Demokrasinin Teminatı Basındır - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Demokrasinin Teminatı Basındır

Bu haber 03 Mayıs 2018 - 2:24 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Marmaris Belediyesi’nin ev sahipliğinde CHP’nin başta İzmir Milletvekili Atilla Sertel olmak üzere gazeteci kökenli milletvekilleri ile Türkiye Gazeteciler Federasyonu işbirliğinde organize edilen “Anadolu Medya Buluşması” çalıştayı yayınlanan sonuç bildirgesi ile noktalandı.

Nejat Altınsoy, bu konuda kaleme aldığı yazısında, “Kolay iş değil. Ulusal basının dışında Anadolu Basınından 400’ün üzerinde gazeteciyi bir arada, bir yerde toplayıp, üyesi olduğun partinin genel başkanını onlarla buluşturmak… Hele bu buluşma Marmaris’te, yıldızlı lüks bir otelde gerçekleşecekse? Hiç kolay değil. Basın tarihinde böylesi büyük bir buluşmaya şahitlik etmemiştik. Ancak hafta sonunda bununda yapılabileceğine şahitlik ettik.” demiş.

Gerçekten kolay değil… İnsan ağırlamak kadar zor olan ne olabilir ki? Hele bu insan bir de “gazeteci” ise…

Bu organizasyon Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne yakışıyordu.” diyenler oldu.

Bence de öyle, ama Muğla Basınını ağırlayamayan bir yönetim Anadolu Basını’nı nasıl ağırlayabilir ki?

xx        xx        xx

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu dünkü yazımda da vurguladığım gibi, basın ve gazeteci için “gücü denetleyen” demişti. Basın ve gazeteci aynı zamanda “tarihe not düşendir” de…

27-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen Anadolu Medya Buluşması halen yaygın ve yerel basında yer bulmaya devam ediyor.

Turizm sezonunun başladığı şu günlerde Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın amacına ulaştığı söylenebilir.

Ancak Başkan Acar’ın bana göre belediyelere ve özellikle CHP’li belediyelere ışık tutabilecek konuşması hiçbir yerde hakkıyla yer almadı. O konuşmayı yarın sizlerle paylaşacağım. Tarihe not düşmenin de gereği bu…

Sonuç Bildirgesi de bir yerlerde tam olarak yayınlanma şansına sahip olmadı. Bugün Sonuç Bildirgesini paylaşalım…

xx        xx        xx

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anadolu Medya Buluşması Çalıştayı’nın son gününde Türkiye’nin dört bir yanından gelen 400 gazeteci ile bir araya geldi.

Sağlıklı bir demokrasi için özgür basının önemine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Medya kamu adına egemenlik hakkını kullanan 4. güç olarak Anayasamızda tanımlanmalıdır. Bağımsız ve özgür medya demokrasinin olmazsa olmazıdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Marmaris’te düzenlediği 3 günlük yerel medya çalıştıyında Anadolu Basınının sorunları tartışıldı, çözüm yolları arandı. Gazeteciler Cemiyetlerinin başkanları, gazetecilik örgütlerinin başkanları, Anadolu’da yayın yapan gazete ve televizyonların üst düzey yöneticileri, haber müdürleri, genel yayın yönetmenleri, patronlar, muhabirler, gazeteci kökenli milletvekilleri ülke gündeminin yanı sıra sektörün sorunları hakkında görüş alış-verişinde bulundu.

Tüm konuşulanlar, sorunlar, çözümler kitaplaşıyor. Adettendir bir de Sonuç Bildirgesi yayınlandı.

xx        xx        xx

Anadolu Medya BuluşmasıSonuç Bildirgesi’nde “Basın Özgürlüğü”ne vurgu yapıldı. “Baskıcı uygulamalar Türk basınını evrensel standartların çok gerisine götürmekte, ülkemizin itibarına gölge düşürmektedir.

Gazetelerin hazırlanması, basılması ve dağıtımı sırasında yapılan her müdahale açık sansürdür. Hiç bir hukuk devletinde, yayımlanmamış yazı, haber, fotoğraf, gazete, dergi veya kitap suç olamaz, olmamalıdır. Gizli ya da açık sansür basın özgürlüğüne ağır darbedir ve maalesef son yıllarda ülkemiz medyasının adeta kabusu olmuştur. Bu tür yaklaşım içeren uygulamalardan kaçınılmalıdır.” denildi.

Tutuksuz Yargılanmanın İnsani Hak Olduğuna” vurgu yapılarak “Gazetecilerin tutuksuz yargılanmaları sağlanmalı, bunun evrensel kriterlerin en önemlisi olarak ülkemiz hukukunda da kabullenilmesi temin edilmelidir. Son yıllarda artan yayın yasakları, kanal karartmaları, fahiş para cezaları, telif haklarından doğan ve mahkumiyetlere kadar varan tutuklamalar halkın haber alma hürriyetini engellemektedir.  Sansürün her biçimi basın özgürlüğüne vurulmuş darbedir ve bu tür uygulamalara asla fırsat verilmemelidir.” ifadesine yer verildi.

xx        xx        xx

Bildirgede “Basının Demokrasinin Teminatı Olduğuna” dikkat çekilirken de şöyle denildi:

Bu sürecin nihai başarıya ulaşmasının yolunun, çağdaş demokrasinin eksiksiz biçimde uygulanmasından geçtiği açıktır. Demokrasinin teminatı da öncelikle bireysel özgürlüklerdir. Özellikle gazetecilerin özgürlüklerinden yoksun bırakılmaları doğru değildir. Gazetecilerin görev yeri basın kurumlarıdır. Demokrasinin vicdanı da bunu zorunlu kılar. Bu konuda atılan adımlar devam etmeli ve destek verilmelidir.

Ülkemizde “Meslek Odası”na sahip olmayan tek meslek olarak “gazetecilik” kaldı. Bu konuda da “Medyada kendine özgü bir yasası olan tek ve güçlü bir meslek odası yapılandırmasının gerçekleştirilememiş olması, gazetecilerin gücünü kırmakta, ortaya dağınık ve örgütsüz bir mücadele tarzı çıkmaktadır. Bu nedenle evrensel gazetecilik ilkelerine uygun bir meslek yasası ve yaptırım gücü de olan bir meslek odası yapılanması her açıdan zorunlu olmuştur.” diye kaydedildi.

xx        xx        xx

Medya Dili”ne özen gösterilmesine de dikkat çekilen ve bu konuda “Şiddeti teşvik etmeyen, terörü ve her türlü savaşı asla özendirmeyen, insanları ayrıştırmayan, ötekileştirmeyen, dini, dili, ırkı ne olursa olsun evrensel insanı değerleri esas alan barış dili tercih edilmeli ve meslektaşlarımız bu yönde teşvik edilmelidir.” denilen Sonuç Bildirgesi’nde Basın İlan Kurumu (BİK) seçimlerinde vekaletin kaldırılması istendi. Anadolu Medyası’nın BİK Genel Kurulu’nda daha fazla sayıda temsil edilmesi ifade edildi.

Ayrıca “Gazetelerin Birleştirilmesine” karşı çıkıldı. Bu konuda da şu ifadeye yer verildi:

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından yürütülen yerel gazetelerin birleştirilmesi politikası, asla zorlama, baskı veya dayatmayla olmamalıdır. Basın İlan Kurumu’nun bu doğrultudaki çalışmaları gözden geçirilmeli, yerel gazetelerin birleştirilmelerinin, demokrasilerdeki ‘basında çok seslilik’ ilkesine ters düşecek sonuçlar doğurmasına izin verilmemelidir.

Bunun yanında resmi ilan fiyatlarının arttırılması da istendi. Üç yıldır zam bekleyen yerel basına yapıldığı açıklanan yüzde 20 oranındaki zammın Başbakanlıkta bekletilmesinin sabırları zorladığına işaret edilirken, zorunlu kadro ve tiraj şartlarının, yayın yapılan il ya da ilçelerin nüfus yoğunlukları da gözetilerek yeniden belirlenmesinin adaletli olacağı kaydedildi.

xx        xx        xx

Basın Yasaları Reformunun Şart Olduğuna” da dikkat çekilen Sonuç Bildirgesi’nde, “Anayasa’nın 28. Maddesinde bulunan ‘Basın hürdür sansür edilemez’ hükmü, ‘basın hürdür sansür edilebilir’ hale getirilmiştir.” denilirken, “Yerel Medya Desteklenmelidir” başlığı altında şu ifadelere yer verildi:

Çok zor şartlarda ve ağır ekonomik baskı altında ayakta kalmaya çalışan yerel radyo, televizyon, yazılı ve internet basının desteklenmesi için acil önlemler alınmalıdır. Yerel gazetelerin dağıtım sorunları giderilmeli, bayilerinde yerel gazete stantları kurulmalı, belediyelerin yaptırım uygulamamaları için yasal düzenleme yapılmalıdır. Yerel yazılı medyanın özel şirket reklamlarından yararlanması için gerekli yapı oluşturulmalıdır.

RTÜK Siyasi Denetim Aracına Dönüşmüştür” başlığı altında “Televizyon lisans ücretleri ve yıllık frekans kullanım bedelleri Anadolu basını için acilen düşürülmelidir. TÜRKSAT’ın uydu kiraları yerel ve bölgesel yayınlar için makul ölçülere çekilmelidir.” talebi yapılırken, “İnternet Gazetecileri Hukuken Kabul Edilmelidir” ifadesine de yer verildi. “İnternet Gazeteciliği Sarı Basın Kanunu’na dahil edilmelidir” diye ifade edildi. “Telif Hakları” ile ilgili Radyo ve Televizyon Kuruluşları’nın en büyük problemlerinden biri olan; müzik meslek birliklerine ödemekle yükümlü oldukları telif hakkı sorununun giderilmesi istenirken, “Sendikal Örgütlülüğün” önünün açılması da istendi. “Türkiye’de medya sektörü sendikal örgütlenmenin en düşük ve medya sektörü işsizliğin de yüzde 30’la en yüksek olduğu iş koludur. Basın iş kanununda var olan hakların uygulanmaması, iktidar ve muhalefet yöneticilerinin sürekli gazetecileri hedef alan açıklamalar yapması gazetecilik mesleğinin itibar kaybetmesine neden olmaktadır.” denildi.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun.

——————————                                                                   ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Mevkilerini para ile satın alan kimseler, masraflarını geri almak yoluna düşerler.

ÇİVİ

Bazı milletvekili aday adaylarının “Siz etkili olursunuz. Benim için iki satır yazıversene” dediklerinde,

Beni Bi Gülmek Alıyor:))))

———————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets