Başkanlar Akyaka’da Buluştu - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Başkanlar Akyaka’da Buluştu

Bu haber 12 Nisan 2018 - 1:03 'de eklendi ve 49 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla büyükşehir statüsüne geçmeden önce CHP ve SHP’de belediye başkanlığı yapan çok sayıda isim Akyaka’da bir araya gelerek hasret giderdiler, anılarını tazelediler.

Bir de sitemde bulundular…

Kendileri “Biz eski değil, eskimeyen başkanlarız” deseler de, Muğla’nın yaşayan 50 eski CHP’li ve SHP’li belediye başkanı varmış.

Akyaka’da Hamle Otel’de buluştular. Ören’in son Belediye Başkanı Kazım Turan’dan davet alınca sevindim, hatta heyecanlandım… Bir de böyle bir şey var; “Son Belediye Başkanı”… Muğla büyükşehir statüsüne geçince kapanan beldelerin başkanları kendilerini böyle ifade ediyorlar.

Beni sevindirip, heyecanlandıran bir zamanların “deve dişi gibi adam” diye tanımlanan belediye başkanlarından Özer Olgun’u, Erman Şahin’i, Orhan Çakır’ı, Cahit Özgür’ü, Sadi Özcan’ı, Sadi Uysal’ı, Ömer Tekin’i, Mehmet Güner’i, Yılmaz Sertkaya’yı, Ekrem Şahin’i ve Sadi Dündar’ı yıllar sonra görecek olmamdı…

Ömer Tekin ve Ekrem Şahin hariç hepsiyle anılarımız, ortak hikayelerimiz vardı…

 

xx        xx        xx

Başta en yaşlıları Yatağan Belediye Başkanı Sadi Uysal olmak üzere, bir diğer Yatağan Belediye Başkanı Ömer Tekin ile Muğla Belediye Başkanları Erman Şahin ve Orhan Çakır, Yeşilyurt (Pisi) Belediye Başkanı Mehmet Güner, Fethiye Belediye Başkanı Özer Olgun, Bafa (Çamiçi) Belediye Başkanı Cahit Özgür, Selimiye Belediye Başkanı Mustafa Gül diye sıralayabileceğimiz duayenler kendileri veya eşleri rahatsız olduğu için gelememişler.

Duayenlerden Köyceğiz Belediye Başkanı Yılmaz Sertkaya yurt dışında olduğu için gelememiş, ama Yatağan Belediye Başkanlarından Sadi Özcan ve Ula Belediye Başkanı Sadi Dündar gelmişti.

Eskimeyen” ve “SonBaşkanlar tek tek ayağa kalkıp, kendilerini tanıtarak anılarını anlatırlarken, kendi kendime “İl Başkanı Mürsel Alban ile ilçe başkanlarının bu isimlerle tanışmışlığı var mıdır” diye düşünürken, yine kendi kendime şöyle sordum:

Yeni kuşaklar bu isimlerin kaçını tanıyordur?

Vefasızlık mı, ilgisizlik mi, unutkanlık mı bilmiyorum.

Bildiğim ve o gün buluşmada gördüğüm, Kazım Turan isabetli bir iş yapmış…

 

xx        xx        xx

Öteki gelenleri şöyle sıralayalım;

Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Ülküm, Bitez Belediye Başkanı İbrahim Çömez

Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz, Ören Belediye Başkanı Kazım Turan, Bafa Belediye Başkanı Zühra Dönmez, Güllük Belediye Başkanı Tevfik Kırçın…

Yatağan Belediye Başkanı Sadi Özcan, Turgut Belediye Başkanı Muammer Bahçeli, Bencik Belediye Başkanı Salih Haney, Bozüyük Belediye Başkanı Yaşar Gencel, Bozarmut Belediye Başkanı Nazif Uysal…

Datça Belediye Başkanı Erol Karakullukçu…

Ortaca Belediye Başkanı Ekrem Şahin, Dalyan Belediye Başkanı Mehmet Ali Tezcan,

Marmaris; Turunç Belediye Başkanı Ali Fuat Fidan, Armutalan Belediye Başkanı Muhammet Ünlü, Bozburun Belediye Başkanı Cemil Şener, İçmeler Belediye Başkanı Yavuz Gökberkit…

Fethiye; Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, Göcek Belediye Başkanı Recep Şatır, Kumluova Belediye Başkanı Alim Karaca, Seki Belediye Başkanı Veli Yıldız…

Menteşe; Yerkesik Belediye Başkanı Mustafa Karadağ, Kafaca Belediye Başkanı Murat Gökalp…

 

xx        xx        xx

Başkanların Akyaka Buluşması Pazartesi ve Salı günü gazetelerde haber olunca telefonla arayanlar oldu. Buluşma CHP çevrelerinde büyük merak uyandırmış. Hemen hepsinin sorusu aynıydı:

Amaç ne?

Amaç ne olabilir ki? Hatırlamak, hatırlanmak, birlikte olmak… Kimsenin telaşlanacağı bir durum yok… Bir de buluşmayı Bencik Belediye Başkanı Salih Haney ile birlikte organize eden Ören Belediye Başkanı Kazım Turan’dan dinleyelim amacı:

Bu sadece bir başlangıç. İnşallah amacına ulaşır. Bu buluşmalardan amacımız sadece ve sadece sohbet ve kaynaşmayı sağlamak. Gönül istiyor ki, Bodrum’daki, Turgutreis’teki, Gümüşlükte’ki başkanlarımız, Ölüdeniz’deki Seki’deki başkanlarımız ile tanışsın. Diğer yörelerdeki başkanlarımız ve eşlerimiz birbirilerini tanısın.

Başkan Turan sonra da bir bakıma başkanların ortak sitemini dillendirerek, şöyle devam etti:

Unutulmayalım, kenarda köşede durmayalım. Çünkü biz yörelerimizde belediye başkanlığı yapmış isimleriz. Birikimlerimiz, tecrübelerimiz var. Gönlümüz isterdi ki bu buluşmayı Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün gerçekleştirmiş olsundu. Biz bunun için 4 yıl bekledik. Bizlerin hiçbir fikri mi yok, bizden hiç bir öneri almak istemiyor mu bunu anlayamadık. Kendimizi kenara atılmış gibi hissederek bu düşünceler ile böyle bir buluşmayı gerçekleştirdik.

 

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün kimin fikriydi bilmiyoruz, mülga Muğla Belediye Başkanlığı’nda her ay bir belediye başkanının ev sahipliğinde başkanların eşli bir araya gelmelerini sağlıyordu.

Nedense Büyükşehir Belediye Başkanı olunca, belki de işlerin yoğunluğundan unuttu… Eski Başkanlar da boşuna beklemişler. Çünkü dört yıldır mevcut başkanlarla da eşli buluşma yok!

O gün görüşüp, dinlediğim başkanlara bakılırsa, hemen hepsi, özellikle belde belediye başkanları “dikkate alınmayı” çok beklemişler. Birisi içini şöyle döktü:

Beldemizde, bölgemizde yapılacak işlerle ilgili, sorunların ve çözümlerin belirlenmesi ile ilgili bizde dikkate alınsak yararlı olabilirdik. Bugüne kadar hiç bize başvurulmadı.

Bir başkası beldelerin sahipsiz kaldığına dikkat çekerek şunları söyledi:

Beldelerle hem Büyükşehir hem de İlçe Belediye Başkanı arkadaşlarımız ilgileniyor. Kırsalda sorun yok. Ancak Akyaka, Göcek, Ölüdeniz, Ören, Güllük eskisi gibi değil. Kışın neyse de sezonda artan nüfusla birlikte başta temizlik ve trafik olmak üzere sorunlar artıyor. Gerekli denetimler yapılamıyor. Bu saatten sonra Büyükşehir’den dönüş olmayacaktır, ama turizm merkezi beldelerin açılması için bir düzenleme yapılabilir.

 

xx        xx        xx

Anlaşılacağı gibi eski başkanlar hatırlanmak, dikkate alınmak ve yararlı olmak istiyorlar.

Tabi bunun olabilmesi için yönetenlerin “katılımcı demokrasiye” inanmaları gerekiyor.

Nerede onlar?

Ki geçenlerde Menteşe CHP İlçe Danışma Kurulu toplantısı vardı… Konakaltı Kültür Merkezi Nail Çakırhan Salonu’nda katılım az olmuş… Bazı konuşmacılar bu konuda serzenişte bulunmuş.

İl Başkanı Mürsel Alban’da konuşmasında o serzenişlere şöyle yanıt vermiş:

Bizim kalabalıklara ihtiyacımız yok. Az olsun, ama cesur olsun. Zaten il merkezine her gün 50-100 kişi geliyor.

Aşağı yukarı böyle… Bana bunu anlatan da İl Başkanı Alban’ın sözünü “Küçük olsun, benim olsun” diye çevirdi… Ardından, “2019’un sinerjisi erken yerel seçimde bu anlayışla yaratılabilir mi?” diye sordu. Ne dersiniz, yaratılabilir mi?.. Yinede İl Başkanı Alban’ın sözünü yabana atmamak lazım. Kuru kalabalıklara gerek yok. Belki de böyle demek istemiştir.

Ancak Akyaka’da buluşan eski başkanlar bana pek öyle “Kuru kalabalık” gibi gelmediler. Muğla’ya ve ülkeye dair fikirleri, projeleri ve en önemlisi hala heyecanları var…

 

xx        xx        xx

Dört yıldır kesintisiz süren bir başka buluşma var;

CHP’li Son İl Genel Meclisi Üyeleri Buluşması

Belediye Başkanları Buluşması” için acaba bu buluşmadan esinlenilmiş olabilir mi diye düşündüm. Değilmiş… İki oluşumun yinede benzerlikleri var. En önemli benzerlikleri ise, bugün “mahalle” olan “köyleri” ezbere bilen son İl Genel Meclisi Üyelerinden de hiç yararlanılmamış.

Bakalım “Eski İl Başkanları, ilçe başkanları buluşması” da olur mu?

——————————                                                                          ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Ne diye böbürlenip büyükleniyorsun. Doğumun bir damla su, ölümün bir avuç toprak değil mi?

ÇİVİ

Hasan Telli sosyal medya hesabından “Mahkeme kararı ile insanların arabaların yaşları büyür ya da küçülür biliyoruz da arabaların yaşı nasıl küçültülüyor anlamadım” demiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets