Temayülden Çıkan Sonuç Yok! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Temayülden Çıkan Sonuç Yok!

Bu haber 07 Mayıs 2018 - 23:14 'de eklendi ve 64 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Köyceğizli işadamı Doğan Merpez ile ilgili Cumartesi günkü “AK Parti’de Temayül Heyecanı” başlıklı yazımda “Muğla’da MHP gibi İYİ Parti de bir kapalı kutu. Ne olup bittiğini bilen yok. Burada da Köyceğizli iş adamı Doğan Merpez’in liste başı olacağı söyleniyor.” ifadesinde bulunmuştum. Doğan Merpez, İYİ Parti’nin üyesi dahi olmadığını söyledi. Kendisi ile ilgili ifademi internetteki paylaşımımızdan hemen o gün çıkardık. Bu günde bu paylaşımı yapıyorum, çünkü aksi takdirde gazetemizin okurları bu bilgiden habersiz kalmış, yanlış bilgi sahibi olacaklardı…

Yine cumartesi günkü yazımda 21. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun ile ilgili olarak ta “Prof. Dr. Metin Ergun’ün ise Muğla’dan mı, Ankara’dan mı aday olacağı belli olmadı.” demiştik. Belli oldu. Önceki gün sosyal medya hesabından “Kurucular Kurulu ve GİK üyesi olduğum İYİ Parti’den Muğla Milletvekilliği adaylığı başvurumu yaptım. Hayırlısı olsun.” diye paylaşımda bulundu.

Hayırlı olsun…

xx            xx            xx

Cumartesi günkü “AK Parti’de Temayül Heyecanı” başlıklı yazımın bir yerinde de “Fark ettiniz mi bilmiyorum, aday adayları arasında eski milletvekili olarak sadece Mehmet Nil Hıdır yok. DSP’den 21. Dönem Muğla Milletvekili seçilen Tunay Dikmen de var…

Şansları var mı derseniz, temayülden çıkan sonuçlara bakacağız…” demiştim.

Temayülden çıkan sonuç ise yok! Oy sandıkları yine açılmadan Ankara’ya götürüldü.

Elbette bugünlerde birilerinin adı “birinci” olarak kulislere fısıldanacak, ama hiçbir zaman kimin birinci olduğu bilinmeyecek! Temayülden çıkan bir sonuca sahip olmadığımız için kesinleşecek listede kimlerin yer alacağını söyleyebilmek zor… Mümkün değil… O nedenle 7 isim sıralayıp “Hayırlı olsun” diyemiyoruz.

Yinede temayül yoklaması birileri için hayırlı olur mu onu da bilen yok…

xx            xx            xx

Aslına bakarsanız temayül yoklamalarında sandığın Muğla’da açılmayıp, Ankara’ya götürülmesi bir gelenek… Oylar Muğla’da bir kere sayıldı, 2011 seçimlerinde… O seçimde bugünkünden 20 eksikle 34 aday adayı vardı. Onlardan dönemin Milletvekilleri Mehmet Nil Hıdır, Prof. Dr. Yüksel Özden ve İl Başkanı Gültekin Akça temayül yoklamasına katılmamıştı. Oylamada yarışan 31 isim ise şöyle sıralanmıştı:

Ahmet Kestepli, Ali Boğa, Alper Kabasakal, Ayhan Çintumur, Bekir Doğan Demir, Bilal Demir, Bekir Tavas, Faruk Coşkun, Hayati Nizamoğlu, İbrahim Kocabıyık, İlyas Yolcu, İsmail Baykal, Kemal Kaytan, Mehmet Akif Demiröz, Mehmet Tüfekci, Mehmet Yavuz Demir, Mestan Yayman, Metin Öztürk, Muhsin Eryılmaz, Mustafa Er, Mustafa Gökay, O. Seyfi Terzibaşıoğlu, Osman Demirel, Yelda Erol Gökcan, Rasih Deveci, Recep Aşuk, Tülin Suna Şahin, Ümran Akdokur, Yeşim Avcı, Zafer Yıldırım ve Zübeyda Fellahoğlu.

Farkındaysanız bu isimlerin önemli bölümü son genel seçimde olduğu gibi, bu seçimde de var. Acaba neden?

xx            xx            xx

O 2011 seçiminde temayülden bin 179 oy alan Mestan Yayman birinci çıkmıştı. Sıralama ise şöyle gerçekleşmişti:

Ali Boğa 1073 oy, Mustafa Er 886 oy, Hayati Nizamoğlu 850 oy, Yeşim Avcı 827 oy, Muhsin Eryılmaz 813 oy, Bekir Tavas 735 oy, Bilal Demir 616 oy, Yelda Erol Gökcan 532 oy ve O. Seyfi Terzibaşıoğlu 483 oy. Tabi kesinleşen sıralama böyle olmadı.

Sanki AK Parti Genel Merkezi kimin ne olduğunu biliyormuş gibi Mestan Yayman ile Mustafa Er’i listeye bile almamıştı. Mestan Yayman bugün FETÖ davasından 7 yıl hüküm giymiş bulunuyor. Sanıyorum Mustafa Er’de Bodrum’da FETÖ soruşturmasında yer aldı ve bir FETÖ davasında tutuksuz yargılanıyor da olabilir.

O zaman kesinleşen sıralama şöyle olmuştu: Ali Boğa, Yüksel Özden ve Hayati Nizamoğlu… Bir daha da Muğla’da temayül sandığı açılmadı. Hayati Nizamoğlu da bir kere daha “adayım” demedi…

xx            xx            xx

Temayül yoklamasının yapıldığı 5 Mayıs Cumartesi günü akşam saatlerinde de sosyal medya yazarlarından ve “Haberin Habercisi” sahibi Kemal Önekli hesabından “Aday listelerinde; Fetö’ ye iltisaklı, şüpheli, etinden-sütünden-tüyünden-külotundan-donundan-tükürüğünden-havasından solumuş tuz yalamış bir tane görürsem oy vermeyeceğimin bilinmesini istiyorum.” diye paylaşımda bulundu. Büyük ilgi çekti…

Bu durup dururken yapılmış bir paylaşım olmasa gerekti. Çünkü temayül oylaması sırasında da kulislerde FETÖ’cü bilinenler, iltisaklılar konuşuluyordu. FETÖ’nün siyasi ayağının bu seçim sayesinde ortaya çıkarılmasından, çökertilmesinden söz ediliyordu…

Yorumun altına facede işaret bırakanlar içinde bir ara Milletvekili Nihat Öztürk’e danışmanlık yaptığı söylenen Ahmet Gazi Aydoğan ile önceki Kadın Kolları İl Başkanı Armağan Mantaroğlu Erol, Reşat Öztepe ve Bekir Tavas gibi isimler vardı.

Bu sırada internette “Radikalce”nin sahibi Efendi Can da “Önekli münafık mı?” diye sordu. Sonrada “Münafıklar çetesini yere gömeceğiz” başlığı altında “Cumhurbaşkanı Erdoğan; Birileri bir fitne fesat kaynatıyor. Bu ne biliyor musunuz? ‘Oyumu cumhurbaşkanına vereceğim ama parlamentoda AK Parti’ye vermeyeceğim.’ Böyle bir şeye siz ne diyorsunuz? Böyle bir şey olabilir mi? Bu oyunu da bozmaya var mıyız? Bu oyun, bu tezgah… Kimlerin olduğunu anlıyorsunuz. İnşallah bu münafıklar çetesini 24 Haziran’da hep birlikte yere gömeceğiz’ dedi..” paylaşımında bulundu.

xx            xx            xx

Önekli elbette “münafık” değil… Müslüman’a münafık denir mi? AK Parti’ye, CHP’ye veya İYİ Parti’ye oy vermemekle kimse münafık olmaz. Allah bilir kimin münafık olup olmadığını…

Aslında Kemal ÖnekliOyumu cumhurbaşkanına vereceğim ama parlamentoda AK Parti’ye vermeyeceğim.” diyenler olduğu gerçeğine radikalce bir söylemle dikkat çekmiş.

“Münafıklıkla” yaftalamak yerine, parlamentoya girecek isimler içinde FETÖ’cü bilinenlerle FETÖ bulaşıklarına yer verilmemesi için titizlik gönderilmesi ve FETÖ’nün siyasi ayağının yargılanmasının önünün açılması Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte AK Parti’ye verilen oyların korunup artmasına neden olabilir…

Benzer durum CHP’de de var. Kulislerde Cumhurbaşkanlığı için Muharrem İnce’ye oy verirken içinde CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın bulunduğu milletvekili aday listesine oy vermeyecek olanlar bulunduğu da konuşuluyor!

Görünen o ki bu seçimde seçmen partisine oy verirken adayları da sorgulayacak…

xx            xx            xx

Atatürk Spor Salonu’nda yapılan ve 54 aday adayından 52’sinin yarıştığı temayülde geçmiş dönemlerin yoklamalarında yaşanan coşku yoktu. Geçmişte coşku, heyecan caddeye taşar, Reyhan’a, Nazar’a ulaşırdı. Bu defa öyle değildi.

Temayülden önce ilçelerde yapılan aday tanıtım toplantıları daha coşkulu ve heyecanlıydı…

Dikkat çekici olan ise, oylamada delegelerin neredeyse yarısının olmamasıydı. İl -İlçe Yönetimleri, Kadın ve Gençlik Kolları teşkilatları, Belediye Başkanları ve Meclis Üyelerinden oluşan bin 501 delegeden 878 delege oy kullandı. 623 delege oy kullanmadı. Neden? Herkes bu sorunun yanıtını arıyor?

Aday adaylarından Bülent Karakuş’un CHP’lilere bırakıp geldiği MUTSO’da da oda üyelerinin yüzde 80’i oy kullanmamıştı. Acaba bu durum Karakuş ile birlikte AK Parti’ye de sirayet etmiş olabilir mi? Tabi aday adaylarının beklentiyi karşılayamamış olması, oyların Ankara’da sayılması da etkili olabilir. Parti yöneticileri elbette hastalığı bulup, tedavi yoluna gideceklerdir.

Bu konuda Efendi Can’ın “Tabandaki seçmeni de aynı refleksi gösterirse Ak Parti’nin 170 bin oyu, 95 bine iner..” uyarısı da ilginç…

Partilerin Cumhurbaşkanı adayı kadar milletvekili adayları da önemli… Bakalım hangisi o “önemin” farkında…

—————————————                                                 ———-——————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Sular hep aktı geçti, kurudu vakti geçti, Nice han nice sultan tahtı bıraktı geçti, Dünya bir penceredir, her gelen baktı geçti… (Yunus Emre)

ÇİVİ

“Aslan, ceylan, sırtlan, zebra yan yana koşuyorsa, orman yanıyor demektir..” Afrika Atasözü imiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

———————————————————————————————————————–

Yazılara yapılan yorumlların sorumluluğu yorum sahibine aittir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets