CHP’liler Yağmasa Da Gürlemiş - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

CHP’liler Yağmasa Da Gürlemiş

Bu haber 05 Nisan 2018 - 0:44 'de eklendi ve 31 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Vatandaş serseme döndü. Bizde öyle…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Muğla’da Doğal SİT Alanları’nın yeniden derecelendirmesi çalışması çerçevesinde tamamlanan ve Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren “Gökova Paftası” ile ilgili çıkan haberlere AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk yazılı açıklama yaparak açıklık getirdi.

Sonra Yerkesik Muhtarlar Toplantısı’nda Milletvekili Öztürk, İl Başkanı Kadem Mete ile birlikte Gökova Körfezi’nin imara açılması konusunda CHP’ye yüklendi.

Sonra da İl Başkanı Mete, muhtemelen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hazırlandığı izlenimi veren dosyaya dayanarak bilgilendirme toplantısı yaptı.

Bu arada CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve CHP İl Başkanı Mürsel Alban ile CHP Milletvekilleri bir kahvaltıda bilgilendirme gerçekleştirdi.

Her seferinde de gazeteler, gazeteciler haberlerine şöyle giriş yaptılar:

Gökova Körfezindeki sit alanlarına ilişkin tartışma devam ediyor.

 

xx        xx        xx

Aslında tartışılan bir şey yok.

Her açıklama yeni bir bilgi kirliliğine neden oluyor.

Bakanlar Kurulu kararı 16 Mart’ta Resmi Gazete’de yayınlanmış. Hürriyet Gazetesi haber yapmasa haberimiz olmayacaktı.

Öyle ki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmayı yürütürken görüşüne başvurup, önerilerini aldığı tek kurum Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni çokta dikkate almadığını ve bu nedenle Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül 2017’de hukuki itirazını yaptığından haberimiz olmayacaktı…

Hala Hürriyet’in deprem etkisi yaratan haberi için “yalan ve kasıtlı haber” diyenler olsa da onca bilgi kirliliği içinde Gökova Körfezi için kaygı verici gelişmeler yaşandığı anlaşılıyor.

Ben asıl AK Parti’deki telaşı anlamıyorum.

AK Parti’den ardı ardına açıklamalar geliyor. Ne gerek var? Ciddi ciddi muhalefet eden yok. Odalar, STK’lar ayağa kalkmış değil… (!)

Hafta başında CHP’nin düzenlediği kahvaltı dahil, CHP’nin kamuoyunu aydınlatabildiğini ve beklentileri karşıladığını söylemek zor… Buna karşılık İl Özel İdaresi döneminde yaşanmış kaçak yapılaşmayı bile CHP’li belediyelerin üzerine yıkma başarısını gösteren AK Parti şu ana kadar daha baskın ve meseleye hakim…

 

xx        xx        xx

Peki AK Parti doğruyu mu söylüyor?

Hürriyet Gazetesi’ndeki haber ne Bakanlar Kurulu ne de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tekzip edilmediği gibi, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden bir açıklama yapan da yokken AK Parti’nin Muğla yerel kurmaylarının doğruyu söyleyip söylemedikleri tartışılır.

Bu yüzden “aslında tartışılan bir şey yok”…

Doğrusunu söylemek gerekirse CHP’nin kahvaltısına kadar niyetim vardı, ama ben de ilk defa tartışmak istemiyorum.

CHP cephesinden şu ana kadar sadece sosyal medya kullanıcısı Kemal Önekli’nin “2018’de Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanan karara 2017 yılında mahkemede nasıl itiraz edilir” sorusuna yanıt verildi.

Onu dünkü yazımda paylaştık.

Bir de AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk’ün CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin Bodrum’da Katı Atık Depolama Tesisi için “ağaç katliamı yaptığı” suçlamasına cevap verildi. Onu da bugün paylaşalım. CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban kahvaltıda bu konuda şöyle demiş:

Gökova Körfezini Bakanlar Kurulu kararı ile resmen imara açtılar. Körfezdeki koyları yandaşlarına peşkeş çekecekler. Bodrum’da katı atık tesisi yapılmasın diye AK Parti Muğla Milletvekili tesis alanında kesilmesine izin verilmiş çam ağaçlarına sarılmıştı. Gökova Körfezinde bulunan Okluk Koyunda Cumhurbaşkanlığı Yazlık Sarayı yapılıyor. Orada binlerce ağaç kesildi. AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk o ağaçlara niye sarılmadı? Burası Muğla. Koyları kimseye yağmalatmayız, peşkeş çektirmeyiz

 

xx        xx        xx

Okluk Koyu’nda inşaat ve yeni düzenleme neredeyse sonun geldi. Bugüne kadar ağızlarını açmayan CHP’liler; İl Başkanı Mürsel Alban, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Milletvekilleri Akın Üstündağ, Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan atı alan Gökova Körfezi’ni de geçmiş olsa da Okluk Koyu’ndan yüklenmişler.

Başkan GürünBen Gökova Körfezi ile ilgili teknik konularda bilgilendirme yapacağım, arkadaşlarım siyasi konularda konuşacaklar” dediğinden mi ne, İl Başkanı Alban yukarıdaki ifadelerde bulunurken, Milletvekili Demir şunları söylemiş:

Ülkede Cumhuriyet kazanımlarını bir bir peşkeş çekiyorlar. Şimdide Gökova Körfezini imara açarak birilerine peşkeş çekecekler. Buna asla izin vermeyeceğiz. Bunların asıl amaçları Okluk Koyu’ndaki kaçak Yazlık Sarayı yasal hale getirmek. Koyları kendi yandaşlarına vermek. Bunu da bölgede yaşayan köylüler ev yapacak algısı üzerinden yürütüyorlar. Bölgede yaşayan köylüler evlerini yapsın. Bizde köylünün ev yapması taraftarıyız. Ancak koyları birilerine peşkeş çektirtmeyiz

Sanırım Milletvekili Aldan susma hakkını kullanmış. Milletvekili Üstündağ ise şu ifadelerde bulunmuş:

Gökova körfezi özel bir bölge. İmar değişikliği ile bu yerleri yandaşlarına peşkeş çekecekler. Gökova körfezinde imar değişikliğinin tek sebebi kaçak Yazlık Saraydır. Yazlık Sarayı yasal hale getirmek için SİT yasasında değişiklik yaptılar. Bakanlık 2016 yılında Gökova Körfezi ile ilgili kararını vermişti zaten

Gökova Körfezi’ne El-Fatiha…

 

xx        xx        xx

Her ne kadar teknik bilgi vereceğini söylemiş olsa da Başkan Gürün’de imara açılan yerleri harita üzerinde gösterirken, “13,5 metre yüksekliğinde bina” dediği yeni Devlet Konuk Evi inşaatı ile ilgili şu ifadelerde bulunmuş:

34 bin 162 hektar olan 1’nci Derece SİT bölgesinde 12 bin 544 hektarlık alan 2’inci Derece SİT, yani Nitelikli Doğal Koruma Alanına dahil edildi. Bunun 2 bin 447 hektarı denizin içerisinde. Bunun içerisinde Okluk Koyu’nda bulunan Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konutu da bulunuyor. Okluk Koyunda 20 hektarlık alanın yüzde 20’sine inşaat yapılıyor. 4 hektarlık alana dev bir inşaat yapılıyor. 13,5 metre yüksekliğinde olacak. Yani yaklaşık 4 katlı bina büyüklüğünde. Biz belediye olarak tüm bunlara karşı çıktık. 2017 yılında Bakanlık buna karar verdi. Bizde hemen karşılığında dava açtık

Sorun Gökova Körfezi mi, Okluk Koyu mu?

Bu saatten sonra Okluk Koyu ile ilgili bir şey yapma şansı yok. AİHM’e mi gideceksin?

Eğer Cumhurbaşkanı yazlarını burada geçirecekse ve konuklarını burada ağırlayacaksa bırakın Cumhurbaşkanı’nın Gökova Körfezi’nde böyle bir Devlet Konuk Evi de olsun…

Siz Gökova Körfezi’nden söz edin. Koruyabilecek misiniz?

Kahvaltıda bu sorunun yanıtı yokmuş…

 

xx        xx        xx

CHP’lilerGökova Körfezi’ni peşkeş çektirmeyiz” diyorlar. AK PartililerKoyları CHP’li belediyelerden koruyacağız” diyorlar.

Sanki Gökova Körfezi’ni korumak için yarışıyorlar.

İnsanın gözleri yaşarıyor…

İnsanın içi rahatlıyor!

Gel gör ki yanıtsız sorular kaygılandırıyor.

Dünkü yazımı “yanıtlanması gereken çok soru var” diye noktaladım.

Bugün niyetim Milletvekili Öztürk’ün sıra sorularından ve benim dünkü yazımda “Alyans Restaurant’taki kahvaltıya gitseydim soracaktım” dediğim sorulardan söz edecektim. Yarına kaldı…

——————————                                                                            ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Hayat garip… Bazen ulaşamayacağın kadar yüksekte sandığın kişiler, aslında eğilemeyeceğin kadar alçaktadır.

ÇİVİ
Ortaca’dan Ömer Kundakçı arkadaşımız “Başkan Gürün’ü kandırmışlar” başlığı ile “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, toplam 3.5 kilometrelik Ortaca Atatürk bulvarı yol ve meydan düzenleme çalışmalarının tamamlandığını sanıyor.”diye yazmış.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

————————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets