Muğla’da 1 Mayıs kutlamaları - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’da 1 Mayıs kutlamaları

Bu haber 02 Mayıs 2018 - 1:34 'de eklendi ve 42 views kez görüntülendi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Türkiye genelinde olduğu gibi Muğla’da da çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Kadir Tamer

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Türkiye genelinde olduğu gibi Muğla’da da çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Kutlamalar Menteşe İlçesi’nde düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı. Aylin Karaca Kavşağında başlayan yürüyüşe Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Muğla Milletvekili Aday adayı Mürsel Alban, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Sivil Toplam Kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Muğla’da 1 Mayıs kutlamalarıan DİSK, KESK, TMMOB, Tabip Odası, CHP İl ve İlçe Başkanlıkları, Birleşik Haziran Hareketi, FKF, Tez Koop İş, Güvenlik İş, Belediye İş, Eğitim Sen, Tüm Yerel Sen, Genel Sağlık İş, Tarım Orkam Sen, Büro Emekçileri Sendikası ile birlikte birçok sivil toplum kuruluşu destek verdi.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı yürüyüş Aylin Karaca Kavşağı’ndan başlayıp Sosyo Kültürel Alanda sona erdi. Program Sosyo Kültürel alanda düzenlenen etkinlikler ile devam etti.

Kadınlar büyük ilgi gördü

1 Mayıs kortejinde Muğla Emek Benim Kadın Derneği üyelerinin yöresel kıyafeti ile katılması büyük ilgi gördü.  Yöresel kıyafetleri ile ellerinde bulunan tef ve davullar ile kortejde yer alan dernek üyeleri dikkat çeken isimler arasında yer aldı.

Güründen kutlama mesajı

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nın, Dünya’nın birçok ülkesinde haklarını arayan, emeğinin karşılığını isteyen ve insanca yaşama hakkı için mücadele edenleri birleştiren bir tarih olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 1 Mayıs’ta meydanlara inen ve haklarını arayanların sesine kulak verilmesi gerektiğini söyledi.

Gürün açıklamasına şöyle devam etti:

Ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak için farklı sektörlerde işçilerimiz, memurlarımız, emekçilerimiz var güçleri ile çalışmaktadır. Hangi sektörde çalışıyor olursa olsun vatandaşlarımızın daha iyi koşullarda çalışması, sendikal haklarının sağlanması, çalışma barışının sağlanması, iş hayatında ayrımcılığa son verilmesi, herkesin emeğinin karşılığını alması devleti yönetenlerin birincil hedefi olmalı ve bu hedefler için somut adımlar atılmalıdır. Sosyal devlet anlayışının hiçe sayıldığı, emeğinin karşılığını alamadığı için mücadele edenlerin engellendiği, işçi ölümlerinin kadercilik zihniyetiyle unutturulmaya çalışıldığı günümüzde 1 Mayıs İşçi Bayramı daha anlamlı hale gelmiştir. Daha güçlü ve üreten bir Türkiye için, işçisiyle, memuruyla tüm emekçilerin bir arada olması ve omuz omuza mücadele etmesi gerekiyor. Herkesin eşit temel hak ve özgürlüklere sahip olacağı, emeğin ve alın terinin karşılığını alacağı, sömürü düzenin olmadığı bir dünya düşüncesiyle 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutluyorum.”

İşçilerimizin yanındayız

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, 1 Mayıs İçi Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, “Daha insanca, daha özgürce ve barış içinde yaşayacağımız bir ülke umuduyla, tüm işçi kardeşlerimin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum” dedi.

Başkan Gümüş mesajında şu ifadelere yer verdi:

1 Mayıs “Emek En Yüce Değerdir” diyenlerin bayramıdır. 1 Mayıs, dünyanın birçok ülkesinde emeğinin karşılığı için mücadele edenlerin simgeleşmiş tarihsel adıdır. Bu tarih emekçilerin alın teri ile yazılmıştır. Emekçi; tarlada, fabrikada, hastanede, okulda, üniversitede, evde, direksiyon başında ve daha birçok alanda daha güzel yarınların hayallerini kurmak istiyor. Bu nokta da Menteşe Belediyesi olarak tüm taşeron işçi kardeşlerimizin hayallerine ortak olmak ve daha insanca yaşamaları için, Nisan ayı itibariyle sözleşmelerimizi tamamladık. Şuan itibariyle belediyemizde daha önceden taşeron olarak çalışan tüm işçi kardeşlerimiz, belediyemizin daimi işçileri olarak görevlerine devam ediyorlar. Emeğin en yüce değer olduğu bilinciyle emekçinin yanında olmaya, üretimden gelen gücünü kullanmasına en doğal hakkıdır diyor ve destekliyoruz. Daha güçlü bir Türkiye için tüm emekçilerin bir arada ve herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olmasını diliyor, daha insanca, daha özgürce ve barış içinde yaşayacağımız bir ülke umuduyla tüm işçi kardeşlerimin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum.”

Hayat standartlarını yükselteceğiz

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete ise mesajında, “Tüm emekçi kardeşlerimizin Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlar, barış ve kardeşliğin güçlenmesine vesile olmasını dilerim” ifadelerine yer verdi.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı açıklama şöyle devam etti:

Emek ve alın terinin kutsallığının bilincindeyiz ve bu doğrultuda çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. İktidara geldiğimiz günden bu yana işçi ve memur kardeşlerimizin haklarında reformlar yaparak önemli sayıda kazanımlar ürettik. Yakın zamanda da yaklaşık 1 milyon taşeron işçimizi kadroya aldık. 2009’da 1 Mayıs’ı resmi tatil ilan ederek o günden bu yana emekçi kardeşlerimizin bayramlarını özgürce, şenlik ve bayram havasında kutlamalarını sağladık. Bundan sonra da yapacağımız çalışmalarla emekçi kardeşlerimizin hayat standartlarını yükseltmeye devam edeceğiz. Tüm emekçi kardeşlerimizin Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayarak, 1 Mayıs’ın emek ve dayanışma bilincinin yaygınlaşmasına, barış ve kardeşliğin güçlenmesine vesile olmasını dilerim.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets