Kartlar 24 Haziran İçin Karılıyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kartlar 24 Haziran İçin Karılıyor

Bu haber 23 Nisan 2018 - 2:00 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçen hafta Muğla’dan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener geçti. Muğla il merkezinde partisinin il binası açılışını yaptı. Akşener’e ilgi büyüktü. Çalışılmış bir miting değildi. Miting olsa daha kalabalık olabilirdi. Herkes Perşembe Pazarı’nda yürümesini bekledi, ama demek ki düşünen olmamış!

Muhalefetin işi zor… Hele Akşener’in daha da zor. Muğla’daki kalabalığı Fox TV dışında gösteren olmadı. Yerel TV kanallarına, yerel basına gün doğdu…

İYİ Parti’nin erken seçime girip giremeyeceği tartışılıyor. Akşener Muğla’da yaptığı konuşmada, “Gök kubbeyi başınıza yıkarım” derken şu ifadelerde bulundu:

Bu milletin mensuplarının kurduğu yapıdır. Herkesi kucaklayan partidir. Onun için bizi durdurmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Buradan abidik gubidiklere alışmışlara sesleniyorum ayağınızı denk alın. İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer engel olmaya kalkarsanız bende Meral Akşener’sem o gök kubbeyi başınıza yıkarım.

Yapabilir mi?.. Bilmiyorum, ama eski DP’li yaşlı bir amca “Yapar.” diyordu…

 

xx        xx        xx

Fethiye, il merkezinden daha kalabalıktı. Tabi bunda ev sahibinin Behçet Saatcı olmasının da etkisi vardı. Burada belki kendisinin de beklemediği bir kalabalıkla karşılaşan Meral Akşener, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ya İYİ Parti rozetini taktı. Yaptığı konuşmada da “Öncelikle bu meydanda bizlerle beraber olan, bize destek olmak için genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle, çok değerli kardeşlerimle, buna vesile olan çok değerli kardeşim Behçet Saatcı’ya teşekkür ediyorum.” derken şu ifadesi dikkat çekici oldu:

Milletvekili transferi ile bir grup yaparsınız. Ondan sonra seçimlere katılırsınız. Biz, Türk siyaset tarihinde ilk defa tabandan teşkilatlanarak, yukarı doğru gelen bir hareketiz, siyasi partiyiz. OHAL şartlarında, herkesin muhbir olmaya özendirildiği bir dönemde, Batman, Hakkari, Muş, Siirt, Bitlis gibi 77 il teşkilatımızın ilçeler dahil kurulduğu, 67 ilimizin bizatihi kongresini yaptığı bir siyasi hareket olduk. Buraya gelirken, İncilay Başkan (Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ) bana dedi ki ‘Kadınlar sizi bir kurtarıcı gibi görüyor’. Kadınlar da benim için kurtarıcı. Dolayısıyla biz el ele tutuşup, Türkiye’yi kurtaracağız…

 

xx        xx        xx

İyi Parti’nin 24 Haziran seçimlerine girip girmeyeceği tartışmaları devam ededursun, ilk belediye başkanına geçen hafta Fethiye’de sahip oldu. Bu bekleniyordu ve Akşener’in Muğla’ya geliş nedeni de aslında buydu.

Siyasi kamuoyunda beklenen ise, olası erken yerel seçimde Başkan Saatcı’nın İYİ Parti’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmasıydı…

Başkan Saatcı kulislere göre, Büyükşehir seçimi alınamazsa, 2019’da milletvekili adayı olacaktı.

Şimdi ne olacak?

Bu soru sadece İYİ Parti ve Behçet Saatcı’nın değil; AK Parti ve Bülent Karakuş’un; Nihat Öztürk ve Kadem Mete’nin; CHP ve Osman Gürün’ün; MHP ve Mehmet Erdoğan’ın da sorusu…

Kime niyet, kime kısmet” diye bugünler için söylenmiş olmalı…

 

xx        xx        xx

Bugünlerde sosyal medyada çok yaygın bir fıkra var.

Adam dut gibi sarhoş, binmiş belediye otobüsüne, arkadan bağırıyor:

– Hiieeeeeyyytttth!! Öndekilerin hepsi boynuzlu, ortadakiler ibne, arkadakiler de pezeveeeenk…!!!.

Otobüsün şoförü zınk  frene basıyor. Yerinden kalkmasıyla sarhoşu iki yakasından tutup arka cama yapıştırması bir oluyor  ve:

– Lan! şimdi bi daa söyle bakiim kimmiş boynuzlu, kimmiş ibne, kimmiş pezevenk???

– Şimdi nasıl bilebilirimki aabbiii… ööle bi fren yaptın ki, hepsi birbirine karıştı!!!

Galiba şu erken seçim kararı da biraz bu otobüs freni gibi oldu.

Herkes erken yerel seçim ve belediye başkanı adayı hazırlığı yapıyordu. Daha geçenlerde AK Parti Muğla İl Başkanlığı Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkanı Yardımcısı Ziya Ercan partili belediye başkanları ve meclis üyeleri ile toplantı yapıp, “Adayları erken açıklamalıyız” demişti.

Her şey karıştı… Şimdi ne olacak?

 

xx        xx        xx

MUTSO Başkanı Bülent Karakuş tombaladan çıkar gibi, AK Parti’nin üyesi bile olmadığı halde MKYK Üyesi olarak açıklanırken, “Büyükşehir Belediye Başkanı adayı” gösterileceği de kulislere fısıldanmıştı.

Şimdi ne olacak? Karakuş Milletvekili adayı olur mu? Herkes bu sorunun yanıtını arıyor…

Ben Karakuş yeniden MUTSO Başkanı olmakla akıllılık etmiş diye düşünüyorum. Bence O önümüzdeki AK Parti Büyük Kongresi’nde de MKYK dışında bırakılabilir. Mayıs’ta TOBB seçimlerinde de yönetimde yer bulamayabilir… MUTSO Başkanlığını tazelerken bunları kendisi de düşünmüş olabilir…

Aslında Erken Yerel Seçimler olsaydı Muğla Büyükşehir adayı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz olabilirdi…

Ama şimdi Muhsin Eryılmaz milletvekili adayı da olabilir. Kadem Mete olmaz, çünkü İl BaşkanıŞadi Pirci de olabilir. Yelda Erol Gökcan’da olabilir. Elvan Göçer de olmaz. Ankara’nın Yusuf Kayacık ekibini unutacağını sanmıyorum.

Hasan Özyer’i gören yok. Nihat Öztürk tek milletvekili… Onu da yazın… Hayati Nizamoğlu yine değerlendirilecektir. Birde Mustafa Toksöz ve başvurursa Ozan Bahar’ı ekleyin… Etti mi 7?

Elbette Nihat Öztürk hala favori. Yusuf Kayacık ve benzeri başka aday adaylar da olacaktır, ama ilk 7’nin aşağı yukarı saydıklarım gibi çıkması bekleniyor…

 

xx        xx        xx

CHP’de de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya var. O’nun CHP’nin milletvekili adayı listesinde değerlendirileceğini sanmıyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de aday olmayacaktır. Kendisini iyi tanırım. Emir almak istemez. O da yerel seçimi beklemek isteyecektir.

Ancak CHP’de “zaman darlığı” bahanesiyle ön seçim olmayacaktır. O zaman Başkan Gürün

atama aday olabilir… Ayrıca belediye başkanlarından Muhammet Tokat, Haşmet Işık ve Ümit Karaaslan şansını deneyecektir. İlçe başkanlarından da şansını deneyenler olacaktır. Fakat Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü kadar başarılı olamayabilirler. Eski İl Başkanlarından Mustafa Öztürk ve Süleyman Uslu’da ciddi aday adaylarından olacaktır. Hüseyin Anıl partiden ihraç edildiği için “sakıncalı piyade” durumunda. Aday olamayacak. Süleyman Girgin ile Akın Üstündağ ve Nurettin Demir de şansını deneyecektir. Emrah Doğu’nun aforoz edilmişliği sürecektir. Eski Belediye Başkanlarından Kazım Turan ve Fevzi Topuz da unutulmamalı… Mürsel Alban da sıralamada yer alırsa şaşırmamak lazım…

İlk 7 şöyle olur diyemiyorum.

 

xx        xx        xx

Yeniden İYİ Parti’ye dönersek 7 isim içinde muhtemelen Prof. Dr. Metin Ergün, Şükrü Zeybek, Hasan Yüzbaşıoğlu, Mehmet Tosun, Behçet Saatcı yer alacak. Ancak Behçet Saatcı için de Osman Gürün gibi “Yerel seçimleri bekleyecektir” görüşü yaygın. Mehmet Tosun için de “Listede yer alabilir, ama o Bodrum Belediye Başkanı adayı” deniliyor.

Geriye net isim olarak Metin Ergün, Şükrü Zeybek, Hasan Yüzbaşıoğlu kalıyor.

MHP’de de isim saymak zor. Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın liste başı olacağını söylemeye gerek bile yok. MHP’de kalan Asım Başaran’ın ikinci sırada yer alacağını söyleyen çok. Son anda İYİ Parti’den aday olması sürprizini bekleyenler az değil… MHP’de beklenen isimler ise Hacı Çelik, Cengiz Çay ve her zamanki isimler

Anlaşılacağı gibi siyaset masasında kartlar yeniden karılıyor. Hiçbir parti için “aday tahmininde” bulunmak kolay değil… Hele bir masadaki çay biraz daha demini alsın…

——————————                                                                       ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: “Düşündüğünüz, söylemek istediğiniz, söylediğinizi sandığınız, söylediğiniz, karşınızdakinin duymak istediği, duyduğu, anlamak istediği, anladığını sandığı, anladığı, arasında farklar vardır.Yani insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal var.”(Sylviane Herpin)

ÇİVİ

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Muğla Sanayi Sitemizi ziyarette bulundu, Kendisinden Ata Sanayi Sitesi için destek sözü alındı.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets