TOBB Muğla Seçimleri Tamam - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

TOBB Muğla Seçimleri Tamam

Bu haber 16 Nisan 2018 - 0:02 'de eklendi ve 58 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı, Muğla’daki odaların seçimleri geçen hafta sonunda yapılan Muğla Ticaret Borsası seçimi ile tamamlandı.

Kurucu Başkanı olarak Hayati Nizamoğlu’nun “Onursal Başkanı” olduğu Muğla Ticaret Borsası seçimi tek liste ile yapıldı. Seçim sonunda Ticaret Borsası Başkanı Hasan Gökmen güven tazeledi.

Hafta sonunda Cuma günü Muğla Ticaret ve Sanayi (MUTSO) Odası’nda da görev dağılımı vardı.

Bülent Karakuş yönetim içinden yine başkanlığa getirilirken, Mustafa Ercan ve Mehmet Dişçigil yönetimde yerlerini korudular.

Ancak Mehmet Dişçigil’in Meclis Başkanı olacağı söylentileri boş çıktı. Aynı şekilde sıranın Mevlüt Acar’a geldiği varsayımları da havada kaldı.

Karakuş ekibinin adayı Ferudun Öztürk’e karşı Koray Özcan 24’e 25 oyla Meclis Başkanı seçildi…

Şimdi herkes “AK Parti’den Büyükşehir Adayı olması beklenen Bülent Karakuş neden yeniden MUTSO Başkanı oldu?” sorusunun yanıtını arıyor…

 

xx        xx        xx

Geçen hafta TOBB camiasında bir gelişme daha oldu.

2 Nisan günü yapılan İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi seçimlerinde mavi liste ile Orhan Dinç; beyaz liste ile yılların başkanı Gündüz Nalbantoğlu yarışmıştı. Açıklanan seçim sonuçlarına göre Gündüz Nalbantoğlu 165 oy alırken; Orhan Dinç ise 210 oy ile şube başkanlığını kazanmıştı.

İMEAK DTO Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arif Yılmaz oy kullanmadaki usul nedeniyle İlçe Seçim Kurulu‘na itirazda bulunmuş, İlçe Seçim Kurulu da itirazı reddetmişti. Bu defa İl Seçim Kurulu‘na yapılan itiraz doğrultusunda ise İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi seçimleri iptal edilmişti.

Ancak Yüksek Seçim Kurulu’nun geçen hafta verdiği kararla İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum seçimleri sonucu kazanan “Mavi” tescillenmiş oldu. Böylece İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi seçimleri sonucunda İstanbul İMEAK’ta başlayan “Hepimizin Odası Hareketi”nin Muğla’daki üç temsilcisinden biri olan Orhan Dinç‘in başkanlığı kesinleşmiş oldu…

 

xx        xx        xx

Orhan Dinç’in gelişi ile Bodrum’da bir imparatorluk sona erdi.

Çok ciddiye alınmayan “Hepimizin Odası Hareketi” ile bir imparatorluk ta Marmaris’te son buldu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Marmaris Şubesinde yapılan meclis üyeliği seçimlerini, 22 yıldır oda başkanlığını yürüten Hasan Mengi karşısında aday olan “Hepimizin Odası Hareketi” temsilcisi Halil Bağlı‘nın listesi kazandı.

Odanın kuruluşundan bu yana Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Mengi‘nin yanı sıra Bağlı‘nın hazırladığı listelerin yarıştığı seçimde, Bağlı 220 oy alırken, Mengi 188 oyda kaldı.

Hepimizin Odası HareketiBodrum ve Marmaris’teki başarısını Fethiye’de gösteremedi.

Fethiye’de hareketin temsilcisi Ahmet Karabulut karşısında İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi’nin mevcut Başkanı Şaban Arıkan çok az farkla güven tazelemiş oldu. Başkan Arıkan 147 oy alırken, “Hepimizin Odası Hareketi” adayı Karabulut 141 oyda kaldı…

 

xx        xx        xx

Muğla’da üç şubeden ikisini kazanan “Hepimizin Odası Hareketi” ekibinin lideri Tamer Kıran da İstanbul Marmara Ege Akdeniz Karadeniz (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Merkez Yönetimi seçiminde Başkan Metin Kalkavan’ı yenerek bir dönemi kapattı.

Bu bizi neden ilgilendiriyor?

Seçimler sürecinde Muğla’da da çalışan Tamer Kıran’ın mavi listesinde MİTSO eski başkanlarından, Milaslı medya patronu Nazmi Doğru da yer aldı.

Lütfi Kırdar Kongre Salonu‘nda gerçekleşen İMEAK Deniz Ticaret Odası Merkez Yönetimi seçimlerinde Tamer Kıran 48 komiteden 29’unun oyunu alırken, Nazmi Doğru ise Oda Meclisi’nde yer almakla kalmayıp, Cengiz Kaptanoğlu, Hacı Hakkı Deval, Kerim Kalafatoğlu, Recai Hakan Şen, Şadan Kaptanoğlu Dikici, Şükrü Fazıl Uzun, Yılmaz Ulusoy gibi isimlerden oluşan 22 İMEAK DTO‘nun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Delegeleri arasında da yer buldu.

Küllerinden yeniden doğmak böyle bir şey olsa gerek…

Meslektaşımız Nazmi Doğru’ya başarılar diliyoruz…

 

xx        xx        xx

Marmaris ve Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanları gibi Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Başkanı Akif Arıcan da tutunamadı.

Daha önce 2 dönem odanın Meclis Başkanlığı’nı yapmış olan yeni Başkan Osman Çıralı seçimi büyük bir farkla kazandı. Ki sonuç herkesi şaşırttı.

Muğla’da MUTSO Başkanı Bülent Karakuş’un, Bodrum’da BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’un karşısına aday çıkmaması da şaşırtıcı oldu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) seçimleri iki ayrı liste ile yapıldı. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı denetiminde yapılan seçimde MİTSO Başkanı Reşit Özer ve arkadaşları, Halil İbrahim Gülen ve arkadaşlarına karşı güven tazelediler.

Marmaris Ticaret Odası’nda ise Oda Başkanı Mehmet Baysal’ın karşısına hiç hesapta yokken Hasan Gökmen’in 37 yaşındaki oğlu Mustafa Gökmen aday olarak çıktı.

Mehmet Baysal yüzde 60 oy oranı ile 12 meslek gurubunu kazanarak “yola devam” derken, Mustafa Gökmen yüzde 40 oy oranı ile bir meslek gurubunda kaldı…

 

xx        xx        xx

Nedense Muğla’da Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Makine Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Elektrik Mühendisleri Odası ile Tabip Odası ve Muğla Barosu dışındaki odalarda ve STK’larda, yerel yönetimlerde “seçimle” gelinen makam adeta “mesleğe” dönüşüyor!

Oturan koltuğa yapışıp kalıyor…

Marmaris’te Hasan Mengi’nin 22 yıldır oda başkanlığında olduğunu duyunca şaşırdım. Esnaf Odaları Birliği Başkanı kaç yıldır orada acaba? Ayrıca O’nun “mesleğini” bilen var mı?

Zamanı gelince bırakmasını bilmek lazım…

MUTSO yöneticileri de kendilerinden önceki yönetim gibi oturup kalmayacaklarını söylemişlerdi, ama ne yapsınlar; odanın anahtarını, mührünü gidip valiliğe mi bıraksınlar?

Karşılarına “alternatif” çıkmadı?

Neden acaba?

MUTSO ve MUTSO seçimleri ile ilgili merak edilen çok soru var…

 

xx        xx        xx

Aslına bakılırsa Kavaklıdere, Yatağan, Datça, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Ula ve Menteşe’de yetkili olan MUTSO’nun seçimlerinde Mustafa Gökmen gibi genç ve cesur bir aday çıksa bir başka imparatorluğun daha yıkılması kaçınılmaz olabilirdi…

Çıkmadı. Acaba neden?

Dediğim gibi MUTSO ile ilgili soru çok…

TOBB camiasında Muğla, il sınırları dışında TOBB Yönetim Kurulu Üyesi olarak Bülent Karakuş tarafından temsil ediliyordu.

Şimdi Muğla, İMEAK Deniz Ticaret Odası Merkez Yönetimi’nde “Meclis Üyesi” ve TOBB Delegesi olarak Nazmi Doğru tarafından da temsil ediliyor.

Ancak Karakuş’un temsili devam edecek mi etmeyecek mi belli değil!

Malum Karakuş aynı zamanda AK Parti MKYK Üyesi ve potansiyel olarak AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı…

Yani TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği ve AK Parti MKYK Üyeliği görevlerinde kalıp kalmayacağı bilinmiyor. Mayıs sonuna kadar TOBB seçimleri, Haziran gibi de AK Parti Büyük Kongresi var…

Yarın sorularla devam ederiz…

—————————————                                                                                      —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Zaman en iyi yazardır. Her zaman mükemmel sonu yazar.

ÇİVİ

MUTSO’da görev dağılımından sonra yönetimde görev alan Yusuf Kayacık, sosyal medyada “Başkanımız Bülent Karakuş’un liderliğinde, Muğla’mız için var gücümüz ile çalışacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın..” demiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets