Nezaketi Evde Mi Unuttuk? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Nezaketi Evde Mi Unuttuk?

Bu haber 09 Mayıs 2018 - 3:13 'de eklendi ve 56 views kez görüntülendi.
İdris Koç
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

İdris KOÇ

Sosyal medya paylaşımları yapıp ettiğimiz her şeyi görünür kılıyor.

Örneğin bir yönetici, protokol sıralamasında kendisinden üstte yer alan bir konuğunu ağırlarken kendisi makam koltuğunda oturmaya devam edebiliyor. Bir kurum müdürü, üst yöneticinin ziyareti sırasında üst yöneticisini makam koltuğunda oturarak ağırlayabiliyor. Bir sivil toplum kuruluşunu ziyaret eden onur konuğu misafir koltuğuna buyur edilirken, başkanımız makam koltuğunda oturmaya devam edebiliyor.

Görgü ve nezaket yalnızca sosyal ilişkilere has bir şey mi? Sosyal yaşamda ilişkilerimizi düzenleyen saygı, görgü ve nezaket kuralları açısından, iş hayatı kapsama alanı dışında mı kalıyor?

Misafir/konuk ağırlama görgüsünü ve nezaketi evde mi unuttuk?

Evimize misafir olan kişiyi böyle mi ağırlıyoruz? Ev sahibi olarak misafirimizi salonda başköşeye buyur etmiyor muyuz? Yoksa ev sahibi olarak başköşeye kendimiz mi oturuyoruz?

Makam, bir taraftan kurumun yönetim tarzını ve kurumsal ilişkilerin niteliğini belirlerken, diğer taraftan da yöneticinin görgü ve nezaketini de ortaya koyar. Bu nedenle temsilin ve liderlik özelliğinin gereği olarak, makam sahibi yöneticinin görgü, nezaket, protokol ve kurumsal davranış bilgisine sahip olması; bunu söylem, tutum ve davranışları ile ortaya koyması önemlidir. Temsil ve ev sahibi olmanın gereği olarak makamına gelen onur konuklarına, üst yöneticilerine, eş düzey konuklarına, astlarına, misafirlerine ve personeline bu kurallara uygun davranmak makam sahibi yöneticinin önemli bir sorumluluğudur.

Makam sahibi yönetici; üstlerini ve onur konuklarını bina önünde, aracından inerken karşılayarak onur kapısından içeri almalıdır. Protokolde kendisinden önce gelenler ile eş düzey yöneticileri ise makam odasının önünde karşılayarak makama buyur etmelidir.

Yönetici üstlerini, onur konuklarını ve eş düzey konuklarını misafir koltuğunda ağırlamalı; onları misafir koltuğuna buyur ettikten sonra da mutlaka konuğuyla karşılıklı olarak oturmalıdır. Bu ağırlama sırasında yöneticinin makam koltuğunda oturması, üstünü ve konuğunu astı yerine koymak anlamına geleceğinden ciddi bir saygısızlık olarak kabul edilir.

Yine yönetici, konuğunu sırtı duvara, yüzü önden veya yandan pencereye ve kapıya bakar şekilde misafir koltuğuna buyur etmelidir. Üst yöneticiler ve onur konukları ile eş düzey konukların sırtı kapıya ve pencereye dönük olmamalıdır.

Makam sahibi yönetici, ikramda bulunmak için; üst konuğuna “Kahvenizi nasıl alırsınız?”, eş düzey konuğuna “Çay-kahve ne alırsınız’”, ziyaretçiler, yardımcılar ve ast personeline de “Ne içersiniz?” diye sormalıdır. Onur konukları, üst yöneticiler ve eş düzey konuklara ikram teklifi bizzat yönetici tarafından; ziyaretçiler, yardımcılar ve ast personele ikram teklifi ise görevli tarafından yapılmalıdır.

Yöneticinin ikram ettiği içeceğin aynısını alarak konuğuna eşlik etmesi bir saygı ifadesidir. Yönetici astına ve ziyaretçilerine yaptığı ikrama eşlik etmek zorunda olmamakla birlikte, eşlik etmesi bir nezaket ifadesidir.

Yöneticiler; bilgi, yetenek, tecrübe; saygı, nezaket ve protokol kurallarına uyma; kurumsal ilkelere ve hedeflere bağlılık bakımından örnek alınan kişilerdir. Bu nedenle temsil ve ev sahibi olmanın bir gereği olarak konuklarını karşılarken, ağırlarken ve uğurlarken saygı, görgü, nezaket ve protokol kurallarına uygun davranması önemlidir.

Bu koltuklarda oturmak güzel, ama oturmanın da bir usulü ve görgüsü olduğu unutulmamalıdır.

Geçenlerde Köyceğiz Belediyesinde verdiğim seminer sırasında makam protokolünü anlatırken katılımcılar, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan’ın zorunlu olmadıkça makam koltuğuna oturmadığını söyledi. Başkanımız görüşmelerini ve günlük işlerini makam koltuğuna değil, misafir koltuğuna oturarak yapıyormuş. Verilen arada makama girdiğimizde Başkan Bey misafir koltuğundaydı. Bizi de burada ağırladı, görüşme sırasında gelen evrakları da burada imzaladı.

Kamil Ceylan Başkan, anlaşılan o makamın emanetçisi olduğunun bilinciyle böyle bir tavır geliştirmiş. Kimseye de patronluk yapmıyor. İşte nezaket bu…

Unutmayalım ki, o koltuklar bize emanet. Ara sıra kalkalım ki emaneti teslim etme günü geldiğinde zorlanmayalım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets