukukçu olarak bilmesi gerekir. Tekzip mahkeme kararı ile yapılır. Asıl merakım aday adayı herkesten önce başvursa ne olur, herkesten sonra başvursa ne olur?

Galiba Bodrum’da birileri İlçe Başkanı Recai Seymen’in teşvikiyle son anda aday olduğunu söyleyip, yazmışlar. O da “Hayır. Herkesten önce başvurdum” diye “tekzip” etmiş.

Bunlar ayıp şeyler. Genç bir kadın aday olmuş. Takdir edip, desteklenmeli…

Ama o genç kadında “Tekzip ediyorum” deyip, gazeteciyi karşısına almamalıydı.

Bodrum’dan aday adayı bu kızımızın aday olup, seçildiğini düşünemiyorum. O zaman yandı gazeteciler… Siyasetçi dediğin önce bir “pişkin olmadan” pişmeli…

xx        xx        xx

Birilerinin, aday adaylarına “Basınla ilişkilerinin nasıl olması gerektiğini” anlatmasında yarar var. “Her söze, yazıya tekzip göndermeye kalkışmayın” uyarısı yapılmalı. Elbette hakları da belletilmeli.

Nedir o hak?

O hak “açıklama-düzeltme” hakkıdır. Bu bile çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Çünkü bundan beslenen gazeteci de vardır…! En önemlisi “Açıklama ve düzeltme hakkı” ile “tekzip” karıştırılmamalı.

Hakkınız kullandırılmazsa, yargıya başvurup, tekzip yaptırabilirsiniz…

Kavgacı, mızılı siyasetçiden” ne halk hoşlanır ne de basın…

Gerçi böyleleri biz gazetecilere bol bol malzeme çıkarırlar, ama olmasa daha iyi… Hem ne gerek var?

Göz önünde olanların; Meslek Odası Yöneticisi, Kulüp Başkanı, Belediye Başkanı ve siyasilerin eleştiriye açık olması gerekir. Eleştiri olmadan demokratik bir toplumdan söz edilemez…

xx        xx        xx

Muğla’da adaylar belirlenirken sağ partilerde de sol partilerde de bir “Sakarın altı, Sakarın üstü” şablonu var… Bu şablon ben bildim bileli kullanılır ve bu yüzden milletvekilleri hep Fethiye ve Milas’tan çıkmıştır.

Bu şablonu ilk delende Ortaca’dan aday çıkan CHP’li Dr. Ali Arslan olmuştu. Tabi Arslan o şablonu yapılan önseçimde Muğla il merkezini (Menteşe) ve Ula’yı da Marmaris’le birlikte arkasına alarak delmişti.

Zaten bu “Sakarın altı, Sakarın üstü” şablonu biraz da adayların önseçimle belirlenmelerinde geçerli. Şimdi bu şablonun yanına “bölgesel oy toplama” adına yeni bir şablon daha yapılır oldu: “Milas, il merkezi, Fethiye” şablonu…

Ancak gerek nüfusları ve gerekse CHP’ye verdikleri oyla birinci olan Bodrumlular Bodrum’dan çıkmış bir milletvekili istiyorlar…

Veren olur mu, yarın bakalım…

——————————                                                            ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Hayatın kuralı bu. Ya yanlış zamanlarda doğru insanları karşına çıkarır ya da yanlış insanla; zamanını harcatır.

ÇİVİ

Ünlü Yönetmen Yüksel Aksu Ula’da geçen hikayeyi konu alan ve “Ne Gerek Var?” adını taşıyan sinema filmine hazırlanıyormuş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets